"Kawalerki" wielkości komórki za setki tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarzawa.pl
MJN i Lewica o mikrokawalerkach: pojawiają się, bo mamy ogromny głód mieszkaniowy
MJN i Lewica o mikrokawalerkach: pojawiają się, bo mamy ogromny głód mieszkaniowyTVN24
wideo 2/5
MJN i Lewica o mikrokawalerkach: pojawiają się, bo mamy ogromny głód mieszkaniowyTVN24

Warszawski rynek nieruchomości zalewają mikrokawalerki i mikroapartamenty. Choć przepisy mówią jasno, że mieszkanie powinno mieć nie mniej niż 25 metrów kwadratowych. Tyle, że dotyczy to nowego budownictwa. Na rynku wtórnym inwestorzy szaleją, upychając w jednym budynku lokale o powierzchni nawet 10 metrów kwadratowych. Cena za metr: od ponad 20 do 30 tysięcy złotych.

Na stronach z ogłoszeniami dotyczącymi sprzedaży mieszkań można zaznaczyć nawet parametry: mieszkania do 25 metrów kwadratowych. Często są wyróżnione przez ogłoszeniodawcę i same rzucają się w oczy.

Niektóre biura nieruchomości, jak to, z którym miałam kontakt, ma nawet w ofercie do wyboru: "Lokale inwestycyjne, usługowe o funkcji mieszkalnej" od 11 do 24 metrów kwadratowych. Jestem ciekawa tego najmniejszego. Na zdjęciach nie wygląda źle. Wyobrażam sobie, jak pomysłowo można urządzić takie wnętrze.

29 mikromieszkań w niewielkim budynku

Umawiam się na prezentację, najpierw z panem z ogłoszenia. Nikt się nie przedstawia, nikogo też nie obchodzi moje imię. Godzina ustalona. Umówionego dnia zgłasza się jednak pani. Uprzedzam, że mogę się spóźnić, jak na weekend są spore korki. Pani ostrzega, że ma bardzo napięty grafik i czeka na mnie maksymalnie pół godziny. Oczywiście, rozumiem. Adres pokazuje Włochy, wybieram się tam komunikacją miejską. I już widzę, że w tygodniu, w godzinach szczytu mieszkaniec będzie tracił w korkach mnóstwo czasu. Na mapach Google nie było widać, że to aż taki "koniec świata". Z przystanku autobusowego musiałam przejść jeszcze 1,5 kilometra. Droga do budynku prowadziła przez wąską uliczkę. Po prawej stronie starsze i nowsze domy jednorodzinne, skupione blisko siebie. Wokół łąka, krzaki, śmieci oraz zaparkowane samochody.

Docieram na miejsce. Gdybym jechała tu samochodem, nie dałabym rady nigdzie zaparkować. Niewielki skrawek przed budynkiem zajęły trzy auta, należące zapewne do ekipy remontowej. Kolejny samochód już by się tu nie zmieścił.

Z budynku wychodzi kobieta, wypuszcza parę, którą zdążyła już oprowadzić po wnętrzu przede mną. Dowiaduję się, że jest tu łącznie 29 mieszkań. Patrząc z zewnątrz, trudno w to uwierzyć. Zapytana o to, "na jaką kwotę mogę sobie pozwolić", mówię: tak do około 300 tysięcy złotych. Pracownica biura nieruchomości pokazuje mi wszystko w ekspresowym tempie. Trudno za nią nadążyć. Zapewnia, że to "idealne mieszkania pod inwestycję, wynajem". Odpowiadam, że szukam czegoś dla siebie. Budynek wygląda jak nowy. Dowiaduję się jednak, że inwestor kupił nieruchomość w latach 90. i całkowicie go wyremontował. Wszystkie instalacje są nowe.

Ceny mieszkań na rynku pierwotnymmedia.otodom.pl

Obejrzałam trzy mieszkania, "na które mnie stać". Przechadzając się korytarzami zauważam, że drzwi do pozostałych są otwarte. Klatka i wnętrza są jeszcze całe w pyle, w powietrzu unosi się "zapach" remontu. Pierwszy lokal ma nieco ponad 13 metrów kwadratowych. Cena: 279 tysięcy złotych. Wchodzę do środka i próbuję iść dalej, ale po dwóch krokach to już koniec. Jedno okno naprzeciwko drzwi wejściowych, po prawej stronie, przy wejściu, niewielka łazienka z sedesem i kabiną prysznicową. Pokój ma mieć funkcję: salonu, sypialni i kuchni. Trudno sobie wyobrazić rozmieszczenie kanapy i kuchennych sprzętów.

Pozostałe mieszkania są niemal identyczne: oglądam te większe, mają nieco ponad 16 i 20 metrów. To pierwsze za 245 tysięcy złotych różniło się od mniejszego tym, że miało dodatkową wnękę przy wejściu. Może na niewielką szafę, która i tak musiałaby mnie nauczyć minimalizmu. 20-metrowe mieszkanie to koszt 289 tysięcy złotych. Ma nieco inne rozmieszczenie i wyższy sufit. Jak twierdzi moja rozmówczyni - to wielki plus, w sam raz, by zbudować antresolę. Czyli łóżko nad salono-kuchnią, idealne kogoś z lękiem wysokości.

Rosnące ceny mieszkań
Rosnące ceny mieszkańTVN24

Mieszkania wielkości komórek lokatorskich

Ale, żeby nikt nie narzekał na ciasnotę w pseudomieszkaniu, dostępne są komórki lokatorskie. Oczywiście nie za darmo. Mniejsza kosztuje 10 tysięcy złotych, szybko oceniam, że nie zmieściłby się nawet mój rower. Za tę nieco większą trzeba zapłacić 14 tysięcy złotych. W tej mogłabym poczuć się jak w domu, bo była trochę większa niż dostępne jeszcze 11-metrowe mieszkanie za 239 tysięcy złotych.

Pytam, czy zainteresowanie jest duże. Raczej tak. Część lokali została już zarezerwowana. Cała wycieczka po budynku trwała może 15 minut, zdążyła mnie jednak zaskoczyć. Z jednej strony pomysłowością inwestora, z drugiej bezwzględnością wykorzystania sytuacji na rynku.

W przeliczeniu: za takie minimieszkanie trzeba wyłożyć ponad 20 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Minusy - oprócz oczywistych, czyli rozmiaru i ceny - to: lokalizacja, brak parkingu, odległość do sklepów. Budynek zlokalizowany jest na uboczu miasta, ale okolica i tak jest dość głośna. Obok widać gęstą zabudowę domów jednorodzinnych, skąd słychać rozmowy sąsiadów czy krzyki dzieci. Ruch aut jak na weekend jest tu dość spory. Widać też problem sąsiadów z parkowaniem, którzy upychają swoje samochody przy drodze.

Ogłoszenia dotyczące mikrokawalerek w Warszawieotodom.pl

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kradną zdjęcia cudzych mieszkań, podnoszą ceny z godziny na godzinę. Czynsze w Warszawie już prawie jak w Berlinie

"Mieszkania w przestrzeni, jaką więźniowie mają za darmo"

Wystarczy spojrzeć na komentarze w mediach społecznościowych, gdzie pojawiają się "pomysły na urządzenie" tego typu mieszkania. Jeden z ciekawszych, na jaki zwróciłam uwagę: "doszliśmy do sytuacji, gdzie trzeba zapłacić 300-400 tysięcy, żeby mieszkać na przestrzeni, jaką więźniowie mają za darmo. Wystarczy jakiś sklep obrobić".

A przypomnijmy:

Powierzchnia w celi mieszkalnej, przypadającej na skazanego, wynosi nie mniej niż 3 m2. Celę wyposaża się w odpowiedni sprzęt kwaterunkowy zapewniający skazanemu osobne miejsce do spania. W celi zapewnia się odpowiednie warunki higieny, dostateczny dopływ powietrza i odpowiednią do pory roku temperaturę oraz oświetlenie, według norm określonych dla pomieszczeń mieszkalnych

11 metrów to nie jest najmniejsze mieszkanie, jakie znalazłam w Warszawie. Sprawdźmy kolejne. Ogłoszeniodawca przedstawia je jako lokal mieszkalny, a nie użytkowy, co według niego jest "niesamowitym atutem". Wielkość: 10 metrów kwadratowych. Lokalizacja co prawda atrakcyjna, bo to warszawska Wola. Pokój z aneksem kuchennym i łazienką określany jest przez obecnego właściciela jako "malutkie, ale prześliczne i cudne". Reklamuje je też jako idealne dla studenta na pięć lat studiów czy pod wynajem. Łazienka jest tak mała, że oprócz sedesu i kabiny nic więcej się w niej nie zmieściło. W pokoju: rozkładana kanapa, tuż naprzeciwko: aneks z małą lodówką i pralką pod blatem. Na nim: kuchenka mikrofalowa i drobne sprzęty. Piekarnika i kuchenki brak. Na ścianie wisi upchnięty w kącie mały telewizor.

Cena 350 tysięcy złotych (35 tysięcy złotych za metr), płatność tylko gotówką.

Ustawodawca określił minimalny metraż mieszkania w par. 94. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. "Mieszkanie powinno mieć powierzchnię użytkową nie mniejszą niż 25 m kw." – czytamy w nim.

Z kolei paragraf 95., pkt 1 mówi: "Kształt i wymiary przedpokoju powinny umożliwiać przeniesienie chorego na noszach oraz wykonanie manewru wózkiem inwalidzkim w miejscach zmiany kierunku ruchu". Tymczasem w wielu mikrokawalerkach nieduży, ale jednak - przedpokój - pełni również funkcję kuchni, jest zbyt wąski lub zawalony szafkami. Bo gdzie indziej pomieścić jakiekolwiek rzeczy?

Studenci szukają mieszkań. Ceny są wysokie i jest problem z dostępnością
Studenci szukają mieszkań. Ceny są wysokie i jest problem z dostępnością TVN24

Mają pomysł na rozwiązanie kryzysu mieszkaniowego

Kryzys mieszkaniowy to jeden z tematów trwającej kampanii wyborczej w Warszawie. Zwracają na niego uwagę Lewica i stowarzyszenie Miasto Jest Nasze, które ogłosiły wspólny start w wyborach samorządowych. Na czwartkowym śniadaniu prasowym mówiła o nim ich kandydatka na prezydentkę Warszawy Magdalena Biejat. W swoim programie proponuje między innymi budowę miejskich mieszkań na długotrwały wynajem. Koszt, jaki ponosiłby najemca to około 1500 złotych za dwupokojowe mieszkanie. To o połowę mniej niż ceny obowiązujące obecnie na rynku. Ze wstępnych założeń programu wynika, że z takiej pomocy mogliby skorzystać pracownicy tzw. zawodów wrażliwych, jak nauczyciele, pracownicy ochrony zdrowia czy komunikacji miejskiej. Swój kąt znalazłyby dla siebie osoby, których nie stać na kredyt, ale także ci, którzy nie są "atrakcyjnymi najemcami" dla właścicieli mieszkań. Mowa o samotnych matkach czy opiekunów czworonogów.

Zapytałam, czy są jakieś pomysły na to, jak ukrócić obecność mikrokawalerek na rynku. - W większości takie lokale są już niezgodnie z prawem przeznaczane na cele mieszkaniowe. Są to najczęściej lokale komercyjne, które deweloper sztucznie wprowadza na rynek najmu. Na podstawie obowiązujących przepisów prawa jest to często sytuacja nielegalna i żeby sprawnie egzekwować istniejące prawo, musi być lepiej działająca inspekcja budowlana, która w tym momencie jest niedofinansowana (...) nie ma możliwości, żeby te nowe inwestycje oddawane, co już, kontrolować - odpowiedział Eryk Baczyński z Miasto Jest Nasze.

- Te lokale pojawiają się, bo jest na nie popyt. Dlatego, że mamy ogromny głód mieszkaniowy w Warszawie. Ludzie decydują się na mieszkanie w klitce, która absolutnie nie spełnia żadnych norm. Dlatego, że nie ma alternatyw - uzupełnił Krzysztof Grochowski, kandydat Lewicy do Rady Warszawy. Jak dodał, główne założenie programu Lewicy i MJN jest to stworzenie na wielu płaszczyznach "różnych alternatyw", dzięki którym "mikroapartamenty" po prostu z rynku znikną. - Bo nie będzie na nie zapotrzebowania, bo ten głód uda się nasycić innymi metodami - ocenił.

Średnie ceny ofertowe za m2 mieszkań w wielkiej płycieOtodom

Mieszkaniami można spekulować do woli. "To jest patologia"

Kto powinien zająć się problemem?

- To temat, któremu powinien się przyjrzeć Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jeśli ktoś nazywa małe mieszkanie mikroapartamentem, to moim zdaniem wprowadza klienta w błąd. Nie ma czegoś takiego, tak samo jak mikrokawalerka. To nie jest uczciwe nazewnictwo - zauważył z kolei Jan Mencwel ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. - Patologią stało się to, że mieszkania stały się inwestycją. Dlaczego ktoś nazywa je lokalami inwestycyjnymi? Mieszkanie to mieszkanie, ono ma służyć do mieszkania i nie może być tak, że ludzie traktują mieszkania jako lokatę kapitału i kupują je, by zarobić na ich sprzedaży - dodał Mencwel.

Mencwel skrytykował sytuację, w której odsprzedanie z zyskiem biletu na koncert jest nielegalne, ale mieszkaniami można spekulować dowolnie. - Efekt jest taki, że połowa mieszkań jest kupowana przez inwestorów, czyli osoby, które nie zamieszkają w tym mieszkaniu, tylko chcą na nim zarobić. To jest patologia - ocenił.

Zdaniem Mencwela, "to nie są metraże, na których nawet singiel może czuć się komfortowo". - Nie bez powodu kawalerki miały dawniej około 30 metrów kwadratowych, bo jednak ta przestrzeń jest potrzebna i ona wpływa na komfort i jakość naszego życia. Już nie wspomnę o tym, że narzekamy na bardzo niski przyrost demograficzny w Polsce. 500 plus nie poprawiło tej sytuacji. A nikt nie zwraca uwagi na takie kwestie jak warunki mieszkaniowe. Jak młody człowiek ma myśleć o założeniu rodziny, jak mieszka na 11 metrach kwadratowych? Nawet psa byłoby mu trudno wziąć na taki metraż a co dopiero myśleć o tym, że miałby mieć dziecko z partnerką. To jest niemożliwe – podsumował.

Są tańsze i łatwiej zbywalne

Temat mikrokawalerek pojawił się także podczas prezentacji przygotowanego przez Polski Związek Firm Deweloperskich i Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej raportu pt. "Rynek mieszkaniowy - przekonania kontra rzeczywistość". Michał Leszczyński, prawnik z PZFD wspomniał, że sam często widzi ogłoszenia dotyczące "ośmiometrowych lokali, gdzie toaleta wsadzana jest do kuchni". Na pytanie, czy Polskę zalewają mikrokawalerki i czy w ogóle takie lokale mogą powstawać w Polsce, odpowiedziała Hanna Milewska-Wilk, specjalistka ds. mieszkalnictwa w Instytucie Rozwoju Miast i Regionów.

- Tak, jak często mieszkamy w domkach na działkach rekreacyjnych, tak nagle pojawiły się nam "lokale użytkowe", które są wynajmowane na cele mieszkalne. Choć to nie do końca jest nowość. Nie jest to duża skala - przyznała, ale zaznaczyła: - W każdym większym mieście w Polsce istnieje taki budynek, w którym rzeczywiście są małe lokale, teoretycznie użytkowe, w praktyce wykorzystywane na cele mieszkalne.

Jak dodała, dane Głównego Urzędu Statystycznego mówią, że "lokale mieszkalne przez ostatnich kilkanaście lat robią nam się coraz mniejsze". - Z jednej strony jest to wynik tego, że deweloperzy budują budynki, w których są mieszkania dwu lub trzypokojowe, rzadko czteropokojowe, bo tutaj byłaby już mowa o "mieszkaniu ekskluzywnym" - wyjaśniła specjalistka. - Nikt nie sprawdza, jakiej wielkości mieszkań potrzebujemy, tylko jedynie na jakie nas stać. Ta zdolność kredytowa i możliwości finansowe raczej skłaniają deweloperów do tego, by budować mniejsze lokale, łatwiej zbywalne i one rzeczywiście w obrocie pojawiają się częściej. Jest to dosyć szybko zbywalne mieszkanie - dodała.

Chciwość skłania do działań poza granicą prawa

Specjalistka podkreśliła, że warto też patrzeć z rezerwą na ogłoszenia dotyczące mikrokawalerek. - Nie będą one zawierały informacji na temat stanu prawnego lokalu. Nie wiemy, czy to jest lokal mieszkalny, czy to było mieszkanie, "pokój premium z własną łazienką i aneksem kuchennym", czy to jest rzeczywiście lokal wydzielony i mieszkalny, który będziemy mogli kupić. Tutaj ta chciwość skłania niektórych do tego, żeby poruszać się już na granicy, albo nawet poza granicą prawa i tego, co jest dopuszczalne. Ponieważ ciągle mamy kawalerki i mieszkania jednopokojowe, mamy w Polsce wciąż stosunkowo wysoki na tle innych krajów unijnych poziom przeludnienia. Definicja przeludnienia jest taka, że jeżeli w lokalu nie ma osobnej sypialni i pokoju dziennego, to jeżeli nawet mieszka tam jedna osoba, jest to lokal przeludniony - podkreśliła Milewska-Wilk.

Jak wskazała, z drugiej strony występuje też problem lokali "niedostatecznie zaludnionych". Przyznała też, że w Polsce nie ma jeszcze nawet na to ugruntowanego określenia. - Czyli duże domy, w których mieszka np. jedna osoba i często nie radzi sobie z utrzymaniem takiej nieruchomości - dodała.

Zdaniem Milewskiej-Wilk, małe mieszkania "budzą emocje szczególnie wśród młodych ludzi". - Natomiast z drugiej strony pamiętajmy o dużych domach, z którymi za chwilę będziemy mieć problem, żeby były wyremontowane, żeby spełniały nasze standardy nie tylko energetyczne, ale też tego, co uznajemy za przyzwoity standard mieszkaniowy. Bo to będzie zaraz bardzo dużym wyzwaniem - oceniła.

Specjaliści z Polskiego Związku Firm Deweloperskich i Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej uważają, że w Polsce od kilkunastu lat przeciętna powierzchnia budowanego mieszkania to około 50 do 55 metrów kwadratowych.

"Co ciekawe, aż półtora miliona mikrokawalerek zostało wybudowanych w czasach PRL-u, czyli przed 1989 rokiem, głównie w latach 70. i 80. XX wieku. Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny, w III kwartale 2023 r. mniej niż 2 proc. mieszkań przeznaczonych na sprzedaż w 16 miastach wojewódzkich i Gdyni miało powierzchnię mniejszą niż 25 mkw. Co więcej, ponad 85 proc. z nich było sprzedawanych na rynku wtórnym - w większości były więc to lokale wzniesione w okresie, w którym nie obowiązywały regulacje dotyczące minimalnego metrażu" - czytamy w ich raporcie.

Autorka/Autor:Katarzyna Kędra

Źródło: tvnwarzawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: otodom.pl, TVN24

Pozostałe wiadomości

Stołeczni policjanci grupy "Orzeł", zwalczający przestępczość samochodową, zatrzymali osiem osób podejrzanych kradzieże aut i paserstwo. W trakcie przestępstw złodzieje zakładali na twarz silikonowe maski, a w ciągu dwóch dni potrafili ukraść auta warte nawet pół miliona złotych. Policjanci zlikwidowali dwie "dziuple" pod Warszawą, w których odbywał się już demontaż skradzionych samochodów. Mężczyźni usłyszeli zarzuty.

Zakładali silikonowe maski i kradli auta. Policja rozbiła wołomiński gang samochodowy

Zakładali silikonowe maski i kradli auta. Policja rozbiła wołomiński gang samochodowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nawet do tygodnia może potrwać naprawa tunelu w Sulejówku. We wtorek nad ranem ciężarówka uderzyła w jego betonową rozporę, bardzo mocno go uszkadzając. Władze miasta zapowiadają, że naprawa może potrwać tydzień. Mieszkańców czekają spore utrudnienia. Jedyna droga, by przejechać przez tory, prowadzi przez Wesołą.

Tunel za miliony uszkodziła ciężarówka, dlaczego nie ma przed nim znaku o dozwolonej wysokości auta?

Tunel za miliony uszkodziła ciężarówka, dlaczego nie ma przed nim znaku o dozwolonej wysokości auta?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o posiadanie znacznych ilości narkotyków. W wynajętym mieszkaniu funkcjonariusze znaleźli nie tylko niedozwolone substancje, ale także elektroniczne wagi służące do ich porcjowania.

Amfetamina, kokaina i psychotropy w mieszkaniu na Białołęce. Trzech mężczyzn z zarzutami

Amfetamina, kokaina i psychotropy w mieszkaniu na Białołęce. Trzech mężczyzn z zarzutami

Źródło:
PAP

Zapiski z pierwszego miesiąca Powstania Warszawskiego przeplatane z miłosną historią. Syn znanej aktorki Aliny Janowskiej odnalazł wśród rodzinnych pamiątek dziennik matki, o którym nikt wcześniej nie wiedział. Odręcznie pisane przez Janowską notatki trafiły we wtorek do Muzeum Powstania Warszawskiego.

"Zakochuje się w swoim dowódcy, który ginie". O dzienniku powstańczym znanej aktorki nikt nie wiedział

"Zakochuje się w swoim dowódcy, który ginie". O dzienniku powstańczym znanej aktorki nikt nie wiedział

Źródło:
PAP

Okna zabite deskami, niszczejące mury i wszechobecne graffiti. Jeden z pustych budynków stoi zaledwie 100 metrów od stacji metra Centrum w Warszawie. W innym, w dosyć prestiżowej lokalizacji, na Woli, mieszkają bezdomni. W stolicy, gdzie ceny mieszkań przekraczają 20 tysięcy złotych za metr kwadratowy, w 2023 było ponad 2700 pustostanów. Miasto przyznaje: ta liczba nie maleje. Pomóc ma między innymi projekt "lokal za remont", z którego mogą korzystać osoby oczekujące w kolejce na mieszkanie z gminnego zasobu.

W mieście, w którym ceny mieszkań biją rekordy, jest ponad 2700 pustostanów

W mieście, w którym ceny mieszkań biją rekordy, jest ponad 2700 pustostanów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nieznany sprawca zniszczył pasiekę na terenie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. "Mieszkało tu 20 pszczelich rodzin. Trzech z nich już nie ma. Stan pozostałych będziemy dopiero badać" - podało muzeum. Sprawę bada policja.

"Ktoś za pomocą gaśnic roztrzaskał ule". Trzy rodziny pszczół nie przetrwały

"Ktoś za pomocą gaśnic roztrzaskał ule". Trzy rodziny pszczół nie przetrwały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od czterech dni na środku Placu Pięciu Rogów stało auto Szymona Nieradki. Dostał za to 100 złotych mandatu. Gdyby samochód stał bez biletu na wyznaczonym miejscu parkingowym, to każdego dnia płaciłby 300 złotych kary. Parkując na placu, aktywista chce zwrócić uwagę na niesprawiedliwe i przestarzałe przepisy.

Parkował cztery dni na środku placu, dostał 100 złotych mandatu. Zwraca uwagę na niesprawiedliwe przepisy

Parkował cztery dni na środku placu, dostał 100 złotych mandatu. Zwraca uwagę na niesprawiedliwe przepisy

Źródło:
PAP

Kierujący audi uderzył w bariery przy zjeździe z trasy S17. Jak dowiedział się nasz reporter, kierowca oddalił się z miejsca zdarzenia. Sprawą zajmuje się policja.

"Pojechał prosto i uderzył w betonowe zapory"

"Pojechał prosto i uderzył w betonowe zapory"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pobliżu centrum handlowego na Pradze Południe doszło we wtorek wieczorem do zderzenia trzech aut. Poszkodowana została jedna z pasażerek. Pierwszą informację otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Wieczorne zderzenie trzech aut, poszkodowana jedna osoba

Wieczorne zderzenie trzech aut, poszkodowana jedna osoba

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Prokuratura o rok chce przedłużyć śledztwo w sprawie śmierci 18-letniej Poli. Dziewczyna trafiła do szpitala w Piasecznie z objawami grypy, jednak jej stan zaczął się pogarszać, nastolatka zmarła. Śledztwo, wciąż toczące się w sprawie, trwa już blisko rok.

Polę przyjęto do szpitala, gdy już nie mogła oddychać. Zmarła. Zarzutów nie ma, śledztwo ma trwać jeszcze rok

Polę przyjęto do szpitala, gdy już nie mogła oddychać. Zmarła. Zarzutów nie ma, śledztwo ma trwać jeszcze rok

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Uwaga! TVN

Robert Bąkiewicz (zgadza się na podawanie nazwiska) usłyszał we wtorek zarzut uszkodzenia zabytku. Grozić mu może nawet do ośmiu lat więzienia. Do winy się nie przyznaje, choć sam relacjonował, co zrobił. Chodzi o sprawę z 26 stycznia, kiedy to opublikował film, na którym maluje na zabytkowym budynku siedziby Ministerstwa Klimatu i Środowiska symbol Polski Walczącej.

Bąkiewicz z zarzutem uszkodzenia zabytku

Bąkiewicz z zarzutem uszkodzenia zabytku

Źródło:
PAP

Zapadł wyrok w sprawie tragicznego wypadku na Muranowie. Młoda kobieta, będąca pod wpływem alkoholu, wjechała w tył stojącego na czerwonym świetle samochodu. Jedna osoba zginęła. Śledczy ustalili, że w momencie zdarzenia na liczniku auta oskarżonej mogło być nawet 120 km/h, a chwilę wcześniej 180 km/h.

Miała "zły dzień", pijana wsiadła do auta. Jechała bardzo szybko, doszło do wypadku, zginął człowiek

Miała "zły dzień", pijana wsiadła do auta. Jechała bardzo szybko, doszło do wypadku, zginął człowiek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Para młodych ludzi miała już dosyć przebywania w zatłoczonym lokalu z rodziną. W tym samym budynku było puste mieszkanie, więc je zajęli i nielegalnie podłączyli prąd. Mieszkali tam kilka dni.

Zajęli puste mieszkanie, bo mieli "dość tłoku"

Zajęli puste mieszkanie, bo mieli "dość tłoku"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkaniec osiedla Miasteczko Wilanów zgłosił w nocy awanturę domową. Kiedy na miejsce przyjechali strażnicy miejscy, zastali pijaną 38-latkę i jej partnera. Okazało się, że kobieta była poszukiwana.

Wezwał pomoc, bo "partnerka od kilkunastu dni piła alkohol". Kobieta trafiła do aresztu

Wezwał pomoc, bo "partnerka od kilkunastu dni piła alkohol". Kobieta trafiła do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ogromny korek utworzył się w porannym szczycie w Sulejówku. Kierowca auta ciężarowego uszkodził nowy tunel, służby muszą sprawdzić jego konstrukcję. Przejazd w obie strony jest zablokowany, policja kieruje na objazdy. Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Warszawie, zarządca obiektu, przekazał, że tunel zostaje zamknięty do czasu naprawy.

Nowy tunel uszkodzony i zamknięty. Duże utrudnienia w Sulejówku

Nowy tunel uszkodzony i zamknięty. Duże utrudnienia w Sulejówku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie ponownie próbowali blokować mosty w Warszawie. Dzisiaj rano pojawili się na mostach Poniatowskiego i Gdańskim. Były utrudnienia. Dzień wcześniej pięć osób położyło się na jezdni Świętokrzyskiego.

Aktywiści ponownie próbowali blokować warszawskie mosty

Aktywiści ponownie próbowali blokować warszawskie mosty

Źródło:
tvnwarszawa.pl /PAP

Podczas kontroli przesyłki do więźnia osadzonego w Przytułach Starych funkcjonariusze służby więziennej znaleźli kapsułki z narkotykami i zabroniony za kratami telefon komórkowy. Ukryte były w radiu. Sprawę bada policja.

Zaskakujący finał rutynowej kontroli paczki dla więźnia

Zaskakujący finał rutynowej kontroli paczki dla więźnia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wyszedł z domu do pracy. Tego dnia tam jednak nie dotarł. Został zatrzymany, gdy wysiadał z autobusu. Trafił do więzienia, gdzie spędzi najbliższe lata. Był bowiem poszukiwany.

Wyszedł do pracy, trafił do więzienia

Wyszedł do pracy, trafił do więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ze sporymi utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy podróżujący w porannym szczycie trasą S2. Jeden pas blokowały rozbite auta. Korek miał nawet dziewięć kilometrów.

Stłuczka na S2, korek miał dziewięć kilometrów

Stłuczka na S2, korek miał dziewięć kilometrów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci zlikwidowali duży magazyn i zabezpieczyli ponad 130 kilogramów różnego rodzaju narkotyków o szacunkowej wartości ponad pięciu milionów złotych. Zatrzymano 27-latka, któremu grozi do 12 lat więzienia.

Niepozorny dom i narkotyki za ponad pięć milionów

Niepozorny dom i narkotyki za ponad pięć milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Popularność nowej kładki przez Wisłę wymusza szybkie zmiany w jej sąsiedztwie. Prezydent Warszawy zapowiedział, że dotkną one także Karową, która ma się stać "przedłużeniem mostu".

Dla rowerzystów pasy na wiadukcie, dla pieszych efektowne schody

Dla rowerzystów pasy na wiadukcie, dla pieszych efektowne schody

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Świadectwa z getta warszawskiego" to nowa część wystawy głównej w Muzeum Warszawy. Zostanie otwarta 17 kwietnia. Autorzy zapowiadają, że będzie ona "próbą ukazania tego, co niewyobrażalne". Ma też podkreślić integralność historii warszawskich Żydów z historią całej społeczności miasta.

"Oszczędna w narracji, mocna w przekazie". Zestawia dwie skrajne perspektywy

"Oszczędna w narracji, mocna w przekazie". Zestawia dwie skrajne perspektywy

Źródło:
PAP
Do trzech razy sztuka. Jak wymiar sprawiedliwości przegrywa z gangiem wołomińskim

Do trzech razy sztuka. Jak wymiar sprawiedliwości przegrywa z gangiem wołomińskim

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Motorniczy przytrzasnął w drzwiach tramwaju nogę czteroletniego Aleksandra i ruszył. Chłopiec zginął na miejscu. Zaczął sie proces w sprawie tragicznego wypadku na ulicy Jagiellońskiej.

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Rafał Trzaskowski zapowiedział złożenie projektu uchwały w sprawie podwyżki stawek za przejazdy taksówkami. To deklaracja po spotkaniu z taksówkarzami, którzy przedstawili prezydentowi swoje postulaty.

Przejazd taksówką będzie droższy? Trzaskowski zapowiedział złożenie uchwały

Przejazd taksówką będzie droższy? Trzaskowski zapowiedział złożenie uchwały

Źródło:
PAP

Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków poinformował o oględzinach prowadzonych na terenie dawnego cmentarza gminy ewangelicko-augsburskiej przy ulicy Kamykowej na Białołęce. Są one związane z wpisem nekropolii do rejestru zabytków. Wcześniej mieszkańcy okolicy alarmowali, że trwa tam wycinka drzew.

Oględziny konserwatora zabytków na dawnym protestanckim cmentarzu

Oględziny konserwatora zabytków na dawnym protestanckim cmentarzu

Źródło:
tvnwarszawa.pl