Do wypadku doszło we wtorek, 22 lipca, wieczorem na drodze między Żurominkiem a Dębkiem w powiecie mławskim
"Na łuku drogi 16-latek stracił panowanie nad pojazdem i wywrócił się razem z pasażerką. Świadek zdarzenia wezwał pomoc. Oboje nastolatkowie doznali obrażeń, kierujący został przetransportowany do szpitala w Ciechanowie" - przekazuje w komunikacie asp. szt. Anna Pawłowska z mławskiej policji. "Nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania tego typu pojazdem. Jak wynika z ustaleń interweniujących policjantów, w chwili wypadku kierujący hulajnogą poruszał się z prędkością około 40 kilometrów na godzinę. Ta hulajnoga była w stanie osiągnąć prędkość przekraczającą 70 kilometrów na godzinę, co stanowi poważne naruszenie obowiązujących norm technicznych dla urządzeń transportu osobistego" - dodaje.
Sprawa trafi do sądu rodzinnego, bo - jak zaznacza policja - "to zdarzenie, to skrajny przykład braku rozwagi i odpowiedzialności".
"Apelujemy do rodziców i opiekunów o kontrolowanie sposobu, w jaki ich dzieci korzystają z urządzeń transportu osobistego. Brak nadzoru, nieprzestrzeganie przepisów i lekceważenie zasad bezpieczeństwa może doprowadzić do tragedii" - przypomniano w komunikacie.
Kontrole policji
Mławscy policjanci prowadzą obecnie wzmożone kontrole kierujących hulajnogami. Obejmują warunki techniczne pojazdów, prędkość, uprawnienia kierującego oraz przestrzeganie obowiązujących przepisów.
🚨 Wypadek z udziałem hulajnogi elektrycznej – ranny 16-latek🚨 🔴22 lipca wieczorem, na drodze między Żurominkiem a...
Posted by Policja Mława on Wednesday, July 23, 2025
"Osoby w wieku od 10 do 18 lat , by jeździć hulajnogą elektryczną muszą mieć kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1, T. Dzieci o 10 lat mogą jeździć tylko w strefach zamieszkania, pod opieką dorosłego" - przypomina policja
Kierujący hulajnogą elektryczną musi korzystać z dróg rowerowych lub pasa ruchu dla rowerów. W przypadku ich braku – może korzystać z jezdni, gdzie prędkość nie przekracza 30 km/h. Wyjątkowo dozwolone jest poruszanie się chodnikiem, jeśli brakuje innych opcji, przy czym prędkość powinna być zbliżona do pieszego oraz należy zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszym.Obowiązki kierujących
Przepisy zakazują: - jazdy pod wpływem alkoholu lub środków odurzających; - przewożenia osób, zwierząt lub przedmiotów; - czepiania się innych pojazdów; - jazdy obok innego uczestnika ruchu.
Nieprzestrzeganie przepisów może skutkować karami: - korzystanie z telefonu podczas jazdy wymagającego trzymania słuchawki w ręku: mandat 500 zł; - przewożenie innych osób lub zwierząt: mandat 300 zł; - przejeżdżanie przez przejście dla pieszych: mandat 100 zł.
Autorka/Autor: mg/gp
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Policja Mława