21. edycja festiwalu odbywa się w formie hybrydowej. Jak czytamy na stronie organizatora, pokazy stacjonarne zaplanowano w dniach 23-29 października w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, w kinie Muranów i kinie Kinogram w Fabryce Norblina. Pokazy online dostępne będą na ogólnopolskiej platformie w dniach 1-30 listopada 2023 roku.
Przez siedem dni pokazanych zostanie ponad 30 najnowszych produkcji o tematyce żydowskiej z całego świata.
Polska premiera filmu "Golda"
W tym roku w programie wydarzenia znajduje się wiele produkcji, w których pojawiają się silne postaci kobiece. Na gali otwarcia odbyła się polska premiera filmu "Golda" w reż. Guya Nattiva. Jego bohaterką jest premierka - Golda Meir. "To fascynujący obraz pokazujący jednostkę na szczytach władzy, w samym środku wojny Jom Kipur. Odtwórczynią głównej roli jest charyzmatyczna laureatka wielu nagród – Helen Mirren" - czytamy na stronie Muzeum POLIN.
Jak pisze Muzeum POLIN, w filmie wojna pokazywana jest z perspektywy sztabów i tonących w kłębach dymu papierosowego gabinetów polityków. Film to dramat historyczny ukazujący wojnę toczoną na dwóch frontach podczas jednego z najważniejszych świąt judaizmu.
🎥🎥🎥ZACZYNAMY!!! Rusza 21. KAMERA DAWIDA🎥💙🤩 Dzisiaj w Muzeum POLIN odbędzie się uroczysta gala otwarcia 21....
Posted by Warsaw Jewish Film Festival on Sunday, October 22, 2023
"To festiwal, który skupia się na losach jednostek"
- To najstarszy i największy tego typu festiwal w Polsce, największy w Europie. Kiedy dziennikarze pytają mnie, jak jednym słowem mogę opowiedzieć o festiwalu, odpowiadam "różnorodność". Różnorodność i synkretyzm, które otwierają na innego, na doświadczenie myślenia o tym, co nie jest nasze, albo co może jest w części nasze - opisywał festiwal w rozmowie z reporterką TVN24 Ignacy Strączek, wicedyrektor wydarzenia.
- Jest to festiwal, który skupia się na losach jednostek, nie na polityce. Na poszczególnych aspektach kultury, a nie na wielkich procesach. Oczywiście nie możemy uciec od zagłady, bo to jest doświadczenie, od którego w kulturze żydowskiej nie da się uciec, ale staramy się iść w stronę współczesności - wyjaśniał.
🎥🪬 W programie tegorocznego festiwalu KAMERA DAWIDA znalazły się produkcje z kilkunastu krajów świata. Obok filmów...
Posted by Warsaw Jewish Film Festival on Wednesday, October 18, 2023
Wicedyrektor powiedział też, że pojawią się filmy nawiązujące do dwóch ważnych rocznic, które obchodzone są w tym roku.
W 2023 roku obchodzimy 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim, dlatego mottem tegorocznego festiwalu są słowa zaczerpnięte z przemówienia Mariana Turskiego "Nie bądź obojętny". W tym roku przypada także 75. rocznica powstania państwa Izrael. Z tej okazji przygotowano dla widzów i widzek specjalny program filmów izraelskich.
W programie zobaczymy też sekcję filmów niemieckich, produkcje z Holandii, Ukrainy, Francji, Włoch, Austrii, Danii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Kanady i Brazylii odnoszące się do współczesnego życia diaspor żydowskich.
Zapraszamy na 21 Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej Warsaw Jewish Film Festival
Posted by Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN on Wednesday, October 18, 2023
Istnieje nieprzerwanie od 2003 roku
Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej "KAMERA DAWIDA" istnieje nieprzerwanie od 2003 roku. Jak czytamy na stronie organizatora, jest przeglądem najnowszego kina międzynarodowego z konkursem fabuł i dokumentów poruszających szeroko rozumianą "tematykę żydowską".
"Jesteśmy otwarci na bardzo różne sposoby myślenia o filmie i kulturze żydowskiej, zwłaszcza że odbiorcy naszego wydarzenia w większości nie mają pochodzenia żydowskiego, zatem nie bez przyczyny nasz festiwal jest festiwalem filmów o "tematyce żydowskiej", a nie "izraelskich" czy "żydowskich". Poprzez "tematykę żydowską" rozumiemy filmy, które prezentują historię, tradycję, kulturę i współczesne życie Żydów na całym świecie, ze szczególnym uwzględnieniem miasta Warszawy jako przedwojennego centrum żydowskiego życia w Polsce i Europie" - opisywali organizatorzy.
Głównym Partnerem Festiwalu jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Festiwal współfinansowany jest przez Miasto Stołeczne Warszawa.
Autorka/Autor: kz,mg/ tam,ec
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum POLIN