Punkty szczepień w Warszawie znajdują się m.in. w szpitalach, przychodniach i aptekach. Rejestracji na szczepienie można dokonać telefonicznie lub przez telefon. Wystarczy mieć e-skierowanie. Podpowiadamy, jak sprawdzić, gdzie działają punkty szczepień w Warszawie, jak się zapisać na szczepienie przeciw COVID-19 i kiedy zgłosić się na dawkę przypominającą.
● Punkty szczepień w Warszawie znajdują się we wszystkich dzielnicach – nie tylko w przychodniach, ale też w szpitalach i aptekach. ● Lista wszystkich punktów szczepień w Warszawie znajduje się na stronie gov.pl. ● Aby zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19, można skorzystać z jednej z czterech możliwości: zadzwonić na infolinię, wysłać SMS, zadzwonić do wybranego punktu szczepień lub zarejestrować się przez internet.
Punkty szczepień w Warszawie
Punkty szczepień w Warszawie zlokalizowane są w szpitalach, przychodniach, aptekach i specjalnie utworzonych punktach. Dokładną i aktualną mapę punktów szczepień znajdziesz na rządowej stronie www.gov.pl.
Możesz tam zawęzić poszukiwania do swojej dzielnicy lub szukać punktu szczepień w innej lokalizacji – nie tylko w Warszawie, ale w całej Polsce.
Skierowanie na szczepienie
Skierowanie na szczepienie znajduje się na Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mojeIKP. Jeśli rejestrujesz się na szczepienie telefonicznie lub przez SMS, wystarczy, że podasz swój numer PESEL, żeby osoba rejestrująca sprawdziła, czy masz aktywne e-skierowanie na szczepienie.
Jeśli nie zapisałeś się na szczepienie w ciągu 90 dni od wystawienia skierowania albo twoja wizyta została odwołana, zostanie ci automatycznie wystawione kolejne e-skierowanie. Ozdrowieńcom wystawia się e-skierowanie po 30 dniach od daty uzyskania pozytywnego wyniku testu na koronawirusa.
Rejestracja na szczepienia
Na szczepienie możesz zapisać się na kilka sposobów:
– online przez e-rejestrację, Internetowe Konto Pacjenta lub aplikację moje IKP w telefonie, – dzwoniąc pod numer 989 na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień, – dzwoniąc bezpośrednio do wybranego punktu szczepień, – wysyłając SMS na numer 880 333 333 o treści „SzczepimySie”.
E-rejestracja szczepień krok po kroku
Możesz zarejestrować się na szczepienie przez internet, wchodząc na stronę pacjent.gov.pl. Tam masz do wyboru dwie opcje:
– e-rejestrację, – Internetowe Konto Pacjenta (IKP).
W obu przypadkach logujesz się przez profil zaufany, e-dowód lub konto w banku spółdzielczym, BOŚ, PKO BP lub Pekao SA, BNP Paribas, Getin Banku, mBanku i Crédit Agricole.
Po zalogowaniu wchodzisz w e-skierowanie i klikasz „Zarejestruj się”. System zaproponuje ci termin i miejsce szczepienia. Możesz też sam wybrać, gdzie, kiedy i o której godzinie chcesz być zaszczepiony. Wyszukiwarka e-rejestracji pokaże ci najszybsze wolne terminy szczepienia według wskazanej przez ciebie lokalizacji. Możesz też zawęzić listę do konkretnego miejsca, które cię interesuje.
E-rejestracja na telefonie
Żeby zarejestrować się na szczepienie przez bezpłatną aplikację mojeIKP, dostępną na systemy Android i iOS, musisz otworzyć aplikację w swoim telefonie, a następnie:
– klikasz na e-skierowanie (na pierwszej stronie aplikacji), – wybierasz „Umów się na szczepienie”, – system proponuje termin, jednak możesz wybrać inne miejsce, datę czy godzinę.
Jak zapisać dziecko na szczepienie?
Dziecko możesz zarejestrować na szczepienie:
– dzwoniąc na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień – 989, – kontaktując się z wybranym punktem szczepień, – przez e-rejestrację i IKP.
W Polsce można zaszczepić dziecko od 5. roku życia. Dzieci w wieku 5–11 lat otrzymują pediatryczną dawkę szczepionki mRNA Comirnaty (Pfizer-BioNTech) – 10 mikrogramów/dawkę (0,2 ml). Do szczepienia kwalifikuje lekarz, a druga dawka szczepionki może zostać podana po trzech tygodniach. Dzieci, które ukończyły 12 lat, otrzymują już pełną dawkę szczepionki mRNA.
Szczepienie na COVID-19
Szczepienia na COVID-19 wykonuje się preparatami: – dwudawkowymi: mRNA - Comirnaty (Pfizer-BioNTech) i Spikevax (Moderna) lub Vaxzevria (AstraZeneca), – jednodawkowymi: Vaccine Janssen (Johnson&Johnson).
Dawka przypominająca
Zaszczepić dawką przypominającą może się osoba, która co najmniej pięć miesięcy wcześniej przyjęła dwie dawki szczepionki (lub jedną w przypadku jednodawkowego preparatu). Nie trzeba szczepić się dawką przypominającą w tym samym punkcie szczepień, gdzie zostały podane wcześniejsze szczepionki. Można to zrobić w dowolnym punkcie, bez względu na miejsce zamieszkania. Szczepienie przypominające wykonuje się szczepionką mRNA – Comirnaty (Pfizer-BioNTech) lub Spikevax (Moderna).
Dawki przypominające przewidziane są dla:
– dzieci w wieku 12–15 lat, które są zaszczepione dwiema dawkami – otrzymują preparat Comirnaty (Pfizer-BioNTech) z zachowaniem odstępu co najmniej pięć miesięcy po ukończeniu pełnego dwudawkowego szczepienia przeciw COVID-19;
– dzieci w wieku 16–18 lat zaszczepionych dwiema dawkami – otrzymują preparat Comirnaty (Pfizer-BioNTech) po co najmniej pięciu miesiącach od ukończenia pełnego dwudawkowego schematu szczepienia przeciw COVID-19;
– osób powyżej 18. roku życia zaszczepionych dwiema dawkami, przy czym po szczepieniu podstawowym preparatem mRNA (Pfizer-BioNTech lub Moderna) albo preparatem Vaxzevria (AstraZeneca) podaje się szczepionkę mRNA po co najmniej 5 miesiącach; po szczepieniu jednodawkową szczepionką COVID-19 Vaccine Janssen (Johnson & Johnson) podaje się szczepionkę COVID-19 Vaccine Janssen lub szczepionkę mRNA po co najmniej 2 miesiącach.
Osoby w wieku 80+ mogą przyjąć drugą dawkę przypominającą po upływie pięciu miesięcy od pierwszej dawki przypominającej.
Autorka/Autor: red.
Źródło: pacjent.gov.pl, zdrowie.um.warszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock