Drogowcy rozpoczynają prace przygotowawcze w związku z planowaną przebudową ulicy Ordona. - Będą one polegały na inwentaryzacji kostki brukowej, co było jednym z warunków mazowieckiego wojewódzkiego konserwatora zabytków - poinformował Zarząd Dróg Miejskich.
"Przegląd zabytkowej kostki będzie odbywał się przy pomocy drona. Aby zrobić to dobrze, potrzebujemy wolnej przestrzeni, dlatego na Ordona zostały ustawione już znaki informujące o zakazie parkowania" - zastrzegli w mediach społecznościowych drogowcy.
ZDM wskazał, że termin świąteczny nie jest przypadkowy - wiele osób w tym czasie wyjeżdża poza Warszawę, więc nie będzie musiała specjalnie przestawiać samochodu.
Zalecenia konserwatora
Historyczny bruk na ulicy Ordona jest wpisany do ewidencji zabytków. Aby móc przeprowadzić remont ulicy, niezbędne było uzyskanie zaleceń konserwatorskich. Miasto i mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków porozumieli się w zakresie przebudowy. Dzięki temu można przystąpić do projektowania zmian na ulicy Ordona i przygotowań do jej remontu.
Leżący na niej historyczny bruk zostanie zabezpieczony i przykryty asfaltem. - Uzgodniliśmy kwestię modernizacji ulicy – w dwóch etapach, w perspektywie krótko- i długofalowej - powiedział w lutym wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. - Przy okazji modernizacji dróg nie chcemy zapominać, że pewne elementy naszego miasta są wpisane tkankę związaną z dziedzictwem historycznym i my tej przeszłości nie chcemy niweczyć. To co dla niektórych jest tylko brukiem, dla innych może być aż brukiem - dodawał.
Jak zapowiadał z kolei prof. Jakub Lewicki, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków, remont ulicy będzie dwuetapowy. Pierwszy etap będzie polegał na zabezpieczeniu bruku dodatkowymi wzmocnieniami oraz na wykonaniu nowej nawierzchni. Drugi obejmie kompleksowe zmiany z wprowadzeniem dodatkowej infrastruktury komunikacyjnej, w tym również linii tramwajowej. - Przyjęte rozwiązanie zapewnia zarówno zachowanie bruku w dobrej formie, ale też poprawi komfort mieszkańców - ocenił.
Więcej zieleni, mniej hałasu
Odolany to obszar, który przechodzi dynamiczne zmiany. Kiedyś zdominowany był przez zakłady przemysłowe, których część nada funkcjonuje. Obok powstało w ostatnich latach wiele osiedli, które zamieszkuje kilka tysięcy osób. Do tych zmian trzeba także przystosować sieć drogową. Zaplanowana modernizacja ulic Ordona i Jana Kazimierza przekształci je w ciągi lokalne, zapewniając ich mieszkańcom bezpieczeństwo i komfort, więcej zieleni i mniej hałasu.
Na ulicy Ordona w ostatnich latach powstało wiele bloków mieszkalnych. Jednocześnie wciąż funkcjonują tam różnego rodzaju przedsiębiorstwa, m.in. hurtownia materiałów budowlanych. W związku z tym, po zdegradowanej brukowej nawierzchni, oprócz samochodów osobowych, poruszają się też pojazdy ciężarowe. Generuje to ogromny hałas, na który wielokrotnie skarżyli się mieszkańcy.
CZYTAJ TAKŻE: Główna ulica Odolan wymaga remontu. Drogowcy mają zgodę, ale nie mają jeszcze pieniędzy
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawy