Zbliża się termin oddania głosu w sprawie tego, co dzieje się obok nas. W Warszawie czas na decyzję w ramach budżetu obywatelskiego jest do końca miesiąca - w innych miastach terminy głosowań są różne. Materiał magazynu "Polska i Świat".
Teresa ma 17 lat i zmaga się z czterokończynowym porażeniem mózgowym. – Pomogłoby postrzeganie takich dzieci w przestrzeni miejskiej. Nie zadawanie nam takich pytań, czy naszym dzieciom potrzebne są zabawki, jak innym dzieciom. Tak, niepełnosprawne dzieci też potrzebują się huśtać, potrzebują spędzać czas z innymi dziećmi, tez potrzebują wyjść z domu – mówi Judyta Król, matka dziewczyny.
Dlatego jedna z mieszkanek Ursynowa sprawy postanowiła wziąć w swoje ręce. – Nie ma odpowiednich huśtawek, nie ma odpowiednich zjeżdżalni. Są tylko place zabaw przystosowane dla dzieci zdrowych, dzieci chore z rodzicami mijają je - opisuje swój pomysł Teresa Grycuk i zapewnia, że widziała takie sytuacje.
W kilku miejscach w Warszawie
Teraz Teresa Grycuk chce, żeby place zabaw były dostępne dla wszystkich. W budżecie obywatelskim można głosować na jej projekty.
- Mają to być zjeżdżalnie, tablice integracyjne, piaskownice, huśtawki, tablice dla dzieci niedosłyszących – wylicza pomysłodawczyni.
- Żeby dzieci chore, z niepełnosprawnościami, mogły się bawić z dziećmi zdrowymi – dodaje.
Chodzi o kilka miejsc na terenie Warszawy, gdzie powstałyby takie miejsca. Byłyby również przykładem na to, że dzięki budżetom obywatelskim można zmieniać na lepsze otaczającą nas przestrzeń.
- Warto głosować, bo jest to możliwość zmienienia czegoś, czego nie robią politycy, czego nie robią samorządy – zachęca Anna Jantos, mieszkanka Warszawy.
Projekt obywatelski Anny to z kolei pomoc psychologiczna dla rodzin w spektrum autyzmu. - Dziecko dostaje wsparcie na etapie szkoły, na etapie przedszkola, natomiast rodziny, szczególnie rodzice, zostają sami. Sami muszą zdobywać wiedzę, sami muszą też uporać się ze swoimi lękami, obawami - tłumaczy.
W Warszawie głosowanie trwa
Jak zachęcić do głosowania? - Pokazując zrealizowane projekty - odpowiada Anna Jantos. Na Ursynowie między innymi powstały drogowskazy, które pomagają pacjentom dojść do Centrum Onkologii. - Ludzie zaczepiali mnie i pytali o drogę, a taki drogowskaz pokaże im. Jest to mały koszt, a pomaga - opisuje Maciej Molak.
W Warszawie już trwa głosowanie.
W innych miejscach zdecydować będzie można zazwyczaj we wrześniu lub na przełomie września i października. - Jestem zadowolony, że budżet partycypacyjny ma wyższe środki - komentuje Molak.
Grycuk z kolei na pytanie, czy trudno projekt do budżetu obywatelskiego napisać, odpowiada: - Nietrudno, bo to był projekt od serca.
Do wydania w ramach budżetu obywatelskiego, w samej tylko Warszawie, jest sto milionów złotych. Na co zostaną przeznaczone? Wszystko w rękach mieszkańców stolicy. Głosować można tylko do 30 czerwca. Wyniki poznamy 13 lipca.
Autorka/Autor: Aleksandra Kąkol
Źródło: TVN24