Główna ulica Odolan wymaga remontu. Drogowcy mają zgodę, ale nie mają jeszcze pieniędzy

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Jana Kazimierza na Odolanach przejdzie remont
Jana Kazimierza na Odolanach przejdzie remont
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.plJana Kazimierza na Odolanach przejdzie remont

Ulica Jana Kazimierza na Odolanach zostanie przebudowana na całej długości. Oprócz remontu podziurawionej jezdni zaplanowano budowę ścieżek rowerowych, chodników i azylów dla pieszych. Szacowany koszt inwestycji to 35 milionów złotych.

Jana Kazimierza to jedna z głównych ulic intensywnie rozwijających się Odolan. Nawierzchnia drogi padła ofiarą dziesiątek ciężarówek, które obsługują liczne budowy. Zniszczona ulica w 2018 roku przeszła doraźny remont, ale Zarząd Dróg Miejskich zapowiedział, że docelowo Jana Kazimierza czekają głębsze zmiany, bo wiele do życzenia pozostawia nie tylko sama jezdnia - podziurawiona, chaotycznie połatana asfaltem, ale także chodniki. Na całej długości brakuje również drogi rowerowej. Ponadto mieszkańcy wskazują, że niebezpiecznie jest na przejściach dla pieszych.

Kompleksowa przebudowa była zapowiadana już w 2019 roku, ale wciąż brakowało środków na ten cel. Ponadto przedłużyły się prace nad projektowaniem i uzyskaniem potrzebnych do remontu zgód.

Jest pozwolenie, pieniędzy jeszcze nie ma

Przez dłuższy czas na temat zmian na głównej arterii Odolan była cisza. Wiele wskazuje na to, że coś drgnęło. Jak przekazał nam Jakub Dybalski z Zarządu Dróg Miejskich, drogowcy otrzymali decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRiD). - Jesteśmy na etapie odbierania dokumentacji projektowej od projektanta - przekazał nam Dybalski. Przyznał, że przetarg na przebudowę będzie można rozpisać dopiero po otrzymaniu pieniędzy na realizację. - Planujemy o nie wnioskować na listopadowej sesji rady miasta. Szacujemy koszt całości na około 35 milionów złotych, więc to dość duża inwestycja - podkreślił przedstawiciel miejskich drogowców.

Dybalski przekazał, że nie zmienił się plan remontu, który został skonsultowany z mieszkańcami w 2019 roku. - Jana Kazimierza ma być przebudowana w całości. Będzie wyremontowana jezdnia i chodniki, powstanie droga rowerowa na całej długości, ruch na ulicy będzie się odbywał po jednym pasie w każdą stronę, obok zostanie ulokowane parkowanie w zatokach, przejścia dla pieszych będą zabezpieczone azylami. Całość dopełnią nasadzenia zieleni - przekazał.

Oprócz doraźnych remontów w 2018 roku na Jana Kazimierza wprowadzono strefę Tempo 30. Ograniczenie prędkości obowiązuje też na innych ulicach Odolan. Na tym obszarze obowiązuje również zakaz poruszania się ciężarówek między godziną 20 a 8 rano.

Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości