Rewolucja na placu Narutowicza. Jest wykonawca projektu

[object Object]
Plac Narutowicza czekają zmianyArtur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

Znamy wykonawcę projektu przebudowy placu Narutowicza. Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych poinformował, że jest nim ta sama firma, która wykona projekt budowy ekranów w alei Stanów Zjednoczonych.

Zwycięską firmą jest Schüßler-Plan Ingenieurgesellschaft mbH. "Przy wyborze wykonawcy pod uwagę brane były dwa kryteria: cena oraz doświadczenie projektanta w branży drogowej" - czytamy w komunikacie ZMID-u.

W ramach umowy opracowany zostanie projekt budowlany i wykonawczy. Dodatkowo firma będzie musiała uzyskać niezbędne decyzje administracyjne dla realizacji przebudowy.

Mniejsza pętla

Plac Narutowicza uważany jest za serce Ochoty. Obecnie na jego terenie znajduje się pętla tramwajowa, ale po remoncie to miejsce ma diametralnie się zmienić. Plac z węzła komunikacyjnego zamieni się w miejsce zielone, przyjazne mieszkańcom.

Przede wszystkim zmniejszona zostanie pętla tramwajowa. Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl władze dzielnicy i pracownia Dawos, która odpowiadała za wstępną koncepcję remontu, chciały jej likwidacji, ale po protestach i głosach przeciwko, ratusz zdecydował że pętla zostanie.

Więcej zieleni i zwężona jezdnia

Na placu przybędzie zieleni, zaplanowano również fontannę i inne formy małej architektury. Dodatkowo jezdnia placu Narutowicza będzie zajmować znacznie mniej miejsca. Ma zostać wyprostowana i przebiegać wzdłuż Grójeckiej w obu kierunkach - zamiast trzech pasów na odcinku między Kopińską a Niemcewicza będą dwa, węższe.

O przebudowie placu Narutowicza mówi się od kilku lat. Już w 2011 roku odbyły się pierwsze konsultacje przeprowadzone przez Polskie Towarzystwo Socjologiczne. Rok później ogłoszono konkurs na najciekawszą koncepcję.

Przez kolejne lata temat nie był szerzej poruszany. Powrócił we wrześniu 2015 roku, kiedy to warszawscy radni przyznali niemal 25 mln złotych na przebudowę placu.

md/pm

Pozostałe wiadomości