Samorządowcy spotkali się z prezydentem Dudą w sprawie pomocy dla uchodźców. "Zauważono naszą rolę"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Trzaskowski o spotkaniu w Pałacu Prezydenckim
Trzaskowski o spotkaniu w Pałacu Prezydenckim TVN24
wideo 2/6
Trzaskowski o spotkaniu w Pałacu Prezydenckim TVN24

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z samorządowcami, by omówić kwestię niesienia pomocy dla uchodźców z Ukrainy. - To dobrze, że mieliśmy szansę porozmawiać z prezydentem o tym, jakie mamy rozwiązania. Jesteśmy na pierwszej linii pomocy, wiemy, jak pomagać i mamy konkretne propozycje. Pan prezydent chciał ich wysłuchać i będziemy w kontakcie. Chodzi o to, by rozmawiać o tym z tymi, którzy będą podejmować decyzje - powiedział dziennikarzom prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

W Pałacu Prezydenckim odbyło się w czwartek po południu spotkanie z samorządowcami w sprawie pomocy dla uchodźców z Ukrainy. "Prezydent RP Andrzej Duda, Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda oraz samorządowcy z całej Polski przy jednym stole. Rozmawialiśmy w Pałacu Prezydenckim o działaniach humanitarnych na rzecz uchodźców z Ukrainy" - napisała na Twitterze Grażyna Ignaczak-Bandych, szefowa Kancelarii Prezydenta RP.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę

Trzaskowski: dobrze, że mieliśmy szansę porozmawiać z prezydentem

W Pałacu Prezydenckim był między innymi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Powiedział później dziennikarzom, że cieszy się z możliwości spotkania z prezydentem RP w sprawie pomocy dla uchodźców z Ukrainy. - Sytuacja zmienia się z godziny na godzinę. To dobrze, że mieliśmy szansę porozmawiać z prezydentem o tym, jakie mamy rozwiązania. Jesteśmy na pierwszej linii pomocy, wiemy, jak pomagać i mamy konkretne propozycje. Pan prezydent chciał ich wysłuchać i będziemy w kontakcie. Chodzi o to, by rozmawiać o tym z tymi, którzy będą podejmować decyzje. Na spotkaniu był też pan minister Paweł Szefernaker (sekretarz stanu w MSWiA - red.) - poinformował.

Wyjaśnił, że obecnie jest wiele formalnych problemów do rozwiązania. Chodzi między innymi o kwestie honorowania szczepień przyjętych na Ukrainie podczas rekrutacji do szkół, żłobków i przedszkoli oraz szczepień przeciw COVID-19. Kolejne wyzwania związane są z edukacją i przygotowaniem szkół na przyjęcie uczniów z Ukrainy oraz uregulowaniem możliwości podejmowania pracy przez uchodźców.

Trzaskowski podkreślał, że dostaje sygnały z Kijowa, że na obecnym etapie spada zapotrzebowanie na gromadzenie darów dla potrzebujących, a większą potrzebą stają się środki finansowe dla atakowanego kraju i przebywającej w nim ludności cywilnej. - Dziś jest ten moment, w którym serca są otwarte. Dzielimy się solidarnością. To jest niesłychanie istotne, dzięki temu Putin przegrywa. Budujemy tę niesamowitą wspólnotę interesów. Dziś jest też ten czas, żeby ten odruch pomocy, tę solidarność lepiej skoordynować. My to robimy, czasem ponad nasze siły. Nie skarżymy się. Dobrze byłoby skoordynować to z rządzącymi i mamy nadzieję, że takie spotkania właśnie temu będą służyć, żeby ta koordynacja była jak najlepsza, a nasza pomoc jak najbardziej efektywna - powiedział Trzaskowski.

Czytaj również: Jak pomóc uchodźcom? Lista organizacji i zbiórek

Truskolaski: wierzymy, że granica dla uchodźców z Ukrainy będzie otwarta

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski opisywał, że spotkanie w Pałacu Prezydenckim trwało około półtorej godziny. - Jeżeli chodzi o uchodźców z Ukrainy, to jest to ogromny zryw, takiego zrywu społecznościowego nie pamiętamy we wszystkich naszych miejscowościach, wsiach, miastach i miasteczkach. Koordynujemy tę pomoc z rządem. Po raz pierwszy od wielu miesięcy i lat popłynęły podziękowania w kierunku samorządowców. Zauważono naszą rolę i to, że tę pierwszą pomoc zaczęliśmy koordynować - zaznaczył Truskolaski.

Jak dodał, do Białegostoku trafiło w czwartek 40 dzieci z ukraińskich sierocińców, a w następnych dniach planowany jest przyjazd kolejnych 80. - Zwracaliśmy uwagę na to, żeby oni znaleźli się w określonych systemach, między innymi dotyczących szczepień, pomocy czy 500 plus, żeby o nich nie zapomnieć - zaznaczył.

Prezydent Białegostoku zadeklarował dalszą chęć współpracy z rządem oraz niesienia pomocy uchodźcom. - Wierzymy, że granica dla uchodźców z Ukrainy będzie otwarta. My będziemy starali się, aby tym ludziom pomóc. Każdy z nas też włącza się w tę pomoc - mówił.

Zobacz również: W obliczu wojny. Informacje i porady dla uchodźców i osób, które chcą pomóc

Autorka/Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Marek Borawski / KPRP

Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od trzeciego sierpnia przy ulicy Marywilskiej miało działać tymczasowe targowisko z 800 kontenerami i parkingiem na 400 samochodów. Tak się nie stanie. Nowy termin nie jest znany. Spółka Marywilska 44 zamieściła w tej sprawie komunikat.

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W Siedlcach doszło do pościgu niczym z filmów akcji. Jego bilans to poszkodowany policjant i dwa zniszczone radiowozy. Kierowca bmw zatrzymał się dopiero na blokadzie. Okazało się, że miał się czego obawiać.

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały częściowo otwarte, polecają się do odwiedzania. Zobaczyć można wystawę czasową, a także wysłuchać koncertów chopinowskich czy wziąć udział w Festiwalu Strefa Ciszy. Muzeum wprowadziło czasowo niższe ceny za wstęp.

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do stołecznego ogrodu zoologicznego zawitali nowi mieszkańcy. To dwie pary zwisogłówek koroniastych. Są jednymi z najmniejszych papug na świecie. Odpoczywają i śpią w specyficzny sposób. W kwestii żywienia nie pogardzą owocami.

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy pomogli 15-latkowi, który zatruł się alkoholem. Miał dwa promile we krwi. Po ocuceniu awanturował się, odebrała go matka.

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące spowodowania wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wyszedł z więzienia, gdzie odbywał wyrok za kradzież i jeszcze tego samego dnia ukradł rower należący do 14-letniego chłopca i został zatrzymany.

Wolnością cieszył się kilka godzin

Wolnością cieszył się kilka godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2, w pobliżu węzła Opacz, doszło do zderzenia busa i samochodu ciężarowego. "Jedna osoba poszkodowana" - poinformowano w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych OSP Raszyn.

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas patrolowania rejonu ulicy Gołkowskiej strażnicy miejscy zauważyli, że ktoś skacze do Jeziorka Czerniakowskiego z mostu. Okazało się, że chętnych do kąpieli w niedozwolonym miejscu było więcej.

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby miały problem z usunięciem pojazdu.

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cierpliwość mieszkańców Górnego Mokotowa po raz kolejny zostaje wystawiona na próbę. Tramwaje znikną z ulicy Puławskiej na cały miesiąc. To przez rozpoczynającą się budowę torowiska Rakowieckiej. W tym czasie zawieszona zostanie także oddana w maju linia na Sielce.

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24