Wirtuozi, ludzie-ptaki, beatboxer. To będą trzy szalone dni

Szalone Dni Muzyki 2016mat. organizatora

Pięć scen, prawie 60 koncertów i 900 wykonawców. Ostatni weekend września Teatr Wielki-Opera Narodowa od rana do nocy wypełniony będzie muzyką klasyczną. Wszystko dzięki Szalonym Dniom Muzyki.

Ten festiwal, jak żaden inny, udowadnia, że muzyka klasyczna nie musi być poważna i nudna. Pomysł Szalonych Dni Muzyki zrodził się ponad 20 lat temu we Francji i mógł wdawać się nieco… szalony. Ideą było przełamywanie uprzedzeń do klasyki, wyciągnięcie ręki do ludzi spoza wąskiego grona bywalców filharmonii, zachowanie najwyższego poziomu artystycznego przy minimalnej cenie biletów. A jednak udało się: najpierw w Nantes, potem także w Tokio, Bilbao, Jekaterynburgu, od sześciu lat także w Warszawie.

- Dzięki temu Warszawa stała się częścią międzynarodowego obiegu artystów, możemy słuchać tych najlepszych z całego świata. Cieszę się, że mieszkańcy znów będą mieli taką sposobność. Ten festiwal daje przyjazny dostęp do kultury, która może wydawać się niedostępna, a emocje, które mu towarzyszą równają się z tymi, znanymi z koncertów muzyki popularnej – mówił podczas konferencji prasowej Tomasz Thun-Janowski, dyrektor Biura Kultury w ratuszu.

Inspirowała ich przyroda

Motywem przewodnim tegorocznej edycji tego międzynarodowego festiwalu będzie natura. - Temat natury jest rozległy, można powiedzieć, wszystkie dzieła muzyczne się z niej zrodziły, a pionierami muzyki są ptaki – opowiadał Rene Martin, pomysłodawca i dyrektor artystyczny Szalonych Dni Muzyki.

Program festiwalu podzielił na cztery części. Pierwsza - 4 pory roku - wywołuje oczywiste skojarzenia z Antonio Vivaldim. Jego pomnikowego dzieła nie zabraknie, zarówno w klasycznych jak i bardziej zaskakujących aranżacjach (np. w wykonaniu Rosyjskiej Orkiestry Rogów). Ale w tej sekcji znajdą się także utwory inspirowane twórczością wybitnego Włocha autorstwa Piotra Czajkowskiego, Astora Piazzolli, Maxa Richtera, Philipa Glassa czy Johna Cage’a.

Druga grupa tematyczna – żywioły - obejmuje utwory inspirowane ziemią, wodą, ogniem i powietrzem. Usłyszymy tu m.in. "Planety" Gustava Holsta i "Muzykę na wodzie" Georga Friedricha Handla. Nie zabraknie także utworów, których źródłem inspiracji były krajobraz oraz zwierzęta. - Poszukując utworów do festiwalu znalazłem ich ok. 1200. Opowiadały o rozmaitych zwierzętach od pająka po słonia, były też tak dziwne stworzenia jak pasikonik – tłumaczył dyrektor festiwalu.

Krzysztof PendereckiMirosław Pietruszyński / mat. organizatora

Śpiewają jak ptaki

Jedną z największych atrakcji festiwalu będą Johnny Rasse i Jean Boucault, fenomenalni naśladowcy odgłosów ptaków. Ci dwa francuscy artyści mają w swoim repertuarze dźwięki wydawane przez ok. tysiąc gatunków z różnych kontynentów.

- Często spotyka się osoby, które naśladują ptaki rozrywkowo, ale rzadko idzie za tym taka praca ornitologiczna. Oni są w stanie odtworzyć 40 rozmaitych treli jednego gatunku ptaka np. godowe czy świadczące o strachu. Kiedy śpiewali w plenerze na festiwalu leśnym nad głowami słuchaczy pojawiły się chmary ptaków – wspominał Rene Martin.

Swoimi niezwykłymi umiejętnościami uzupełnią brzmienie instrumentów m.in. we fragmentach baletów Piotra Czajkowskiego "Dziadek do orzechów" i "Jezioro łabędzie", uwerturze do opery "Sroka złodziejka" Gioacchino Rossiniego czy "Locie trzmiela" Nikołaja Rimskiego-Korsakowa. Ptasi śpiewacy wystąpią również dwukrotnie ze skrzypaczką Geneviève Laurenceau oraz pianistką Shani Diluka.

Szalone Dni Muzyki dają szansę posłuchania na żywo najlepszych orkiestr symfonicznych. Sinfonia Varsovia, pod batutą Krzysztofa Pendereckiego, wykona jego "Concerto grosso" oraz "Koncert na marimbę" Koreańczyka Jeajoon Ryu. Warszawska orkiestra zagra także muzykę do baletów Igora Strawińskiego – "Święta Wiosny" oraz "Ognistego ptaka".

Orkiestra Filharmonii Narodowej wykona "Symfonię alpejską" Richarda Straussa i "The American Four Seasons" Philipa Glassa, Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej fragmenty różnorodnej muzyki operowej i baletowej.

Będą także kameraliści, m.in. Orkiestra Kameralna Musica Viva z Moskwy.

Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowejmat. organizatora

Trio akordeonowe i francuski beatboxer

W programie odnajdujemy także muzyków niekojarzonych raczej z klasyką np. akordeonowe Motion Trio. Jak zapowiadają organizatorzy, zaprezentuje ono repertuar składający się z kompozycji własnych, a także brawurowych aranżacji utworów Fryderyka Chopina, Manuela de Falli, Michela Nymana, Steve’a Reicha czy Wojciecha Kilara.

Z dźwiękowo-wizualnym spektaklem "Time Lapse" przyjedzie muzyk i beatboxer Vincenta Chtaïbi, znany szerzej jako Ezra. Towarzyszyć będą mu Compagnie Organic Orchestra i pianista Francesco Tristano. – Ezra napisał specjalnie na ten festiwal utwór oddający ducha miasta, wielkiej metropolii. To fantastyczne wydarzenie będzie zamknięciem festiwalu – zapowiadał Martin.

Zaplanowano również koncert rdzennej muzyki chińskiej zagrany na tradycyjnych instrumentach: er-hu (rodzaj skrzypiec) oraz pípie (chińska lutnia).

Zielony plac Teatralny

Zgodnie ze swoją filozofią Szalone Dni Muzyki wyjdą także poza budynek teatru. Tak jak we wcześniejszych edycjach, na parkingu stanie duży namiot, w którym koncertować będą młodzi wykonawcy (wstęp wolny).

Ale będzie też nowość, ściśle związana z motywem przewodnim festiwalu. – Połowę placu Teatralnego przekształcimy w regularny park, z dużymi drzewami, trawnikami i klombami, gdzie będzie można odpocząć między koncertami – zapowiedział Janusz Marynowski, dyrektor Sinfonii Varsovii, organizatora festiwalu. Po jego zakończeniu cała roślinność ma zostać przesadzona na warszawskie ulicy i do tutejszych parków.

- Zmiany w mieście zachodzą z trudem, jest ono areną konfliktu z naturą. Mam nadzieję, że to będzie jaskółka zmian i z czasem ten plac zostanie bardziej naturalny – podsumował Tomasz Thun-Janowski.

Piotr Bakalarski

Plakatmat. organizatora

Szalone Dni Muzyki Teatr Wielki-Opera Narodowa piątek-niedziela, 23-25 września bilety 8, 12, 15 złotych

Źródło zdjęcia głównego: mat. organizatora

Pozostałe wiadomości

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Cmentarz ewangelicki przy ulicy Kamykowej w Brzezinach trafił do rejestru zabytków.  Decyzję podjął Marcin Dawidowicz, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków.

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obaj biskupi warszawscy, kardynał Kazimierz Nycz i biskup Romuald Kamiński, udzielili wiernym dyspensy na piątek 16 sierpnia. To oznacza, że na terenie archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej można będzie spożywać pokarmy mięsne. Jak zaznaczyli duchowni, warunkiem skorzystania z dyspensy jest modlitwa.

Biskupi udzielili wiernym dyspensy

Biskupi udzielili wiernym dyspensy

Źródło:
PAP

11 mandatów, zatrzymane prawo jazdy oraz sześć dowodów rejestracyjnych, a także wniosek do sądu o ukaranie za zakłócanie porządku publicznego. To efekt akcji wymierzonej w organizatorów i uczestników nielegalnych wyścigów w Wołominie.

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niepełnosprawna trzyletnia Emilka nie żyje, była w "stanie wycieńczenia i niedożywienia". Matka dziewczynki trafiła do aresztu. Miała zostawiać swoją córeczkę bez opieki na długie godziny.

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Źródło:
Uwaga TVN

Jest areszt dla kierowcy, który spowodował tragiczny wypadek na Woronicza. Prokuratura przekazała, że wcześniej był on karany za spowodowanie wypadku w ruchu drogowym, a prawo jazdy odzyskał w lutym tego roku.

Tragiczny wypadek na Woronicza, areszt dla kierowcy

Tragiczny wypadek na Woronicza, areszt dla kierowcy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Rowerzystka leżała na ścieżce rowerowej, uskarżała się na silny ból. Strażnikom powiedziała, że trącił ja łokciem młody chłopak w słuchawkach na uszach, który nie usłyszał jej dzwonka. Kobieta trafiła do szpitala. 

"Miał słuchawki na uszach, nie usłyszał jej dzwonka". Upadła i trafiła do szpitala

"Miał słuchawki na uszach, nie usłyszał jej dzwonka". Upadła i trafiła do szpitala

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy graniczni z placówek w Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy i Modlinie zatrzymali 12 osób - obywateli Rosji, Gruzji, Mołdawii, Indonezji, Kolumbii oraz Ukrainy.

Pochodzą z sześciu krajów, w Polsce byli nielegalnie

Pochodzą z sześciu krajów, w Polsce byli nielegalnie

Źródło:
tvn24.pl

To było klasyczne oszustwo "na policjanta". Mężczyzna podający się za policjanta wmówił kobiecie, że jej pieniądze są zagrożone. Ta wypłaciła oszczędności i zostawiła w umówionym miejscu. Mężczyzna je odebrał. Nie wiedział, że został nagrany.

Odebrał pieniądze od oszukanej kobiety, szuka go policja

Odebrał pieniądze od oszukanej kobiety, szuka go policja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Co najmniej od 2017 roku warszawscy urzędnicy wiedzieli, że przejście na Woronicza, gdzie we wtorek zginęły dwie osoby, jest skrajnie niebezpieczne dla pieszych. Jak zauważa ekspert, autorzy audytu wykonanego na zlecenie ratusza dokładnie przewidzieli czarny scenariusz, który stał się faktem. Urzędnicy zapowiadają zmiany w tym miejscu, dlaczego nie zareagowali wcześniej?

Od siedmiu lat urzędnicy wiedzieli, że na Woronicza pieszym grozi śmiertelne niebezpieczeństwo

Od siedmiu lat urzędnicy wiedzieli, że na Woronicza pieszym grozi śmiertelne niebezpieczeństwo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny sanepid po analizie jakości wody w Jeziorku Czerniakowskim poinformował, że można się tam kąpać. W ubiegły czwartek zakazano kąpieli.

Można się kąpać w Jeziorku Czerniakowskim

Można się kąpać w Jeziorku Czerniakowskim

Źródło:
PAP

Na Bemowie rozpoczęło się drążenie tuneli ostatniego odcinka drugiej linii metra. W pierwszym etapie prac tarcza Anna ma do pokonania nieco ponad 1060 metrów. W ten sposób połączy dwie nowe stacje: Karolin i Chrzanów.

Anna wystartowała, Krystyna czeka. Rozpoczęło się drążenie tunelu na Bemowie

Anna wystartowała, Krystyna czeka. Rozpoczęło się drążenie tunelu na Bemowie

Źródło:
PAP