W 16 warszawskich świątyniach, w ubiegłym roku zostały przeprowadzone remonty współfinansowane z budżetu miasta. Jak podał ratusz, łączna kwota dotacji to ponad trzy miliony 155 tysięcy złotych.
Prace remontowe toczyły się m. in. w synagodze Nożyków przy ulicy Twardej 6. Jest ona jedyną zachowaną i działającą przedwojenną warszawską synagogą. Od 2008 roku budynek przechodzi większe i mniejsze remonty. jak podał ratusz w komunikacie, łączna kwota dotacji przekracza już milion złotych.
W ubiegłym roku wymieniono całe krycie dachu oraz naprawiono uszkodzoną konstrukcję drewnianą. "Wymieniono elementy więźby, a te które udało się uratować zostały wzmocnione i zabezpieczone odpowiednimi preparatami. Wykonano też całkowicie nowe deskowanie i poszycie z membrany oraz pokryto dach nową blachą" - doprecyzował ratusz w komunikacie. Dodano, że kwota przyznanej dotacji to ponad 299 tysięcy złotych. We wcześniejszych latach w synagodze Nożyków dokonano między innymi konserwacji elewacji i sklepienia nawy głównej.
Remont elewacji bazyliki i kościoła
W ubiegłym roku minęła setna rocznica od konsekracji i nadania tytułu bazyliki mniejszej kościołowi Najświętszego Serca Jezusowego przy ulicy Kawęczyńskiej. Ratusz podał, że przeznaczył 250 tysięcy złotych na kolejny etap prac konserwatorskich. Zeszłoroczny remont dotyczył głównie renowacji górnej części elewacji frontowej i schodów wejściowych. "Usunięte zostały zniszczenia, uzupełnione ubytki tynku, całość została wzmocniona, zagruntowana i pomalowana. Wykonano również prace sztukatorskie zdobień. Wymieniono zniszczone obróbki blacharskie i orynnowania" - opisał ratusz.
Od 2020 roku do 2023 roku miasto dotowało remont elewacji kościoła św. Stanisława na Woli. Z murów zostały usunięte grzyby, mchy i glon, a ubytki zostały uzupełnione specjalistycznymi kitami. Wymieniono również najbardziej zniszczone cegły. Konserwację przeszedł też ceglany kształtek okien oraz wszystkie elementy kamienne i powierzchnie otynkowanych. Jak przekazał ratusz, w 2023 roku dotacja wyniosła 220 tysięcy złotych, a łączna kwota dotacji wyniosła 820 tysięcy złotych.
Przeczytaj także: Trwał pięć lat i był podzielony na etapy. Zakończył się remont cerkwi na Woli >>>
Remont kopuł, renowacja dekoracji malarskich
W cerkwi św. Równej Apostołom Marii Magdaleny zarówno prace przeprowadzone w roku ubiegłym, jak i poprzednim, otrzymały dofinansowanie z budżetu Warszawy. Zeszłoroczna dotacja na remont elewacji cerkwi wynosiła 260 tysięcy złotych. "Natomiast refundacja zadania poniesionego w 2022 roku czyli remontu kopuł i złocenia krzyży, wyniosła 205 tysięcy złotych" - wyliczył ratusz.
Z kolei w cerkwi św. Jana Klimaka na Woli renowację przeszły dekoracje malarskie wykonane przez Jerzego Nowosielskiego. Konserwatorzy wykonali badania, które pozwoliły na rozpoznanie składu zapraw, zostały usunięte zabrudzenia i odsłonięto dolne partie ścian. Wzmocniono też tynk specjalistycznymi preparatami. "Program prac konserwatorskich obejmował również wykonanie koniecznych uzupełnień malarstwa i retuszy. Dotacja miasta na konserwację dekoracji malarskich w dolnej cerkwi wynosi 300 tysięcy złotych" - poinformował ratusz.
Jak przekazał ratusz, w formie dotacji na remonty zabytków miasto przekazało łącznie ponad 14 milionów 330 tysięcy złotych. Dodano, że za te pieniądze zrealizowano 93 zadania (72 w formie dotacji, 21 refundacji). Beneficjentami miejskich dotacji były m.in. kościoły i związki wyznaniowe.
Autorka/Autor: mg/gp
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Biuro stołecznego konserwatora zabytków