Protest oficjalnie zakończony. Policja wyniosła blokujących Trasę Łazienkowską. Zatrzymano co najmniej 10 osób

Aktualizacja:
Autor:
dg/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Spektakl w oknach Szklanego Domu na Żoliborzu
Spektakl w oknach Szklanego Domu na ŻoliborzuMateusz Szmleter/tvnwarszawa.pl
wideo 2/7
Mateusz Szmleter/tvnwarszawa.plSpektakl w oknach Szklanego Domu na Żoliborzu

Sobotnia manifestacja, 102 lata po uzyskaniu praw wyborczych przez kobiety, była jednocześnie protestem przeciwko agresji ze strony służb państwowych. Policja zatrzymała co najmniej 10 osób.

Manifestacja rozpoczęła się na rondzie Dmowskiego (przemianowanym przez uczestników na rondo Praw Kobiet) o godzinie 15. Około 16 manifestujący ruszyli w kierunku placu Konstytucji. Byli blokowani przez funkcjonariuszy policji i radiowozy, które uniemożliwiały im przejście środkiem jezdni. Protestujący omijali policjantów chodnikiem i dalej szli w spontanicznie obranym kierunku. 

Z placu Konstytucji część osób przeszła przez bramy budynków mieszkalnych i dotarła pod siedzibę Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przy Batorego. Druga część protestujących dostała się na plac Zbawiciela, skąd próbowała dotrzeć na plac Unii Lubelskiej. Funkcjonariuszom udało się powstrzymać przed dalszym marszem znaczną część protestujących na Waryńskiego. - Funkcjonariusze otaczali kordonem grupki ludzi, którzy byli informowani, że zostanie przeprowadzona czynność legitymowania, po której w każdej chwili mogą opuścić teren. Niestety część osób posłuchała organizatorek protestów i odmawiała podania swoich danych. Takie osoby były zatrzymywane. Zatrzymywaliśmy też osoby w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa - powiedział Polskie Agencji Prasowej Sylwester Marczak, rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji

Zatrzymanych zostało co najmniej 10 osób. Dokładna liczba będzie znana po zakończeniu czynności przez funkcjonariuszy, którzy w godzinach wieczornych legitymowali uczestników demonstracji.

Policjanci interweniowali również na Trasie Łazienkowskiej, gdzie grupa protestujących usiadła na jezdni i zablokowała ruch. - Zdarzenie na Trasie Łazienkowskiej było bardzo niebezpieczne. Grupa protestujących osób wbiegła na jezdnię pomimo dużego natężenia ruchu, dlatego nasze działania były bardzo dynamiczne i polegały na szybkim przywróceniu ruchu w tym miejscu - dodał Marczak.

TAK RELACJONOWALIŚMY PROTEST:

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 20:14

  Kończymy dzisiejszą relację. Dziękujemy za uwagę.

 • 19:52

  Sobotni protest na ulicach Warszawy został oficjalnie zakończony. Jednak nie jest to koniec wydarzeń współorganizowanych przez Ogólnopolski Strajk Kobiet. Na Żoliborzu, przed znanym Szklanym Domem przy Mickiewicza zgromadziło się około 200 osób, by zobaczyć odgrywany w oknach budynku spektakl Kolektywu Aurora „Manifesta”. Wśród artystów, którzy występują dziś w Szklanym Domu, są m.in.: Katarzyna Figura, Agnieszka Grochowska, Katarzyna Warnke czy Karolina Czarnecka.

  Natomiast za oprawę muzyczną odpowiadają m.in. Aga Zaryan, Bovska, Novika, Marysia Sadowska.

  Na miejscu jest nasz reporter Mateusz Szmelter.

  – W oknach Szklanego Domu cały czas trwa przedstawienie. Na miejscu jest furgonetka Strajku Kobiet. Widzowie zebrali się po obydwu stronach Mickiewicza – relacjonuje.

  Wydarzenie zostało obstawione przez duże siły policji. Funkcjonariusze interweniowali wobec zgromadzonych osób. Mickiewicza jest zablokowana w obu kierunkach.

 • 19:07

  - Martwiłem się, że może dojść do jakiegoś niebezpieczeństwa, niepotrzebnych przepychanek. Na szczęście wszyscy zachowali daleko idący rozsądek - mówił na antenie TVN24 były rzecznik stołecznej policji i ABW Maciej Karczyński.

 • 18:49

  Poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba poifnormował na twitterze, że posłanka Barbara Nowacka ucierpiała podczas interwencji policji. "Została zaatakowana gazem" - napisał Szczerba.

 • 18:32

  Jak informuje Arkadiusz Wierzuk z TVN24, protestujący zgromadzeni na Waryńskiego są legitymowani przez policję. Oficjalnie protest zakończył się.

 • 18:14

  Grupa protestujących zablokowała ruch w obu kierunkach w alei Armii Ludowej na wysokości Marszałkowskiej. Kilkanaście osób usiadło na jezdni. Kierowcy trąbili, uczestnicy protestu krzyczeli "chodźcie do nas" i "przepraszamy za utrudnienia, mamy rząd do obalenia". Po kilku minutach intwerweniowali policjanci, którzy wynieśli protestujących z jezdni.

 • 18:06

  Z kolei Arkadiusz Wierzuk mówi, że tłum się rozproszył. - W tej chwili jest więcej policjantów niż protestujących. Policjanci przystępują do spisywania danych. Nie chcą ich przepuścić dalej. Ten protest chciał się rozejść do metra i autobusów, ale policja zapowiedziała, że protestujących nie przepuści w kierunku metra Politechnika - przekazał.

 • 17:59

  Jak przekazał Jan Piotrowski, protest zmierza ku końcowi. - Potwierdziła to jedna z organizatorek manifestacji. Protestujący otoczeni przez policję przeskoczyli przez ogrodzenie oddzielające jezdnię ulicy Waryńskiego od chodnika - relacjonuje.

 • 17:43

  - Pojawiła się propozycja, aby policjanci przepuścili protestujących, bo ci - jak stwierdzili - chcą iść do domu. W tej chwili jesteśmy w sytuacji, kiedy ani jedna, ani druga strona nie chce ustąpić. Ale warto podkreślić, że jest to protest pokojowy. Są emocje, ale policjanci nie przekraczają swoich uprawnień. Nie ma też agresji ze strony protestujących - relacjonuje Arkadiusz Wierzuk.

 • 17:30

  Jak przekazuje Arkadiusz Wierzuk z TVN24, największa grupa protestujących, zablokowana w okolicach placu Unii Lubelskiej, ruszyła w kierunku Waryńskiego.

  Z kolei Mateusz Szmelter z tvnwarszawa.pl informuje, że protestującym nie udało się dotrzeć przed budynek MSWiA. - Dojście na ulicę Batorego jest blokowane przez policyjny kordon. Protestujący mają przemieścić się w kierunku ronda Jazdy Polskiej - przekazał nasz reporter.

 • 17:14

  U zbiegu ulicy Polnej i placu Unii Lubelskiej jest Jan Piotrowski. - Policjanci odcięli protestującym drogę do placu Unii Lubelskiej niemal ze wszystkich stron. W związku z tym marsz rozlał się wieloma ulicami Śródmieścia - relacjonuje reporter TVN24.

  Jak dodaje protestujący, będą próbowali przedostać się pod siedzibę Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 • 16:52

  Na placu Zbawiciela jest Mateusz Szmelter z tvnwarszawa.pl. - Protestujący, którzy się tutaj przedostali przez podwórka, ruszyli Marszałkowską w kierunku placu Unii Lubelskiej - przekazał.

 • 16:48

  Jak donosi Jan Piotrowski, protestujący podzielili się na dwie grupy. - Protestujący weszli w podwórka, które są pomiędzy placem Zbawiciela, ulicą Mokotowską i Waryńskiego. Podwórkami, które zazwyczaj są zamknięte, protestujący przechodzą, omijając wszystkie siły policyjne - relacjonuje.

 • 16:27

  - Kolejny kordon wybiegł z Nowowiejskiej. Teraz policjanci blokują również chodnik. Część osób została skutecznie zablokowana, ale część znów zdążyła przedostać się na drugą stronę ulicy, zanim funkcjonariusze utworzyli blokadę – przekazuje Mateusz Szmelter.

 • 16:22

  - Na placu Konstytucji policjanci próbowali wyprzedzić protestujących i zablokować im drogę na początku ulicy Waryńskiego. To się jednak nie do końca udało. Część osób przebiegła dalej. Kiedy policjanci uformowali coś na kształt kordonu, został on znów otoczony przez protestujących. W blokadzie stworzyła się wyrwa przez którą przeszły kolejne osoby – relacjonuje Mateusz Szmelter z tvnwarszawa.pl.

  Dodaje, że policjanci nie interweniują, kiedy protestujący przechodzą chodnikami.

 • 16:10

  Jak poinformował Jan Piotrowski, cały tłum ominął policyjny kordon i zmierza w stronę placu Konstytucji. - Policjanci informują przez głośniki, że nie zgłoszono żadnej manifestacji, że ta manifestacja jest nielegalna. Nawołują do rozejścia się. Te apele są jednak na nic, bo protestujących zamiast ubywać, przybywa - relacjonuje reporter TVN24.

 • 15:58

  Część osób przeszła na drugą stronę kordonu przez chodniki. W tej chwili policjanci są otoczeni przez protestujących, którzy czekają na dalsze wskazówki, w którym kierunku mają iść.

 • 15:51

  Jak donosi reporter TVN24 Jan Piotrowski, czoło marszu dotarło już do kordonu policji. - Przy policjantach jest Marta Lempart. Są też politycy. Protestujący odpalają race - relacjonuje Piotrowski.

 • 15:45

  Jak donosi nasz reporter, Mateusz Szmelter, protestujący ruszyli w kierunku placu Konstytucji. Jednak na wysokości Żurawiej ustawił się kordon policji, który odcina drogę protestującym.

 • 15:35

  Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego, z powodu braku możliwości przejazdu przez rondo Dmowskiego we wszystkich kierunkach linie tramwaje i autobusowe jadące ciągami Marszałkowskiej i Alej Jerozolimskich zostają skierowane na trasy objazdowe najbliższymi przejezdnymi ciągami komunikacyjnym.

 • 15:32

  A tak, w tej chwili, wygląda rondo Dmowskiego z góry:

 • 15:26

  Pod tabliczkę z nazwą ronda podjechała furgonetka organizatorów. Rozstawiono drabinę, na którą wspięła się kobieta. Tabliczka z nazwą rondo Dmowskiego została przez nią zasłonięta tabliczką z napisem "rondo Praw Kobiet".

 • 15:19

  Protestujący zaczęli wychodzić na jezdnię. Jak informuje nasz reporter na czele protestujących jest Marta Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. - Zgromadzeni weszli na rondo i ustawili się w kierunku Świętokrzyskiej - poinformował Mateusz Szmleter.

 • 15:12

  Protestujący zaczęli gromadzić się w okolicach ronda Dmowskiego już przed godziną 15. Na miejscu jest reporter tvnwarszawa.pl Mateusz Szmelter.

  - Protestujący gromadzą się na chodnikach wokół ronda. Nie blokują ulicy. W okolicy są ogromne siły policji. Kilkadziesiąt radiowozów przed Pałacem Kultury i Nauki, a także w uliczkach okalających rondo – przekazał reporter tvnwarszawa.pl

  Dodał, że policja nadaje komunikaty nawołujące do rozejścia się.


Protest odbył się pod hasłem: "W imię matki, córki, siostry". "W 102. rocznicę naszej niepodległości idziemy w imię nas wszystkich - my, wnuczki tych, które wystukały sobie tę niepodległość parasolkami. W imię solidarności, którą możemy i chcemy się podzielić" - przekazały organizatorki protestu na stronie wydarzenia na Facebooku.

"Chciałybyśmy świętować dzień, w którym kobiety 102 lat temu uzyskały prawo wyborcze. Niestety w ostatnich tygodniach polski rząd zrobił sobie z nas wrogów i traktuje jak swojego przeciwnika politycznego, zamiast jako suwerena, obywatelki i obywateli" - dodały.

Protesty odbywały się też w innych polskich miastach. Ich przebieg relacjonujemy na tvn24.pl.

Od 22 października w całym kraju trwają protesty, będące sprzeciwem wobec zaostrzenia - w wyniku decyzji Trybunału Konstytucyjnego - przepisów antyaborcyjnych. Trybunał kierowany przez Julię Przyłębską orzekł, że przepis tak zwanej ustawy antyaborcyjnej z 1993 roku zezwalający na przerwanie ciąży w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z konstytucją. Przepis straci moc wraz z publikacją wyroku, ale ten nie został jak dotąd ogłoszony.

Autor:dg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Od niedzieli zmienią się rozkłady jazdy pociągów. Powróci połączenie na odcinku Otwock-Warszawa, na trasie pojawi się nowy przystanek Warszawa Grochów, a przystanek Warszawa Olszynka Grochowska zostanie przywrócony. Z kolei pociągi Warszawskiej Kolei Dojazdowej dojadą do Milanówka.

Zmiany w rozkładach pociągów podmiejskich. Inne godziny kursowania, zmiana liczby połączeń

Zmiany w rozkładach pociągów podmiejskich. Inne godziny kursowania, zmiana liczby połączeń

Autor:
mg/tok
Źródło:
PAP

W wieku 94 lat zmarł Wiesław Newecki "Kogut". Był łącznikiem w czasie powstania warszawskiego, miał wtedy 14 lat. Jest jednym z pomysłodawców hejnału warszawskiego, melodii upamiętniającej poległych w obronie stolicy Polaków. Jest ona grana od 2006 roku z Zamku Królewskiego.

Nie żyje Wiesław Newecki, uczestnik powstania i pomysłodawca hejnału warszawskiego

Nie żyje Wiesław Newecki, uczestnik powstania i pomysłodawca hejnału warszawskiego

Autor:
mg/tok
Źródło:
PAP

Nowe ustalenia w sprawie odkrycia w siedzibie Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie komputerów wykorzystywanych przy transakcjach kryptowalutami. Jak ustaliliśmy, policjanci na zlecenie prokuratury dokonali przeszukań w mieszkaniach dwóch byłych pracowników firmy odpowiadającej za serwis techniczny budynku sądu. W wyniku działań mundurowych zabezpieczono "urządzenia elektroniczne". 

Kopalnia kryptowalut odkryta w budynku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Policjanci w mieszkaniach pracowników

Kopalnia kryptowalut odkryta w budynku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Policjanci w mieszkaniach pracowników

Autor:
Artur
Węgrzynowicz

Dzięki sztucznej inteligencji możemy usłyszeć głos Stelli Fidelseid, która ocalała z getta warszawskiego. Kobieta spisała swoje wspomnienia tuż po wojnie, po polsku. Dzięki rozmowie nagranej kilkadziesiąt lat później po portugalsku, udało się odtworzyć jej głos.

Stella przeżyła getto warszawskie. Dzięki sztucznej inteligencji możemy ją usłyszeć

Stella przeżyła getto warszawskie. Dzięki sztucznej inteligencji możemy ją usłyszeć

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP

Nieoczekiwanym obrotem sprawy zakończyła się interwencja policjantów na obrzeżach Mławy. Wolontariusze poinformowali o mężczyźnie koczującym na polu w szałasie wykonanym z palet i banerów reklamowych. Kiedy funkcjonariusze zjawili się na miejscu, odkryli, że 56-latek jest poszukiwany.

Mieszkał w szałasie z palet i banerów. Okazało się, że był poszukiwany

Mieszkał w szałasie z palet i banerów. Okazało się, że był poszukiwany

Autor:
mg/tok
Źródło:
PAP

Wniosek o stwierdzenie nieważności uchwały Rady Warszawy w sprawie Strefy Czystego Transportu, czyli strefy wykluczenia trafił do wojewody mazowieckiego Tobiasza Bocheńskiego - poinformowała w mediach społecznościowych szefowa warszawskich struktur PiS posłanka Małgorzata Gosiewska.

Strefa Czystego Transportu w Warszawie. PiS chce stwierdzenia nieważności uchwały

Strefa Czystego Transportu w Warszawie. PiS chce stwierdzenia nieważności uchwały

Autor:
b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do groźnie wyglądającej kraksy doszło w piątek na ulicy Targowej. Pod wiaduktem nie zmieścił się samochód dostawczy. Część bagażowa auta auta została zniszczone, kierowcy nic się nie stało.

Nie zmieścił się pod wiaduktem. Skrzynia auta zdemolowana

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od niedzieli, 10 grudnia, zacznie obowiązywać nowy rozkład pociągów. Będą zmiany w kursowaniu Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich.

Powrót pociągów na linię średnicową, nowy przystanek na trasie do Otwocka

Powrót pociągów na linię średnicową, nowy przystanek na trasie do Otwocka

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na nagraniu z monitoringu widać, jak mężczyzna próbuje wepchnąć pod nadjeżdżający pociąg metra dwie osoby. Do zdarzenia doszło na stacji Dworzec Gdański. Policja apeluje do osób, które rozpoznają mężczyznę z nagrania, o zgłaszanie się na komendę.

Próbował wepchnąć dwie osoby pod pociąg metra. Policja szuka mężczyzny z nagrania

Próbował wepchnąć dwie osoby pod pociąg metra. Policja szuka mężczyzny z nagrania

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zbadali trzeźwość kierowcy, który spowodował wypadek w powiecie węgrowskim (Mazowieckie). - Zabrakło skali w policyjnym alkomacie. Urządzenie wykazało ponad cztery promile alkoholu w organizmie kierowcy - podała policja.

Pijany spowodował wypadek. "Zabrakło skali w alkomacie"

Pijany spowodował wypadek. "Zabrakło skali w alkomacie"

Autor:
kz/b
Źródło:
PAP

Ten kierowca jechał o 60 kilometrów na godzinę za szybko. Poza mandatem i punktami karnymi czeka go jeszcze wizyta w sądzie, gdzie odpowie za złamanie zakazu prowadzenia pojazdów. O sprawie informuje policja z podwarszawskiego Piaseczna.

110 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym. "Mikołajkowy prezent" od policji

110 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym. "Mikołajkowy prezent" od policji

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

60-latek odpowie za nakłanianie małoletniej do utrwalania treści pornograficznych z jej udziałem i przesyłania mu nagich zdjęć - informuje stołeczna policja. Mężczyzna odpowie też za groźby upublicznienia materiałów intymnych oraz przesyłania jej filmów ze swoim udziałem.

Matka dziewczynki zauważyła, że dzieje się coś złego. 60-latek podejrzany o przestępstwa pedofilskie

Matka dziewczynki zauważyła, że dzieje się coś złego. 60-latek podejrzany o przestępstwa pedofilskie

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rozbudowana spalarnia odpadów na Targówku jest gotowa w 80 procentach - poinformował warszawski ratusz. - To największa inwestycja komunalna w Polsce - zauważa prezydent stolicy.

Przetworzy odpady i wyprodukuje energię. Coraz bliżej do ukończenia budowy

Przetworzy odpady i wyprodukuje energię. Coraz bliżej do ukończenia budowy

Autor:
mg/PKoz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od piątku, 8 grudnia, będą prowadzone prace drogowe w trzech dzielnicach. Utrudnienia wystąpią na Pradze Południe, Mokotowie i we Włochach.

Asfaltowanie Asfaltowej, wyłączenie Radarowej. Remonty w trzech dzielnicach

Asfaltowanie Asfaltowej, wyłączenie Radarowej. Remonty w trzech dzielnicach

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP

Pożar w szpitalu położniczym przy Inflanckiej w Warszawie. Paliło się w jednej z łazienek. W tym samym miejscu strażacy interweniowali dwa dni temu.

Pożar w szpitalu położniczym. Drugi w tym tygodniu

Pożar w szpitalu położniczym. Drugi w tym tygodniu

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Radni i radne Koalicji Obywatelskiej przegłosowali w czwartek uchwałę o wprowadzeniu Strefy Czystego Transportu w lipcu 2024 roku. Wcześniej odbyła się burzliwa, kilkugodzinna dyskusja na ten temat. Przeciwnicy strefy okrzykami i gwizdkami zagłuszali obrady. Wcześniej przyjęto poprawkę ograniczającą zasięg obowiązywania przepisu do centrum miasta.

Rada Warszawy przyjęła uchwałę o Strefie Czystego Transportu

Rada Warszawy przyjęła uchwałę o Strefie Czystego Transportu

Aktualizacja:
Autor:
dg/PKoz/b
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski z dziećmi w reniferowych czapeczkach pociągnęli za wielką wajchę. I na placu Zamkowym rozbłysła warszawska choinka.

27 metrów i 40 tysięcy światełek. Rozbłysła choinka na placu Zamkowym

27 metrów i 40 tysięcy światełek. Rozbłysła choinka na placu Zamkowym

Autor:
b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek podejrzany o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem swej 45-letniej siostry, mieszkanki Szumska (Mazowieckie), został już przebadany przez psychiatrów. Prokuratura Rejonowa w Mławie czeka na opinię pisemną.

Brutalne zabójstwo pod Mławą. Prokuratura podała nowe informacje

Brutalne zabójstwo pod Mławą. Prokuratura podała nowe informacje

Autor:
kz/b
Źródło:
PAP

Na lotnisko w Modlinie będzie można dojechać koleją. Kolejarze podpisali umowę na opracowanie dokumentacji projektowej dla nowej linii między stacją Modlin a portem lotniczym. Dokumentacja ma powstać do końca 2025 roku, budowa ma ruszyć "w kolejnych latach".

Umowa podpisana. Koleją dojedziemy na lotnisko w Modlinie, ale nieprędko

Umowa podpisana. Koleją dojedziemy na lotnisko w Modlinie, ale nieprędko

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W wyniku pożaru mieszkania w Markach pod Warszawą zginęła kobieta. Śledczy wyjaśniają przyczyny zdarzenia.

Pożar mieszkania, nie żyje kobieta

Pożar mieszkania, nie żyje kobieta

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl