Śródmieście

Śródmieście

Plac Grzybowski na nowo

Jest oczko wodne, nad którym unosi się mgiełka, nowe ławki i nawierzchnia. Są też tysiące sadzonek, na razie są ukryte pod ziemią. Odnowiony plac Grzybowski w piątek został uroczyście zaprezentowany warszawiakom. Ci mają jednak podzielone zdania o jego przebudowie. Cieszy ich, że ma być zielono w zachodniej części - martwi, że wschodnią zdominowały płyty granitowe.

Gitary i pot

Brudny wokal i energetyczne, gitarowe granie. Niedawno ukazała się ich nowa płyta "Shipwreck". Warszawski zespół The Black Tapes zagra w najbliższy piątek w klubie Powiększenie.

Zobacz nowe bulwary wiślane

- To ostateczny obraz tego, jak mają wyglądać lewobrzeżne bulwary po modernizacji – mówią projektanci z firmy RS Architektura. Wizję, którą dopracowywali przez ostatni rok, "przelali" na wizualizację. - Za niecałe trzy lata warszawiacy będą mogli odpoczywać na zielonych schodach, opalać się na plaży lub zjeść obiad na przystani przylegającej do brzegu – obiecują urzędnicy.

Zobacz nowy plac Grzybowski

Rdzawe ławki, które nie brudzą, kaskada z kamieni, po której ma spływać woda i drzewa - odporne na miejskie zanieczyszczenia. Tak wygląda plac Grzybowski w zupełnie nowej, jesiennej odsłonie. Portal tvnwarszawa.pl pokazuje jego zakamarki na półtora tygodnia przed oficjalnym otwarciem.

Co powstanie wokół PKiN-u? Zdecydować mają nowi radni

Radni Śródmieścia jednogłośnie poparli wizję otoczenia Pałacu Kultury pięcioma wieżowcami. Wątpliwości budziły wprawdzie rozwiązania komunikacyjne, ale powiedzieli zdecydowane "tak". Ostateczna decyzja o zmianie planu zagospodarowania należy do Rady Warszawy. Przedstawiciele PO zapowiadają, że zapadnie dopiero po wyborach.

Ogród Krasińskich do liftingu. Ogrodzą go?

Jak będzie wyglądał ogród Krasińskich? O tym decydować będą architekci, którzy wezmą udział w konkursie na projekt odnowy parku. Choć będzie ogłoszony dopiero w przyszłym roku, to śródmiejscy urzędnicy przygotowali już jego wytyczne.

Na Muranowie chcą parkometrów

Zdecydowana większość mieszkańców, którzy wzięli udział w konsultacjach, chce, żeby Muranów został włączony do strefy płatnego parkowania. Tak wynika z podsumowania konsultacji społecznych w obu częściach dzielnicy - wolskiej i śródmiejskiej. Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy nie mają wątpliwości. Stawiają warunki.

Stare Miasto w nowej odsłonie? Zdecydują warszawiacy

Czy na Starym Mieście jest potrzebny przejrzysty system informacji? Gdzie powinny być podjazdy dla niepełnosprawnych? Czy instalować latarnie gazowe wzdłuż uliczek? Przed generalnym remontem nawierzchni ulic i chodników Starego Miasta urzędnicy zapytają o to jego mieszkańców.

Hamlet-dwugłowe cielę i wściekły moskit-Witkacy

W tropikach o wiele wyraźniej widać niepokój białego człowieka. Trudniej mu złapać oddech, obawia się egzotycznych chorób i roznoszących je insektów. Pozwala sobie na więcej swobody seksualnej, światopoglądowej. Brakuje mu jednak istotnej rzeczy - niewymuszonej chęci do życia. Reżyser Michał Borczuch na deskach TR Warszawa sięga po Witkacego i pokazuje człowieka-dziwoląga szukającego sedna samego siebie.

Nie szwendaj się, kamera ma cię na oku

Potrafi namierzyć potencjalnego złodzieja, sprawdzić czy samochód jedzie z dozwoloną prędkością i czy jest zaparkowany w odpowiednim miejscu. Tak działa inteligentna kamera monitoringu miejskiego, wyposażona w dodatkowe aplikacje. Jedną z nich testują stołeczni urzędnicy.

Nie chcą "piramidy" w centrum miasta

Przeszklony, przypominający piramidę budynek ma zająć miejsce dawnego kina Relax przy ul. Złotej. Tego przynajmniej chce firma Alma Development, do której nieruchomość należy. I choć ratusz wydał już warunki zabudowy dla inwestycji, to sprzeciwiają się jej mieszkańcy pobliskiego punktowca. Jak twierdzą, zagraża ona fundamentom ich budynku.

Chcą upamiętnić wybitnego piłkarza Jego imię ma nosić ulica i ogród

W ogrodzie jordanowskim na polu Mokotowskim, gdzie kopał piłkę jako młody chłopak, i na ulicy obok stadionu ukochanej drużyny. W tych miejscach mieszkańcy stolicy chcą upamiętnić Władysława Szczepaniaka, słynnego piłkarza warszawskiej Polonii i reprezentacji Polski. Czy da się wprowadzić w życie oba wnioski? Choć jest to dozwolone, to miejscy radni starają się takich decyzji nie podejmować.

Zabójstwo jako ostateczna inspiracja artysty

Przyjeżdża z Warszawy i każe nazywać siebie Panem Bogiem. Manipuluje chorym psychicznie malarzem-samoukiem, na którym zarobić chce fortunę. Chora wyobraźnia artysty widzi w marszandzie zbawiciela, którego w finale ukrzyżuje. Mocnym spektaklem "Kreacja" z Gryszkówną, Radziwiłłowiczem i Hycnarem w rolach głównych. Teatr Narodowy otwiera nowy sezon.

Paryż? Nowy Jork? "Można dobrze być Warszawą"

- Niezaprojektowanie, pustka to siła Warszawy - mówi Joanna Mytkowska, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w wywiadzie, którego udzieliła tvnwarszawa.pl z okazji otwarcia Parku Rzeźby, stworzonego przez muzeum wraz z artystami i urzędem dzielnicy Targówek. - W Paryżu by nie powstał, bo to miasto o skostniałej hierarchii, Nowy Jork wchłania ludzi, a Warszawa daje się mieszkańcom kształtować - tłumaczy.

Teatralna kabała według Pawła Passiniego

Moda na New Age, wschodnie filozofie, scjentyzm to głośne duchowe snobizmy świata zachodniego. Niestety, moda ta często kończy się płytkim poszukiwaniem sensu życia, wróżbiarstwem, a najczęściej zwyczajnym marketingiem. Podobnie ma się rzecz z kabałą, którą najczęściej kojarzy się z wróżeniem z kart. Piękno kabały, bez jakiegokolwiek napuszenia, przedstawił Paweł Passini, reżyser szkicu teatralnego "Kabbalah", który można było zobaczyć podczas Festiwalu Singera w Teatrze Żydowskim.

Remont opóźniony. "Szubieniczki" zostają

Most Poniatowskiego nie ma szczęścia. Wkrótce miał zostać wyremontowany, ale przetarg trzeba było unieważnić - dowiedział się portal tvnwarszawa.pl. Okazało się także, że nie można przywrócić oświetlenia w zabytkowym kształcie, bo nie spełniałoby współczesnych norm.

Bulwary wiślane dla "Dziadka Warszawskiego"

Był varsavianistą, przewodnikiem, także radnym Warszawy. Teraz Bohdan Grzymała-Siedlecki ma szansę zostać patronem fragmentu bulwaru na lewym brzegu Wisły. To nie jedyna propozycja upamiętnienia znanych postaci - na liście stołecznych radnych jest między innymi radiowa Rodzina Matysiaków.

Kobiety grubymi nićmi szyte, czyli teatr udający sitcom

Siedząc na widowni odnosi się wrażenie, że to nie teatr, lecz nagranie kolejnego odcinka popularnego sitcomu. Gromki śmiech podkreślający "zabawne" momenty, grubymi nićmi szyte aktorstwo, podwórkowe aluzje erotyczne - tak właśnie wygląda spektakl "Wszystko o kobietach" w Teatrze Capitol. To propozycja dla wielbicieli lekkostrawnego show okraszonego pikantnym humorem.

Łańcuch DNA na Emilii Plater

Ma być bezpieczniej, ale też ładniej – tak urzędnicy reklamują nową ulicę Emilii Plater. Pomiędzy dworcem Centralnym a ulicą Świętokrzyską, w miejscu parkingu przedzielającego dwa pasy ruchu, pojawią się ławki i ułożona we wzór DNA roślinność i kamienie.

Ich życie legło w gruzach w 24 godziny

W ciągu jednej doby życie kilku blisko związanych ze sobą osób ulega całkowitemu rozpadowi. Działają te same odwieczne siły targające ludzkim losem - miłość, zazdrość, uzależnienie od drugiej osoby, niemożność znalezienia wspólnego języka. Krystyna Janda w spektaklu "Przygoda" tworzy poruszającą historię życia ludzi, którzy tracą grunt pod nogami i sens życia.

Radni: unieważnić konkurs na plac Trzech Krzyży

Radni śródmiejskiej komisji ładu przestrzennego domagają się, aby prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz unieważniła konkurs na projekt zagospodarownia placu Trzech Krzyży. Twierdzą, że zwycięska koncepcja autorstwa Janusza Klikowicza nie czyni z placu atrakcyjnego deptaka z zielenią. I ponownie nawołują władze miasta, by w pierwszej kolejności zbudowały pod placem parking podziemny.

Komputer zaparkuje samochód "To ma być rewolucja"

Stawiamy samochód w specjalnym boksie, pojazd jest skanowany i zjeżdża pod ziemię. Tak w skrócie wygląda koncepcja Autoparku na placu Młynarskiego. Urzędnicy lada dzień mają rozpisać przetarg na jego budowę. Zwycięzca zaprojektuje i stworzy parking za własne pieniądze, a później ma czerpać z niego zyski.

Każdy jest gejem, gdy mówi kocham

Jacek Poniedziałek reżyseruje historię gejowskiego związku nastolatka i jego trzydziestoparoletniego partnera. Spektakl "Enter" niesie jasny przekaz edukacyjny - homoseksualiści mają w miłości te same problemy, co cała reszta świata, z tym wyjątkiem, że ten świat ciągle uważa ich za odmieńców. Przedstawienie do obejrzenia w klubie 1500 metrów do wynajęcia.

Vac sa va poznaje Wietnam od kuchni

Część wraca do kraju z dużymi pieniędzmi i zakłada tam swoje firmy. Wielu jednak zostaje. Bo nawet nie ma do czego wracać. W Warszawie rodzi się już trzecie pokolenie wietnamskich emigrantów. W życiu tej społeczności zaczyna się nowa epoka, którą najprościej określić dwoma słowami - „po stadionie".

Zobacz ostateczny projekt MSN

Rano na kawę, w dzień do biblioteki, a wieczorem na wystawę, przedstawienie lub koncert będzie można przyjść do gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatru Rozmaitości przy placu Defilad. Christian Kerez przedstawił ostateczny projekt budynku.

"Muranów jak bezpłatny parking". Będą parkometry?

Poszerzać, czy nie poszerzać? Radni Śródmieścia i Woli debatują nad koncepcją włączenia Muranowa w granice strefy płatnego parkowania. Część z nich jest pewna, że zakończy to dzikie parkowanie, inni obawiają się, że mieszkańców nie będzie stać na opłaty. O poszerzeniu myśli też ratusz, ale na razie nie ma na to pieniędzy.

Na Starym Mieście odkryli nieznane piwnice

Nie lada odkrycia dokonali robotnicy odnawiający piwnice przy rynku Starego Miasta. Pod tzw. stroną Dekerta natknęli się na nieznane pomieszczenia. Mają być teraz odnowione i udostępnione zwiedzającym, podobnie jak reszta staromiejskich piwnic.