1183 pomysły na wydanie 100 milionów złotych. Decyzja w rękach mieszkańców

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Mariusz Budziszewski o budżecie obywatelskim (wideo z czerwca 2023)
Mariusz Budziszewski o budżecie obywatelskim (wideo z czerwca 2023)tvnwarszawa.pl
wideo 2/7
Mariusz Budziszewski o budżecie obywatelskimtvnwarszawa.pl

W czwartek rozpoczęło się głosowanie w 10. edycji budżetu obywatelskiego. Głos może oddać każdy warszawiak i warszawianka. Łącznie zgłoszono 1183 projektów. Do wydania jest ponad 100 milionów złotych.

W czwartek o północy ruszyło głosowanie w 10. edycji budżetu obywatelskiego. Może zagłosować każdy warszawiak, niezależnie od tego, czy jest osobą zameldowaną w Warszawie, czy nie. Oddać głos mogą również osoby niepełnoletnie. Głosować można w wersji tradycyjnej: w urzędzie dzielnicy lub internetowo, poprzez stronę bo.um.warszawa.pl. Tam też można zapoznać się ze zgłoszonymi projektami.

Głosowanie potrwa do 30 czerwca do północy, a wyniki zostaną ogłoszone 13 lipca w Pałacu Kultury i Nauki.

Do wyboru 1065 projektów dzielnicowych i 118 ogólnomiejskich

Do głosowania zostało dopuszczonych 1065 projektów dzielnicowych i 118 projektów ogólnomiejskich. - To jest duża liczba i ona przekłada się na różnorodność projektów - oceniła podczas czwartkowej konferencji prasowej Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w stołecznym ratuszu.

Konferencja prasowa dotycząca budżetu obywatelskiegotvnwarszawa.pl

Jak powiedziała, dużo pomysłów dotyczy: małej architektury, budowy ścieżek rowerowych, przebudowy skwerów, remontów chodników, boisk i placów zabaw. Zgłaszane są także projekty zielone - nasadzenia nowych drzew i krzewów. Jak zauwazyła Zdrodowska, popularnością cieszą się również tzw. projekty miękkie, jak organizacja spotkań sąsiedzkich, potańcówek, koncertów, zajęć rekreacyjnych i sportowych.

Zanim projekt dopuszczono do głosowania, był weryfikowany przez urzędników pod kątem zgodności z prawem. O akceptacji lub jej braku decydowało również, czy da się go zrealizować w proponowanym terminie, za proponowaną sumę, na proponowanym terenie (czy nie koliduje z planami zagospodarowania).

Projekt zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiegoUrząd Dzielnicy Śródmieście

Budżet obywatelski zmienia Warszawę, projekty odpowiadają na potrzeby

Ale, jak podkreśliła Karolina Zdrodowska, najważniejszy etap to głosowanie. Daje on mieszkańcom możliwość wybrania projektów, które "skradły ich serca, najbardziej im się podobają, w których upatrują swoje największe potrzeby". Jak dodała, od północy prawie 900 osób oddało już swój głos. - Zachęcam by mieszkanki i mieszkańcy zapoznali się z ofertą budżetu obywatelskiego, wczytali się w projekty i wybrali te, według których chcieliby zmieniać warszawską i lokalną rzeczywistość - powiedziała urzędniczka.

Jak podkreśliła budżet obywatelski zmienia Warszawę w najlepszy możliwy sposób - wedle potrzeb mieszkańców. - Wasze głosy mają moc, zadecydujcie wspólnie o tym, na co przekazać ponad 100 milionów złotych z budżetu miasta Warszawy - zaapelowała do mieszkańców Zdrodowska. - Jednocześnie budżet obywatelski jest świetną drogą do tego by budować społeczności lokalne, bo dyskusje spotkania toczą się wokół zgłaszanych projektów, a potem przy realizacjach i zrealizowanych już projektach - podkreśliła.

Projekt zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiegoUM Warszawa

90 tysięcy mieszkańców zgłosowało w zeszłym roku

- Budżet obywatelski od dekady zmienia Warszawę. Przez ten czas udało się zrealizować ponad cztery tysiące projektów, które zgłosili Warszawiacy do budżetu obywatelskiego i które mieszkańcy wybrali, ze względu na to, że budżet obywatelski ma zmieniać ich rzeczywistość i otoczenie Warszawy - podkreślił Mariusz Budziszewski, radny Warszawy (Koalicja Obywtelska).

W zeszłym roku zagłosowało ponad 90 tysięcy mieszkańców. - Zachęcamy by w tym roku pobić tę liczbę i dojść do 100 tysięcy. Mamy wpływ na otoczenie, mamy wpływ na historię naszego miasta - powiedział Budziszewski. Podkreślił także znaczenie miejsca, w którym odbyła się konferencja: okolica fontanny z żabkami. - Dzięki społeczności lokalnej i urzędowi dzielnicy Wola to miejsce zostało przywrócone i zrewitalizowane - uzupełnił.

O fontannie, powstałej w ramach 9. edycji budżetu obywatelskiego opowiedział Rafał Kowalczyk, autor projektu oraz członek grupy sąsiedzkiej SOS dla podwórek na Muranowie. Jak zaznaczył na powrót fontanny czekał z mieszkańcami 40 lat. - W końcu się udało. Mimo wielu lat drobnych nieporozumień i trudności. Parę lat w porównaniu z 40 latami czekania to jest nic - powiedział. Zachęcił również mieszkańców do głosowania. - To, ile pracy to kosztuje, wie tylko autor. Do was należy to co najłatwiejsze: oddanie głosu - podsumował.

Autorka/Autor:mg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZGN Wola

Pozostałe wiadomości

Policyjną kontrolą zakończyła się podróż 36-letniego mieszkańca Lublina. Mężczyzna pędził trasą S17 z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowała z nim dwójka małych dzieci. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 5 tysięcy złotych i 15 punktami karnymi.

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Źródło:
PAP

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu alei Wilanowskiej i Doliny Służewieckiej. Trzy osoby trafiły do szpitali.

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Natolin doszło do wypadku z udziałem pasażerki, a w pociągu na Stokłosach pasażer złamał biodro. Były utrudnienia, metro nie kursowało na ursynowskim odcinku.

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Autobus linii 317 blokował ulicę Wiertniczą na wysokości pętli. Przyczyną był błąd kierowcy. Były utrudnienia.

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wiertniczej policja zatrzymała 54-letniego kierowcę. Mężczyzna wiózł busem do szkoły ośmioro dzieci. Okazało się, że jest pijany, wydmuchał dwa promile. Z ustaleń policji wynika, że mężczyzna ten był zatrudniony w firmie dowożącej dzieci do szkoły.

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

41-letni kierowca audi został dwukrotnie zatrzymany w ciągu kilku godzin. Okazało się, że za kierownicę nie powinien wsiadać. Miał zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo podczas drugiego "spotkania" z policjantami był pod wpływem środków odurzających.

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

80-letnia mieszkanka Konstancina-Jeziorny podczas zakupów straciła portfel. Dzięki nagraniom kamer monitoringu udało się zatrzymać podejrzaną. Jak podała policja, 60-latka była notowana za kradzieże.

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest już wstępne podsumowanie 50. kwesty na Starych Powązkach. W tym roku udało się zebrać ponad ćwierć miliona złotych. Jednak licznik jeszcze się nie zatrzymał. W internecie zbiórka na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków jeszcze trwa.

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kardynał Kazimierz Nycz nie jest już arcybiskupem metropolitą warszawskim. Papież Franciszek mianował na to stanowisko dotychczasowego metropolitę katowickiego Adriana Józefa Galbasa.

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Źródło:
tvnwarszawa.pl. episkopat.pl, archidiecezjakatowicka.pl

Wypadek na drodze krajowej numer siedem w Dziekanowie Leśnym. Po zderzeniu auta osobowego z ciężarówką ranne zostało dziecko. Trasa jest zablokowana w kierunku Warszawy.

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

30-latek z Płońska (Mazowieckie) został obrabowany w swoim domu. Zamaskowani mężczyźni weszli do środka po wybiciu szyby w drzwiach wejściowych, rozpylili duszący gaz i ukradli laptopa. Zatrzymano czterech podejrzanych.

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy rozszerzyli strefę płatnego parkowania niestrzeżonego o Saską Kępę i Kamionek. Zmiany w parkowaniu obowiązują od poniedziałku, 4 listopada. Do parkowania w strefie uprawniają dwa rodzaje abonamentu: rejonowy i obszarowy.

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

230 lat temu wojska imperium rosyjskiego dokonały rzezi ludności warszawskiej Pragi. Był to jeden z ostatnich epizodów insurekcji kościuszkowskiej 1794 roku. Caryca Katarzyna II była zachwycona barbarzyństwem generała Aleksandra Suworowa.

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Źródło:
PAP

W poniedziałek, 4 listopada, zostaną wprowadzone zmiany w ruchu na ulicach: Sienkiewicza, Głębockiej i Sokołowskiej. Ponadto kolejarze zamkną ulicę Tunelową.

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poseł PiS Antoni Macierewicz miał złamać szereg przepisów drogowych podczas "rajdu" po centrum Warszawy. Polityk pytany o sprawę w Telewizji Republika stwierdził, że rozmawiał przez telefon, kiedy samochód stał, a nie podczas jego prowadzenia. Podkreślił, że jest do dyspozycji organów prowadzących czynności. Nie odniósł się jednak do innych sytuacji udokumentowanych przez media - np. do wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub jazdy po buspasie.

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego zderzył się z łosiem, który wbiegł na drogę krajową nr 48 pod Białobrzegami. Pojazd wjechał w drzewo. Na szczęście podróżującym autem nic się nie stało. Zwierzę nie przeżyło wypadku. Policja apeluje o ostrożność.

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

Źródło:
PAP

Polka i dwoje Ukraińców usłyszało zarzuty związane z handlem ludźmi i zmuszaniem pięciu obywateli Kolumbii do niewolniczej pracy w zakładzie mięsnym w Radomiu. Akt oskarżenia w tej sprawie prokuratura skierowała do miejscowego sądu – poinformował p.o. prokuratora rejonowego w Radomiu Cezary Ołtarzewski.

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

Źródło:
PAP

Gepardzica Wilma z warszawskiego zoo zamelduje się w Grecji. Spędzi tam emeryturę. Tak postanowił koordynator gatunku. Gepard to najszybsze zwierzę lądowe na świecie, podczas polowania rozpędza się do ponad 100 kilometrów na godzinę.

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Źródło:
PAP

Czekają na wpisy ocen, obrony, wymieniają się pismami z uczelnią. Nie wiedzą, które semestry mają zaliczone. Sytuacja studentów byłego Collegium Humanum (dzisiaj Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia) wciąż jest niepewna, choć zaczął się już nowy rok akademicki. Część zdecydowała się na pozew zbiorowy. Rzecznik Praw Obywatelskich zapewnia, że na bieżąco monitoruje sytuację.

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Źródło:
tvnwarszawa.pl