Wyremontują Syrenkę nad Wisłą

Warszawa

syrenka2.jpg
syrenka1.jpg
syrenka.jpg
syrenka2.jpg
syrenka1.jpg
syrenka.jpg
syrenka2.jpg
syrenka1.jpg
syrenka.jpg

Rozpoczyna się remont Syrenki na nabrzeżu Wisły w pobliżu mostu Świętokrzyskiego. Wpisana do rejestru zabytków rzeźba autorstwa Ludwiki Nitschowej powstała 1939 r., a pozowała do niej Krystyna Krahelska, autorka „Hej, chłopcy bagnet na broń”, uczestniczka powstania warszawskiego.

W ramach remontu rzeźba ma zostać umyta wodą pod ciśnieniem z użyciem detergentu i oczyszczona z nawarstwień na elementach kamiennych metodami chemicznymi. Syrena zabezpieczona zostanie żywicą i woskiem mikrokrystalicznym.

Zabytkowy kamień ma być ręcznie doczyszczony materiałami ściernymi i odsolony. Mają zostać usunięte stare fugi i stłuczone ceramiczne płytki. Zastosowane zostaną też preparaty biobójcze i impregnujące.

Dodatkowo wymieniona zostanie izolacja i pokrycie niecki basenu, zamontowane będą nowe płytki ceramiczne i osadzone fleki w elementach z piaskowca.

Remont ma potrwać do 24 czerwca 2016 r., a po zakończeniu prac fontanna ma zostać uruchomiona. Niecka okalająca rzeźbę będzie wówczas wypełniona wodą.

Koszt remontu wyniesie blisko 117 tysięcy złotych.

Pokaz fontann z udziałem syren.

Pokaz fontann
TVN24

ms/gp