Pandemia kontra tramwaj na Gocław. Opóźnia się projektowanie nowej linii

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Tramwaj pojedzie wzdłuż kanału
Tramwaj pojedzie wzdłuż kanału
wideo 2/2
Tramwaj pojedzie wzdłuż kanału

Pod koniec października miał być gotowy kompletny projekt trasy tramwajowej na Gocław. Ale prace przedłużają się. Tramwajarze przekonują, że wykonawca wywiązał się z wielu zadań, a opóźnienie pozostałych to skutek obostrzeń wynikających z pandemii.

Linia na Gocław to najważniejsza, obok trasy do Wilanowa, inwestycja prowadzona przez Tramwaje Warszawskie. W drugiej połowie stycznia miejska spółka podpisała umowę z firmą Progreg, która za niespełna sześć milionów złotych zobowiązała się do opracowania szczegółowego projektu. Miał być gotowy w ciągu dziewięciu miesięcy. Terminu nie udało się dotrzymać.

Tramwaj w alei Waszyngtonatvnwarszawa.pl

Działkowicze nie wpuszczają

- Na Saskiej Kępie wykonawca na nasze zlecenie prowadzi badania geotechniczne. Wykonujemy między innymi odwierty i inwentaryzację zieleni. Prace są w takim stadium, że możemy planować, że będziemy gotowi z dokumentacją do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę w pierwszej połowie przyszłego roku. Niestety przez pandemię koronawirusa wszystko jest trudniejsze ze względu na potrzebę zachowania bezpiecznych kontaktów z właścicielami działek, którzy muszą nas wpuszczać na swój teren. Czasem w ogóle nie jesteśmy wpuszczani - wyjaśnia przyczyny opóźnienia Maciej Dutkiewicz, rzecznik Tramwajów Warszawskich.

Chodzi o pas działek wzdłuż Kanału Wystawowego, które wchłonie inwestycja. Projektanci muszą zbadać grunt i zinwentaryzować zieleń. Wymaga to fizycznej obecności na działce, co nie zawsze jest możliwe. Na tym problemy się nie kończą.

- Zdecydowanie więcej czasu zajmuje uzyskiwanie pisemnych pozwoleń. Koronawirus dotknął również kluczowe osoby wraz z rodzinami, odpowiedzialne za projekt w Tramwajach Warszawskich. Mimo że naszym pracownikom odpowiedzialnym za inwestycje udało się zapewnić możliwość pracy zdalnej, to nie zawsze to wszystko tak działa w przypadku kontaktów z innymi instytucjami czy firmami – dodaje Dutkiewcz, a jako przykład podaje niedziałające archiwa z dokumentami potrzebnymi do różnych prac.

Nowy termin: luty 2021

Rzecznik spółki podkreśla, że umowa z Progregiem obejmuje kilkadziesiąt zadań: od dokumentacji projektowej przez pozyskiwanie odpowiednich zgód aż po nadzór autorski nad realizacją robót. I wylicza, co zrobiono.

- Wykonano już i odebrano geometrię trasy wraz z jej niweletą stanowiącą część dokumentacji budowlanej. Ten rodzaj dokumentacji określa dokładny przebieg torów, a także pozostałe elementy trasy. Wykonawca przygotował też komplet map do celów projektowych. Aktualnie trwają prace związane z pozostałymi częściami projektów budowlanych w tym: pozyskanie warunków technicznych od gestorów sieci (energetycznych, wodociągowych, gazowych czy ciepłociągów), badania geotechniczne oraz inwentaryzacja zieleni. Deklarowany przez wykonawcę termin ich ukończenia i przekazania do zamawiającego to luty 2021 roku.

Tu tramwaj będzie odbijał na Gocławtvnwarszawa.pl

Czy znajdą pieniądze?

Niewiadomą pozostaje natomiast termin realizacji robót budowlanych. W sierpniu informowaliśmy, że ratusz już w ubiegłym roku wnioskował do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju o przesunięcie unijnego dofinansowania w wysokości 62-milionów złotych na inną inwestycję - 130 autobusów elektrycznych. Chodziło o to, żeby nie stracić przyznanych pieniędzy w sytuacji, gdy w ich rozliczenie do 2023, jak pierwotnie planowano, stało się nierealne. Urząd miasta zapewniał przy tym, że nie oznacza to rezygnacji z inwestycji tramwajowej, a pieniądze na nią postara się zdobyć w kolejnej perspektywie budżetowej na lata 2021-2027. Gwarancji na pozyskanie funduszy w nowym rozdaniu jednak nie ma. Wobec gospodarczego załamania na skutek pandemii, które nie omija również Warszawy, trudne może być wyłożenie gotówki z miejskiej kasy.

Pewne jest, że zwolni tempo wymiany taboru na niskopodłogowy, bo część wspomnianego dofinansowania miała być przeznaczona na zakup nowych tramwajów.

Pociechą dla skarbnika ratusza i wyczekujących tramwaju mieszkańców Gocławia była natomiast zmiana przepisów, która nastąpiła w połowie roku. Znowelizowana ustawa o transporcie kolejowym umożliwia budowę linii tramwajowej na podstawie specustawy drogowej, która pozwala na szybkie przejmowanie spornych gruntów pod inwestycję i wypłacanie odszkodowań już po realizacji. W praktyce oznacza to, że tramwajarze nie będą musieli budować zbędnej drogi wzdłuż torów na odcinku od alei Stanów Zjednoczonych do ulicy Bora-Komorowskiego. Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych szacował, że pozwoli do zaoszczędzić około 50 milionów złotych.

Trasa linii na GocławTramwaje Warszawskie

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Zakończyły się utrudnienia w związku z pożarem pociągu metra na stacji Księcia Janusza. Linia metra M2 kursuje na całej trasie.

Pożar w metrze. Zapalił się pociąg, pięć stacji było zamkniętych

Pożar w metrze. Zapalił się pociąg, pięć stacji było zamkniętych

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl/Kontakt 24

Radosław Witkowski popierany m.in. przez Koalicję Obywatelską wygrywa z poparciem 60,5 proc. wyborców II turę wyborów prezydenta Radomia - wynika z badania exit poll przeprowadzonego przez Ogólnopolską Grupę Badawczą na zlecenie serwisu LokalnaPolityka.pl. Jego rywal Artur Standowicz z Prawa i Sprawiedliwości uzyskał 39,5 proc. poparcia.

W Radomiu bez zmian. Witkowski pozostanie prezydentem

W Radomiu bez zmian. Witkowski pozostanie prezydentem

Źródło:
PAP

Na Białołęce na ulicy Fajnej ruszy budowa kanalizacji, a u zbiegu ulic Czeremchowej i Prząśniczek powstanie rondo. Na Woli wyremontowane zostaną ulice Pereca i Waliców, a na Wawrze ulica Wydawnicza. Prace rozpoczną się w poniedziałek, 22 kwietnia. Spowodują zmiany w organizacji ruchu. Inaczej pojedzie też komunikacja miejska.

Prace drogowe na Białołęce, Woli i w Wawrze. Będą utrudnienia i zmiany w organizacji ruchu

Prace drogowe na Białołęce, Woli i w Wawrze. Będą utrudnienia i zmiany w organizacji ruchu

Źródło:
PAP

41-latka zdenerwowało to, że w jego ocenie ktoś zaparkował swoje auto zbyt blisko niego. - Postanowił więc "ukarać" jego właściciela, urywając wycieraczkę, po czym wsiadł do swojego bmw i odjechał - opisuje rzeczniczka piaseczyńskiej policji. Wszystko nagrała kamera.

"Ukarał" kierowcę, bo zaparkował "za blisko", sam był winny

"Ukarał" kierowcę, bo zaparkował "za blisko", sam był winny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aspirant sztabowy Łukasz Ziębiński w drodze na służbę zauważył leżący na dachu w rowie pojazd, z którego wydobywał się dym. Zatrzymał się w bezpiecznym miejscu i pobiegł na ratunek uwięzionemu we wraku auta kierowcy.

W drodze do pracy uratował kierowcę

W drodze do pracy uratował kierowcę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest w ciąży, pobił ją partner, z którym mieszka. Uciekła przez okno i poprosiła przechodnia o pomoc. Kobieta trafiła do szpitala, a jej partner do aresztu. 

Pobił kobietę w ciąży, uciekła przez okno

Pobił kobietę w ciąży, uciekła przez okno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do zdarzenia doszło w parku Morskie Oko na Mokotowie. To tam mężczyzna obrażał, a później miał uderzyć w twarz nieznaną mu kobietę. 33-latek został zatrzymany.

Powiedziała, że obcy mężczyzna ją obrażał i uderzył dłonią w twarz

Powiedziała, że obcy mężczyzna ją obrażał i uderzył dłonią w twarz

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Powstaną dwa nowe ronda - u zbiegu ulic Krasińskiego z Przasnyską na Żoliborzu oraz ulic Augustówka i Zawodzie na Mokotowie. W audycie przejść dla pieszych to pierwsze dostało notę 1, a drugie 0. Ronda mają to poprawić sytuację. Do budowy pierwszego są chętne cztery firmy, drugiego - trzy.

To jedne z najgorzej ocenianych przejść dla pieszych w Warszawie. Ronda mają to zmienić

To jedne z najgorzej ocenianych przejść dla pieszych w Warszawie. Ronda mają to zmienić

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina działa punkt paszportowy, w którym można wyrobić tymczasowy dokument. Podróżni korzystają z niego w różnych sytuacjach: gdy zapomnieli paszportu z domu, został on ukradziony lub stracił ważność. Powodem bywa też sytuacja rodzinna. Od otwarcia punktu wydano już 15 tysięcy paszportów tymczasowych.

Paszport dla zapominalskich lub w nagłej potrzebie. Wydano ich już 15 tysięcy, najwięcej w wakacje i ferie

Paszport dla zapominalskich lub w nagłej potrzebie. Wydano ich już 15 tysięcy, najwięcej w wakacje i ferie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W stolicy przybywa doświetlonych przejść dla pieszych. To rozwiązanie, które ma poprawić bezpieczeństwo. Na niektórych z nich pojawiły się Bezpieczne Punkty Oświetleniowe. Wykorzystano w nich latarnie ze wzmocnionym słupem i oprawą oświetleniową. To nowe rozwiązanie testowane w pięciu dzielnicach.

Pozornie niczym się nie wyróżniają. W Warszawie jest ich na razie siedem

Pozornie niczym się nie wyróżniają. W Warszawie jest ich na razie siedem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypalanie traw może zakończyć się pożarem, przenieść na las lub zabudowania oraz zagrozić ludziom i zwierzętom. Policjanci przypominają, że może zostać uznane za wykroczenie, a nawet przestępstwo.

Niebezpieczne i zagrożone surową karą. Trawy i tak płoną

Niebezpieczne i zagrożone surową karą. Trawy i tak płoną

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ramach obchodów 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim w niedzielę, 21 kwietnia, ulicami stolicy przeszedł Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego. Organizatorem była Polska Rada Chrześcijan i Żydów.

Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego

Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Ubiegająca się o funkcję rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska nie może kandydować, bo została ukarana karą dyscyplinarną - przekazał w piątek rektor uczelni prof. Zbigniew Gaciong. Jednocześnie poinformował, że sam wycofuje się z ubiegania o reelekcję. Cudnoch-Jędrzejewska stwierdziła, że może dalej ubiegać się o najważniejsze stanowisko na uczelni, bo decyzja o nałożonej na nią karze nie jest prawomocna.

Rektor ogłosił, że rywalka nie może startować, a sam się wycofuje. Zamieszanie na Uniwersytecie Medycznym

Rektor ogłosił, że rywalka nie może startować, a sam się wycofuje. Zamieszanie na Uniwersytecie Medycznym

Źródło:
PAP

Policjanci przetransportowali wątrobę, na którą czekał 49-letni pacjent. Organ został pobrany od dawcy w litewskim szpitalu. Krzysztof Zając z Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie podkreśla, że o losie pacjenta decydowały minuty.

Wątroba z Litwy była ostatnią szansą dla pacjenta warszawskiego szpitala

Wątroba z Litwy była ostatnią szansą dla pacjenta warszawskiego szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Pasażerowie podróżujący samolotem z Nowego Jorku do Warszawy mieli nieplanowany postój. Maszyna lądowała na Islandii.

Samolot z Nowego Jorku do Warszawy lądował na Islandii

Samolot z Nowego Jorku do Warszawy lądował na Islandii

Źródło:
PAP

W nocy z piątku na sobotę po raz pierwszy od 1973 roku tramwaj skręcił z ulicy Puławskiej w Goworka. To testowy przejazd, w drugiej połowie maja z otwartej po latach drodze z Dolnego na Górny Mokotów będą mogli skorzystać pasażerowie.

Z ulicy Puławskiej w Goworka. Powrót tramwajów, na razie testowy, po 50 latach

Z ulicy Puławskiej w Goworka. Powrót tramwajów, na razie testowy, po 50 latach

Źródło:
tvn24.pl

Sporo zmian szykuje się dla pasażerów Szybkiej Kolei Miejskiej od czerwca. Pociągi niektórych linii pojadą z większą częstotliwością, inne wrócą na swoje stałe, dłuższe trasy.

Dobre wieści dla pasażerów SKM: więcej pociągów i wydłużone trasy

Dobre wieści dla pasażerów SKM: więcej pociągów i wydłużone trasy

Źródło:
tvnwarszawa.pl