80. rocznica powstania w getcie warszawskim. Co wiedział i wie świat o Zagładzie?

Źródło:
tvn24.pl
"Nie bądź obojętny" - Marian Turski o haśle obchodów 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim
"Nie bądź obojętny" - Marian Turski o haśle obchodów 80. rocznicy powstania w getcie warszawskimTVN24
wideo 2/2
"Nie bądź obojętny" - Marian Turski o haśle obchodów 80. rocznicy powstania w getcie warszawskimTVN24

Wybuch powstania w getcie warszawskim był jednym z najważniejszych momentów w historii narodu żydowskiego, a także w historii Zagłady. Przywódcy świata zachodniego dysponowali informacjami o skali bestialstwa nazistów wobec Żydów - w tym relacją pierwszego naocznego świadka Shoah, Jana Karskiego. Dlaczego odwrócili wzrok? Wyjaśnia to prof. Anna Sommer, zastępczyni dyrektora Center for Jewish Civilization Uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie.

Powstanie w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku, było pierwszym miejskim powstaniem na terenach Europy okupowanej przez nazistów. Było jednocześnie największą pojedynczą akcją zbrojną żydowskiego podziemia. Szacuje się, że od 700 do 1000 osób z Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego stanęło do walki z silnie uzbrojonym wojskiem niemieckim. W tej nierównej walce powstańczynie i powstańcy skazani byli na porażkę. Jednak, jak ocenił to jedyny z przywódców ŻOB, który ocalał - Marek Edelman - powstanie wybuchło właśnie po to, żeby nie pozwolić Niemcom na decydowanie o czasie i miejscu śmierci Żydów z getta.

Zanim jednak wybuchło, działacze żydowskiego podziemia w getcie, podejmowali najróżniejsze wysiłki, aby zdobyć wsparcie między innymi z Zachodu. Dlatego też skontaktowali się z polskim emisariuszem Janem Karskim. Za ich namową, Karski jesienią 1942 roku dwukrotnie przedostał się na teren warszawskiego getta - kilka miesięcy po rozpoczęciu przez Niemców akcji jego likwidacji. Następnie, w przebraniu ukraińskiego strażnika, przedostał się do getta tranzytowego w Izbicy (chociaż pierwotnie błędnie myślał, że to obóz zagłady w Bełżcu). Niedługo po tym ruszył z kolejną misją na Zachód, przekazując polskiemu rządowi w Londynie swój trzeci raport. Jedna z jego części dotyczyła sytuacji Żydów na okupowanych przez nazistów ziemiach polskich. Zdał również ustną relację z tego, co zobaczył w getcie oraz w Izbicy.

Karski spotkał się z wpływowymi politykami brytyjskimi, później także z przedstawicielami rządu amerykańskiego. 28 lipca 1943 roku przyjął go ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Franklin Delano Roosevelt, któremu zrelacjonował skalę prześladowań Żydów. Był pierwszym naocznym świadkiem Holocaustu, z którym rozmawiał amerykański przywódca. Roosevelt - jak później wspominał Karski - nie podjął tematu sytuacji Żydów, zmieniając temat pytaniem o to, czy Polska jako kraj rolniczy nie potrzebuje koni.

- Jan Karski nie przedstawił prezydentowi żadnych rewelacji, informacji, o których wcześniej by nie wiedział. Jakakolwiek inna reakcja, zaakceptowanie tego, o czym mówił Karski, wymuszałaby na prezydencie podjęcie konkretnych działań. Alianci nie byli na to gotowi ani też do tego skłonni - ocenia judaistka i historyczka prof. Anna Sommer, zastępczyni dyrektora Center for Jewish Civilization w  Edmund A. Walsh School of Foreign Service Uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie. Tej samej uczelni, z którą przez powojenne dekady związany był Jan Karski, który po wojnie był profesorem School of Foreign Service. Prowadził zajęcia z zakresu stosunków międzynarodowych oraz teorii komunizmu.

Ekspertka w rozmowie z Tomaszem-Marcinem Wroną (tvn24.pl) przypomina również, że teksty o Zagładzie Żydów publikowane były w prasie amerykańskiej jeszcze przed spotkaniem Karskiego z prezydentem Rooseveltem. - Amerykanie wiedzieli o zbrodniach na Żydach. Mam wrażenie, że nie chcieli jednak dopuszczać do siebie informacji na temat ich skali - zwraca uwagę badaczka.

Z prof. Anną Sommer rozmawia Tomasz-Marcin Wrona, tvn24.pl.

Powstańcy bez broni (materiał Artura Warcholińskiego "Czarno na białym" TVN24 z 18.04.18 r.)
Powstańcy bez broni (materiał Artura Warcholińskiego "Czarno na białym" TVN24 z 18.04.18 r.)tvn24

Tomasz-Marcin Wrona, tvn24.pl: Trzeci raport Jana Karskiego, w którym relacjonuje sytuację Żydów polskich, w tym w getcie warszawskim, powstał z końcem 1942 roku. Zatem mniej więcej cztery miesiące od rozpoczęcia przez nazistów akcji likwidacji getta. Czego świat dowiedział się z tego raportu o tym miejscu?

Prof. Anna Sommer: Jan Karski starał się przede wszystkim informować o dramatycznej sytuacji Żydów w jakiej społeczność ta znalazła się na terenie okupowanej Polski. Nie koncentrował się on więc jedynie na rzeczywistości getta warszawskiego. 

W powszechnej świadomości Jan Karski funkcjonuje przede wszystkim z perspektywy informacji, które trafiły za jego sprawą z końcem 1942 roku najpierw do Wielkiej Brytanii, później do Stanów Zjednoczonych. Następnie, latem 1943 roku został przyjęty przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Franklina Delano Roosevelta. Wydaje mi się, że to spotkanie jest najistotniejszym elementem tego, jak współcześnie postrzegamy Jana Karskiego i jego zaangażowaniu w alarmowanie świata o Zagładzie Żydów. Trzeba jednak przypomnieć, że informacje na ten temat pojawiały się znacznie wcześniej. Dla samego Karskiego zaś momentem przełomowym było przedostanie się do getta warszawskiego. 

Dlaczego? 

Wiemy, że postrzegany jest jako człowiek silnie związany z Żydami. W dzieciństwie przyjaźnił się z Żydami, a dzięki mamie był wyczulony aby bronić swoich kolegów przed antysemickimi atakami. A zatem, jako wierzący, praktykujący katolik, od wczesnych lat miał bardzo bliskie relacje ze społecznością żydowską. Ponadto, był wrażliwy na ludzką krzywdę. Jednak bardzo rzadko mówi się o tym, że Karski w czasie wojny nie był świadomy skali dramatu Żydów, jak również realiów życia w getcie, dopóki sam ich nie zobaczył. Po namowie ze strony działaczy żydowskiego podziemia, przedostał się za mury getta warszawskiego i naocznie przekonał się o stopniu odczłowieczenia, strasznym upokorzeniu, niewyobrażalnej nędzy, w jakiej wegetowali Żydzi. Karski dopiero trzy lata od momentu wybuchu wojny  uświadomił sobie skalę okrucieństwa, którego doświadczyli Żydzi w getcie (lub gettach). 

Należy również pamiętać, że istotą działalności Karskiego nie było informowanie świata o Zagładzie. Także to, że Karski nie był pierwszym i jedynym źródłem informacji o systematycznej zagładzie Żydów, jaka dokonywała się na terenach okupowanej Polski. O masowym wymordowywaniu Żydów wiadomo było na długo przed jego kolejną misją na Zachód. Jednak siłą jego relacji było to, że był naocznym świadkiem Zagłady. Wcześniejsze informacje o sytuacji Żydów pojawiały się w pisemnych raportach. Karski zaś był pierwszą osobą, która przedostała się do getta, zobaczyła tamtejszą rzeczywistość. Następnie mógł przekazać światowym liderom to, co tam naprawdę się działo.

- Moim zadaniem było jedynie chodzenie, obserwowanie i zapamiętywanie. Ten odór. Dzieci leżały brudne. Widziałem mężczyznę z pustym wzrokiem. Zapytałem mojego przewodnika: co on robi? Przewodnik wyszeptał: "tylko umiera". Pamiętam upokorzenie, głód i nieżywe ciała na ulicy. Szliśmy ulicami i mój przewodnik cały czas powtarzał: "spójrz na to, zapamiętaj, zapamiętaj". I zapamiętywałem. Brudne ulice. Duszący smród wszędzie. Nerwowość. Napięcie. Wtedy wydarzyło się coś strasznego. Dwóch chłopców z Hitlerjugend spacerowało, radośnie się śmiejąc. Jeden z nich wyjął pistolet z pokrowca i zaczął strzelać. Szyba w oknie się rozbiła. Głos: "aaa!". To nie była część tego świata. To nie była część człowieczeństwa. Nie byłem tego częścią. Powiedziano mi, że to istoty ludzkie, ale nie wyglądąły jak ludzie. Mój przewodnik wówczas powiedział: "możemy zorganizować twoją wizytę w obozie śmierci".

Wspomniała pani o tym, że przygotowywane były pisemne raporty, które informowały o losie Żydów. Zatem co świat wiedział?

Do rządu polskiego na uchodźstwie w Londynie już w czerwcu 1942 roku trafił 30-stronnicowy raport przygotowany przez żydowskie podziemie w okupowanej Polsce. Zawarte w nim informacje były wystarczające, aby władze polskie miały świadomość skali zbrodni, jakich dopuszczali się Niemcy.

Bardzo ważnym kanałem, wykorzystywanym do przekazywania informacji - głównie do Stanów Zjednoczonych - była amerykańska placówka dyplomatyczna w Genewie. Latem 1942 roku do Departamentu Stanu USA trafił dokument, zawierający relację Gerharta Riegnera - przedstawiciela Światowego Kongresu Żydów w Genewie - z informacjami uzyskanymi od niemieckiego przedsiębiorcy Edwarda Schulte’a. Informowano wówczas o podjętym przez Niemców planie deportacji do Europy Wschodniej a następnie  uśmierceniu około 3,5 do 4 milionów Żydów. W dokumencie tym pojawiła się również informacja, że ofiary miały zostać zgładzone przy użyciu "kwasu pruskiego”. Gazu, którego używano w komorach gazowych Auschwitz-Birkenau. 

Dokument po weryfikacji ujrzał światło dzienne trzy miesiące później. Telegram Reignera nie był pierwszym raportem informującym o trwającej Zagładzie Żydów. Jednak był pierwszym, który trafił do opinii publicznej. 

To znaczy do prasy?

Tak, amerykańska prasa pisała o Zagładzie. Jednak dziwnym trafem, te materiały nigdy nie przedostały się na pierwsze strony gazet. Teksty o masowych uśmiercaniu w komorach gazowych były publikowane na dziesiątych, dwunastych stronach dzienników. Oznacza to, że Amerykanie wiedzieli o zbrodniach na Żydach. Mam wrażenie, że nie chcieli jednak dopuszczać do siebie informacji na temat skali, zbrodni dokonywanych przez nazistów.

Skoro istotą misji Karskiego, nie była kwestia Żydów, to na czym polegała?

Jego działania koncentrowały się na wątkach politycznych. Nigdy nie otrzymał żadnych dyrektyw ze strony przywódców państwa podziemnego dotyczących zbierania informacji o sytuacji czy zagładzie Żydów. To była jego własna inicjatywa. Oznacza to również, że nie był to dla niego priorytet. Miał przekazywać na Zachód informacje o tym, co dzieje się w polskim podziemiu, konfliktach politycznych. Bardzo ważną sprawą była kwestia agentury sowieckiej. Podczas spotkań z przywódcami, ważnymi politykami państw alianckich, koncentrował się na wątkach polskich. 

W tych materiałach prasowych, relacjach przekazywanych przez Genewę, były jakieś szczegóły, precyzujące to, czym było getto?

W tym okresie nie traktowano sytuacji Żydów jako kwestii odosobnionej: nie skupiano się na Żydach, jako grupie, która cierpi bardziej niż inne. Podczas spotkań z przywódcami alianckimi, Karski często przywoływał trzy punkty, o realizację których prosiło żydowskie podziemie. Chodziło o rozrzucenie na teren Niemiec ulotek, informujących o prześladowaniach narodu żydowskiego; dostarczenie twardej waluty, złota, dzięki czemu można byłoby ratować więcej osób - zapewnić odpowiednie warunki egzystencjalne osobom, które ewentualnie mogłyby Żydów ukrywać; przekazanie dokumentów umożliwiających Żydom ucieczkę z okupowanej Polski - przede wszystkim wizy wjazdowe do innych krajów, nie objętych wojną. Zazwyczaj w odpowiedzi na te prośby, Karski słyszał te same odpowiedzi.

To znaczy?

W sprawie rozrzucenia ulotek, politycy zachodni uważali, że przyniosą efekt odwrotny od założonego. Tłumaczyli, że Niemcy w reakcji na takie informacje, podzielą zdanie propagandy nazistowskiej, przekonywującej, że Żydzi mają zbyt wielkie wpływy i chcą wymusić na państwach zachodnich konkretne działania. Na postulat dotyczący pomocy finansowej, rozkładali ręce twierdząc, że nie mogą traktować Żydów inaczej niż inne narody, cierpiące pod okupacją niemiecką. To sugeruje, że zachodni przywódcy nie mieli świadomości o skali prześladowań i o tym, w jakich warunkach wegetują Żydzi w gettach. 

Często do historii podchodzimy ze współczesnej perspektywy, zastanawiając się dlaczego podejmowano takie, a nie inne decyzje. Prezydent Roosevelt, na przykład, w odpowiedzi na relację z getta, zaczął dopytywać Karskiego o konie w Polsce. Próbuję jednak zrozumieć perspektywę lat 40. Dlaczego światowi przywódcy reagowali w taki sposób?

Mam wrażenie, że akurat prezydent Roosevelt doskonale wiedział, co dzieje się z Żydami na terenach polskich, okupowanych przez nazistów. Karski nie przedstawił prezydentowi żadnych rewelacji, informacji, o których wcześniej by nie wiedział. Jakakolwiek inna reakcja, zaakceptowanie tego, o czym mówił Karski, wymuszałaby na prezydencie podjęcie konkretnych działań. Alianci nie byli na to gotowi ani też do tego skłonni. 

Po 80 latach trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź na takie działania. Wiadomomo jednak, że jednym z kluczowych czynników była niechęć do Żydów, która jeszcze przed II wojną światową stanowiła poważny problem nie tylko w Niemczech. Ta niechęć obecna była także w Polsce, innych krajach Europy, ale również w Stanach Zjednoczonych. W 1938 roku blisko 41 procent badanych Amerykanów, deklarowało swój negatywny stosunek do osób pochodzenia żydowskiego. Okrutnie smutne jest to, że po II wojnie światowej - w 1945 roku - ponad 50 proc. badanych Amerykanów deklarowało swoją niechęć do Żydów. 

Poza tym musimy pamiętać, że w czasach okupacji nazistowskiej w Europie, w Ameryce życie toczyło się swoim rytmem. Amerykanie nie byli bezpośrednio zaangażowani w działania wojenne, bo ta nie toczyła się na ich ziemiach. Nie mieli wyobrażenia, czym ta wojna była. Jednocześnie bali się jej konsekwencji, w tym ewentualnych skutków masowej imigracji. Z tego powodu politycy amerykańscy często zasłaniali się prawnie ustalonymi kwotami imigracyjnymi. Gdy zwracano się do Departamentu Stanu z apelami o zwolnienie z tych kwot  europejskich Żydów, odpowiedź była jedna: zmiana tych ograniczeń nie jest w gestii amerykańskiego rządu, a ustala je Kongres. Kongres zaś nie był zainteresowany poruszaniem tej kwestii. W 1942 roku odbywały się częściowe wybory do Kongresu i nikt nie chciał narazić się wyborcom, wywołując w kampanii temat przyjmowania większej liczby europejskich uchodźców. Oczywiście, nie chcę zrzucać pełnej odpowiedzialności na amerykańskich wyborców i kwestie walki politycznej, nie należy jednak ignorować tego czynnika, mówiąc o ograniczeniach wyjazdowych Żydów.

Prezydent Franklin Delano Roosevelt na pokładzie USS Indianapolis w okresie międzywojennymUS Navy

Część żydowskiego podziemia apelowała także o inne formy wsparcia, jak zbombardowanie obozów śmierci. 

To prawda. Zachował się szereg dokumentów, które poruszają ten wątek. Pojawiały się także postulaty zbombardowania torów kolejowych, prowadzących do Auschwitz - nawet nie tych na terenie okupowanej Polski. Można było przerwać szlak komunikacyjny w Słowacji. Co ważne, tego typu prośby pojawiały się w okresie, gdy alianci byli obecni w Europie, stacjonując w bazach we Włoszech. W tym samym czasie naziści rozpoczynali straszliwy etap zagłady węgierskich Żydów. Był to ostatni etap Holocaustu: w ciągu sześciu tygodni do Auschwitz zwieziono ponad 400 tysięcy osób. A wystarczyło, żeby alianci wykazali się najdrobniejszym aktem, pokazującym, że zależy im na losie Żydów. Udowodnić, że aspekt humanitarny ma dla świata znaczenie. Ten brak reakcji, podjęcia jakichkolwiek działań uzasadniano często - już nawet nie niemocą, chociaż i takie wyjaśnienia padały – lecz chęcią szybkiego załatwienia problemu zakończeniem wojny. Strona aliancka tłumaczyła, że uratuje Żydów nie bombardowaniami komór gazowych, ale zwycięstwem nad nazistowskimi Niemcami.

Czy faktycznie alianci nie mieli żadnych innych możliwości?

Wydaje się, że istniały różne sposoby, które być może ocaliłyby przynajmniej część zgładzonych. Nie wykorzystana została możliwość nacisków, perswazji . Amerykanie mogli przynajmniej spróbować negocjować z krajami neutralnymi, aby te otworzyły drogę ucieczki chociażby dla części prześladowanych Żydów z okupowanych terenów Europy. Jednak aspekt humanitarny nie stanowił w tamtej wojnie priorytetu. 

Powstanie w getcie warszawskim uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w historii narodu żydowskiego. Było również pierwszym miejskim powstaniem na terenach okupowanych przez nazistowskie Niemcy. Czy te tragiczne wydarzenia z wiosny 1943 roku są obecne w pamięci zbiorowej? 

Świadomość tego, co wydarzyło się w getcie warszawskim, jest zupełnie inna, w zależności od miejsca na Ziemi. Oczywiście, w Polsce pamięta się o tym powstaniu bardziej niż gdziekolwiek indziej. Natomiast nie mam pewności, czy Polki i Polacy - bez względu na różnice wieku - są w stanie właściwie odróżnić powstanie w getcie warszawskim od powstania warszawskiego. Nie zmienia to faktu, że w Polsce ta pamięć jest bardziej obecna niż w Stanach Zjednoczonych. 

W przypadku USA jest to szersze zagadnienie. Chociaż Stany Zjednoczone są jednym z nielicznych krajów nieeuropejskich, gdzie kładzie się ogromny nacisk na edukację o Holocauście, to dane na temat świadomości czym ogólnie była Zagłada Żydów, są zatrważające. Takie badania prowadzone są systematycznie. 

Dlaczego te wyniki są niepokojące?

Obserwuję wiele przyczyn powszechnego wręcz nierozumienia istoty Holocaustu. Przede wszystkim to wynik instrumentalizacji, trywializacji Zagłady, którą można zauważyć na co dzień. Zastanawiające jest również to, że pamięć historyczna jest częściej trywializowana i upolityczniana w Ameryce niż dzieje się to w krajach Europy Zachodniej. Nie chcę mówić o Polsce, gdzie sytuacja związana z polityką historyczną jest bardzo skomplikowana. 

Tylko na podstawie blisko dziesięcioletniej pracy ze studentami amerykańskimi, obserwuję coś, co określam mianem "romantyzacji Holocaustu". 

To znaczy? 

Jest to forma uczenia o Zagładzie łatwo przystępna dla szerokiego grona odbiorców, w którym pomija się wątki drastyczne i dramatyczne. Paradoks polega na tym, że Amerykanie są dumni z tego, że programy nauczania obejmują kwestie Zagłady, gdy najczęściej uczennice i uczniowie dowiadują się o Holocauście na podstawie pamiętników Anny Frank. A przecież dobrze wiemy, że Anna Frank nie doświadczyła życia w getcie, a z jej pamiętnika nie dowiadujemy się niczego o rzeczywistości obozu koncentracyjnego. To prowadzi do bardzo powierzchownego podejścia do historii Zagłady. 

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez organizację Claims Conference, ponad 70 procent respondentów nie jest w stanie podać liczby Żydów zamordowanych w czasie II wojny światowej. Skoro więc ludzie nie rozumieją czym był Shoah, czym dramat Żydów w okupowanej Europie - zwłaszcza na okupowanych terenach polskich - to  trudno mówić o jakiejkolwiek świadomości na temat powstania w getcie warszawskim. Takie wydarzenia w zasadzie nie istnieją w amerykańskiej narracji o Holocauście. 

- Gdy wojna się zakończyła, dowiedziałem się, że rządy, przywódcy, uczeni, pisarze nie wiedzieli, co się działo z Żydami. Byli zaskoczeni. Mord na sześciu milionach niewinnych ludzi był tajemnicą, "okropną tajemnicą". (...) Wtedy stałem się Żydem. Ale jestem chrześcijańskim Żydem. Jestem praktykującym katolikiem. (...) Moja wiara podpowiada mi, że ludzkość popełniła drugi grzech pierworodny – przez sam fakt popełnienia przestępstwa, z powodu zaniedbania, dobrowolnej ignorancji lub braku wrażliwości, osobistych interesów, hipokryzji lub bezdusznego racjonalizowania. Ten grzech będzie ludzkość prześladować do końca jej dni. Prześladuje mnie. I chcę, żeby tak było.

A czy powstanie w getcie warszawskim jest obecne w żydowskiej pamięci zbiorowej?

Niestety, zmienia się to wraz z upływającym czasem. Starsze pokolenie Żydów ma większą świadomość tego czym było powstanie. Dla młodszych pokoleń zaś te wydarzenia są już bardzo odległe. Coraz częściej widać, że mało kto zadaje sobie trud, aby dociec do istotnych zagadnień związanych z historią eksterminacji Żydów. 

Sprawa pamięci historycznej, zbiorowej w Stanach Zjednoczonych jest bardzo skomplikowana. Po zakończeniu II wojny światowej kwestia prześladowań i Zagłady, została wyparta ze zbiorowej świadomości żydowskiej, nawet jeśli wielu z Ocalonych znalazło w Ameryce nowy dom. Panuje tu powszechne przekonanie, o czym utwierdzam się w pracy ze studentami, że Ocaleni nie chcieli mówić o swoich doświadczeniach czasu wojny. Na pytanie, dlaczego po wojnie milczeli, w odpowiedzi słyszę często: przecież to naturalne, że o tak dramatycznych doświadczeniach chce się zapomnieć, nie chce się o nich opowiadać. Ale to nieprawda. Ocaleni chcieli dzielić się tym, co przeżyli,  lecz nie mieli z kim. Ludzie nie byli przygotowani  na słuchanie tych historii i nie byli w stanie zaakceptować prawdy, którą dzielili się Ocaleni. Musiały upłynąć mniej więcej dwie dekady, żeby pokolenie urodzone tuż przed wojną bądź zaraz po niej, było w stanie zaakceptować ich świadectwa. Takim momentem przełomowym był toczący się w 1961 roku proces Adolfa Eichmana w Jerozolimie.

Brak akceptacji ze strony starszej generacji mógł wiązać się z poczuciem winy: wiedzieliśmy i nie reagowaliśmy. To jest jedna z wielu przyczyn tego, że Ocaleni nie mieli do kogo mówić. Natomiast wiele lat później rozpoczął się nowy okres w historii społeczności żydowskiej w Stanach Zjednoczonych, kiedy coraz więcej osób zaczynało budować swoją tożsamość nie na judaizmie, ale na Holocauście. 

W jaki sposób?

Coraz częściej fundamentem budowania własnej żydowskości, tożsamości żydowskiej, zamiast religii, wyznania, staje się identyfikowanie się z losami prześladowanych Żydów w czasie II wojny światowej. Shoah stał się elementem jednoczącym diasporę żydowską w Stanach Zjednoczonych. 

Zmienia się więc podejście do historii, ale ciągle samo powstanie funkcjonuje gdzieś w sferze mitów. Cały czas pokutuje przekonanie o bezczynności Żydów wobec nazistów. A to nie jest prawda. Przecież powstanie w getcie warszawskim jest na to najlepszym dowodem, ale nie tylko. To przywódcy żydowskiego podziemia dowiedzieli się, że jest taki emisariusz, Jan Karski, który niebawem wyruszy do Londynu. To oni do niego dotarli i przekonali go, żeby wszedł do getta i sam zobaczył czym ono jest. Żydzi więc organizowali się, działali. Byli jednak odizolowani murami od reszty świata. Dosłownie i mentalnie dla wielu Polaków, postrzegających getta jako świat, który ich nie dotyczył. Ogromna rzesza Polaków - ale nie tylko - nie identyfikowała się w tamtym czasie z losem Żydów. Wybitny historyk i badacz Holocaustu Yehuda Bauer słusznie zauważył, że Hitler trafnie ocenił,  iż większość narodów europejskich nie stanie po stronie Żydów, że zostaną oni potraktowani jako "obcy". 

Czy tego rodzaju kształtowanie indywidualnej i zbiorowej żydowskości może mieć jakieś szersze konsekwencje?

Wydaje mi się, że identyfikowanie się z losami prześladowanych Żydów w czasie II wojny światowej, spowodowało to, że coraz więcej osób zaczęło bardziej świadomie traktować własną żydowskość. W efekcie może to mieć pozytywny wpływ na całą amerykańską diasporę Żydów. 

Antysemityzm w powojennej Ameryce był naprawdę istotnym problemem, o którym rzadko się mówi. Przez długie lata Żydzi  byli tutaj traktowani jako obywatele drugiej kategorii, odsuwano ich z życia społecznego. Skutkowało to tym, że wiele osób porzuciło judaizm, odcięło się od swoich korzeni. Podobne zjawisko występowało w międzywojennej Polsce, kiedy mocno rósł odsetek zasymilowanych Żydów. Czuli się Polakami i chcieli być traktowani jak inni Polacy, bez względu na wyznawaną religię. To samo działo się z amerykańskimi Żydami - chcieli być po prostu Amerykanami. 

Jakie skutki społeczno-kulturowe ma "romantyzacja" Holocaustu, a nawet szerzej: historii ostatniego wieku?

Zjawisko romantyzacji historii wiąże się również z jej upolitycznianiem. Coraz częściej pojawia się dyskusja o tym, jak historia Zagłady zostaje wypaczona. W Stanach Zjednoczonych dotychczas uczono jej głównie na podstawie dziennika Anny Frank. Amerykanie natomiast coraz częściej zaczynają uczyć o Holocauście w kontekście historii amerykańskiego niewolnictwa i rasizmu, przez co zaczyna się porównywać skalę cierpienia. Jest to jednak absolutnie nieporównywalne. 

Przez lata oprowadzałam po terenach byłego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Wielokrotnie obcokrajowcy pytali mnie o to, czy w Polsce uczy się o Holocauście. Natomiast bardziej zasadnym pytaniem byłoby: "w jaki sposób uczymy o Holocauście"? 

Dlaczego?

Jest to bowiem pytanie o to: które elementy historii są wybierane, w jaki sposób nauczyciele i nauczycielki ją interpretują i w końcu czy pedagodzy, pedagożki są przygotowani do uczenia o Zagładzie. To dotyczy również sposobów edukacji w innych krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych. Mam wrażenie, że nauczycielki i nauczyciele nie są do tego właściwie przygotowani. Nie chodzi o zasób wiedzy historycznej, ale o niezrozumienie tego, czym Zagłada Żydów była. Uczenie o Zagładzie w kontekście polityki pamięci, historii i problemów społecznych, z jakimi Amerykanie borykają się od dziesięcioleci, jest moim zdaniem pomyłką. Skłania to do kolejnych pytań o to, jak w następnych dekadach edukacja w tym zakresie będzie wyglądać, w jaki sposób kolejne pokolenia będą rozumieć Holocaust. 

Całe wystąpienie byłego więźnia obozu Auschwitz Mariana Turskiego
Całe wystąpienie byłego więźnia obozu Auschwitz Mariana Turskiego (wideo archiwalne)tvn24

Zatem w jaki sposób powinniśmy edukować o Zagładzie?

Właściwa edukacja ma ogromne znaczenie. Muszę przyznać, że w ostatniej dekadzie coraz większa część studentek i studentów, uczestniczących w moich zajęciach to osoby, nie posiadające żydowskich korzeni. Żeby było jasne: nie dopytuję o to. Ten wątek pojawia się naturalnie w wielu rozmowach, gdy sami mówią o swoim pochodzeniu, o tym co wiedzą, a czego nie i dlaczego zdecydowali się na tego typu zajęcia. Tylko w tym semestrze mam trzy studentki, które do Waszyngtonu przyleciały z Indii jedynie po to, aby ukończyć tutaj studia. Temat Zagłady nie był im obcy i postanowiły pogłębić swoją wiedzę. 

To pokazuje, że młode pokolenie potrzebuje odnaleźć istotne punkty odniesień. Są osoby, które próbują zrozumieć, dlaczego historia Zagłady jest cały czas żywa i powraca ciągle w debacie publicznej. To skłoniło mnie do zmiany własnego nastawienia. Nie ukrywam, że bardzo inspirującą dla mnie jest myśl Jana Karskiego o odpowiedzialności jednostki wobec cierpienia innych. Karski często przypominał o roli społecznej każdego z nas. Równie ważne było wystąpienie Mariana Turskiego podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, dotyczące obojętności. Kwestia ludzkiej obojętności powinna być kluczowa w uczeniu o Zagładzie. 

W styczniu odbyła się polska premiera monodramu "Zapamiętaj. Świadectwo Jana Karskiego", na podstawie tekstu opracowanego przez moich kolegów z Uniwersytetu Georgtown: Dereka Goldmana i jego byłego studenta Clarka Younga. Pojawia się w nim wiele wypowiedzi Karskiego. W sztuce padają słowa, że wielkie zbrodnie z reguły rodzą się z małych rzeczy. To koresponduje ze stanowiskiem amerykańskiego filozofa Johna Kinga Rotha, który powtarza, że słowa mogą zabijać i bez nich nigdy nie doszłoby do Holocaustu. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "David Strathairn: pomyślałem, że to wspaniała szansa, by przesłanie Karskiego przekazać w formie kreatywnej"

"To jest opowieść dla każdego pokolenia, bo jego postawa jest ponadczasowa"
"To jest opowieść dla każdego pokolenia, bo jego postawa jest ponadczasowa"TVN24

Może pani tę myśl rozwinąć?

Panuje powszechne przekonanie, że Holocaust rozpoczął się wraz z momentem, gdy Żydów zaczęto wysyłać do komór gazowych. To nieprawda. Zagłada rozpoczęła się, gdy naziści z Adolfem Hitlerem na czele doszli do władzy w Niemczech. Nazistom zajęło około ośmiu lat, żeby przygotować społeczeństwo do Holocaustu za pomocą słów właśnie. Wykorzystując język nienawiści, którym obdzierali Żydów z ich człowieczeństwa, sprawili, że niemieckie społeczeństwo uwierzyło w to, że jego obowiązkiem jest wyeliminowanie Żydów. Żenująco śmieszne i gorzkie zarazem jest to, że Niemcy dali się przekonać do rzekomego zagrożenia ze strony Żydów, którzy przed wojną stanowili zaledwie 0,5 procent całego społeczeństwa Niemiec. Co więcej, ta wrogość do Żydów była bardzo silna. Dowody na to można znaleźć w najróżniejszych raportach, zeznaniach, wspomnieniach Niemców, którzy masowo mordowali Żydów we wschodniej Europie. 

Są to bardzo istotne, chociaż być może drobne elementy, na które staram się uczulać innych. Nie koncentruję się na datach czy szczegółowym analizowaniu przebiegu Zagłady, bo ważniejsze wydaje mi się to, w jaki sposób w ogóle możliwy był Holocaust, jakie były jego źródła. Edukacja o Holocauście powinna skupiać się przede wszystkim - moim zdaniem - na okresie 1933-39. Zwracam uwagę na ludzką obojętność. Powtarzał to również Jan Karski, twierdząc, że Shoah był możliwy, ponieważ my, ludzie, dokonywaliśmy wyborów. Moim studentom często zwracam uwagę na to, że do Zagłady Żydów doszło między innymi dlatego, że zbyt wielu decydowało się zabijać, tak niewielu decydowało się pomagać i pozostawała ogromna część ludzi, którzy byli obojętni na zbrodnie. Zarówno ci, zwykłe, przeciętne osoby, jak i światowi liderzy, posiadający realny wpływ na rozwój wydarzeń. 

Monodram i świadectwo Karskiego
Monodram i świadectwo KarskiegoTVN24

Istnieje jakaś recepta na obojętność?

Świadomość i odpowiednia edukacja. Dopóki ludzie nie uświadomią sobie, nie zrozumieją, że ich czyny, decyzje, są bardzo ważne, nadal pozostaną obojętni. Każdy z nas ma określoną rolę w społeczeństwie, ale nie każdy potrafi ją właściwie wykorzystać. Powinniśmy więcej o tym mówić. Do tego bardzo często potrzebne jest zadanie sobie trudu w postaci rachunku sumienia. 

Chcąc uczyć o tym, czym jest obojętność i jakie są jej konsekwencje - na przykład w Polsce - potrzebna jest zmiana selektywnego podejścia do historii II wojny światowej. Pamięć o bohaterach powinna być uzupełniona również świadomością o tych osobach, które przyczyniały się do śmierci Żydów. W ten sposób można zrozumieć, że czyny i decyzje pojedynczych osób, mają ogromne znaczenie i wpływ na resztę. Również to, że ktoś decyduje się na milczenie, pozostanie obojętnym, jest jakimś działaniem, podjęciem jakiegoś wyboru, który ma swoje konsekwencje. Bez tak prowadzonej debaty publicznej, nie zmienimy świata. 

Prof. Anna Sommer (Center for Jewish Civilization Uniwersytetu Georgetown)archiwum prywatne prof. Sommer

Tomasz-Marcin Wrona

Autorka/Autor:

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: IPN

Pozostałe wiadomości

Radosław Sikorski przez cały czas mówił nam, że chciałby, żeby odbył się głęboki sondaż po wyborach w Stanach Zjednoczonych. Zrobiliśmy dokładnie tak, jak chciał, sondaż dokładnie w tym momencie, w którym chciał - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Ocenił, że szef MSZ "nie jest w stanie się pogodzić z tym obiektywnym sondażem" KO, co go dziwi.

Trzaskowski: Zrobiłem wszystko, czego Sikorski chciał. On nie jest w stanie się pogodzić z tym sondażem

Trzaskowski: Zrobiłem wszystko, czego Sikorski chciał. On nie jest w stanie się pogodzić z tym sondażem

Źródło:
TVN24

Rząd Danii i opozycja parlamentarna porozumiały się w poniedziałek w sprawie wprowadzenia od 2030 roku podatku od dwutlenku węgla w rolnictwie. Będzie to pierwsza na świecie tego rodzaju danina od produkcji żywności.

Pierwszy taki podatek na świecie

Pierwszy taki podatek na świecie

Źródło:
PAP

Koalicja Obywatelska cieszy się w listopadzie największym poparciem wśród Polaków zdecydowanych wziąć udział w wyborach, za nią plasuje się Prawo i Sprawiedliwość, a dalej - Konfederacja - wynika z sondażu pracowni Opinia24. Kolejne miejsca zajmują Lewica i Trzecia Droga. W porównaniu z poprzednim badaniem tej pracowni nieznacznie zwiększyło się poparcie dla KO, a dla PiS zmalało o ponad dwa punkty procentowe.

Najnowszy sondaż partyjny. Lider umacnia się na prowadzeniu

Najnowszy sondaż partyjny. Lider umacnia się na prowadzeniu

Źródło:
TVN24

Policja poszukuje młodej Brytyjki, która zniknęła tuż po swoim przylocie do Polski. Kobieta ostatni raz była widziana na lotnisku w podkrakowskich Balicach. Nie ma przy sobie telefonu ani dokumentów.

Zaginęła 18-letnia Brytyjka. Ostatni raz była widziana na lotnisku w Balicach

Zaginęła 18-letnia Brytyjka. Ostatni raz była widziana na lotnisku w Balicach

Źródło:
KPP Kraków

Dwie osoby zginęły, a ponad 100 tysięcy mieszkańców zostało poszkodowanych w wyniku przejścia burzy tropikalnej Sara przez Honduras. Wiele miejsc jest odciętych od świata po ulewach. Na najbliższe dni zapowiadane są kolejne opady deszczu.

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN Espanol, Diario1, EFE

Europejski Instrument na rzecz Pokoju niestety nadal jest wetowany przez stronę węgierską - przekazał w Brukseli minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, który uczestniczył w Radzie do Spraw Zagranicznych Unii Europejskiej. Zaznaczył, że Polsce należą się z funduszu dwa miliardy złotych. - Chciałbym rozumieć powody, dla których Węgry nie chcą pomóc walczącej o wolność Ukrainie i chcą faworyzować w tym konflikcie agresora - powiedział.

Unijny fundusz "nadal wetowany". "Chciałbym rozumieć powody, dla których Węgry nie chcą pomóc Ukrainie"

Unijny fundusz "nadal wetowany". "Chciałbym rozumieć powody, dla których Węgry nie chcą pomóc Ukrainie"

Źródło:
TVN24, PAP

Miejscy urzędnicy nie będą mogli zasiadać w radach nadzorczych spółek komunalnych na podstawie dyplomu MBA Collegium Humanum. - Muszą zdać egzamin do końca roku - zapowiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Co z absolwentami Collegium Humanum w miejskich spółkach. Rafał Trzaskowski zdecydował

Co z absolwentami Collegium Humanum w miejskich spółkach. Rafał Trzaskowski zdecydował

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyły się prace specjalnej komisji, która miała wyjaśnić, dlaczego dyspozytor pogotowia odmówił wysłania karetki do trzyletniej dziewczynki. Matka dziecka sama zawiozła je do szpitala w Nowym Tomyślu (woj. wielkopolskie). Niestety dziecka nie udało się uratować. Według komisji, powodem niewysłania karetki był "brak staranności w zbieraniu wywiadu medycznego" przez dyspozytora.

Matka wezwała karetkę do trzyletniej córki, dyspozytor odmówił. Komisja już wie dlaczego

Matka wezwała karetkę do trzyletniej córki, dyspozytor odmówił. Komisja już wie dlaczego

Źródło:
TVN24

Do pięciu lat więzienia grozi właścicielowi kota Pandka, który został skatowany za zjedzenie plastra boczku. 57-latek z Krakowa usłyszał zarzut znęcania się nad zwierzęciem ze szczególnym okrucieństwem - miał między innymi uciąć kotu część języka. Tymczasem Pandek trafił w dobre ręce i powoli dochodzi do siebie.

Kot skatowany za zjedzenie boczku, właściciel ma zarzut. "Szczególne okrucieństwo"

Kot skatowany za zjedzenie boczku, właściciel ma zarzut. "Szczególne okrucieństwo"

Źródło:
TVN24

Podejrzewany o pedofilię ksiądz Stanisław S. został wydalony z kapłaństwa. To były kapelan Solidarności. Do nadużyć doszło w połowie lat 90. podczas spowiedzi. Kościelne postępowanie w tej sprawie toczyło się od 2013 roku.

Proces kanoniczny zakończony. Stanisław S. wydalony z kapłaństwa

Proces kanoniczny zakończony. Stanisław S. wydalony z kapłaństwa

Źródło:
PAP / "Rzeczpospolita"

- Do dyskusji jest teza, czy pewne zawody trzeba będzie objąć ochroną przed wpływem ze strony sztucznej inteligencji – oceniła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas konferencji w Warszawie.

Zawody pod "szczególną ochroną". Ministra komentuje

Zawody pod "szczególną ochroną". Ministra komentuje

Źródło:
PAP

Bardzo cieszę się, że te wyniki są tak pozytywne. Pokazują to, co mówię od miesięcy i co pokazują wszystkie inne sondaże, a mianowicie olbrzymią, druzgocącą moją przewagę w pierwszej turze - stwierdził Rafał Trzaskowski, komentując wyniki sondażu dotyczącego szans kandydatów KO w wyborach prezydenckich. "Wybory wygrywa się w drugiej turze. Cieszę się tak z wyniku Rafała Trzaskowskiego, jak i z faktu, że po tygodniu prekampanii idziemy łeb w łeb" - napisał z kolei Radosław Sikorski. Później, w rozmowie z dziennikarzami w Brukseli, mówił, że sondaż pokazuje "olbrzymią dynamikę".

Trzaskowski: wszędzie mam przewagę. Sikorski: dogoniłem współzawodnika

Trzaskowski: wszędzie mam przewagę. Sikorski: dogoniłem współzawodnika

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Po zatrzymaniu 14 listopada 2024 roku przez Centralne Biuro Antykorupcyjne prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka pojawiło się pytanie, czy politycy mogą pracować w spółkach Skarbu Państwa i w spółkach samorządowych. Wątek ten wzbudził wiele wątpliwości wśród posłów. Wyjaśniamy, co stanowią przepisy.

Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, posłowie. Czego im nie wolno

Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, posłowie. Czego im nie wolno

Źródło:
Konkret24

Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe Prawa i Sprawiedliwości za 2023 rok. Do decyzji odnieśli się już politycy tej partii. "Jedynym celem odebrania nam subwencji jest chęć zwiększenia swoich szans w wyborach prezydenckich" - ocenił szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

"Nikczemne decyzje", "nie poddajemy się". Politycy PiS o decyzji PKW

"Nikczemne decyzje", "nie poddajemy się". Politycy PiS o decyzji PKW

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Państwowa Komisja Wyborcza podjęła uchwałę o odrzuceniu sprawozdania finansowego Prawa i Sprawiedliwości za 2023 rok. Szef PKW Sylwester Marciniak powiedział, że przysługuje prawo złożenia skargi do Sądu Najwyższego w terminie siedmiu dni.

PKW podjęła uchwałę o odrzuceniu sprawozdania finansowego PiS

PKW podjęła uchwałę o odrzuceniu sprawozdania finansowego PiS

Źródło:
TVN24, PAP

Każdy z górników powinien mieć możliwość opuszczenia kopalni - orzekł południowoafrykański sąd w związku z policyjną blokadą ustanowioną wokół nieczynnej kopalni złota w Stilfontein. W kopalni tej przebywa nielegalnie kilka tysięcy górników, którzy od miesiąca nie wychodzą na powierzchnię, bojąc się zatrzymania przez służby.

Tysiące górników ukrywa się pod ziemią. "Ci ludzie umierają"

Tysiące górników ukrywa się pod ziemią. "Ci ludzie umierają"

Źródło:
CNN, BBC, tvn24.pl

Dwaj mężczyźni w maskach weszli w nocy z 10 na 11 listopada z młotami do kantoru w Szczecinie. Przez niemal minutę próbowali rozbić szybę w okienku kasowym, ale nie osiągnęli celu. Prawdopodobnie spłoszył ich alarm i pracownik sąsiedniego kantoru. Właściciele placówki opublikowali nagranie z monitoringu w mediach społecznościowych. W poniedziałek policja poinformowała, że zatrzymano sprawców. Decyzją Sądu Rejonowego Szczecin Prawobrzeże i Zachód, zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące.

Weszli z młotami i próbowali obrabować kantor. Podejrzani trafili do aresztu

Weszli z młotami i próbowali obrabować kantor. Podejrzani trafili do aresztu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Nawet 40 tysięcy złotych dopłaty do samochodu można będzie pozyskać w ramach programu Mój elektryk 2.0 - wynika z projektu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawionego w poniedziałek do konsultacji. Środki z Krajowego Planu Odbudowy na dofinansowanie tak zwanych elektryków to ponad 1,6 miliarda złotych.

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

Źródło:
PAP

Powodzianie wciąż nie otrzymali rządowych środków na remont i odbudowę domów - w niektórych samorządach wypłaty dopiero ruszyły. W mniejszych miejscowościach wrze. - 100 czy 200 tysięcy na remont to jest fikcja, skandal, śmiech - mówi nam Piotr Smółka, sołtys wsi Ołdrzychowice Kłodzkie na Dolnym Śląsku, w której powódź zniszczyła około 100 budynków przy głównej drodze. - U mnie w wiosce nikt jeszcze niczego nie dostał, a wnioski składało około 30 rodzin - dodaje sołtys wsi Goszów (gmina Stronie Śląskie) Bożena Długosz-Kluza.

Odbudowa po powodzi z pieniędzy rządu? "Fikcja, skandal, śmiech"

Odbudowa po powodzi z pieniędzy rządu? "Fikcja, skandal, śmiech"

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

W poniedziałek premier Donald Tusk opublikował wyniki zapowiadanego "wielkiego sondażu" dotyczącego szans Rafała Trzaskowskiego i Radosława Sikorskiego w wyborach prezydenckich. Wynika z niego, że Trzaskowski pokonałby kandydata PiS zarówno w pierwszej, jak i drugiej turze. Sikorski natomiast przegrałby w pierwszej turze, a zwyciężył w drugiej.

Trzaskowski czy Sikorski? Platforma Obywatelska publikuje wyniki "wielkiego sondażu"

Trzaskowski czy Sikorski? Platforma Obywatelska publikuje wyniki "wielkiego sondażu"

Źródło:
tvn24.pl, platforma.org

- Jeśli chodzi o dopłaty do 200 tysięcy złotych, u mnie w wiosce nikt jeszcze niczego nie dostał, a wnioski składało około 30 rodzin - mówi sołtyska wsi Goszów. Takich miejsc na popowodziowej mapie Polski jest więcej. Minister do spraw odbudowy zapewnia, że tempo wypłat pomocy dla powodzian będzie przyspieszone. Zapytaliśmy, co rząd zamierza zrobić poza kolejnymi deklaracjami.

Powodzianie dalej czekają na zasiłki. Odpowiedź rządu

Powodzianie dalej czekają na zasiłki. Odpowiedź rządu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Joe Biden zezwolił Ukrainie na użycie dostarczonych przez USA pocisków dalekiego zasięgu do ataków w głębi Rosji. Oznacza to możliwość przeprowadzenia przez Kijów uderzeń na kilkaset nieosiągalnych dotąd celów, takich jak lotniska, porty, stanowiska dowodzenia czy składy uzbrojenia. Wśród nich znajdą się też obiekty wojskowe w rejonie części dużych rosyjskich miast.

Kilkaset potencjalnych celów w Rosji. Taki zasięg mają ukraińskie pociski ATACMS

Kilkaset potencjalnych celów w Rosji. Taki zasięg mają ukraińskie pociski ATACMS

Źródło:
tvn24.pl, Reuters

W najbliższych dniach pogoda będzie nie tylko nieprzyjemna, lecz także niebezpieczna. Spodziewamy się porywistego wiatru, który nadciągnie nad Polskę za sprawą głębokiego niżu Quiteria, opadów - również śniegu - oraz silnego ochłodzenia.

Poza groźnymi zjawiskami czeka nas odczuwalne ochłodzenie. Mróz chwyci za dnia

Poza groźnymi zjawiskami czeka nas odczuwalne ochłodzenie. Mróz chwyci za dnia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wypadek na strzelnicy w Godawach na Kujawach. Jeden z uczestników podczas prywatnego spotkania został przypadkowo postrzelony w pośladek. 68-latek, który go postrzelił, usłyszał zarzut. Sprawę bada prokuratura.

Załadował broń i postrzelił stojącego obok mężczyznę. Nagranie

Załadował broń i postrzelił stojącego obok mężczyznę. Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do nietypowego zdarzenia doszło na lotnisku w Ponta Delgada na Azorach. Po pokładzie jednego z samolotów rozpierzchło się ponad 100 chomików. Maszyna przez pięć dni nie mogła wylecieć do stolicy Portugalii.

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Główny Inspektor Sanitarny Paweł Grzesiowski poinformował, że w Warszawie wykryto zmutowanego wirusa polio. Wykazała to próbka pobrana ze ścieków komunalnych. - Wirus może być niebezpieczny dla osób niezaszczepionych - przestrzega lekarz.

Zmutowany wirus polio w warszawskich ściekach. "Niebezpieczny dla niezaszczepionych"

Zmutowany wirus polio w warszawskich ściekach. "Niebezpieczny dla niezaszczepionych"

Źródło:
PAP

Belgijskie media poinformowały w weekend o trzech ciałach znalezionych przez policję w Brukseli. Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych potwierdził w rozmowie z PAP, że chodzi o Polkę i dwójkę jej dzieci. Paweł Wroński podał również, że w związku ze sprawą zatrzymano Belga.

Trzy ofiary w belgijskim mieszkaniu. MSZ potwierdza: to Polka i dwójka jej dzieci

Trzy ofiary w belgijskim mieszkaniu. MSZ potwierdza: to Polka i dwójka jej dzieci

Źródło:
PAP, Le Soir

W poniedziałek około południa rosyjska armia przeprowadziła atak rakietowy na Odessę. Zginęło dziesięć osób, a 44 zostały ranne - przekazały władze regionu.

Horror w Odessie. "Wróg podstępnie skierował rakietę"

Horror w Odessie. "Wróg podstępnie skierował rakietę"

Źródło:
NV, tvn24.pl, PAP

Miliony odsłon w mediach społecznościowych generują wpisy z nagraniem, na którym Władimir Putin ma rzekomo mówić, że Rosja użyje broni jądrowej w przypadku masowego ataku rakietowego na jej terytorium. Nieprzypadkowo wideo to - z błędnym opisem - jest teraz rozpowszechniane przez prorosyjskie konta. Tłumaczymy, kiedy i co mówił rosyjski prezydent.

Władimir Putin o "użyciu broni jądrowej". Kiedy tak powiedział

Władimir Putin o "użyciu broni jądrowej". Kiedy tak powiedział

Źródło:
Konkret24

Nie żyje Władimir Szkliarow, jeden z najwybitniejszych tancerzy baletowych świata - informuje "The New York Times", powołując się na Teatr Maryjski w Petersburgu, w którym występował zmarły. Komitet śledczy wszczął śledztwo w sprawie i podaje wstępnie, że przyczyną był wypadek.

Nie żyje rosyjska gwiazda baletu. Władimir Szkliarow wypadł z balkonu

Nie żyje rosyjska gwiazda baletu. Władimir Szkliarow wypadł z balkonu

Źródło:
The New York Times, BBC

Nominowany na stanowisko sekretarza zdrowia w administracji Donalda Trumpa Robert F. Kennedy Jr. został sfotografowany przy stole pełnym fast foodów. Jak przypominają media, Kennedy przez lata był przeciwnikiem tego rodzaju jedzenia. Nazwał je nawet ostatnio "trucizną". Inaczej wypowiadał się o nim prezydent elekt. Ten nie kryje swojego zamiłowania do niezdrowych posiłków.  

Trump poczęstował Kennedy'ego. Fala komentarzy po uczcie w samolocie

Trump poczęstował Kennedy'ego. Fala komentarzy po uczcie w samolocie

Źródło:
The Telegraph, The New York Times, NDTV, tvn24.pl
18 godzin nagrań z przedszkola. "Proszę pani, jak to przesłuchałam, przeżyłam załamanie nerwowe"

18 godzin nagrań z przedszkola. "Proszę pani, jak to przesłuchałam, przeżyłam załamanie nerwowe"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Policjanci zatrzymali 43-latka, który znęcał się nad swoją żoną. O tym, że mężczyzna wszczął w domu awanturę, funkcjonariuszy powiadomiła jego 12-letnia córka. Gdy wytrzeźwiał, usłyszał zarzut znęcania się. Decyzją sądu trafił na trzy miesiące do aresztu. Z ustaleń wynika, że znęcał się nad żoną od dwóch lat, a w dniu interwencji policji wsiadł pijany za kierownicę. Grozi mu do pięciu lat pozbawienia wolności.

Dramatyczny telefon 12-latki na policję. Jej ojciec wszczął awanturę i rozlał w domu benzynę

Dramatyczny telefon 12-latki na policję. Jej ojciec wszczął awanturę i rozlał w domu benzynę

Źródło:
tvn24.pl

Ocean wyrzucił na brzeg w Kalifornii rzadką rybę - przedstawicielkę występującego w głębinach gatunku z rodziny Regalecidae, nazywaną "rybą zagłady". Czemu zawdzięcza reputację "przepowiadacza" naturalnych katastrof?

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

Źródło:
NBC News, CBS News tvn24.pl

Gdański sąd okręgowy wydał prawomocny wyrok i skazał Marcina P., instruktora jeździectwa, za wykorzystanie seksualne dwóch nastoletnich instruktorek. Marcin P. odsiedział jedynie część wyroku, po czym złożył wniosek o odbycie reszty kary w systemie dozoru elektronicznego. Sąd przychylił się do tego wniosku. Mężczyzna może teraz opuszczać swój dom codziennie i pojawia się w ośrodku na zajęciach z małoletnimi. Sprawa ta budzi oburzenie wśród ofiar mężczyzny.

Skazany instruktor jeździectwa prowadzi zajęcia z małoletnimi? Odbywa karę w systemie dozoru elektronicznego

Skazany instruktor jeździectwa prowadzi zajęcia z małoletnimi? Odbywa karę w systemie dozoru elektronicznego

Źródło:
Superwizjer, tvn24.pl

Już po 2017 roku podejrzewaliśmy, że jesteśmy podsłuchiwani. Szczególnie w momencie, kiedy otwarcie stanęliśmy naprzeciw decyzjom politycznym ówczesnego ministra sprawiedliwości (Zbigniewa Ziobry - red.) - powiedziała sędzia Beata Morawiec, która w poniedziałek była przesłuchiwana przez sejmową komisję do spraw Pegasusa. - Były głuche telefony, rozmowy, w czasie których był pogłos - wyliczała Morawiec i przyznała, że na niektórych spotkaniach sędziowie chowali telefony, aby nie ułatwiać służbom inwigilacji.

Sędzia Morawiec przed komisją do spraw Pegasusa. "Dziwne rzeczy działy się z telefonami"

Sędzia Morawiec przed komisją do spraw Pegasusa. "Dziwne rzeczy działy się z telefonami"

Źródło:
TVN24, PAP

- To są emocje, które mogą zrozumieć tylko rodzice wcześniaków - tak o doświadczeniach opieki nad takimi dziećmi mówiła Natalia Szewczak. Dziennikarka i mama wcześniaków podzieliła się swoją osobistą historią, która zainspirowała ją do napisania reportażu. Po nim rozpoczęły się prace nad ustawą o dodatkowym urlopie, którą lada dzień zajmie się Sejm. Pomogła w tym Fundacja Koalicja dla Wcześniaka. - Od momentu, kiedy napisałam petycję po naszym spotkaniu, zaczęła się wielka, piękna akcja współdziałania - wspominała wiceprezeska instytucji Elżbieta Brzozowska.

"Który rodzic to przeżył?". Po reportażu zaczęła się "magia". Podpisały się tysiące osób

"Który rodzic to przeżył?". Po reportażu zaczęła się "magia". Podpisały się tysiące osób

Źródło:
TVN24
"W sporcie nie ma bogów. Wszyscy mamy swoje wady i zalety". One są wcześniakami 

"W sporcie nie ma bogów. Wszyscy mamy swoje wady i zalety". One są wcześniakami 

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Polityczne machinacje pośród najbogatszych rodzin wszechświata, niespodziewane zdrady, zaskakujące śmierci, intrygujący złoczyńcy - oto czego zdaniem redakcji portalu "Vox" należy spodziewać się po serialu "Diuna: Proroctwo". Najnowsza produkcja HBO bywa przyrównywana do "Gry o tron", jednego z największych hitów stacji.

Nowa "Gra o tron"? Pierwsze recenzje długo oczekiwanego serialu "Diuna: Proroctwo"

Nowa "Gra o tron"? Pierwsze recenzje długo oczekiwanego serialu "Diuna: Proroctwo"

Źródło:
Los Angeles Times, Mama's Geeky, Screen Rant, Rolling Stone, The New York Times, Vox, tvn24.pl