Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.
We wtorek, 16 lipca, podczas gali ogłoszono wyniki tegorocznego głosowania w ramach budżetu obywatelskiego. Wiceprezydentka Warszawy Adriana Porowska przypomniała, że mieszkańcy wybierali spośród 1183 pomysłów.
- To świetne narzędzie, dzięki któremu mieszkańcy konkretnie komunikują o zmianach, jakich oczekują w swoim otoczeniu. Widzimy też, że te potrzeby się zmieniają. Jeszcze parę lat temu głosowano głównie za zmianami w przestrzeni publicznej. Obecnie warszawiacy coraz chętniej wybierają projekty związane z edukacją, rozwojem, pomocą - powiedziała cytowana w komunikacie ratusza Adriana Porowska.
Projekty dzielnicowe....
Każda osoba głosująca w budżecie obywatelskim mogła poprzeć 15 projektów z jednej, wybranej przez siebie dzielnicy. "Największe zaangażowanie na etapie głosowania wykazali mieszkańcy Wesołej, Ursusa i Żoliborza. Na Bemowie natomiast wybranych zostało aż 25 pomysłów, które doczekają się realizacji w 2025 roku, co stanowi najwyższy wynik w stosunku do innych dzielnic" - wskazuje w komunikacie stołeczny ratusz.
Najdroższym wybranym projektem z poziomu dzielnicowego jest "Zieleń zamiast betonu”, którego koszt jest szacowany jest na ponad 1,8 mln zł. Pomysł ten zgłoszono na Mokotowie. "Projekt zakłada zamianę betonowych i asfaltowych nieużytków na Mokotowie na drzewa, krzewy, rabaty, łątki kwietne czy ogrody deszczowe. Dodatkowo uzupełnione zostaną nasadzenia w pasach drogowych ulic. Gdzieniegdzie uzupełniony zostanie chodnik dla pieszych" - czytamy w opisie projektu. Zagłosowało na niego 2462 mieszkańców.
Wśród projektów dzielnicowych najwięcej głosów zdobył "Posadźmy 100 dużych drzew na Pradze-Południe". Na ten pomysł zagłosowało 3793 osoby.
...i ogólnomiejskie
W przypadku projektów ogólnomiejskich pierwsze miejsce przypadło w tym roku inicjatywie "Nie jesteś sam/-a – pierwsza pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży. Zróbmy to jeszcze raz!". To kontynuacja projektu znanego z wcześniejszych edycji BO. Zagłosowało na niego 24845 osób. Drugie miejsce zajął projekt "Darmowe podpaski w szkołach", który zdobył 23722 głosy. Trzeci najpopularniejszy projekt to "Rowerem wte i wewte - nowe i dobre drogi rowerowe", na który zagłosowało 22456 osób. "Projekt polega na budowie nowej drogi dla rowerów i modernizacji istniejących w oparciu o ich ważność w systemie transportowym, stan techniczny i możliwości realizacyjne. Projekt obejmuje drogi rowerowe w całej Warszawie, na Ochocie, Pradze Północ i Mokotowie" - czytamy w opisie pomysłu.
"Na realizację projektów ogólnomiejskich, na które głosować mogli wszyscy mieszkańcy i mieszkanki Warszawy przyznano środki w wysokości ponad 30 mln złotych" - poinformował stołeczny ratusz. Pełne wyniki głosowania są już opublikowane na stronie bo.um.warszawa.pl.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa