Otoczenie Pałacu Kultury ma być zabytkiem. Co z inwestycjami?

Teren wokół Pałacu Kultury będzie zabytkiem?Shutterstock / MWKZ

- To wstyd, że turyści odwiedzający Warszawę widzą w centrum parking i bałagan. Tym terenem trzeba się zająć - twierdzi konserwator zabytków Barbara Jezierska i zapowiada wpisanie do rejestru zabytków okolic Pałacu Kultury i Nauki.

Wojewódzka konserwator zabytków poinformowała, że "wszczyna postępowanie administracyjne" dotyczące wpisania do rejestru zabytków terenu wokół Pałacu Kultury i Nauki. Chodzi o cały obszar placu Defilad ograniczonego ulicami: Świętokrzyską, Marszałkowską, Alejami Jerozolimskimi oraz Emilii Plater.

Teren wokół Pałacu Kultury i NaukiMWKZ

Co z konsultacjami społecznymi?

- Najwyższa pora zrobić z tym terenem porządek. Miasto nie ma pomysłu na to miejsce, nie organizuje konsultacji społecznych - tłumaczy w rozmowie z tvnwarszawa.pl Barbara Jezierska.

Ale warto przypomnieć, że kilka dni temu władze miasta zapowiedziały konsultacje społeczne ws. zagospodarowania placu. Obecnie trwają poszukiwania organizacji, która takie badania przeprowadzi, o czym informowaliśmy na tvnwarszawa.pl.

- To jest dla mnie nowa informacja. Dowiaduję się o niej od państwa – przyznaje Jezierska. Dodaje jednak, że cieszy się z zapowiedzi konsultacji. - Może w końcu władze miasta zmobilizują się i zajmą placem tak, jak trzeba – mówi.

Zapewnia też, że wpis do rejestru nie przeszkodzi w realizowaniu wizji mieszkańców, która narodzi się w wyniku konsultacji. – Będzie oznaczał jedynie to, że wszystkie pomysły będą musiały być uzgadniane ze stołecznym konserwatorem zabytków - wyjaśnia.

Gmach MSN niezagrożony

Jak dodaje, wpis do rejestru respektuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego miejsca. - Wpis nie zagraża inwestycjom - podkreśla Jezierska.

Przypomnijmy, na działce od strony Parku Świętokrzyskiego mają w najbliższych latach powstać gmachy Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa. Pojawiły się pytania czy wpisanie placu Defilad do rejestru zabytków mogłoby budowę siedziby MSN wstrzymać. – Skąd ten pomysł? – pyta zdziwiona konserwator i zapewnia, że władze i sympatycy muzeum nie muszą się w tym kontekście niczego obawiać.

- Nikt z nami nie konsultował tego wniosku, zapoznamy się i oceniamy, czy i jak może wpłynąć na budowę muzeum. Jeśli okaże się, że jest kolizja między wpisanymi do rejestru obiektami a planem miejscowym, będziemy starali się tę kolizję usunąć – komentuje Marcel Andino Velez, wicedyrektor MSN.

Trybuna ma zostać na miejscu

W zawiadomieniu o wszczęciu procedury Jezierska wylicza elementy architektury zasługujące na szczególną uwagę. Wśród nich jest trybuna honorowa, którą władze miasta i architekt budynków muzeum i teatru chciałby przesunąć. – A po co ją przesuwać? Można ją wykorzystać jako infobox, informację turystyczną albo punkt małej gastronomii. Nie powinno się jej ruszać – twierdzi nasza rozmówczyni.

Oprócz trybuny, wojewódzka konserwator wymienia m.in. pawilony dworca Warszawa Śródmieście, kamienną platformę wokół PKiN wraz ze zjazdami, schodami, murkami, latarniami i czterema fontannami, skwer położony wzdłuż Al. Jerozolimskich z trzema fontannami oraz dwoma zegarami słonecznymi. Mowa jest również o pozostałościach kamienno-betonowej posadzki, w szczególności o napisach z mosiądzu umieszczonych na chodniku: "TU BYŁA ULICA PAŃSKA", "TU BYŁA ULICA ŚLISKA" czy "TU BYŁO SKRZYŻOWANIE ULIC CHMIELNEJ I WIELKIEJ".

Czy nie lepiej więc objąć ochroną konserwatorską poszczególne elementy, a nie cały plac? - Nie. To jest największa i najważniejsza przestrzeń publiczna w Warszawie. Najważniejszy plac, który obecnie służy jako parking albo miejsce do organizowania przez miasto sporadycznych imprez. Trzeba to zmienić – podsumowuje.

Czas na odwołania

Pismo trafiło między innymi do ratusza, prezydent miasta Hanny Gronkiewicz-Waltz, Zarządu Dróg Miejskich oraz zarządu Pałacu Kultury i Nauki. Wszystkie jednostki mogą złożyć odwołanie.

CZYTAJ TEŻ: aktywiści nie chcą "betonowej pustyni" na placu Defilad:

Zbierają podpisy pod petycją
Zbierają podpisy pod petycjąMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

kz/mś/kw/b

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock / MWKZ

Pozostałe wiadomości

Proboszcz parafii w Garwolinie (Mazowsze) rozebrał zabytkowe ogrodzenie przy kościele. Użyta została do tego koparka, co oburzyło miłośników historii. Duchowny miał pozwolenie od służb konserwatorskich, w tym na użycie koparki. Miała jednak posłużyć tylko do "wzruszenia muru". Konserwator zabytków zlecił kontrolę.

Zabytkowe ogrodzenie przy kościele rozebrane koparką. Konserwator zlecił kontrolę

Zabytkowe ogrodzenie przy kościele rozebrane koparką. Konserwator zlecił kontrolę

Źródło:
tvn24.pl

Kolejna akcja szczepienia lisów na Mazowszu odbędzie się w dniach 5-18 września. Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Nie wolno jej dotykać. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt domowych.

Będą zrzucać i rozkładać szczepionki dla lisów. Zalecana "ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt"

Będą zrzucać i rozkładać szczepionki dla lisów. Zalecana "ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

238 nałożonych mandatów, 46 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych, 13 odebranych praw jazdy. To efekt kontroli, które w ostatnich dniach prowadzili stołeczni policjanci, głównie w centrum Warszawy. Akcja była wymierzona w kierowców, którzy uprzykrzają życie mieszkańcom rykiem silników swoich aut i motocykli.

Posypały się mandaty dla kierowców za ryczące silniki

Posypały się mandaty dla kierowców za ryczące silniki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zbudowane tuż obok spalonej hali tymczasowe targowisko przy Marywilskiej zostało otwarte. Oferuje 400 sklepów i punktów usługowych. Kupić można odzież, dodatki, ale także artykuły hobbystyczne czy drobne AGD.

400 sklepów w kontenerach. Tymczasowe targowisko przy Marywilskiej otwarte

400 sklepów w kontenerach. Tymczasowe targowisko przy Marywilskiej otwarte

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Apel o pomoc dla Ośrodka KARTA, największego społecznego archiwum, które od 40 lat dokumentuje historię Polski. Brakuje pieniędzy na czynsz, pensje dla pracowników, są zaległości w ZUS-ie. Największe kłopoty zaczęły się w czasie pandemii.

Są strażnikami pamięci. Dokumentują i popularyzują historię. Ośrodek KARTA apeluje o wpłacanie darowizn

Są strażnikami pamięci. Dokumentują i popularyzują historię. Ośrodek KARTA apeluje o wpłacanie darowizn

Źródło:
Fakty TVN

W pobliżu lotniska Warszawa-Babice samochód osobowy zderzył się z tramwajem. Poszkodowana została kobieta kierująca toyotą.

Zderzenie auta z tramwajem. Pogotowie: nie upewniła się, że może bezpiecznie skręcić

Zderzenie auta z tramwajem. Pogotowie: nie upewniła się, że może bezpiecznie skręcić

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę utrudnienia w ruchu wystąpią na kilku ulicach. Po południu rozpoczną się w centrum w związku ze zgromadzeniem publicznym. W godzinach wieczornych utrudniony będzie wjazd na Saską Kępę w związku z widowiskiem na Stadionie Narodowym. Potem na ulice wyjadą motocykliści.

Przemarsz, freak fight, przejazd motocyklistów. Utrudnienia na stołecznych ulicach

Przemarsz, freak fight, przejazd motocyklistów. Utrudnienia na stołecznych ulicach

Źródło:
PAP

Sześcioletnia dziewczynka w oknie życia. Zadbana, w dobrym stanie, ale w wieku, który dawał do myślenia. Siostry, które prowadzą okno życia przy Hożej w Warszawie, zawiadomiły policję i wtedy okazało się, że ojciec dziewczynki był wcześniej poszukiwany. Relacja Michała Gołębiowskiego w programie "Polska i Świat". Wszystkie materiały można zobaczyć w TVN24 GO.

Rodzice zostawili sześciolatkę w oknie życia. Zapewniali, że wrócą

Rodzice zostawili sześciolatkę w oknie życia. Zapewniali, że wrócą

Źródło:
TVN24

W piątek wieczorem pokaz dronów upamiętnił 80. rocznicę Powstania Warszawskiego. Niebo nad stolicą rozświetliło aż 615 bezzałogowych statków powietrznych, które w synchronicznym roju uformowało 12 symbolicznych figur.

Rój dronów rozświetlił niebo nad Warszawą. W hołdzie powstańcom

Rój dronów rozświetlił niebo nad Warszawą. W hołdzie powstańcom

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poważny wypadek na drodze krajowej numer 62. Na wysokości węzła Skuszew doszło do zderzenia dwóch aut: busa i samochodu osobowego. Policja podała, że do szpitala trafiły dwie osoby. Dwaj mężczyźni podróżujący busem byli nietrzeźwi, jeden po wypadku uciekł.

Uderzyli busem w bok jej auta, obaj byli pijani. Nie wiadomo, który z nich kierował

Uderzyli busem w bok jej auta, obaj byli pijani. Nie wiadomo, który z nich kierował

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Charakterystyczna zabytkowa budowla przy Puławskiej 59 przechodzi kompleksowy remont. "Gołębnik", zwany też domem gotyckim, powstał w XVIII wieku. Prace są prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków.

"Gołębnik" przechodzi remont, od fundamentów po iglicę

"Gołębnik" przechodzi remont, od fundamentów po iglicę

Źródło:
PAP

Zarzuty pomocnictwa w nielegalnym przekraczaniu granicy usłyszał obywatel Indii. Mężczyzna miał pomagać nieustalonym osobom przedostać się do Hiszpanii. Sprawa wyszła na jaw podczas zatrzymania cudzoziemców na Lotnisku Chopina w czerwcu tego roku.

Wskazali go cudzoziemcy zatrzymani na lotnisku, to nazwisko pojawiało się też w innych sprawach

Wskazali go cudzoziemcy zatrzymani na lotnisku, to nazwisko pojawiało się też w innych sprawach

Źródło:
PAP

20-letnia rowerzystka z poważnymi obrażeniami ciała została przetransportowana do szpitala. Potrącił ją kierujący ciągnikiem rolniczym, który po zdarzeniu odjechał. Gdy policjanci go odnaleźli, twierdził, że "nie poczuł potrącenia".

Uderzył ciągnikiem w rowerzystkę i odjechał. Twierdził, że "nie poczuł potrącenia"

Uderzył ciągnikiem w rowerzystkę i odjechał. Twierdził, że "nie poczuł potrącenia"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zatrzymaniem prawa jazdy zakończyła się kontrola dostawczego forda, w którym mieszkanka Warki przewoziła nadmierną liczbę pasażerów. Za fotele samochodowe posłużyła jej wersalka.

Trzy osoby i pies na wersalce w busie

Trzy osoby i pies na wersalce w busie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Historyczna chwila na Dolnym Mokotowie. Tramwaj po raz pierwszy w historii skręcił w ulicę Belwederską. Na razie był to tylko skład pomiarowy i dotarł tylko do najbliższego przystanku. Według Tramwajów Warszawskich wykonawca linii do Miasteczka Wilanów podtrzymuje, że pierwsze składy z pasażerami dojadą tam na przełomie października i listopada.

Po raz pierwszy w historii tramwaj skręcił w Belwederską

Po raz pierwszy w historii tramwaj skręcił w Belwederską

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mały chłopczyk bez opieki jeździł rowerkiem biegowym obok autobusów. Malucha zauważyli strażnicy miejscy i pomogli mu odnaleźć mamę, która nieświadoma zagrożenia robiła zakupy.

Mały chłopiec na rowerku biegowym jeździł obok autobusów. "Ciarki mi przeszły po plecach"

Mały chłopiec na rowerku biegowym jeździł obok autobusów. "Ciarki mi przeszły po plecach"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Archiwum Akt Nowych wzbogaciło swoje zbiory o archiwalia Szefa Sztabu Zgrupowania AK "Radosław" ppłk. Wacława Janaszka. - Chcemy, żeby te dokumenty żyły, aby na ich podstawie powstawały publikacje naukowe. Badania nad AK na pewno nie są jeszcze zakończone - powiedział w piątek dyrektor AAN Mariusz Olczak.

"Chcemy, żeby te dokumenty żyły, aby na ich podstawie powstawały publikacje naukowe"

"Chcemy, żeby te dokumenty żyły, aby na ich podstawie powstawały publikacje naukowe"

Źródło:
PAP

19-latek z Warszawy ukradł rodzicom samochód i pojechał do znajomego na Pomorze. Został zatrzymany po trzeciej kradzieży ze stacji paliw. Grozi mu 10 lat pozbawienia wolności, nawet 15-letni zakaz prowadzenia pojazdów i wysoka grzywna.

Autem rodziców pojechał z Warszawy nad morze. Grozi mu 10 lat więzienia

Autem rodziców pojechał z Warszawy nad morze. Grozi mu 10 lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkanka Ursynowa przywiozła z wakacji nad Bałtykiem niespodziewaną pamiątkę. W jej bagażu ukrył się mały krab. Mieszkanka Ursynowa zaalarmowała straż miejską.

Po urlopie znalazła w bagażu pasażera na gapę

Po urlopie znalazła w bagażu pasażera na gapę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na wysokości Kępy Tarchomińskiej znalazł fragment czaszki i kości. Trafiły do zakładu medycyny sądowej. - Wierzymy, że czyjaś historia zostanie rozwiązana i rodzina zazna spokoju - powiedział Daniel Dymiński, który od ponad roku szuka swojego zaginionego syna Krzysztofa.

Daniel Dymiński podczas poszukiwań syna znalazł ludzkie szczątki. "Może jakaś rodzina zazna spokoju"

Daniel Dymiński podczas poszukiwań syna znalazł ludzkie szczątki. "Może jakaś rodzina zazna spokoju"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Policjanci z Płocka zatrzymali mężczyznę, który postrzelił kota swojej sąsiadki. 69-latek tłumaczył, że sprawdzał celność wiatrówki. Kot nie żyje, sprawcy grozi więzienie.

Postrzelił kota sąsiadki. Tak sprawdzał celność wiatrówki

Postrzelił kota sąsiadki. Tak sprawdzał celność wiatrówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl