Ruszyła 21. edycja Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej KAMERA DAWIDA. Rozpoczęła się premierą filmu "Golda" w reż. Guy'a Nattiva, którego bohaterką jest premierka Golda Meir. Wydarzenia przedstawione w filmie toczą się w samym środku Wojny Jom Kipur.
21. edycja festiwalu odbywa się w formie hybrydowej. Jak czytamy na stronie organizatora, pokazy stacjonarne zaplanowano w dniach 23-29 października w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, w kinie Muranów i kinie Kinogram w Fabryce Norblina. Pokazy online dostępne będą na ogólnopolskiej platformie w dniach 1-30 listopada 2023 roku.
Przez siedem dni pokazanych zostanie ponad 30 najnowszych produkcji o tematyce żydowskiej z całego świata.
Polska premiera filmu "Golda"
W tym roku w programie wydarzenia znajduje się wiele produkcji, w których pojawiają się silne postaci kobiece. Na gali otwarcia odbyła się polska premiera filmu "Golda" w reż. Guya Nattiva. Jego bohaterką jest premierka - Golda Meir. "To fascynujący obraz pokazujący jednostkę na szczytach władzy, w samym środku wojny Jom Kipur. Odtwórczynią głównej roli jest charyzmatyczna laureatka wielu nagród – Helen Mirren" - czytamy na stronie Muzeum POLIN.
Jak pisze Muzeum POLIN, w filmie wojna pokazywana jest z perspektywy sztabów i tonących w kłębach dymu papierosowego gabinetów polityków. Film to dramat historyczny ukazujący wojnę toczoną na dwóch frontach podczas jednego z najważniejszych świąt judaizmu.
"To festiwal, który skupia się na losach jednostek"
- To najstarszy i największy tego typu festiwal w Polsce, największy w Europie. Kiedy dziennikarze pytają mnie, jak jednym słowem mogę opowiedzieć o festiwalu, odpowiadam "różnorodność". Różnorodność i synkretyzm, które otwierają na innego, na doświadczenie myślenia o tym, co nie jest nasze, albo co może jest w części nasze - opisywał festiwal w rozmowie z reporterką TVN24 Ignacy Strączek, wicedyrektor wydarzenia.
- Jest to festiwal, który skupia się na losach jednostek, nie na polityce. Na poszczególnych aspektach kultury, a nie na wielkich procesach. Oczywiście nie możemy uciec od zagłady, bo to jest doświadczenie, od którego w kulturze żydowskiej nie da się uciec, ale staramy się iść w stronę współczesności - wyjaśniał.
Wicedyrektor powiedział też, że pojawią się filmy nawiązujące do dwóch ważnych rocznic, które obchodzone są w tym roku.
W 2023 roku obchodzimy 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim, dlatego mottem tegorocznego festiwalu są słowa zaczerpnięte z przemówienia Mariana Turskiego "Nie bądź obojętny". W tym roku przypada także 75. rocznica powstania państwa Izrael. Z tej okazji przygotowano dla widzów i widzek specjalny program filmów izraelskich.
W programie zobaczymy też sekcję filmów niemieckich, produkcje z Holandii, Ukrainy, Francji, Włoch, Austrii, Danii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Kanady i Brazylii odnoszące się do współczesnego życia diaspor żydowskich.
Istnieje nieprzerwanie od 2003 roku
Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej "KAMERA DAWIDA" istnieje nieprzerwanie od 2003 roku. Jak czytamy na stronie organizatora, jest przeglądem najnowszego kina międzynarodowego z konkursem fabuł i dokumentów poruszających szeroko rozumianą "tematykę żydowską".
"Jesteśmy otwarci na bardzo różne sposoby myślenia o filmie i kulturze żydowskiej, zwłaszcza że odbiorcy naszego wydarzenia w większości nie mają pochodzenia żydowskiego, zatem nie bez przyczyny nasz festiwal jest festiwalem filmów o "tematyce żydowskiej", a nie "izraelskich" czy "żydowskich". Poprzez "tematykę żydowską" rozumiemy filmy, które prezentują historię, tradycję, kulturę i współczesne życie Żydów na całym świecie, ze szczególnym uwzględnieniem miasta Warszawy jako przedwojennego centrum żydowskiego życia w Polsce i Europie" - opisywali organizatorzy.
Głównym Partnerem Festiwalu jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Festiwal współfinansowany jest przez Miasto Stołeczne Warszawa.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum POLIN