Dwie 11-latki na hulajnodze elektrycznej wjechały w seniorkę

Dwie 11-latki na hulajnodze potrąciły seniorkę
Niebezpieczne zachowania użytkowników hulajnóg
Źródło: KPP w Piasecznie
W Płońsku doszło do kolejnego w ciągu ostatnich dni zdarzenia z udziałem hulajnogi. 71-letnia kobieta trafiła do szpitala po tym, jak potrąciły ją jadące jednośladem dwie 11-latki.

W środę tuż przed godziną 19, przy ulicy Młodzieżowej w Płońsku, na oznakowanej drodze pieszo-rowerowej, doszło do potrącenia 71-letniej kobiety. Hulajnogą elektryczną jechały dwie 11-latki.

Kierująca nie miała karty rowerowej

"Według relacji uczestników piesza i nastolatki poruszały się tym samym ciągiem komunikacyjnym. Kierująca hulajnogą dziewczynka twierdziła, że przed wykonaniem manewru wyprzedzania użyła sygnału dźwiękowego, jednak chwilę później straciła panowanie nad pojazdem i doszło do uderzenia w seniorkę. Pokrzywdzona z obrażeniami ciała została przetransportowana przez zespół ratownictwa medycznego do szpitala w Płońsku" - opisała w komunikacie komisarz Kinga Drężek-Zmysłowska, rzeczniczka płońskiej policji.

Policjanci ustalili, że kierująca hulajnogą 11-latka nie posiadała wymaganej przepisami karty rowerowej, która jest obowiązkowa dla osób poniżej 18. roku życia, poruszających się tego typu jednośladem.

Trwa wyjaśnianie wszystkich okoliczności tego zdarzenia.

W ubiegły piątek, również w Płońsku, doszło do podobnego zdarzenia. 14-latek potrącił idącą chodnikiem 77-latkę. Kobieta doznała obrażeń i trafiła do szpitala.

Zasady poruszania się na hulajnodze

Policjanci przypominają, że na drogach oznaczonych znakiem C-13/C-16 (droga dla pieszych i rowerzystów), gdzie piesi i rowerzyści (a także użytkownicy hulajnóg elektrycznych) mogą poruszać się wspólnie, obowiązuje zasada szczególnej ostrożności i wzajemnego poszanowania.

Użytkownicy hulajnóg elektrycznych muszą pamiętać, że:

  • pojazd ten przeznaczony jest wyłącznie dla jednej osoby – zabronione jest przewożenie pasażerów, paczek czy innych ładunków,
  • prędkość należy dostosować do panujących warunków, zwłaszcza w obecności pieszych – zaleca się, aby była ona zbliżona do prędkości pieszego;
  • kierujący hulajnogą muszą posiadać wymagane uprawnienia, czyli kartę rowerową (w przypadku osób w wieku od 10 do 18 lat),
  • dzieci poniżej 10. roku życia mogą poruszać się hulajnogą elektryczną wyłącznie pod opieką osoby dorosłej i tylko na chodniku – nie mogą korzystać z drogi publicznej, ścieżek rowerowych ani ciągów pieszo-rowerowych samodzielnie.
Czytaj także: