Ratusz zwiększa zadłużenie, tnie inwestycje i planuje podwyżki. Także w komunikacji

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Prezydent Rafał Trzaskowski o opóźnieniach w inwestycjach
Prezydent Rafał Trzaskowski o opóźnieniach w inwestycjachTVN24
wideo 2/2
Prezydent Rafał Trzaskowski o opóźnieniach w inwestycjachTVN24

- Sytuacja budżetowa Warszawy jest ciężka - przyznaje Rafał Trzaskowski. I zapowiada cięcia oraz podwyżki. Lista jest długa.

Jak zapowiedział w środę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, w 2020 roku dochody miasta spadną o 1,5 miliarda złotych, z czego o 233 miliony z podatku PIT i 126 milionów z CIT. Natomiast do 2025 roku dochód spadnie o 2,7 miliarda złotych. Tylko w tym roku miasto wyda o 500 milionów mniej na inwestycje - pierwotnie planowano, że będzie to 3,5 miliarda złotych.

Wzrośnie zadłużenie, będą podwyżki

Aby spiąć budżet, ratusz planuje zwiększenie zadłużenia, na co uzyskał zgodę rządu. Planowane jest między innymi zaciągnięcie miliarda złotych kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, 317 milionów z Banku Rozwoju Rady Europy, a także sprzedaż miejskich obligacji w kwocie 400 milionów złotych, co oznacza, że kwota zadłużenia do 2025 roku zwiększy się do 9,4 miliarda złotych. W ramach Rozwoju Funduszu Inwestycji Lokalnych rząd wsparł Warszawę kwotą w wysokości 93 milionów złotych. Pieniądze od rządu mają być przeznaczone na prace odtworzeniowe, czyli na remonty infrastruktury, która najbardziej ich wymaga.

Już wiadomo, że nie obędzie się bez podwyżek. Jak przekazał prezydent, miasto analizuje wzrastające koszty eksploatacji pojazdów komunikacji miejskiej. Odpowiedzią mogą być droższe bilety. - Ja jeszcze nie zapowiadam tej podwyżki "na twardo". Ale uważam, że w przyszłym roku powinniśmy rozważyć zmiany. Na pewno nie tak daleko idące, jak w innych miastach – zastrzegł Trzaskowski. Podczas konferencji prasowej podkreślił, że decyzja o podwyżce wymaga dyskusji z radnymi. Zaznaczył przy tym, że ewentualne podwyżki "nie będą tak dotkliwe, jak w innych miastach". W 2020 roku dochody ze sprzedaży biletów spadły o 202 miliony złotych.

Ratusz - niezależnie od problemów finansowych - zapowiada też podwyżkę stawki za parkowanie oraz sprzedaż działek deweloperom. Nie zamierza natomiast wyprzedawać mieszkań komunalnych.

- Rozszerzamy strefę płatnego parkowania na kolejne dzielnice. Szykujemy się również do wprowadzenia tzw. "strefy centrum", gdzie będzie drożej, tak jak w większości miast - zapowiedział prezydent Trzaskowski. Dodatkowy dochód mają przynieść również wydłużony do godziny 20 czas, kiedy należy wnieść opłatę za parkowanie. Projekt "strefy centrum" Zarząd Dróg Miejskich ma przedstawić na początku przyszłego roku. Ratusz szacuje, że tylko z sukcesywnie powiększanej strefy płatnego parkowania, budżet zostanie zasilony o około 30 milionów złotych rocznie.

Podczas konferencji Trzaskowski zapowiedział również "weryfikację" opłat za śmieci. Ich wywóz ma być uzależniony od zużycia wody. - Nie ma tu systemu idealnego, dlatego że idealnym systemem byłoby oparcie tego o wolumen produkowanych śmieci przez mieszkańców, stąd zaczynaliśmy od metra kwadratowego, poprzez ryczałt, teraz będziemy przechodzić na wodę - poinformował prezydent Warszawy. Podkreślił, że miasto pracuje nad systemem osłonowym dla rodzin wielodzietnych.

Odłożone inwestycje

Wśród inwestycji ratusz priorytetowo potraktował metro, szpitale Bielański i Południowy, a także budowę nowych szkół i przedszkoli. Nie zabraknie też pieniędzy na dokończenie przebudowy al. Jana Pawła II i modernizację "placu Pięciu Rogów". Te zadania, pomimo kryzysu, nie zostały wyrzucone z planu inwestycyjnego do 2023 roku. Miasto nie zamierza również rezygnować z programu smogowego, dążącego do likwidacji "kopciuchów" w zasobie komunalnym, a także zapewnienia darmowych miejsc w żłobkach.

Jednak najważniejsza miejska inwestycja, czyli metro, załapała kolejne opóźnienie. Ze względu na braki kadrowe wywołane COVID-19, na 2023 rok zostanie przesunięte otwarcie nowych stacji na Bródnie. Z kolei przystanki na zachodnim krańcu, to już rok 2024.

Do 2023 roku na pewno nie uda się też zrealizować tramwaju na Gocław. Niemożliwa jest również pełna realizacja linii tramwajowej łączącej Dworzec Zachodni z Wilanowem. Jedyny odcinek, poza odnogą przez Gagarina, realizowaną wspólnie z miejskimi wodociągami, który ma szanse powstać, to połączenie Wilanowa z Mokotowem. Z zaplanowanych inwestycji tramwajowych, których budowa jeszcze się nie rozpoczęła, do 2023 roku mają powstać tory na Kasprzaka.

Z inwestycji odłożonych na kolejne lata należy wymienić: budowę Sinfonii Varsovii, budowę kładki przez Wisłę, budowę nowej siedziby Teatru Rozmaitości a także praski odcinek obwodnicy Śródmieścia.

Po długich, wieczornych negocjacjach z radnymi Koalicji Obywatelskiej, ratusz zabezpieczył budżet na - niechcianą przez jej mieszkańców - rozbudowę ulicy Bartyckiej, remont placu Narutowicza, wydłużenie Ciszewskiego, przedłużenie Człuchowskiej do budowanej stacji metra Chrzanów, układ drogowy na Białołęce, tunel pod torami kolejowymi w Rembertowie czy prace przy Kanale Żerańskim. Pierwotnie każda z wymienionych inwestycji znalazła się pod toporem cięć.

Na czwartkowej sesji Rady Warszawy zarząd miasta przedstawi plan korekty budżetu z powodu spadku planowanych w tym roku dochodów do 18 miliardów złotych (wydatki to kwota 22 miliardów złotych).

Rafał Trzaskowski po raz kolejny zaapelował do rządu o realne działania wspierające samorządy, a w tym zwiększenie ich udziału w dochodach z PIT i CIT oraz urealnienie wysokości subwencji oświatowej. Apel o plan wsparcia samorządów skieruje też do premiera Unia Metropolii Polskich.

- Te propozycje są trudne, ale od wielu miesięcy alarmowaliśmy, że sytuacja samorządów jest krytyczna. Dziś to podsumowujemy. Przygotowujemy się na bardzo trudne czasy. Chodzi zwłaszcza o ten rok i kolejny. Miejmy nadzieję, że ta recesja nie będzie zbyt głęboka - zaznaczył prezydent Warszawy.

Autorka/Autor:Dariusz Gałązka

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Wojciech Olkuśnik

Pozostałe wiadomości

Śmierć 25-letniej Lizy napadniętej w centrum Warszawy wstrząsnęła wszystkimi. Kim jest 23-letni Dorian S., który napadł i bestialsko zgwałcił mijaną na ulicy dziewczynę? Reportaż Agnieszki Madejskiej w "Uwaga! TVN".

"Nie wydawał się człowiekiem agresywnym". Bestialsko zaatakował na ulicy 25-letnią Lizę

"Nie wydawał się człowiekiem agresywnym". Bestialsko zaatakował na ulicy 25-letnią Lizę

Źródło:
Uwaga! TVN

Władze warszawskiej dzielnicy Żoliborz postanowiły kupić pięćset kaczek - takich małych, żółtych, używanych w kąpieli. Kaczki będą od teraz gadżetem reklamowym. W tej roli podobno dobrze się sprawdzają.

Władze Żoliborza postanowiły kupić 500 żółtych kaczek do kąpieli

Władze Żoliborza postanowiły kupić 500 żółtych kaczek do kąpieli

Źródło:
Fakty TVN

We wtorek, piątego marca otwarta zostanie nowa trasa tramwajowa na Kasprzaka na Woli. Natomiast 25 marca tramwaje wrócą na ulicę Wolską.

We wtorek tramwaje pojadą nową trasą

We wtorek tramwaje pojadą nową trasą

Źródło:
PAP

Otwarte zostały oferty na budowę drogi dla rowerów w ciągu ulicy Andersa, czyli na kontynuację trasy N-S przez centrum Warszawy. Zgłosiło się czterech wykonawców. Wybrany, po podpisaniu umowy, będzie miał 20 miesięcy na realizację tego zadania - zapowiedzieli w poniedziałek drogowcy.

Kolejny krok do "rowerowego kręgosłupa Warszawy". Czterech chętnych do budowy nowej ścieżki

Kolejny krok do "rowerowego kręgosłupa Warszawy". Czterech chętnych do budowy nowej ścieżki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski potwierdził, że popierana przez Trzecią Drogę Adriana Porowska, ma być wiceprezydentką stolicy, w przypadku jego reelekcji. Otwarte pozostaje pytanie, czyim kosztem, bo zastępców i zastępczyń może mieć łącznie czworo. I tyle ma. - O szczegółach będziemy mówić, jak wygramy wybory - powiedział Trzaskowski.

"Potwierdzam. Będzie wiceprezydentką, jeśli wygramy wybory"

"Potwierdzam. Będzie wiceprezydentką, jeśli wygramy wybory"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dodatkowe zabezpieczenie pojawiło się na terenie budowy nowego mostu pieszo-rowerowego przez Wisłę. W weekend dziesiątki ludzi nielegalnie weszły na przeprawę. Uprzedzili tym samym osobę, która, za ponad cztery tysiące złotych, wylicytowała pierwsze przejście nowym mostem w ramach wsparcia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Stołeczny Zarząd Dróg Miejskich zapewnia jednak: przejście przez osobę, która wygrała aukcję będzie wyjątkowe.

Nielegalnie weszli na budowany most. Są już nowe zabezpieczenia i dodatkowa ochrona

Nielegalnie weszli na budowany most. Są już nowe zabezpieczenia i dodatkowa ochrona

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

W poniedziałek wczesnym rankiem pierwsi kierowcy przejechali wiaduktem nad ulicą Globusową we Włochach. Konstrukcja została zbudowana niemal w całości od nowa. Bez generalnego remontu ma wytrzymać co najmniej 50 lat.

Wiadukt nad Globusową otwarty. Ma wytrzymać pół wieku

Wiadukt nad Globusową otwarty. Ma wytrzymać pół wieku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie programu ministerstwa edukacji, który określany jest jako willa plus. Stało się to na początku lutego - dowiedziała się dziennikarka TVN24 Marta Gordziewicz.

Jest śledztwo w sprawie willi plus

Jest śledztwo w sprawie willi plus

Źródło:
TVN24

Policjanci z drogówki po krótkim pościgu zatrzymali 16-latka z powiatu mławskiego. Nastolatek ukradł samochód należący do jego matki. Był też, jak się okazało, poszukiwany przez sąd. 

Poszukiwany 16-latek uciekał samochodem skradzionym matce

Poszukiwany 16-latek uciekał samochodem skradzionym matce

Źródło:
PAP

"Collegium Humanum to nie był tylko biznes polegający na drukowaniu fałszywych dyplomów, to było przede wszystkim niszczenie ludzi" - powiedział w rozmowie z "Newsweekiem" były pracownik uczelni. Tygodnik opisuje kulisy funkcjonowania placówki, kilkukrotnie nagrodzonej tytułem Uczelni Roku w ogólnopolskim plebiscycie ogłaszanym przez należące do Orlenu wydawnictwo Polska Press. W artykule Renaty Kim zatytułowanym "Afera Collegium Humanum" czytamy także o obliczu wieloletniego rektora uczelni Pawła Cz. "Przyjaciel duchownych, polityków i przedsiębiorców. Wielbiący luksus mobber i drapieżca seksualny. Teraz – według prokuratora – szef grupy przestępczej" - podsumowuje dziennikarka.

"Handel dyplomami" i rektor, który "łapał za genitalia". "On się znęcał nad ludźmi"

"Handel dyplomami" i rektor, który "łapał za genitalia". "On się znęcał nad ludźmi"

Źródło:
Newsweek, tvn24.pl, PAP

Pijany 24-latek jechał pod prąd, a potem uciekał przed policjantami ulicami Wyszkowa. Jazdę zakończył na przydrożnym drzewie. Stracił już prawo jazdy.

Jechał pod prąd, uciekając rozbił się na drzewie

Jechał pod prąd, uciekając rozbił się na drzewie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tęczowe rodziny zjawiły się u minister Katarzyny Kotuli. To dla nich ważny dzień, bo pierwszy raz państwo je zauważyło. W świetle polskiego prawa - nie istnieją. W ustawie o związkach partnerskich mają być takie rozwiązania, które mają pomóc także dzieciom z tych rodzin.

Pary jednopłciowe z dziećmi w kancelarii premiera. "My się ratujemy aktami notarialnymi"

Pary jednopłciowe z dziećmi w kancelarii premiera. "My się ratujemy aktami notarialnymi"

Źródło:
Fakty TVN

Roztargnienie może sporo kosztować. Przekonał się o tym mieszkaniec Warszawy, który został obciążony karą w wysokości sześciu tysięcy złotych za parkowanie w płatnej strefie bez uiszczenia opłat. Kierowca przyznaje, że zapomniał opłacić abonament, jednak uważa, że nałożona kara jest niewspółmierna do przewinienia.

Zapomniał opłacić abonament za parking, dostał kilka tysięcy złotych kary. Nie on jeden

Zapomniał opłacić abonament za parking, dostał kilka tysięcy złotych kary. Nie on jeden

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- To jest alarm. Nasz świat płonie. Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może powstrzymać katastrofę klimatyczną - krzyczały dwie kobiety ze sceny Filharmonii Narodowej. Aktywistki klimatyczne zakłóciły niedzielny koncert, zostały wylegitymowane przez policję.

Aktywistki wtargnęły na scenę podczas koncertu w Filharmonii Narodowej. Dyrygent wyrwał im transparent

Aktywistki wtargnęły na scenę podczas koncertu w Filharmonii Narodowej. Dyrygent wyrwał im transparent

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl