Samorządowcy spotkali się z prezydentem Dudą w sprawie pomocy dla uchodźców. "Zauważono naszą rolę"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Trzaskowski o spotkaniu w Pałacu Prezydenckim
Trzaskowski o spotkaniu w Pałacu Prezydenckim TVN24
wideo 2/6
Trzaskowski o spotkaniu w Pałacu Prezydenckim TVN24

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z samorządowcami, by omówić kwestię niesienia pomocy dla uchodźców z Ukrainy. - To dobrze, że mieliśmy szansę porozmawiać z prezydentem o tym, jakie mamy rozwiązania. Jesteśmy na pierwszej linii pomocy, wiemy, jak pomagać i mamy konkretne propozycje. Pan prezydent chciał ich wysłuchać i będziemy w kontakcie. Chodzi o to, by rozmawiać o tym z tymi, którzy będą podejmować decyzje - powiedział dziennikarzom prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

W Pałacu Prezydenckim odbyło się w czwartek po południu spotkanie z samorządowcami w sprawie pomocy dla uchodźców z Ukrainy. "Prezydent RP Andrzej Duda, Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda oraz samorządowcy z całej Polski przy jednym stole. Rozmawialiśmy w Pałacu Prezydenckim o działaniach humanitarnych na rzecz uchodźców z Ukrainy" - napisała na Twitterze Grażyna Ignaczak-Bandych, szefowa Kancelarii Prezydenta RP.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę

Trzaskowski: dobrze, że mieliśmy szansę porozmawiać z prezydentem

W Pałacu Prezydenckim był między innymi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Powiedział później dziennikarzom, że cieszy się z możliwości spotkania z prezydentem RP w sprawie pomocy dla uchodźców z Ukrainy. - Sytuacja zmienia się z godziny na godzinę. To dobrze, że mieliśmy szansę porozmawiać z prezydentem o tym, jakie mamy rozwiązania. Jesteśmy na pierwszej linii pomocy, wiemy, jak pomagać i mamy konkretne propozycje. Pan prezydent chciał ich wysłuchać i będziemy w kontakcie. Chodzi o to, by rozmawiać o tym z tymi, którzy będą podejmować decyzje. Na spotkaniu był też pan minister Paweł Szefernaker (sekretarz stanu w MSWiA - red.) - poinformował.

Wyjaśnił, że obecnie jest wiele formalnych problemów do rozwiązania. Chodzi między innymi o kwestie honorowania szczepień przyjętych na Ukrainie podczas rekrutacji do szkół, żłobków i przedszkoli oraz szczepień przeciw COVID-19. Kolejne wyzwania związane są z edukacją i przygotowaniem szkół na przyjęcie uczniów z Ukrainy oraz uregulowaniem możliwości podejmowania pracy przez uchodźców.

Trzaskowski podkreślał, że dostaje sygnały z Kijowa, że na obecnym etapie spada zapotrzebowanie na gromadzenie darów dla potrzebujących, a większą potrzebą stają się środki finansowe dla atakowanego kraju i przebywającej w nim ludności cywilnej. - Dziś jest ten moment, w którym serca są otwarte. Dzielimy się solidarnością. To jest niesłychanie istotne, dzięki temu Putin przegrywa. Budujemy tę niesamowitą wspólnotę interesów. Dziś jest też ten czas, żeby ten odruch pomocy, tę solidarność lepiej skoordynować. My to robimy, czasem ponad nasze siły. Nie skarżymy się. Dobrze byłoby skoordynować to z rządzącymi i mamy nadzieję, że takie spotkania właśnie temu będą służyć, żeby ta koordynacja była jak najlepsza, a nasza pomoc jak najbardziej efektywna - powiedział Trzaskowski.

Czytaj również: Jak pomóc uchodźcom? Lista organizacji i zbiórek

Truskolaski: wierzymy, że granica dla uchodźców z Ukrainy będzie otwarta

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski opisywał, że spotkanie w Pałacu Prezydenckim trwało około półtorej godziny. - Jeżeli chodzi o uchodźców z Ukrainy, to jest to ogromny zryw, takiego zrywu społecznościowego nie pamiętamy we wszystkich naszych miejscowościach, wsiach, miastach i miasteczkach. Koordynujemy tę pomoc z rządem. Po raz pierwszy od wielu miesięcy i lat popłynęły podziękowania w kierunku samorządowców. Zauważono naszą rolę i to, że tę pierwszą pomoc zaczęliśmy koordynować - zaznaczył Truskolaski.

Jak dodał, do Białegostoku trafiło w czwartek 40 dzieci z ukraińskich sierocińców, a w następnych dniach planowany jest przyjazd kolejnych 80. - Zwracaliśmy uwagę na to, żeby oni znaleźli się w określonych systemach, między innymi dotyczących szczepień, pomocy czy 500 plus, żeby o nich nie zapomnieć - zaznaczył.

Prezydent Białegostoku zadeklarował dalszą chęć współpracy z rządem oraz niesienia pomocy uchodźcom. - Wierzymy, że granica dla uchodźców z Ukrainy będzie otwarta. My będziemy starali się, aby tym ludziom pomóc. Każdy z nas też włącza się w tę pomoc - mówił.

Zobacz również: W obliczu wojny. Informacje i porady dla uchodźców i osób, które chcą pomóc

Autorka/Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Marek Borawski / KPRP

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Projekty budżetu obywatelskiego mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

92-latka wybrała się do córki, ale zapomniała, gdzie ona mieszka. Zbłąkaną seniorką zainteresowała się przechodząca kobieta. Z kolei 79-letnia mieszkanka Śródmieścia postanowiła wybrać się poza Warszawę i zgubiła się już na Muranowie. W upalne dni starsze osoby są szczególnie narażone, powinny unikać samotnych podróży i dłuższego przebywania na zewnątrz.

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarzuty usiłowania kradzieży oraz kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości usłyszał 33-latek, który w trakcie zakrapianej alkoholem imprezy wtargnął na teren znajdującego się w pobliżu gospodarstwa i uruchomił ciągnik. Mężczyzna stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w inną maszynę rolniczą, a następnie w budynek.

Podczas imprezy wszedł na posesję sąsiadów i chciał odjechać ich ciągnikiem. Uderzył w maszynę i budynek

Podczas imprezy wszedł na posesję sąsiadów i chciał odjechać ich ciągnikiem. Uderzył w maszynę i budynek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20 zastępów straży gasiło w nocy z wtorku na środę pożar hali w Nowym Dworze Mazowieckim. Nikt nie ucierpiał, ale straty finansowe są duże.

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl