Zjeżdżali już do bazy po zakończonej służbie, gdy zauważyli dwie osoby, które dawały im znaki, by się zatrzymali. Poinformowały, że na pobliskim skwerze jest osoba potrzebująca pomocy, a sami nie potrafią jej udzielić.
Strażnicy miejscy z VII Oddziału Terenowego rozpoczęli interwencję. "Zauważyli kobietę, która nie reagowała na zewnętrzne bodźce. Nie oddychała, a jej puls był niewyczuwalny. Przystąpili do resuscytacji oraz wezwali pogotowie ratunkowe" - opisuje stołeczna straż miejska w komunikacie.
Trafiła do szpitala
Po chwili kobieta delikatnie się poruszyła, a czynności życiowe powróciły. W trakcie oczekiwania na przyjazd ratowników strażnicy ułożyli ją w pozycji bocznej bezpiecznej oraz okryli kocem termicznym i do czasu przejęcia przez załogę karetki, monitorowali jej stan. Ratownicy przetransportowali, już przytomną, 40-letnią kobietę do pobliskiego szpitala.
Pierwsza pomoc to obowiązek
Udzielenie pomocy człowiekowi znajdującemu się w sytuacji zagrażającej utracie życia lub zdrowia jest obowiązkowe. Za nieudzielenie pierwszej pomocy grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.
Udzielenie pierwszej pomocy w zależności od sytuacji może obejmować też m.in. udrożnienie dróg oddechowych poszkodowanego, ułożenie go w pozycji bezpiecznej (bocznej), wykonanie masażu serca, tamowanie krwotoku.
Jeżeli na miejscu zdarzenia nie wiemy, jakiej pomocy powinniśmy udzielić, możemy prosić o instrukcje pod numerem 112 lub 999.
● Udzielenie pierwszej pomocy jest prawnym obowiązkiem każdego obywatela. ● Nieudzielenie pierwszej pomocy jest zagrożone karą do trzech lat pozbawienia wolności. ● Udzielający pierwszej pomocy podlega ochronie należnej funkcjonariuszom publicznym. ● Udzielający pierwszej pomocy nie podlega odpowiedzialności za nieumyślne błędy popełnione w trakcie tej pomocy.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Straż Miejska