Wyjątkowa siedziba orkiestry. Są pieniądze na budowę

Hanna Gronkiewicz-Waltz o inwestycji
Hanna Gronkiewicz-Waltz o inwestycji
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Hanna Gronkiewicz-Waltz o inwestycjiMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Hanna Gronkiewicz-Waltz o inwestycji
Hanna Gronkiewicz-Waltz o inwestycjiMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Ponad 300 mln złotych zamierza przeznaczyć miasto na remont zabytkowej siedziby i nową salę koncertową Sinfonii Varsovii przy Grochowskiej. Do 2020 ma zostać zrealizowany znany od kilku lat projekt Thomasa Puchera. Koncepcja zakłada m.in. budowę muru wiszącego 3 metry nad ziemią.

Odważny projekt znany jest od 2010 roku, kiedy to austriacki architekt wygrał międzynarodowy konkurs. Ale pomysł szybko powędrował na półkę, bo na jego realizację nie było pieniędzy. W najbliższym czasie ma się to jednak zmienić. Jak bowiem poinformowała na środowej konferencji prasowej Hanna Gronkiewicz-Waltz, pieniądze zostaną zabezpieczone w tegorocznym budżecie (35 mln zł) oraz Wieloletniej Prognozie Finansowej (279 mln zł). Decyzję musi "przyklepać" jeszcze Rada Warszawy i prawdopodobnie zrobi to na najbliższej sesji.

"Wyszlifować diamencik"

- Ten projekt ma istotne znaczenie dla zmiany oblicza Pragi. Budynek Sinfonii Varsovii przy Grochowskiej to taki diamencik, który musi zostać wyszlifowany. 35 mln złotych przeznaczymy na rewitalizację zabytkowych budynków, w których znajdzie się administracja, sale prób i będą odbywać się kameralne koncerty. Dodatkowo 279 mln zł przeznaczymy na budowę sali koncertowej - zapowiedziała na środowej konferencji prasowej prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Zabytkowe budynki to pozostałość po Instytucie Weterynarii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, która mieściła się tu wcześniej. W 2009 roku miasto skorzystało z prawa pierwokupu. Nabyła obiekt z myślą o wybitnej, ale bezdomnej orkiestrze.

Mówi Janusz Marynowski, dyrektor Sinfonii Varsovii
Mówi Janusz Marynowski, dyrektor Sinfonii VarsoviiMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Ćwiczyli u stolarzy i kolejarzy

- Sinfonia Varsovia przez 30 lat swojego istnienia miała szczęście do wspaniałych artystów. Miała szansę grać koncerty na głównych scenach świata, ma w dorobku ok. 300 płyt. Ale nigdy nie mieliśmy szczęścia do miejsca, w którym przychodziło nam pracować. Najpierw ćwiczyliśmy w stolarni przy Zamku Ujazdowskim, potem próby odbywały się w kinach Kultura i Wiedza, w teatrze Studio, wreszcie w szkole związanej z kolejnictwem (chodzi o technikum na Szczęśliwicach – red.). Budziło to sensację wśród przyjeżdżających muzyków, Yehudi Menuhin nie potrafił tego zrozumieć – wspominał Janusz Marynowski, dyrektor orkiestry.

Miasto zakłada, że inwestycję zrealizuje z własnych środków. - Aczkolwiek zamierzamy się ubiegać o pieniądze w ramach programu Infrastruktura i Środowisko (10 mln euro) na zabytkową część inwestycji. Jeśli uda się pozyskać te środki pozwolą one zmniejszyć obciążenie miasta – wyjaśniał Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Inwestycja zostanie przeprowadzona prawdopodobnie w trzech etapach: najpierw remont głównego budynku, potem czterech narożnych, na końcu budowa nowej sali koncertowej w głębi działki. Ale precyzyjny scenariusz działań nie został na razie rozpisany.

Mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy
Mówi Michał Olszewski, wiceprezydent WarszawyMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Architekt wciąż bez umowy

Wciąż nie podpisano umowy z architektem, ale jak zapewnił wiceprezydent Olszewski ma do tego dość jeszcze w tym półroczu.

Projekt architektoniczny wybrano w 2010 roku. Wybrana jednogłośnie koncepcja Thomasa Puchera przewiduje otoczenie zabudowań unoszącym się nad ziemią murem. Za nim ukryte będą zabytkowe budynki i nowoczesna sala koncertowa dla 1,8 tys. melomanów. Między zabudowaniami powstanie ogród w stylu francuskim. Pucher zapewnił, że nigdy nie stracił nadziei na realizację swojej wizji i przez 5 lat był w stałym kontakcie z Marynowskim. – W tym czasie zdążyliśmy zostać przyjaciółmi – żartował.

Cała inwestycja ma być gotowa w 2020 roku.

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

Stadionowy zakaz zapowiadają władze Polonii Warszawa wobec kibiców, którzy na piątkowym meczu ze Zniczem Pruszków wywiesili baner z homofobicznym hasłem. "Na naszym stadionie nie ma i nigdy nie będzie przyzwolenia na takie zachowania" - czytamy w oświadczeniu klubu wydanym pięć dniu po zdarzeniu

Baner "Strefa wolna od LGBT" na meczu Polonii Warszawa. Reakcja władz klubu, po pięciu dniach

Baner "Strefa wolna od LGBT" na meczu Polonii Warszawa. Reakcja władz klubu, po pięciu dniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Warszawa Stadion, gdzie zatrzymują się pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich, doszło do śmiertelnego wypadku. Były utrudnienia w ruchu.

Śmiertelny wypadek na stacji Warszawa Stadion

Śmiertelny wypadek na stacji Warszawa Stadion

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W środę prokuratura przeprowadziła czynności z 26-latkiem zatrzymanym w związku z atakiem w Lesie Bródnowskim. Obywatel Uzbekistanu usłyszał zarzut z artykułu 157 Kodeksu karnego, który dotyczy spowodowania średniego i lekkiego uszczerbku na zdrowiu. Grozi mu do dwóch lat więzienia.

Nastolatkowie ranieni nożem w lesie. Podejrzany usłyszał zarzut

Nastolatkowie ranieni nożem w lesie. Podejrzany usłyszał zarzut

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierujący toyotą ciągnął na pasie holowniczym 92-latka na wózku inwalidzkim. Na łuku drogi starszy mężczyzna spadł i zginął. Sąd wydał wyrok w tej sprawie.

Autem holował 92-latka na wózku inwalidzkim. Doszło do tragedii, kierowca skazany

Autem holował 92-latka na wózku inwalidzkim. Doszło do tragedii, kierowca skazany

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

Burmistrz Łochowa (Mazowieckie) Robert G. i skarbniczka Maria K. usłyszeli zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków służbowych. Może im grozić nawet do 10 lat więzienia. Decyzją prokuratora oboje zawieszono w obowiązkach służbowych na stanowiskach burmistrza i skarbniczki gminy Łochów.

Burmistrz i skarbniczka z zarzutami, zostali zawieszeni

Burmistrz i skarbniczka z zarzutami, zostali zawieszeni

Źródło:
PAP

Kąpieliska w Serocku i Nieporęcie na Jeziorze Zegrzyńskim zostały zamknięte ze względu na zakwit sinic. Zakaz kąpieli obowiązuje do odwołania.

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim, zakaz kąpieli

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim, zakaz kąpieli

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Chciałam przede wszystkim zrobić płytę o Warszawie. Podejść do powstania w humanistyczny sposób, mówiący o emocjach - mówiła o swoim nowym albumie Monika Brodka. Krążek powstał z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. Premierowy koncert pokaże TVN24.

Warszawa według Brodki. "Od nadziei po upadek"

Warszawa według Brodki. "Od nadziei po upadek"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 lipca, wieczorem ulicami trzech warszawskich dzielnic pobiegną uczestnicy Biegu Powstania Warszawskiego. Będą utrudnienia w ruchu

W sobotni wieczór pobiegną, by uczcić powstańców

W sobotni wieczór pobiegną, by uczcić powstańców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samolot LOT lecący z Warszawy do Bukaresztu krążył długo nad Mińskiem Mazowieckim. Embraer wykonał kilka pętli i wylądował w stolicy. Powodem była usterka techniczna.

Wystartował z Warszawy, krążył nad Mińskiem Mazowieckim i zawrócił. "W Bukareszcie nie było mechanika"

Wystartował z Warszawy, krążył nad Mińskiem Mazowieckim i zawrócił. "W Bukareszcie nie było mechanika"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W akcji brało udział ponad 80 policjantów. Przeszukali blisko 80 hektarów, a także koryto i brzegi rzeki Rozoga. Nie trafili na żaden ślad. 28-letni Sebastian Grądzik zaginął 13 lipca. Tego dnia wyszedł z domu i już nie wrócił. Nie nawiązał też kontaktu z bliskimi. 

Przeszukali 80 hektarów oraz  koryto i brzegi rzeki. Nie trafili na żaden ślad

Przeszukali 80 hektarów oraz koryto i brzegi rzeki. Nie trafili na żaden ślad

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przedstawiła zarzuty dwóm mężczyznom podejrzanym o brutalne pobicie mężczyzny na Grójeckiej. Powodem agresji miało być wyłącznie to, że 32-latek zwrócił im uwagę w tramwaju, że zachowują się zbyt głośno. Poszkodowany stracił przytomność, trafił do szpitala z poważnymi obrażeniami twarzy. Przebywa tam do dziś.

Kopali po głowie za zwrócenie uwagi w tramwaju. Zarzuty dla 22-latków

Kopali po głowie za zwrócenie uwagi w tramwaju. Zarzuty dla 22-latków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Starszy mężczyzna leżał przy betonowym kwietniku na Szanajcy. Był zakrwawiony, twarz zaczęła mu sinieć, nie oddychał. 70-latek przeżył dzięki szybkiej reakcji strażników miejskich.

"Śmierć była blisko". Zakrwawiony leżał przy betonowym kwietniku

"Śmierć była blisko". Zakrwawiony leżał przy betonowym kwietniku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nocne prace na kładce pieszo-rowerowej przez Wisłę nie pozwalają spać mieszkańcom Pragi Północ. Czy to właściwa pora na poprawianie słupków? Jak wyjaśniają drogowcy, roboty w dzień wymagałyby zamknięcia mostu. I przepraszają za uciążliwości.

Nocą poprawiają słupki na kładce. "Ludzie krzyczą z okien bloku, by dali spać"

Nocą poprawiają słupki na kładce. "Ludzie krzyczą z okien bloku, by dali spać"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Urzędnicy Zarządu Zieleni ogłosili konkurs na "usługę aktualizacji misji i wizji". O co chodzi? Z dokumentacji wynika, że efektem prac ma być "opracowanie, które w zwięzły i kompleksowy sposób opisze misję, wizję i najważniejsze założenia kultury organizacyjnej" miejskiej jednostki odpowiedzialnej za tereny zielone. Ma to kosztować maksymalnie 130 tysięcy złotych.

Konkurs na "aktualizację misji i wizji". Urzędnicy gotowi wydać 130 tysięcy

Konkurs na "aktualizację misji i wizji". Urzędnicy gotowi wydać 130 tysięcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W podwarszawskim Otwocku ustawiono kilkanaście wiat przystankowych w stylu świdermajer. Drewniane konstrukcje spodobały się dwóm warszawskim radnym, którzy postawili wybadać możliwość zbudowania podobnych w dzielnicy Wawer. Odpowiedź ratusza wyraźnie ich zirytowała.

Radni chcą wiat w stylu świdermajer. "Nie oczekujemy odpowiedzi, że się nie da"

Radni chcą wiat w stylu świdermajer. "Nie oczekujemy odpowiedzi, że się nie da"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu awarii urządzeń sterowania ruchem kolejowym na stacjach Warszawa Wschodnia i Warszawa Zachodnia występowały utrudnienia dla na linii średnicowej - ostrzegali rano kolejarze. Po godzinie 9 uporali się z usterką i przywrócili rozkładową jazdę pociągów.

Awaria urządzeń sterowania na dwóch ważnych stacjach. Pociągi miały opóźnienia

Awaria urządzeń sterowania na dwóch ważnych stacjach. Pociągi miały opóźnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Aleksandra Gajewska, Marcin Kierwiński, Michał Szczerba, a może obecna wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska? Zdaniem "Dziennika Gazety Prawnej" to lista potencjalnych kandydatów z Platformy Obywatelskiej do zastąpienia Rafała Trzaskowskiego, gdyby ten wygrał wybory prezydenckie w przyszłym roku.

Kto może zastąpić Rafała Trzaskowskiego. Partyjne przymiarki, jest kilka nazwisk

Kto może zastąpić Rafała Trzaskowskiego. Partyjne przymiarki, jest kilka nazwisk

Źródło:
PAP