"99 procent ludzi ma dobre chęci, ale hieny się obudziły"

Źródło:
TVN24, tvnwarszawa.pl
"Hieny się obudziły"
"Hieny się obudziły" TVN24
wideo 2/2
"Hieny się obudziły" TVN24

- Większość z nas ma dobre intencje ale musimy też przestrzegać - powiedział w sobotę Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy zorganizował konferencje dotyczącą zapewnienia bezpieczeństwa uchodźcom. Zapowiedział kontrole mieszkań, pokazał ulotki.

Podczas sobotniej konferencji prezydent Rafał Trzaskowski skupił się na kwestii zabezpieczenia bezpieczeństwa dla osób uciekających przed wojną. - Większość z nas ma dobre intencje, ale musimy też przestrzegać – powiedział Rafał Trzaskowski. - Jak przy każdym kryzysie, pojawiają się osoby, które chcą wykorzystać tych, którzy są w bardzo trudnej sytuacji. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej rejestrować dzieci, które przyjeżdżają do Polski, żebyśmy wiedzieli, kto przyjechał, jakie są ich dalsze losy, żebyśmy mieli zaplanowaną relokację po całym kraju, najlepiej w oparciu o system Unii Europejskiej – dodał.

Mieszkania muszą być weryfikowane

Zaapelował do rządu, aby ten problem wziął pod uwagę. Przyznał jednocześnie, że w tej kwestii dużo mogą zrobić również stołeczni urzędnicy. - Współpracując z organizacjami pozarządowymi, które maja wielkie doświadczenie – stwierdził.

Urzędnicy planują też weryfikować mieszkania do których trafiają uchodźcy. – My to robimy. Tu nie chodzi o to, żeby ten system działał w sposób chaotyczny. On musi być skoordynowany, mieszkania muszą być zweryfikowane, bo tylko w ten sposób może starać się zapewnić bezpieczeństwo tym, którzy do tych mieszkań trafiają – powiedział.

Wolontariusze już wiedzą, na co - podczas weryfikacji - zwracać uwagę. Urzędnicy, dla Ukraińców, przygotują w tej sprawie informacyjne ulotki.

"Hieny się obudziły"

Na konferencji prasowej wystąpiła Irena Dawid-Olczyk z Fundacji La Strada, zajmującej się handlem ludźmi. Zaznaczyła, że dostaje już pytania związane z kwestią. Zaprezentowała ulotkę, która ma trafić do uciekających przed wojną. Czytamy na niej między innymi: nie wsiadajcie do samochodów pojedynczo, podróżujcie razem, albo pozostańcie ze sobą w kontakcie.

- Po drugie: jeżeli oferowana jest wam pomoc, dowiedzcie się dokładnie, jak nazywa się osoba, która ją oferuje, zrób zdjęcie dokumentu. Po trzecie: zapytaj, na jakich warunkach oferuje pomoc. Po czwarte, poproś wolontariusza o numer telefonu. Po piąte: można poprosić o pomoc policję czy straż graniczną – wyliczała.

I podsumowała: - Myślę, że 99 procent ludzi ma dobre chęci i chce wspierać, ale hieny się obudziły, pojawiają się różne sytuacje. Myślimy, że będą też takie sytuacje związane z wykorzystywaniem w pracy, wszelkie sygnały powinny być odbierane, bo żadne prawa nie są zawieszone i tak musza myśleć, a my musimy im w tym pomóc.

Ulotkę przygotowała również policja KGP

Sześć tysięcy ukraińskich uczniów w warszawskich szkołach

Rafał Trzaskowski przypomniał podczas konferencji, że zmienia się liczba uchodźców, którzy potrzebują wsparcia i dachu nad głową. - Na początku tylko kilka procent z naszych gości potrzebowało wsparcia od miasta, od organizacji pozarządowych, bo otrzymywali wsparcie od swojej rodziny, od swoich przyjaciół. Dzisiaj już trzydzieści procent tych, którzy trafiają do naszych punktów potrzebują takiego wsparcia – powiedział Rafał Trzaskowski.

- My oczywiście udzielamy wsparcia psychologicznego, karmimy, poimy, jeżeli trzeba organizujemy nocleg, albo sami, w ramach miasta stołecznego Warszawy, albo we współpracy z panem wojewodą, ale również poprzez mieszkania warszawianek i warszawiaków, które weryfikujemy. W bazie danych mamy już ponad pięć tysięcy mieszkań  – dodał.

Przypomniał, że ratusz przygotowuje na przyjęcie młodych Ukraińców szkoły (już cztery tysiące uchodźców uczy się w stołecznych placówkach). Zmiany dotyczą także szpitali.  

Autorka/Autor:kz/r

Źródło: TVN24, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: KGP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W sobotę po południu ktoś rozlał nieznaną substancję przed budynkiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Alejach Ujazdowskich. Policja podała, że w związku z tym zatrzymano jedną osobę.

Nieznana substancja rozlana przed kancelarią premiera. Policja zatrzymała jedną osobę

Nieznana substancja rozlana przed kancelarią premiera. Policja zatrzymała jedną osobę

Źródło:
Kontakt24, tvnwarzawa.pl

Do śródmiejskiej policji wpłynęło zawiadomienie dotyczące incydentu przy pomniku na placu Piłsudskiego, który miał miejsce w 14. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Prezes Prawa i Sprawiedliwości zabrał wówczas nie swój wieniec. Policjanci upomnieli Jarosława Kaczyńskiego, według nich zatrzymanie polityka nie było konieczne. Właściciel wieńca Zbigniew Komosa potwierdza, że złożył zawiadomienie, które dotyczy zniszczenia mienia za ponad 800 złotych. Dodatkowo złożył skargę na bierność policjantów.

Jarosław Kaczyński zabrał nie swój wieniec. Jest zawiadomienie

Jarosław Kaczyński zabrał nie swój wieniec. Jest zawiadomienie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na niedzielę, 14 kwietnia, zaplanowano w Warszawie kilka zgromadzeń publicznych połączonych z przemarszami. Nieprzejezdne mają być niektóre ulice w centrum. Zarząd Transportu Miejskiego informuje o utrudnieniach.

Niedzielne utrudnienia w stolicy

Niedzielne utrudnienia w stolicy

Źródło:
PAP

"To nie mój hasz, to nie mój mefedron" - tak policjantom tłumaczył się 22-letni mieszkaniec Otwocka, który odpowie z posiadanie oraz obrót znaczną ilością narkotyków. W jego mieszkaniu oprócz narkotyków policja znalazła maski, nożyce i łom, które mogły służyć do przestępstw. Recydywiście grozi nawet do 15 lat pozbawienia wolności. Wpadł w popularnym "miejscu spotkań" przy moście kolejowym.

W kieszeni narkotyki, w domu maski i narzędzia. Grozi mu do 15 lat więzienia

W kieszeni narkotyki, w domu maski i narzędzia. Grozi mu do 15 lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miłośnicy sportu mogą upamiętnić ważne wydarzenia w historii Polski. Trwają zapisy na Bieg Konstytucji 3 Maja. W tym roku uczestnicy przebiegną obok dwóch muzeów, by następnie przekroczyć Wisłę w samym centrum Warszawy. Trasa liczy pięć kilometrów, odnajdą się na niej zarówno wprawieni biegacze, osoby początkujące, jak i te uprawiające nordic walking.

Trasa szybka i bez zakrętów. Trwają zapisy do 32. Biegu Konstytucji 3 Maja

Trasa szybka i bez zakrętów. Trwają zapisy do 32. Biegu Konstytucji 3 Maja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zbliża się 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Blisko 800 osób będzie zaangażowanych w przygotowania do tegorocznych uroczystości. Wolontariusze mogą się już zgłaszać do pomocy w organizacji wydarzeń obchodowych.

Uczczą pamięć o bohaterach powstania. Wolontariusze mogą się już zgłaszać

Uczczą pamięć o bohaterach powstania. Wolontariusze mogą się już zgłaszać

Źródło:
PAP

Pod Mińskiem Mazowieckim w miejscowości Jakubów zapaliło się składowisko śmieci. Straż pożarna przekazała, że nie ma osób poszkodowanych. Z ogniem walczy kilkanaście jednostek.

Pożar na składowisku śmieci i gęsty dym. Zapaliły się opony

Pożar na składowisku śmieci i gęsty dym. Zapaliły się opony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy z piątku na sobotę doszło do wypadku na drodze krajowej numer dwa. Na wysokości miejscowości Pogonów na trasie pomiędzy Siedlcami a Międzyrzeczem Podlaskim czołowo zderzyły się samochód osobowy i autobus. Zginęła jedna osoba.

Samochód wypadł z drogi po zderzeniu z autobusem. Jedna osoba nie żyje

Samochód wypadł z drogi po zderzeniu z autobusem. Jedna osoba nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek wieczorem w Nieporęcie niedaleko Legionowa doszło do czołowego zderzenia dwóch aut osobowych. Do szpitala przewieziono trzy osoby, wśród poszkodowanych są dzieci.

Czołowe zderzenie. Wśród rannych dzieci

Czołowe zderzenie. Wśród rannych dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek rano na oddanym dwa tygodnie temu moście pieszo-rowerowym w Warszawie pojawili się pracownicy wykonawcy. Jego część została wygrodzona barierkami. W Zarządzie Dróg Miejskich usłyszeliśmy, że trwają drobne prace związane z regulacją śrub w barierkach.

Robotnicy i barierki na nowym moście

Robotnicy i barierki na nowym moście

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwajarze przygotowali kompleksowy plan remontów torów o łącznej długości ponad 5 kilometrów. Naprawy bieżące obejmą łącznie 15 kilometrów. Wymienione zostanie 1,2 kilometra szyn i 30 zwrotnic. Regenerację przejdzie 6 kilometrów szyn, a wyszlifowanych zostanie kolejne 15 kilometrów.

Plany remontowe tramwajarzy. Sprawdź, gdzie będą utrudnienia

Plany remontowe tramwajarzy. Sprawdź, gdzie będą utrudnienia

Źródło:
PAP

Jak ustalił dziennikarz portalu tvn24.pl Robert Zieliński, nowym komendantem stołecznym policji zostanie inspektor Dariusz Walichnowski. Zastąpi powołanego na to stanowisko w 2021 roku nadinspektora Pawła Dzierżaka.

To on ma zostać nowym szefem stołecznej policji

To on ma zostać nowym szefem stołecznej policji

Źródło:
tvn24.pl

Na terenie zespołu szkół w Przasnyszu (Mazowieckie) doszło do rozpylenia gazu. Jego pochodzenie jest na razie nieznane. Uczniowie oraz personel zostali ewakuowani. 15 osób trafiło do szpitala. Akcja już się zakończyła. Grupa chemiczna przeprowadziła badania w szkole - nie stwierdziła już zagrożenia.

Gaz w szkole, ewakuowano ponad 300 uczniów. 15 osób trafiło do szpitala

Gaz w szkole, ewakuowano ponad 300 uczniów. 15 osób trafiło do szpitala

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Profesor Tomasz Nałęcz, były poseł, wicemarszałek Sejmu i doradca prezydenta RP został wybrany na radnego dzielnicy Wawer. - Mam nadzieję, że wykorzystam moje dotychczasowe doświadczenie, pełniąc tę funkcję - mówi tvnwarszawa.pl radny elekt.

Był popularnym posłem, wicemarszałkiem Sejmu. Sąsiedzi wybrali go na radnego dzielnicy

Był popularnym posłem, wicemarszałkiem Sejmu. Sąsiedzi wybrali go na radnego dzielnicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Leżący od miesiąca na wawerskich mokradłach mały samolot przyciąga gapiów. Bezradność służb i śledczych irytuje właścicielkę maszyny. Zwraca uwagę, że dochodzi do niebezpiecznych sytuacji. W czwartek utknął tam nastolatek, któremu musieli pomóc strażacy.

Chciał zobaczyć z bliska rozbity samolot. Ewakuowali go strażacy

Chciał zobaczyć z bliska rozbity samolot. Ewakuowali go strażacy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

19 kwietnia, w dniu rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim wolontariusze będą wręczać na ulicach stolicy papierowe żonkile. W czyjeś ręce trafi dwumilionowy kwiat. - Żółty papierowy żonkil stał się synonimem szacunku i pamięci o powstaniu - powiedziała Łucja Koch, zastępczyni dyrektora Muzeum POLIN. Dlaczego akurat żonkile? Ma to związek z pewnym bukietem kwiatów.

"Żonkil stał się synonimem szacunku i pamięci o powstaniu"

"Żonkil stał się synonimem szacunku i pamięci o powstaniu"

Źródło:
PAP

Po zimie w Warszawie znów zatańczą fontanny. Tym razem przeniosą do czasów, gdy stolicę odwiedził szwedzki zespół ABBA. Inauguracyjny pokaz "Dancing Queen" zaplanowano 1 maja w Multimedialnym Parku Fontann.

Podróż do roku 1976. Fontanny zatańczą w rytm przebojów zespołu ABBA

Podróż do roku 1976. Fontanny zatańczą w rytm przebojów zespołu ABBA

Źródło:
PAP