Korzysta z nich 13 linii autobusowych. Wróciły na swoje miejsce

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Przebudowa placu Na Rozdrożu (grudzień 2023)
Przebudowa placu Na Rozdrożu (grudzień 2023)Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Przebudowa placu Na Rozdrożu (grudzień 2023)Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Trwa przebudowa placu Na Rozdrożu. Na swoje miejsce wróciły dwa przystanki autobusowe. Zostały poszerzone i zyskały nową nawierzchnię. Można zejść na nie nowymi schodami. W dalszym ciągu trwają prace przy windach, czy wytyczaniu przejść naziemnych.

Od środy 10 kwietnia, na swoje stałe miejsce wróciły dwa przystanki autobusowe w ciągu Trasy Łazienkowskiej: plac Na Rozdrożu 05 i 06. Korzysta z nich aż 13 linii autobusowych, w tym dzienne i nocne. Wykonawca prac, firma Strabag Polska, udostępnił pasażerom nowe schody, łączące dolny i górny poziom placu.

Dwie pary schodów zostały wybudowane od nowa, w miejscu starych, zardzewiałych konstrukcji, które zburzono. "Mają antypoślizgową nawierzchnię oraz znaną ze stacji II linii metra podwójną poręcz, która ułatwia korzystanie z nich osobom o różnym wzroście" - podkreślił Zarząd Dróg Miejskich w komunikacie.

W planach jest zburzenie trzeciej pary schodów, w południowym skraju placu. Prace te mają być prowadzone bliżej wakacji. Schody te prowadzą do pustej przestrzeni stanowiącej niewykorzystywaną od dekad rezerwę pod ewentualny przystanek autobusowy. "Istniejące schody są w równie złym stanie co pozostałe, a jednocześnie ich odbudowa nie ma w tej chwili uzasadnienia" - wyjaśnił ZDM.

Nowe perony przystankowe

Pasażerowie korzystają już z nowych peronów przystankowych. Jak podkreślili drogowcy, są wygodniejsze – szersze i dłuższe. "Mają też nawierzchnię z wysokiej jakości materiałów oraz oznaczenia przy krawędzi wykonane z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących" - opisali.

Na każdym przystanku pojawiła się też dodatkowa wiata. Drogowcy zwiększyli też powierzchnię zielonych wysp na wschodnich krańcach obu przystanków. Są one obsadzane roślinami, na jednej pojawiły się już pierwsze drzewa.

Przed remontem przystanki praktycznie nie różniły się szerokością od znajdujących się na nich wiat. Nawierzchnię tworzył pofalowany asfalt, a krawędź peronu była zaznaczona jedynie wymalowaną na żółto linią.

Windy, przejścia naziemne i inne trasy

Na przebudowę placu Na Rozdrożu składa się również budowa wind na oba przystanki, wyznaczenie nowych przejść naziemnych, przebudowa układu tras pieszych i rowerowych oraz zwiększenie ilości zieleni również na górnym poziomie.

"Coraz wyraźniej widać docelowy kształt tej przestrzeni po wspomnianych zmianach. Firma Strabag jest w trakcie budowy i przebudowy tras rowerowych biegnących po obwodzie placu. Zburzone zostały zejścia do przejść podziemnych, które stały na przeszkodzie wyznaczenia przejść naziemnych" - wymienili drogowcy.

W ramach czasowej organizacji ruchu funkcjonuje naziemnie przejście na wysokości alei Wyzwolenia. Kolejne takie przejście powstaje w rejonie ulicy Koszykowej.

Nowa nawierzchnia w wakacje

Jednym z ostatnich etapów prac będzie remont nawierzchni jezdni. Zarząd Dróg Miejskich planuje przeprowadzić go w wakacje. "Bardzo ważna jest bowiem koordynacja z pracami przy budowie tramwaju do Wilanowa oraz ograniczenie utrudnień do minimum. W tym samym duchu prowadzona była zresztą przebudowa przystanków autobusowych. Przez cały czas dostępne były tuż obok tymczasowe przystanki i oznakowane dojścia do nich" - zaznaczył ZDM.

Dopytywany w mediach społecznościowych o termin oddania wind rzecznik stołecznych drogowców Jakub Dybalski odpowiedział, że "już niedługo". "W ciągu kilku najbliższych tygodni będziemy oddawać do użytku kolejne gotowe elementy placu. Jedną z prac, ostatnią - wymianę nawierzchni jezdni - zrobimy w wakacje. To dużo większa rzecz niż zwykłe weekendowe frezowanie" - napisał Dybalski. Przyznał, że "nie ma póki co dobrego 'slotu' na takie, jednak na kilka dni ograniczające ruch w ważnym miejscu, prace".

Autorka/Autor:mg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZDM Warszawa

Pozostałe wiadomości

Od soboty trwają poszukiwania mężczyzny, który zniknął pod wodą na rzece Narew w miejscowości Łacha. Strażacy i Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe szukają zaginionego przy użyciu sonarów i dronów.

Mężczyzna zniknął pod wodą. Akcja poszukiwawcza na Narwi

Mężczyzna zniknął pod wodą. Akcja poszukiwawcza na Narwi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Mławy eskortowali samochód z rodzącą kobietą. Przyszła mama jechała do szpitala w Działdowie, ale jedyna droga w rejonie Mławki była zablokowana z powodu tragicznego wypadku. Liczyła się każda sekunda.

Wiózł rodzącą żonę do szpitala. Droga była zablokowana po tragicznym wypadku

Wiózł rodzącą żonę do szpitala. Droga była zablokowana po tragicznym wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zmarła Ludwika Wujec, opozycjonistka z czasów PRL, fizyczka i nauczycielka, żona legendy Solidarności, byłego posła i doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego Henryka Wujca. O jej śmierci poinformował syn Paweł Wujec. Miała 83 lata.

Ludwika Wujec nie żyje. "Walczyła o demokrację i wolność słowa i to osiągnęła"

Ludwika Wujec nie żyje. "Walczyła o demokrację i wolność słowa i to osiągnęła"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Mieszkańcy mogą już korzystać z pierwszego odcinka Skweru Krasińskiego na Żoliborzu. Pojawiły się nowe alejki i różnorodna zieleń. Jednocześnie trwają prace na drugim odcinku.

Nowe alejki i zieleń. Skwer Krasińskiego po pierwszych zmianach

Nowe alejki i zieleń. Skwer Krasińskiego po pierwszych zmianach

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Może jak jest Niebieska Karta, to powinna być jakaś Zielona albo Żółta Karta dla takich rodzin jak nasza?"

"Może jak jest Niebieska Karta, to powinna być jakaś Zielona albo Żółta Karta dla takich rodzin jak nasza?"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

19-letni kierowca bmw, który przywiózł swojego znajomego do ciechanowskiej komendy, zaparkował na miejscu dla osób niepełnosprawnych i stracił prawo jazdy.

Źle zaparkował przed komendą, stracił prawo jazdy

Źle zaparkował przed komendą, stracił prawo jazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zatrzymali go, bo nie zapiął pasów bezpieczeństwa. Okazało się, że w ogóle nie powinien siadać za kierownicę, bo ma dwa aktywne zakazy prowadzenia aut. Grozi mu do pięciu lat więzienia.

Nie zapiął pasów, może trafić do więzienia

Nie zapiął pasów, może trafić do więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjant w czasie wolnym od służby zauważył kierowcę taksówki, który jechał slalomem. Zajechał mu drogę, by powstrzymać go od dalszej jazdy. Kierowca udawał, że źle się czuje. Badanie wykazało jednak, że był pod wpływem narkotyków.

Zajechał mu drogę, by go zatrzymać

Zajechał mu drogę, by go zatrzymać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwają prace remontowe na torach tramwajowych do zajezdni Annopol. W poniedziałek roboty wejdą w kolejny etap, który oznacza utrudnienia dla kierowców. Będą objazdy.

Budują zajezdnię Annopol. Zmiany w kursowaniu komunikacji

Budują zajezdnię Annopol. Zmiany w kursowaniu komunikacji

Źródło:
PAP

Strażnicy miejscy patrolujący rejon Pragi zauważyli dym unoszący się nad terenem dawnej jednostki wojskowej. W tej okolicy często gromadzą się osoby w kryzysie bezdomności. Z zagrożonego terenu wyprowadzono mężczyznę.

Nad dawną jednostką wojskową unosił się dym

Nad dawną jednostką wojskową unosił się dym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwaj 17-latkowie uciekli z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, a później ukradli trabanta, który był atrakcją dla gości karczmy i włamali się do kiosku. Wycieczkę zakończyli policjanci.

Uciekli z ośrodka, ukradli "atrakcję dla gości" i ruszyli na wycieczkę

Uciekli z ośrodka, ukradli "atrakcję dla gości" i ruszyli na wycieczkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zobaczył policjantów i uciekł do boksu z owczarkami kaukaskimi, gdzie próbował się ukryć. Nie udało się, został zatrzymany. Żona mężczyzny zgłosiła, że mąż znęca się nad nią od dłuższego czasu. Teraz grozi mu nawet pięć lat więzienia.

Ukrył się w boksie z owczarkami kaukaskimi

Ukrył się w boksie z owczarkami kaukaskimi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W podwarszawskim Józefowie przypadkowo odkryto cenny zabytek sprzed tysięcy lat. Podczas prac w ogrodzie mieszkaniec znalazł krzemienną siekierę pochodzącą prawdopodobnie z okresu neolitu.

W ogrodzie znalazł krzemienną siekierkę sprzed tysięcy lat. "Sensacja"

W ogrodzie znalazł krzemienną siekierkę sprzed tysięcy lat. "Sensacja"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy ogłosili dwa przetargi na realizację projektów z budżetu obywatelskiego. Zmiany dotyczą między innymi wolskich i bielańskich ulic. Celem zwycięskich projektów ma być poprawa komfortu pieszych i rowerzystów oraz estetyki przestrzeni miejskiej.

Będzie więcej zieleni, ma też być bezpieczniej. Zmiany na kilku ulicach

Będzie więcej zieleni, ma też być bezpieczniej. Zmiany na kilku ulicach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przeciwko mieszkańcowi powiatu mławskiego toczyło się lub wciąż toczy osiem postępowań karnych. Wszystkie dotyczą łamania sądowych zakazów prowadzenia pojazdów. Dlaczego tak notoryczne łamanie prawa jest w Polsce możliwe i co można zrobić, by to zmienić?

Zakaz złamał dziewięć razy, ma kolejne. "To dla drogowego recydywisty nie jest żadna kara"

Zakaz złamał dziewięć razy, ma kolejne. "To dla drogowego recydywisty nie jest żadna kara"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby interweniowały pod Piasecznem. Zgłoszenie dotyczyło pożaru grilla gazowego - informuje straż pożarna.

Najpierw zapalił się grill gazowy, później ogień przedostał się na poddasze

Najpierw zapalił się grill gazowy, później ogień przedostał się na poddasze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przechodnie spacerujący po Śródmieściu zauważyli na chodniku porzucony karton. W środku znajdowały się dokumenty. Okazało się, że ich zawartość była chroniona prawem.

Umowy i akty notarialnie w kartonie na chodniku

Umowy i akty notarialnie w kartonie na chodniku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek na krajowej "pięćdziesiątce", gdzie zderzyły się samochód ciężarowy, dostawczy oraz motocykl. Jedna osoba nie żyje, trasa była zablokowana.

Motocyklista uwięziony pod tirem po wypadku. Nie udało się go uratować

Motocyklista uwięziony pod tirem po wypadku. Nie udało się go uratować

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl