O tym, że to ostatnia weekendowa szansa na skorzystanie z Warszawskich Linii Turystycznych, poinformował ratusz. Urzędnicy przypomnieli przy okazji, jaką ofertę przygotowali na minione właśnie lato.
Linia tramwajowa 36
Stolicę można zwiedzić zabytkowymi tramwajami linii 36, które kursują na trasie: PL. NARUTOWICZA - Filtrowa - Nowowiejska - Marszałkowska - gen. W. Andersa - A. Mickiewicza - J. Słowackiego - METRO MARYMONT.
"Z okien taboru, który na co dzień już nie wozi pasażerów, można podziwiać m.in. część Ochoty, w której zachowała się przedwojenna zabudowa - z neoromańskim kościołem pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w parafii św. Jakuba Apostoła; malowniczą ulicę Filtrową z pamiątkowymi, powstańczymi kotwicami na murach; ulicę Marszałkowską z socrealistyczną Marszałkowską Dzielnicą Mieszkaniową oraz zielony Żoliborz i jego modernistyczną zabudowę" - informują urzędnicy.
Przypominają, że na trasie linii 36 można spotkać doskonale znane starszym mieszkańcom tramwaje 13N - tzw. parówki; 105 Na - nazywane "akwariami" oraz wyjątkowy egzemplarz 102N - ten tramwaj został sprowadzony do Warszawy z Poznania w 2004 roku.
W tramwajach kursujących na linii 36 obowiązuje standardowa taryfa ZTM.
Linia autobusowa 100
Miłośnicy zabytkowych autobusów mogą się wybrać na przejażdżkę zabytkowym Jelczem i Ikarusem.
"Setka" pozwala zwiedzić stolicę na obu brzegach Wisły, na trasie: DW. CENTRALNY-E. Plater-Świętokrzyska-Prosta-Towarowa-Okopowa - M. Anielewicza - Świętojerska - Bonifraterska - Konwiktorska - R. Sanguszki - Wybrzeże Gdańskie - most Śląsko-Dąbrowski-al. "Solidarności" - Targowa-Ratuszowa - Wybrzeże Helskie - Wybrzeże Szczecińskie - most Świętokrzyski - Zajęcza – Topiel - L. Kruczkowskiego - Książęca - Al. Ujazdowskie - Bagatela - Marszałkowska - Koszykowa - DW. CENTRALNY.
"Wycieczkę autobusem linii 100 można połączyć ze spacerem po atrakcyjnych zakątkach Warszawy. Można nim dojechać m.in.: na Stare Miasto, do Parku Praskiego i ZOO, w Aleje Ujazdowskie czy do Łazienek Królewskich" - zachęcają urzędnicy.
W autobusach kursujących na linii 100 obowiązuje standardowa taryfa ZTM.
Promem przez Wisłę
Z kolei przez Wisłę przeprawić się można na trzech trasach: promem Słonka - pomiędzy Cyplem Czerniakowskim (pomost pływający) a Saską Kępą (plaża); promem Pliszka: Most Józefa Poniatowskiego (nabrzeże) - Stadion Narodowy (plaża) i promem Wilga: Podzamcze z Fontannami (pomost pływający) - ZOO (plaża).
Promy Pliszka i Słonka zabierają 21 pasażerów, Wilga - 40 oraz rowery. Przeprawa jest bezpłatna.
Kolej Wąskotorowa i linia autobusowa 51
Zabytkowa kolejka na ostatnią w tym sezonie trasę wyruszy w sobotę 23 września, o godzinie 14.00 ze stacji w Piasecznie.
Pociąg przejedzie przez Zalesie Dolne z zabytkową stacją z lat 30. XX wieku, Głosków, Runów i Złotokłos, by dotrzeć do Tarczyna. W drodze powrotnej zatrzyma się w Runowie, gdzie peron znajduje się tuż przy leśnej polanie. Tam pasażerowie będą mieć czas dla siebie. Będzie można przejść się na spacer do lasu a także zwiedzić pobliski Złotokłos - przedwojenne letnisko, gdzie wychował się Marek Hłasko i mieszkał m.in. Mieczysław Fogg.
"Czas przejazdu kolejką wraz z piknikiem w Runowie to około cztery godziny. Do Piaseczna można dojechać np. specjalną zabytkową linią autobusową 51, która jest przeznaczona tylko dla osób wybierających się na przejazd Piaseczyńską Koleją Wąskotorową" - informuje ratusz.
Na stację Piaseczno Miasto Wąskotorowe można dojechać z Warszawy także autobusami linii 724 i 727 do przystanku Kolejka Piaseczyńska. Ze stacji kolejowej Piaseczno, dokąd można dojechać pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej linii S4 i Kolei Mazowieckich, konieczny będzie kilkunastominutowy spacer.
Autorka/Autor: kz/ tam
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: WTP