Samorządowcy: kończy się czas zrywu, improwizacji, potrzeba międzynarodowego systemu

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Trzaskowski: ponad 230 tysięcy osób zostało w Warszawie
Trzaskowski: ponad 230 tysięcy osób zostało w WarszawieTVN24
wideo 2/3
Trzaskowski: ponad 230 tysięcy osób zostało w WarszawieTVN24

- Przez Warszawę przejechało już 320 tysięcy osób, z czego 230 tysięcy uciekających przed wojną w stolicy zostało - podał w piątek Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Jak zaznaczył, żeby im pomóc, potrzebne jest stworzenie międzynarodowego systemu.

- Wszyscy powtarzają to samo: odruch serca obywateli Polski jest niebywały. Polska przeistoczyła się w jedną wielką organizację pozarządową, dzięki temu poradziliśmy sobie z pierwszą falą uchodźców – przyznał Rafał Trzaskowski. Podał również, że przez Warszawę przejechało już 320 tysięcy osób, z czego 230 tysięcy uciekających przed wojną w stolicy zostało. Zaznaczył, że to dziesięć procent mieszkańców Warszawy.

W piątek Trzaskowski spotkał się z samorządowcami z gmin Piaseczno, Podkowa Leśna oraz Izabelin, aby porozmawiać o pomocy dla osób uciekających przed wojną. - Wszyscy są absolutnie zgodni. Potrzebny jest system: europejski, międzynarodowy, bo bardzo trudno będzie sobie poradzić, nawet rządowi, z kolejną falą uchodźców – powiedział.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę. Szesnasta doba

Numery PESEL, pomoc psychologiczna

- Dzisiaj w samej Warszawie jest 230 tysięcy uchodźców z Ukrainy, jeżeli dzisiaj będziemy chcieli wydać im PESEL, to znaczy, że przez dwa miesiące kilkaset osób będzie musiało nad tym pracować – stwierdził Trzaskowski, a za chwilę dodał, że spodziewa się większej liczby uciekających przed wojną.

- To też kwestia terminali czy miejsc, gdzie te zadania będzie można realizować. Jeżeli nasza pomoc Ukraińcom będzie wymagała przekierowania większości naszych urzędników na tygodnie czy miesiące, to bardzo trudno będzie sobie poradzić  – powiedział. Przypomniał, że wszyscy pracujący dla miasta psychologowie, którzy zajmują się dziećmi, pomagają aktualnie uchodźcom. – Taka sytuacja może mieć miejsce przez tydzień, dwa, ale nie dłużej. Dlatego potrzebny jest system – stwierdził.  

Kończy się czas improwizacji

- W systemie międzynarodowym, w systemie europejskim jest możliwość wsparcia uchodźców nie tylko miejscem do zamieszkania. Organizacje międzynarodowe, pozarządowe mogą pomóc w dostarczeniu żywności, w logistyce czy chociażby we wsparciu psychologicznym, które my organizujemy z dnia na dzień. Dzisiaj kończy się czas tego wielkiego zrywu, improwizacji, który jest bardzo potrzebny, który jest naszą cechą narodową, potrzeba jest jasnego systemu – stwierdził.

Przypomniał, że jeszcze tydzień temu, 95 procentami Ukraińców, którzy przyjeżdżali do Warszawy opiekowali się przyjaciele czy rodzina. Dziś to 70 procent. - Już trzydzieści procent potrzebują wsparcia systemowego, dachu nad głową, ale nie tylko – zaznaczył.

Samorządowcy: Nie chcemy, żeby ta energia się wyczerpała

Burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz opisywał z kolei, jak dużo siły wkładają mieszkańcy jego regionu w pomoc uchodźcom. - Nie chcemy, żeby ta energia się wyczerpała. Dlatego tak ważne są rozwiązania systemowe. Dobrze byłoby, gdyby tworzone były wspólnie z samorządowcami, bo wszyscy mamy inne problemy – powiedział.

Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej, zwrócił uwagę, że aktualnie na stu mieszkańców stolicy przypada 12 Ukraińców. - Tak samo jest w innych miastach w Polsce. Samorząd i mieszkańcy nie są gotowi do długiego kontynuowania pomocy – powiedział.

Wójt Izabelina - Dorota Zmarzlak – przypomniała również, że mieszkańcy pomagają nie tylko na miejscu. – Wysłaliśmy już na Ukrainę 100 tirów z produktami, które odpowiadają na konkretne potrzeby – zaznaczyła.

TVN Grupa Discovery rozpoczyna współpracę z Polską Akcją Humanitarną >>>

Autorka/Autor:kz/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Policjanci wciąż wyjaśniają okoliczności brutalnego gwałtu i zabójstwa w Parku Praskim w Warszawie. Śledztwo jest prowadzone już ponad dwa lata. Wciąż planowane jest przesłuchanie jej bliskich w Mołdawii. Powstanie też portret psychologiczny zabójcy.

Zamordował kobietę w Parku Praskim, pozostaje nieuchwytny. Kim był? Ocenią psychologowie

Zamordował kobietę w Parku Praskim, pozostaje nieuchwytny. Kim był? Ocenią psychologowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W warszawskim metrze rozpoczęła się wymiana listew, które pomagają w poruszaniu się osobom niewidomym. Ale pozytywną zmianę powinni odczuć wszyscy pasażerowie, bo niejednemu zdarzyło się w sezonie jesienno-zimowym wywinąć orła.

"Kto się na nich choć raz nie poślizgnął, niech pierwszy rzuci kamieniem". Zmiany w metrze

"Kto się na nich choć raz nie poślizgnął, niech pierwszy rzuci kamieniem". Zmiany w metrze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Fotoradary powinny wrócić do samorządu - twierdzi Dorota Olszewska z Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego. Przywrócenie fotoradarów strażom miejskim postuluje prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Ministerstwo Infrastruktury nie ma takich planów.

"Samorządy często wiedzą najlepiej". Chcą odzyskać fotoradary

"Samorządy często wiedzą najlepiej". Chcą odzyskać fotoradary

Źródło:
PAP

Miejscy ogrodnicy pochwalili się pierwszymi efektami prac na budowie parku nad Południową Obwodnicą Warszawy na Ursynowie. - Praca wre - zapewnili.

Od lat obiecują park. Zaczęli od misia i pomostów w kształcie plastrów miodu

Od lat obiecują park. Zaczęli od misia i pomostów w kształcie plastrów miodu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci ustalili, że w jednym z aresztów w województwie mazowieckim może dochodzić do przestępstwa, w które jest zamieszany jest funkcjonariusz służby więziennej.

Aresztowany przestępca dostał telefon. Podejrzany strażnik więzienny

Aresztowany przestępca dostał telefon. Podejrzany strażnik więzienny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miał ponad trzy promile, choć ledwie stał na nogach, to wsiadł za kierownicę, by pojechać po kolejną porcję alkoholu. Policja z podwarszawskiego Piaseczna zatrzymała w Czersku 63-latka, który już stracił prawo jazdy i auto, a niebawem stanie przed sądem.

Kompletnie pijany przyjechał po alkohol. Zareagował świadek

Kompletnie pijany przyjechał po alkohol. Zareagował świadek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samiczka jednego z najmniejszych jeleni świata - pudu południowego - która urodziła się w warszawskim zoo, ma już imię. Wybrano je w internetowym głosowaniu.

Plebiscyt zakończony. Imię dla samiczki jednego z najmniejszych jeleni świata wybrane

Plebiscyt zakończony. Imię dla samiczki jednego z najmniejszych jeleni świata wybrane

Źródło:
PAP

Trzy miesiące po tragicznym wypadku prokuratura stawia zarzuty kierowcy tira. To on, zdaniem śledczych, jest winien śmierci maszynisty.

Tir zderzył się z pociągiem, zginął maszynista. Kierowca usłyszał zarzuty

Tir zderzył się z pociągiem, zginął maszynista. Kierowca usłyszał zarzuty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mazowiecki Instytut Kultury zapewnia, że nie ma mowy o likwidacji kina Luna i urządzeniu w lokalu supermarketu. - Nigdy nie było takich planów - przekonuje MIK. Tłumaczy też zapisy umowy, które okazały się nierealistyczne dla dotychczasowego operatora kina i doprowadziły do jego wyprowadzki.

Kino zabite dechami. Nie chcieli, by Luna była "centrum kultury i wszystkiego"

Kino zabite dechami. Nie chcieli, by Luna była "centrum kultury i wszystkiego"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie (RDOŚ) wydał decyzję środowiskową dla budowy drogi ekspresowej S19 w województwie mazowieckim. Chodzi o odcinek biegnący przez powiat łosicki. To kluczowy dokument dla dalszego przygotowania i realizacji tego fragmentu trasy Via Carpatia.

Jest decyzja środowiskowa dla ważnego odcinka S19

Jest decyzja środowiskowa dla ważnego odcinka S19

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny Zarząd Zieleni chce odtworzyć historyczny wygląd ogrodu daliowego w Parku Skaryszewskim. Urzędnicy proszą mieszkańców, by poszperali w domowych archiwach i znaleźli zdjęcia tego wyjątkowego miejsca z dawnych lat.

Szukają zdjęć ogrodu daliowego z dawnych lat

Szukają zdjęć ogrodu daliowego z dawnych lat

Źródło:
PAP

Awantura domowa w centrum Warszawy. Dorośli ranili się nożem na oczach piątki dzieci. Wcześniej, przez kilka lat, sąsiedzi zgłaszali różnym służbom, że w tej rodzinie dzieje się bardzo źle. Interweniował kurator, a sprawa trafiła do sądu. Mimo to nie udało się umieścić dzieci w innych domach. Materiał "Uwagi!" TVN.

Sąsiedzi reagowali, kurator też. Dzieci i tak zobaczyły, jak rodzice ranią się nożem

Sąsiedzi reagowali, kurator też. Dzieci i tak zobaczyły, jak rodzice ranią się nożem

Źródło:
"Uwaga"! TVN

Zakończyła się druga edycja konkursu na Warszawskie Drzewo Roku. Pierwsze miejsce zajął oliwnik wąskolistny z Ursusa. - Na tego kandydata oddano ponad połowę wszystkich głosów - poinformowali w sobotę urzędnicy.

Wybrano drzewo roku. Rośnie w Ursusie

Wybrano drzewo roku. Rośnie w Ursusie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura zakończyła śledztwo w sprawie zasłabnięcia uczniów w Zespole Szkół Powiatowych w Przasnyszu. Nikt nie usłyszał zarzutów.

Uczniowie wymiotowali i mieli zawroty głowy. Decyzja prokuratury

Uczniowie wymiotowali i mieli zawroty głowy. Decyzja prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci piaseczyńskiej drogówki przerwali niebezpieczną jazdę 32-latka, który na liczniku swojego bmw miał ponad 200 km/h. - Twierdził, że spieszy się do domu. Mężczyzna został ukarany mandatem karnym w wysokości 2500 złotych, a na jego kontro trafiło 15 punktów - opisuje rzeczniczka funkcjonariuszy.

"Pomiar nie pozostawiał złudzeń". Kierowca z wysokim mandatem

"Pomiar nie pozostawiał złudzeń". Kierowca z wysokim mandatem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest akt oskarżenia dla 68-latka podejrzanego o zabójstwo dwójki emerytów z Niemiec. Ich zwłoki znaleziono niedaleko Jeziorka Czerniakowskiego ponad 12 lat temu. Co ustalili śledczy?

Emeryci z Niemiec zostali zastrzeleni w 2012 roku. Koniec śledztwa, kluczowym dowodem rękawiczka

Emeryci z Niemiec zostali zastrzeleni w 2012 roku. Koniec śledztwa, kluczowym dowodem rękawiczka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przez ponad trzy miesiące bramy Uniwersytetu Warszawskiego były zamknięte. Powodem nie były jednak wakacje studentów, a odbywające się przed uczelnią protesty. Teraz w sprawie głos zabrał rektor.

Przez protesty studentów bramy UW były zamknięte. Uczelnia zabrała głos

Przez protesty studentów bramy UW były zamknięte. Uczelnia zabrała głos

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Słynna warszawska palma przy rondzie gen. Charles'a de Gaulle'a przechodzi właśnie remont. Prace obejmują wymianę liści, kory oraz konserwację stalowej konstrukcji rzeźby.

Nowe liście i kora. Warszawska palma przechodzi remont

Nowe liście i kora. Warszawska palma przechodzi remont

Źródło:
PAP