Śródmieście

Śródmieście

Ile warszawscy kierowcy tracą w korkach? Najwięcej w Polsce

3,8 mld złotych - tyle kosztowały kierowców korki i utrudnienia w ruchu drogowym w największych polskich miastach w 2015 roku - wynika z raportu Deloitte i serwisu Targeo. Najwięcej za stanie w korkach w ubiegłym roku zapłacili zmotoryzowani warszawiacy - prawie 4 tysiące złotych.

Twierdzi, że był bity i gwałcony. Chce miliona złotych od sióstr

Miliona zł zadośćuczynienia i 2,5 tys. zł renty żąda m.in. od zakonu boromeuszek były wychowanek ośrodka opiekuńczego sióstr, gdzie stosowano przemoc fizyczną i psychiczną. Pozwał też kierującą ośrodkiem siostrę Bernadettę, skazaną za taką przemoc na 2 lata więzienia.

"Wojna na dole" czyli konflikt o stołeczne dzielnice

Platforma Obywatelska, która od lat rządzi Warszawą, traci władzę w kolejnych dzielnicach. Zyskuje Prawo i Sprawiedliwość. To, co z ogólnopolskiej perspektywy może jeszcze nie rzuca się w oczy, pod lokalnym mikroskopem pokazuje już całkiem duże pole bitwy. W walce główną bronią są donosy, groźby, podsłuchy i wzajemne oskarżenia o zdradę. O coraz bardziej zaciętej rywalizacji PO i PiS w stolicy w materiale Piotra Świerczka, reportera programu "Czarno na Białym".

Wpis do rejestru zabytków: ocali czy pogrąży Emilię?

Czy wpis do rejestru zabytków ocali pawilon Emilii? - zastanawiali się uczestnicy wtorkowej debaty w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Wnioski były raczej przygnębiające. - Ten ruch może uśmiercić budynek i zaprzepaścić projekt jego przeniesienia – ostrzegali sceptycy.

"Armio Wyklęta, Warszawa pamięta"

Kilkaset osób wzięło udział w warszawskim Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczestnicy przeszli sprzed pomnika Romana Dmowskiego przed bramę aresztu na Rakowieckiej. Marsz zorganizowały środowiska narodowe.

Te budynki mają być chronione. Długa lista Krasuckiego

Już niebawem gminna ewidencja zabytków może się powiększyć o ponad pół setki obiektów. – To przełomowy moment w pracach nad nową listą – nie ukrywa Michał Krasucki, zastępca stołecznego konserwatora zabytków.

Problem dzikiej reprywatyzacji wciąż nierozwiązany. Co z ustawą?

- Reprywatyzacja to problem, który trzeba rozwiązać raz a dobrze. Warszawa powinna zająć się skupowaniem roszczeń. To by pozwoliło oszczędzić pieniądze przeznaczane na wypłaty odszkodowań i zapobiegło wielu ludzkim tragediom – mówi poseł i były burmistrz warszawskiej Pragi Północ Paweł Lisiecki, którego pytamy o prace nad ustawą reprywatyzacyjną.

Trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Kombatanci, przedstawiciele instytucji państwowych i organizacji samorządowych oraz warszawiacy wzięli udział we wtorkowych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość odbyła się na tzw. Łączce na Wojskowych Powązkach. Wcześniej w katedrze polowej odbyła się msza święta. Następnie uczestnicy spotkali się pod Muzeum Wojska Polskiego, skąd przeszli na plac Piłsudskiego.

Dzień Żołnierzy Wyklętych. Obchody i utrudnienia

We wtorek odbędą się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Warszawiacy oddadzą hołd żołnierzom antykomunistycznego podziemia. W niektórych miejscach mogą się pojawić utrudnienia.

Właściciel Emilii: wpis do rejestru oznacza sprawę w sądzie

Właściciel Emilii nie pozastawia wątpliwości w sprawie planów wpisania pawilonu do rejestru zabytków. - Jeśli tak się stanie, będziemy zmuszeni iść do sądu, co może się wiązać z wypłatą wysokiego odszkodowania – ostrzega Griffin Real Estate.

Śpiewak nie musi przepraszać za mapę reprywatyzacji

Jan Śpiewak, prezes stowarzyszenia Miasto jest Nasze, nie musi przepraszać biznesmena Macieja Marcinkowskiego ani płacić 10 tysięcy złotych na cele charytatywne. – Sąd uznał, że występowałem w interesie publicznym – powiedział Śpiewak. Biznesmen rozważa złożenie skargi kasacyjnej.

Nagły zwrot w sprawie Emilii. Budynek jednak zabytkiem?

Barbara Jezierska postanowiła z hukiem rozpocząć urzędowanie na stanowisku wojewódzkiego konserwatora zabytków. Dzień po tym, jak stołeczny konserwator wystąpił z inicjatywą przeniesienia zagrożonego rozbiórką pawilonu Emilii, wszczęła procedurą wpisania go do rejestru zabytków. To całkowicie pokrzyżowałoby plany spółki Griffin - dewelopera, który chce w tym miejscu budować wieżowiec.

Chcą przenieść Emilię przed PKiN

Zastępca stołecznego konserwatora zabytków ma pomysł na uratowanie pawilonu Emilia, w miejscu którego ma stanąć wieżowiec. Zaproponował przeniesienie szklanego, modernistycznego budynku przed Pałac Kultury i Nauki.

Odbudowa Łazienkowskiego, nowe trasy rowerowe i Veturilo

341,7 milionów złotych wydał w w 2015 roku Zarząd Dróg Miejskich na remonty i utrzymanie dróg, mostów, sygnalizacji i oświetlenia. W tej kwocie mieściła się już odbudowa mostu Łazienkowskiego. Poza tym nacisk położono między innymi na frezowanie, poprawę oświetlenia, sygnalizację świetlną czy Veturilo. W planach na ten rok są kolejne inwestycje.

Tworzą Muzeum Gier Wideo. "Nie tylko dla nerdów"

Gry komputerowe to w oczach wielu wciąż mało poważna rozrywka zarezerwowana dla dzieci. - To nie te czasy, nie ten etap - odpowiadają pasjonaci. I przekonują, że już najwyższy czas, by powstało Muzeum Gier Wideo w Warszawie.

15, 80 czy 200 tysięcy? Spór o manifestację KOD

Manifestacja KOD skończyła się po godzinie 17 i - jak zawsze - chwilę później zaczął się spór o liczbę jej uczestników. Oliwy do ognia dolał wiceprezydent Jarosław Jóźwiak, który podał trzy różne liczby. Za każdym razem większą.

Solidarni z Lechem Wałęsą. KOD manifestował w Warszawie

Kilkadziesiąt tysięcy osób wzięło udział w manifestacji Komitetu Obrony Demokracji. Podczas przemówień odwoływano się do ostatnich wydarzeń; tłum skandował "Lech Wałęsa". Odczytano też list od byłego prezydenta. Organizatorzy poinformowali też, że zbierali podpisy pod projektem ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.