"Pudrują mieszkania", później je drogo sprzedają

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Lewica szuka sposobu na flipping nieruchomości
Lewica szuka sposobu na flipping nieruchomościTVN24
wideo 2/5
Lewica szuka sposobu na flipping nieruchomościTVN24

Mieszkania szukała rok. Na oglądanie jednego w kolejce stało już kilkanaście osób. Miało być łatwiej, bo było już po remoncie. Kilka godzin po tym, jak się wprowadziła, zaczęły się pierwsze problemy. Z toalety regularnie wybijała woda, choć w akcie notarialnym poprzedni właściciel zaznaczył, że mieszkanie jest "wolne od wad" i "po remoncie". Na warszawskim rynku nieruchomości przybywa mieszkań wyremontowanych byle jak, tylko po to, by sprzedać je z zyskiem. Odpowiedzią miał być podatek od flipperów, który proponuje Lewica. Sejm w pierwszym czytaniu odrzucił projekt ustawy.

- Jak nie kupować mieszkania, czyli story o tym, jak zostaliśmy oszukani przez flippera, od którego kupiliśmy mieszanie - zaczyna swoją opowieść na nagraniu w mediach społecznościowych influencerka Dominika Uznańska.

Jak mówi, w zakupie mieszkania pomagali jej rodzice. Szukali od roku. Przyznaje, że proces był trudny i długi, ale finalnie zdecydowali się na lokal po remoncie, prawie gotowy do wprowadzenia się. W środku nie było tylko mebli. Wybór padł na mieszkanie w starym budownictwie, na parterze. Dlaczego mieszkanie po remoncie? Rodzice Dominiki nie są z Warszawy, nie mieszkają w stolicy, dlatego – jak wytłumaczyła – żadne z nich nie miało przestrzeni, czasu, ani siły, żeby przeprowadzić ewentualny remont, który wymagałby nieustającego nadzoru.

Mieszkania szybko schodzą, jest presja

- Mieszkanie, na które się zdecydowaliśmy, było którymś z kolei mieszkaniem, które oglądaliśmy i zdecydowaliśmy się dosłownie w 15 minut na miejscu. Bo, jeżeli niektórzy z was mieli doświadczenie, to sytuacja na rynku mieszkaniowym jest w tym momencie taka, że mieszkania bardzo szybko schodzą i presja jest ogromna, żeby się zdecydować - mówi Dominika.

Jak opisała, zwykle wygląda to tak: sprzedający umawia się z kilkoma lub nawet kilkunastoma osobami. Jedni przychodzą po drugich. – Zazwyczaj kolejne osoby czekają już w kolejce. My już parę razy mieliśmy taką sytuację, że osoba, która oglądała jakieś mieszkanie przed nami, zdecydowała się na miejscu i my nawet już do niego nie weszliśmy – opisała.

Tym razem było podobnie. Gdy zaczęła oglądać mieszkanie, kolejne osoby już czekały. – A, że mieszkanie się podobało i wszyscy mieliśmy już dość tego rocznego szukania, to w ciągu 15 minut zdecydowaliśmy się i podpisaliśmy umowę przedwstępną.

Wprowadziła się już dwa tygodnie później. I przyznaje, że to, co zaczęło się wówczas dziać, "to był dosłownie istny horror".

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: "Kawalerki" wielkości komórki za setki tysięcy złotych

Woda w łazience i przedpokoju

Przez pierwsze dni w mieszkaniu była też mama Dominiki, która pomagała w rozpakowywaniu rzeczy. – Pierwszego wieczoru, po kilku godzinach, w mieszkaniu spod listwy w łazience zaczęła wyciekać woda na cały przedpokój. Z mamą oczywiście byłyśmy przerażone, zaczęłyśmy tę wodę wycierać, zaczęłyśmy podstawiać jakieś szmatki - relacjonuje.

Niecałą godzinę później zaczęły puchnąć panele w przedpokoju. W łazience były położone winylowe płytki, które również zaczęły się wybrzuszać. – Jakby się chodziło w klapkach mokrych po łazience. Było czuć, że pod nimi jest pełno wody – wskazuje.

Dominika wezwała rano pogotowie hydrauliczne z ramienia spółdzielni. W międzyczasie spotkała gospodarza budynku. Od niego dowiedziała się, że podczas remontu mieszkania ekipa miała wrzucać między innymi cement do toalety i przez to zalewać piwnicę. Woda zalała nie tylko mieszkanie. W piwnicy lało się jak z prysznica.

Początkowa diagnoza: zatkana toaleta. Odetkali, pojechali. Ulga nie trwała jednak długo. Minęło pół dnia, problem powrócił. Woda znowu zaczęła się lać spod listwy, panele puchły coraz bardziej.

Co na to poprzedni właściciel mieszkania? – Umówił się z ekipą remontową, która robiła to mieszkanie, że następnego dnia przyjadą i zobaczą, co się dzieje i ewentualnie wymienią te panele na jego koszt - tłumaczy dalej influencerka.

Szybko się okazało, że to nie tylko woda się wylewała. – Wtedy, kiedy ktokolwiek z góry, z pionu, spuszczał wodę, to u nas w toalecie zaczęła wybijać woda. Była to oczywiście brudna woda - relacjonuje. Od tej pory co jakiś czas z łazienki było słychać "bulgotanie".

Wkrótce przyjechała ekipa remontowa. Fachowiec rozmontował toaletę, by dostać się do rur. Zatkany sedes nie okazał się jedynym i głównym problemem, ale - jak wymienia Dominika - cała rura była "zawalona jakimś żeliwem złuszczającym się". Hydraulik ją oczyścił. – To, co było w tej rurze, to nawet nie chcę opowiadać, bo możecie sobie sami wyobrazić - zaznacza.

Specjalista na pierwszy rzut oka stwierdził, że nie chodzi o kwestię starych rur, ale o to, że ekipa remontowa wyrzucała śmieci po remoncie do toalety. Sedes postawił na styropianie, do momentu aż wszystko miało wyschnąć. Później można było kłaść kafelki.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak zagrody dla kur albo mrowisko. Dlaczego w Polsce buduje się takie osiedla?

Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie. "Branża ostrzegała, że tak będzie"
Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie. "Branża ostrzegała, że tak będzie"Stefania Kulik/Fakty po Południu

Woda wylewała się, gdy sąsiedzi korzystali z łazienki

To jednak nic nie dało. Po kilku godzinach znowu trzeba było wezwać pogotowie hydrauliczne. Z toalety po raz kolejny zaczęła wybijać woda. W końcu hydraulik stwierdził, że cały pion jest zatkany i że najlepiej wybrać się do zarządu spółdzielni, gdzie można ubiegać się o wymianę pionu. - To się wiąże ze skuwaniem ściany w łazience u każdej osoby, która mieszka nad nami i trzeba mieć na to zgodę od mieszkańców - wyjaśnia Dominika.

Na tym etapie poprzedni właściciel mieszkania już urwał kontakt. Zwalał też wszystko na ekipę remontową, którą sam zatrudnił. Przez to wszystko Dominika szybko poznała pozostałych mieszkańców bloku. – Zaliczyliśmy takie akcje, jak latanie do sąsiadów z góry, żeby przez chwilę nie spuszczali wody, bo u nas po prostu się leje - opowiada.

Sama ekipa remontowa tłumaczyła się, że "zrobili tak, bo poprzedni właściciel nie chciał im zapłacić". Twierdzili też, że na wszystkim bardzo oszczędzał. – Co nie jest niczym zadziwiającym, bo to mieszkanie na flippa i nikogo nie dziwi, że flipper oszczędza. Ale zakraja to już o patodeweloperkę - ocenia Dominika.

Sytuację przyjechała obejrzeć też ekipa ze spółdzielni. - Okazało się, że pion jest całkowicie zapchany dlatego, że w piwnicy przez poprzedniego właściciela została wymieniona jakby połowa rury. Dolna połowa idąca do ziemi, była plastikowa i wymieniona, a połowa idąca do nas była stara - kontynuuje. I zaznacza: - Cała część dolna, plastikowa była całkowicie pusta, a ta górna była całkiem pełna i zatkana. Okazało się, że trzeba będzie wymienić przynajmniej fragment pionu u nas. Czyli kłuć całą ścianę, jak nie cały pion w całym bloku.

"Zamiast rozwiązać problem, to go dosłownie zamurował"

Takie prace to odpowiedzialność spółdzielni. Teoretycznie. – Obowiązkiem poprzedniego właściciela było zgłoszenie tego problemu, zanim mieszkanie sprzedał. Nie zapłaciłby za tę wymianę pionu - dowiaduje się Dominika. I podkreśla: – Zamiast rozwiązać problem, to go dosłownie zamurował.

Ostateczny remont miała przeprowadzić ekipa od spółdzielni. Dominika mogłaby się ubiegać także o odszkodowanie. Ale nie miała więcej czasu, woda wciąż wybijała.

Hydraulik, który przyjechał na miejsce, zszedł do piwnicy i uderzeniem młota rozwalił rurę. Wszystko co w niej było, wyleciało na podłogę. - Zaczął się remont, rozkucie całej ściany w łazience i wymiana pionu na moim poziomie. Przy okazji tych prac okazało się, że większość rur doprowadzających wodę jest bardzo nietrwała. Popękały - tłumaczy dalej influencerka. I wymienia kolejne wadliwe elementy: - Pod podłogą, co się okazało, były dwie warstwy starych kafelek, które trzeba było skuć.

Hydraulik wszystko rozmontował, łącznie z kabiną prysznicową. Koszty tych napraw Dominika i jej rodzice musieli pokryć sami. A wszystko trwało ponad miesiąc. - Poprzedni właściciel uchyla się od odpowiedzialności, a w zasadzie razem z szefem ekipy remontowej tą odpowiedzialnością się przerzucają wzajemnie - tłumaczy na koniec.

Zapytaliśmy Dominikę, na jakim jest etapie jest sprawa. Czy udało się dojść do porozumienia? - Jeżeli chodzi o dogadywanie się z poprzednim właścicielem, to zapłacił on jedynie symboliczną kwotę za kilka paneli w przedpokoju, resztę musieliśmy robić we własnym zakresie, wydaliśmy łącznie pięć razy więcej, niż on zapłacił - co więcej, mamy teraz awarię elektryki i brak prądu w łazience, również z jego winy, ponieważ pozostawił stare instalacje - odpowiedziała. I dodała: - Prawdopodobnie będziemy wchodzić na drogę sądową, więc cała historia nie ma jeszcze finału.

PRZECZYTAJ: Kradną zdjęcia cudzych mieszkań, podnoszą ceny z godziny na godzinę. Czynsze w Warszawie już prawie jak w Berlinie

Miało być "wolne od wad" i "po remoncie"

Skąd podejrzenie, że kupiła mieszkanie od flippera? Jak wytłumaczyła Dominika w podpisie pod jednym z filmików na ten temat, w akcie notarialnym, pod którym poprzedni właściciel się podpisał, widniało, że "mieszkanie jest wolne od wad" i "po remoncie", a więc - jej zdaniem - poświadczył nieprawdę. "Bo ewidentnie jest to wada ukryta, o której wiedział" - napisała.

"Czemu mówię, że 'nie kupuje się mieszkania po remoncie'? Niestety remonty tego typu, czyli 'kup-sprzedaj drożej', są wykonywane najtańszymi materiałami i po linii najmniejszego oporu, a także mogą się pojawiać takie kwiatki, jak w moim przypadku" - oceniła Dominika.

W komentarzach pod jej nagraniem niektórzy przyznawali, że mieli podobne sytuacje. "Mój kolega kupił mieszkanie po remoncie. Okazało się, że nie ma płytek i paneli pod meblami" - czytamy.

"U nas to samo, pod wanną był czysty beton" - przyznaje kolejna osoba.

Inni dopytują, dlaczego trzeba uważać na mieszkania po remoncie i na co trzeba zwracać uwagę. "Bo flipperzy tylko pudrują mieszkanie, remont budżetowy tylko dla oka. Wybierając mieszkanie bierzesz ze sobą fachowca od remontów, bo on zaraz zauważy, co jest źle zrobione" - radzi jeden z komentujących.

Flipperzy udręką

Flipperzy często zapychają ulotkami skrzynki na listy. Wyglądają na odręcznie napisane, w rzeczywistości to masowe ogłoszenia tych, którzy chcą kupić mieszkanie szybko, tanio i za gotówkę, by sprzedać je później z zyskiem.

"Małżeństwo szuka mieszkania: w tej okolicy, za gotówkę, bezpośrednio, może być do remontu" - brzmi pierwsze lepsze wyciągnięte ze skrzynki w moim bloku.

I tradycyjne: "Kupię mieszkanie w tej okolicy".

13 maja aktywiści Miasto Jest Nasze złożyli w Ministerstwie Rozwoju i Technologii raport "Z deszczu pod rynek. W pułapce kryzysu mieszkaniowego". Liczą na to, że będzie to pierwsza publikacja, która trafi na biurko nowo mianowanego ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Paszyka, a następnie premiera Donalda Tuska. Raport zawiera: diagnozę obecnej sytuacji mieszkaniowej, dobre wzorce polityki mieszkaniowej z kraju i zagranicy i pomysł aktywistów na rozwiązanie kryzysu mieszkaniowego i w końcu prawdziwe historie ludzi będących w luce czynszowej - "zbyt bogatych na wynajem mieszkania komunalnego, ale zbyt mało zarabiających na kredyt".

Jeden z rozdziałów mówi właśnie o flipperach, którzy - jak oceniają aktywiści - są udręką. "Kupują oni mieszkania w niskiej cenie i sprzedają je potem drogo, zatrzymując zysk dla siebie. Jest to więc spekulacja w czystej postaci. Działalność flipperów nie została do tej pory dokładnie zbadana przez ekonomistów, w związku z czym nie znamy jej skali, ale szybkie obracanie nieruchomościami bez wątpienia przyspiesza procesy rynkowe skutkujące podwyżkami cen mieszkań" - czytamy w raporcie.

Jak chcą to ukrócić? "Rozwiązaniem tego problemu jest uzależnienie wysokości podatku od czynności cywilnoprawnych od czasu posiadania nieruchomości, aby spekulacja przestała być opłacalna" - wskazują.

Nowa ustawa ma uregulować ceny mieszkań

Pod koniec marca Lewica wspólnie z warszawskim ruchem Miasto Jest Nasze złożyła w Sejmie projekt "ustawy antyflipperskiej". Miała ona doprowadzić do uregulowania cen mieszkań w dużych miastach: w Warszawie, ale też w Poznaniu, Wrocławiu czy Krakowie. Projekt ustawy przewiduje - jak poinformowali wnioskodawcy - zmianę stawki podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), która obecnie wynosi 2 proc. w razie zbycia nieruchomości. Lewica chce, żeby podatek wzrósł do 10 proc., gdy mieszkanie jest sprzedawane przed upływem roku od jego zakupu. Stawka PCC dla osób sprzedających mieszkanie przed upływem dwóch lat od zakupu miałaby wynosić 6 proc., a przed upływem trzech lat - 4 proc.

Kolejną propozycją jest wprowadzenie dodatkowego podatku, dotyczącego właścicieli nieruchomości, którzy kupują trzeci lub kolejny lokal mieszkalny w okresie pięciu lat liczonych od końca roku, w którym kupili pierwsze mieszkanie. Jak wskazano w uzasadnieniu projektu, zakup trzeciej nieruchomości byłby dodatkowo opodatkowany stawką PCC o wysokości 3 proc., czwartego mieszkania - stawką PCC 4 proc., a piątego i kolejnego - stawką PCC 5 proc. 

W piątek Sejm głosował nad wnioskiem o odrzuceniu w pierwszym czytaniu projektu ustawy. Projekt został odrzucony.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Podatek dla flipperów i właścicieli wielu mieszkań. Sejm zajmie się projektem

Jak mówiła pod koniec marca Magdalena Biejat, wicemarszałkini Senatu, "dzisiaj ceny mieszkań w dużych miastach oszalały". - Tylko w Warszawie dobijają do 18 tysięcy złotych za metr kwadratowy i czas najwyższy coś z tym zrobić. Odpowiedzią nie są dopłaty do kredytów, ale lepsza regulacja rynku mieszkaniowego - stwierdziła.

Biejat: chcemy zatrzymać wzrost cen mieszkań w Warszawie
Biejat: chcemy zatrzymać wzrost cen mieszkań w WarszawieTVN24

Tłumaczyła, że spółki fliperskie masowo skupują mieszkania i jest to coraz większy problem. Dodawała, że takie mieszkania są "kupowane przez jedną spółkę fliperską, odsprzedawane za pół roku kolejnej, która sprzedaje je za trzy miesiące kolejnej". Efektem są puste mieszkania, których ceny rosną, a jakość maleje. - W efekcie młodzi ludzie, (...), tracą szansę na mieszkanie, na bezpieczny byt - podkreśliła senatorka Lewicy.

Biejat mówiła, że ustawa jest składana w imieniu rodzin średniozamożnych, z klasy średniej, które dzisiaj muszą "mieć dziś milion złotych, żeby móc sobie kupić mieszkanie wielkości 50 metrów kwadratowych na start".

Autorka/Autor:Katarzyna Kędra

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Dominika Uznańska, archiwum prywatne

Pozostałe wiadomości

Na Bielanach kierowca opla wyprzedzał ciężarówkę i z impetem zderzył się z citroenem. - Widziałem, jak ten człowiek wyjechał prosto na mnie - opowiedział o niebezpiecznym zdarzeniu redakcji Kontaktu 24 pan Kacper, kierowca citroena.

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Do obywatelskiego zatrzymania pijanego kierowcy doszło w Nieporęcie. Jak ustaliła policja, nietrzeźwy mężczyzna wjechał na jeden z parkingów, gdzie spowodował kolizję. Wydmuchał ponad 1,6 promila.

Obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcy

Obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci skontrolowali przewoźników na aplikację. Wykryli 11 naruszeń ustawy o transporcie drogowym lub przepisów porządkowych. Posypały się mandaty, zatrzymano siedem dowodów rejestracyjnych.

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Kierowca osobowego audi uderzył w barierki przed mostem Siekierkowskim. Autem podróżowały dwie osoby. Na miejscu pracowały służby.

Auto na barierkach przed mostem Siekierkowskim

Auto na barierkach przed mostem Siekierkowskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W alei Krakowskiej zderzyły się dwa pojazdy: samochód osobowy i motocykl. Kierujący motocyklem trafił do szpitala. Na miejscu pracuje policja.

Zderzenie z samochodem osobowym. Motocyklista trafił do szpitala

Zderzenie z samochodem osobowym. Motocyklista trafił do szpitala

Źródło:
tvnwrszawa.pl

Jest pierwsza wizualizacja toru łyżwiarskiego Stegny. Wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska pokazała ją w mediach społecznościowych, informując jednocześnie o ogłoszonym przetargu na wybór wykonawcy modernizowanego obiektu.

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Garwolina zatrzymali 17-latka. Jak ustalili, najpierw ukradł farbę w sprayu, a potem pomalował nią samochody, witryny lokali, czy elewację budynku. Szkody oszacowano łącznie na 16 tysięcy złotych.

"Nieprzyzwoite hasła i rysunki" na samochodach i witrynach. Wandal przyłapany na gorącym uczynku

"Nieprzyzwoite hasła i rysunki" na samochodach i witrynach. Wandal przyłapany na gorącym uczynku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Grodziscy policjanci znaleźli w ich domu prawie 60 gramów mefedronu, amfetaminy i marihuany. Zatrzymana 56-latka i jej 27-letni syn odpowiedzą nie tylko za posiadanie, ale również za handel narkotykami. Grozi im do 10 lat więzienia.

Rodzinny interes narkotykowy. Matka i syn z zarzutami

Rodzinny interes narkotykowy. Matka i syn z zarzutami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Został złapany na gorącym uczynku, gdy kradł elektryczną szczoteczkę do zębów w drogerii w centrum stolicy. Okazało się, że to kolejna taka kradzież dokonana przez 35-latka w ciągu ostatnich kilku dni. Mężczyzna upodobał sobie ten sam model szczoteczki i zabierał go, nie płacąc.

Kradł te same modele szczoteczek elektrycznych

Kradł te same modele szczoteczek elektrycznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dobra informacja dla zwiedzających. W najbliższą sobotę, 20 lipca, częściowo otwarty zostanie ogród Łazienek Królewskich. Teren był zamknięty po tym, jak nawałnica uszkodziła parkowe drzewa. Wrócą Festiwal Strefa Ciszy i Koncerty Chopinowskie.

Częściowo otworzą Łazienki Królewskie

Częściowo otworzą Łazienki Królewskie

Źródło:
PAP

Widok małego chłopca siedzącego o godzinie 1 w nocy samotnie na ławce na Bielanach zaskoczył strażników miejskich. W pobliżu nie było widać nikogo dorosłego. Rodzice 11-latka byli przekonani, że ich syn śpi w domu.

11-latek w nocy wybrał się na przejażdżkę rowerem. Rodzice byli pewni, że śpi w swoim pokoju

11-latek w nocy wybrał się na przejażdżkę rowerem. Rodzice byli pewni, że śpi w swoim pokoju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Rejonowa w Otwocku bada okoliczności śmierci 11-miesięcznej dziewczynki, która zmarła w tamtejszym szpitalu. Z ustaleń reportera tvnwarszawa.pl wynikało, że w szpitalu zabrakło specjalistycznego sprzętu, dlatego do placówki wezwano zespół ratownictwa medycznego. Wykonana została już sekcja, ale śledczy wciąż czekają na jej wyniki.

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z gospodarstw rolnych na terenie gminy Drobin pod Płockiem podczas obsługi kombajnu 17-latek został najprawdopodobniej porażony prądem. W ciężkim stanie trafił do szpitala.

17-latek pracował przy kombajnie, doszło do wypadku

17-latek pracował przy kombajnie, doszło do wypadku

Źródło:
PAP

Stołeczni policjanci szukają podejrzanego o spowodowanie bezpośredniego niebezpieczeństwa ciężkiego uszczerbku na zdrowiu i uderzenie kobiety To około 50-letni mężczyzna. Tego dnia poruszał się rowerem.

Po sprzeczce na ulicy złamał kobiecie nos

Po sprzeczce na ulicy złamał kobiecie nos

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Nowym Dworem Mazowieckim na wale przeciwpowodziowym spłonął samochód. Podróżowało nim dwóch sąsiadów, żaden nie chciał się przyznać do prowadzenia pojazdu. Policjanci ustalili, że 29-latek miał dwa promile alkoholu, a 38-latek ponad cztery. Dodatkowo młodszy z mężczyzn nie posiada prawa jazdy.

Obserwowali, jak ich auto płonie nad Wisłą. Żaden nie chciał się przyznać do kierowania

Obserwowali, jak ich auto płonie nad Wisłą. Żaden nie chciał się przyznać do kierowania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Pracownice ZUS" odwiedziły starsze małżeństwo. Przekonywały, że ich emerytury może wzrosnąć. Wypytywały o oszczędności. Kiedy wyszły okazało się, że zniknęło 50 tysięcy złotych. Policjanci przestrzegają przed wpuszczaniem do mieszkań nieznanych osób.

Skuszeni wyższymi emeryturami wpuścili do domu "pracownice ZUS"

Skuszeni wyższymi emeryturami wpuścili do domu "pracownice ZUS"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latka została raniona w twarz rozbitą butelką, czyli "tulipanem". Niewiele brakowało, a cios pozbawiłby ją oka. Trafiła do szpitala. Kobieta podejrzana o atak została zatrzymana.

Kobieta zraniona "tulipanem" w twarz

Kobieta zraniona "tulipanem" w twarz

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już po raz czwarty w stolicy odbędzie się Urban Art Area – największy w Polsce przegląd sztuki miejskiej. Impreza potrwa od 20 lipca do 25 sierpnia. Wydarzeniu patronuje prezydent Warszawy.

"W tej edycji będzie większa reprezentacja grafficiarzy". Święto street artu na Torze Służewiec

"W tej edycji będzie większa reprezentacja grafficiarzy". Święto street artu na Torze Służewiec

Źródło:
PAP

Obraz autorstwa Kajetana Stefanowicza "Śmierć ułana" był na liście polskich strat wojennych. Został odnaleziony. Wróci na Wawel, drogą przez Gniezno i Płock.

Zaginął po wojnie, odnaleźli go na Mazowszu. Miał być podarunkiem od żołnierza

Zaginął po wojnie, odnaleźli go na Mazowszu. Miał być podarunkiem od żołnierza

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura złożyła w sądzie wniosek o przeprowadzenie obserwacji psychiatrycznej Andrija S. 34-latkowi przedstawiono wcześniej zarzut zabójstwa trzech osób. Chodzi o makabryczne odkrycie czterech ciał w opuszczonej kamienicy na warszawskiej Woli. W przedmiotowej sprawie w sumie 12 osób usłyszało zarzuty, a siedem pozostaje w areszcie.

Cztery ciała w kamienicy, 12 osób z zarzutami. Nowe informacje w sprawie makabrycznego odkrycia

Cztery ciała w kamienicy, 12 osób z zarzutami. Nowe informacje w sprawie makabrycznego odkrycia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dokładnie w trzecią rocznicę tragicznego wypadku w samym centrum Warszawy zapadł wyrok na kierowcę porsche. Mężczyzna pojednał się z rodziną ofiary, a ta zgodziła na karę w zawieszeniu. Sędzia był jednak innego zdania i uznał, że Patryk D., który pędził Marszałkowską prawie 140 kilometrów na godzinę, musi trafić za kratki.

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawska Starówka w najbliższych dniach zamieni się w kulturalne centrum stolicy. W 71. rocznicę odbudowy Rynku Starego Miasta 40 instytucji przygotowało blisko 100 kulturalnych atrakcji. Wśród najciekawszych są zwiedzanie pracowni artystycznych, koncerty i warsztaty. Wydarzenia zaplanowano od 19 do 21 lipca.

Zwiedzanie pracowni artystycznych, koncerty i warsztaty. 100 kulturalnych wydarzeń w 71. urodziny Starówki

Zwiedzanie pracowni artystycznych, koncerty i warsztaty. 100 kulturalnych wydarzeń w 71. urodziny Starówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl