Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24
"Warszawski Sen". Film o stolicy stworzony przez AI
"Warszawski Sen". Film o stolicy stworzony przez AI
TVN24
"Warszawski Sen". Film o stolicy stworzony przez AITVN24

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

"Pierwszy film historyczny stworzony w AI". Tytuł trochę mylący, bo po pierwsze nie wiadomo, czy pierwszy, ale po drugie - i najważniejsze - nie wiadomo, czy w ogóle historyczny.

- Testowałem na różnych zdjęciach, które od dwóch lat koloruję. Mam ich około 300 z Warszawy przedwojennej i około 80 z Powstania Warszawskiego. Ten wybór to były najlepsze próby, które mi wyszły. Nie było tutaj żadnego zamysłu budowania wspólnej historii - opowiada Mariusz Zając, autor filmu.

Ciekawostka, ale nie film historyczny

Powstał eksperyment, który przerósł wszelkie oczekiwania. Obejrzało, skomentowało, a także przesłało go dalej już tysiące osób.

- Właściwie jest to groźne. Powstaje fałszywe przeświadczenie, że to, co tam widzimy, to faktycznie Warszawa przedwojenna - komentuje Rafał Bielski, varsavianista, założyciel i redaktor naczelny wydawnictwa "Skarpa Warszawska".

Jak się okazuje, wiele osób już zostało wprowadzonych w błąd. - W środku filmu mamy tramwaje z gwiazdą Dawida, które były tylko dla ludności żydowskiej. Wprowadzili je Niemcy w 1940 roku. Przez co w komentarzach do tego filmu powstało złudzenie, że to my w dwudziestoleciu międzywojennym wymyśliliśmy tramwaje tylko dla Żydów - zauważa Bielski.

Nieścisłości jest więcej. Zdjęcia, które zostały wykorzystane w filmie pochodzą zarówno z czasów dwudziestolecia międzywojennego, jak i z okresu drugiej wojny światowej. - W żadnym wypadku nie możemy takich realizacji traktować jako filmów historycznych, materiałów edukacyjnych. To może być ciekawostka - podkreśla Piotr Otrębski, rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji Narodowej, a także varsavianista.

Krytyczne myślenie - podstawowa kompetencja

Potencjał, który tkwi w sztucznej inteligencji, to miecz obosieczny. - Za pomocą darmowych, łatwych w obsłudze narzędzi każdy może zrobić animację, czy też filmik ze statycznego, zwykłego obrazka bądź też zdjęcia - zauważa Piotr Konieczny, ekspert do spraw bezpieczeństwa, założyciel serwisu niebezpiecznik.pl.

Nie da się ukryć - film nie jest idealny. - Te narzędzia domyślają się, jak mógłby wyglądać ruch czy z animizowana scena na takiej fotografii na bazie tego, na czym zostały wyszkolone - tłumaczy Konieczny. Ale baza, o której mówi ekspert, może wcale nie odpowiadać polskim realiom.

- Pierwsze wnioski są takie, że żyjemy w czasach, kiedy jedną z podstawowych kompetencji powinno być krytyczne myślenie - wskazuje Otrębski.

Komisja nadzoru nad sztuczną inteligencją

Eksperci mówią, że kluczowy jest sposób oznaczania takich produkcji. Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada regulacje jeszcze w tym roku. - Proponujemy stworzenie komisji nadzoru nad sztuczną inteligencją, czyli instytucji, która będzie niezależna od polityków i będzie wyznaczała standardy wykorzystywania sztucznej inteligencji właśnie w tych najważniejszych obszarach naszego życia, w tym działalności wydawniczej - zapowiada Dariusz Standerski, wiceminister cyfryzacji.

Mariusz Zając pracuje nad kolejnym projektem, który ma być już bardziej dopracowany. Zapowiada, że będą to sceny z życia powstańców.

- Im więcej osób, dzięki temu, sięgnie po wiedzę historyczną - to już jest ogromny sukces. Czekajmy na rozwój sztucznej inteligencji. Czekajmy na to, co jeszcze pokaże autor Mariusz Zając - podsumowuje Łukasz Ostoja-Kasprzycki, założyciel projektu "Powarszawsku", który popularyzuje wiedzę o historii stolicy.

Autorka/Autor:Ewa Wagner

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Mariusz Zając

Pozostałe wiadomości

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby mają problem z usunięciem pojazdu.

Droga krajowa zablokowana. Tir utknął w rowie, jest problem, by go wydostać

Droga krajowa zablokowana. Tir utknął w rowie, jest problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Utrudnienia na drugiej linii metra. Z powodu pozostawionego bagażu zamknięte były trzy stacje na Targówku.

Porzucony bagaż w metrze, trzy stacje były zamknięte

Porzucony bagaż w metrze, trzy stacje były zamknięte

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu awarii urządzeń sterowania ruchem przez prawie trzy godziny występowały utrudnienia na kolejowej linii średnicowej w Warszawie. Jak podała Szybka Kolej Miejska część pociągów przekierowano z podmiejskiej na dalekobieżną średnicę.

Awaria semafora. Były utrudnienia na linii średnicowej

Awaria semafora. Były utrudnienia na linii średnicowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek rozpocznie się ciąg dalszy wymiany nawierzchni w alei "Solidarności" w Śródmieściu i układanie asfaltu ulicy Kobiałka na Białołęce. Z kolei na poniedziałek zaplanowano wymiana torów tramwajowych na Okopowej. Będą utrudnienia i zmiany.

Torowisko na Kercelaku, asfalt na Kobiałce, zmiany na placu Bankowym. Plan remontów

Torowisko na Kercelaku, asfalt na Kobiałce, zmiany na placu Bankowym. Plan remontów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Modzelewskiego drzewo przewróciło się na stojący w pobliżu blok. Wybiło okna i zniszczyło elewację budynku do wysokości czwartego piętra. Interweniowała straż pożarna.

Drzewo runęło na blok. Wybite szyby, zniszczona elewacja

Drzewo runęło na blok. Wybite szyby, zniszczona elewacja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po poniedziałkowym zdarzeniu w Lasku Bródnowskim 26-letni mężczyzna usłyszał zarzut uszkodzenia ciała dwóch nastolatków. To nie koniec tej sprawy. Do sądu rodzinnego i dla nieletnich policjanci doprowadzili 15-latka i 16-latka oraz ich 13-letnią koleżankę. Dziewczyna trafiła do ośrodka wychowawczego. 

Zarzuty i nadzór kuratora dla nastolatków. Ich 13-letnia koleżanka trafiła do ośrodka wychowawczego

Zarzuty i nadzór kuratora dla nastolatków. Ich 13-letnia koleżanka trafiła do ośrodka wychowawczego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana.

Auto dachowało, kierowca nie żyje. Roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka wśród rannych

Auto dachowało, kierowca nie żyje. Roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka wśród rannych

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Do Kuratorium Oświaty w Warszawie wpłynęło dziesięć wniosków, dotyczących zamiaru likwidacji szkoły. W Zespole Szkół pod Mińskiem Mazowieckim nie ma nowych uczniów. Pod Żurominem w ósmej klasie był tylko jeden uczeń, a w całej placówce jest ich 17. Tę szkołę ocaliły jednak wyniki ostatnich wyborów samorządowych. Na warszawskich Bielanach szkoła jest likwidowana po to, by ją usamodzielnić.

W jednych już nigdy nie zabrzmi dzwonek, dla innych to nowe otwarcie. 10 szkół do likwidacji

W jednych już nigdy nie zabrzmi dzwonek, dla innych to nowe otwarcie. 10 szkół do likwidacji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Elewacja kamienicy na Saskiej Kępie odzyskuje dawny blask. Ma niebanalny styl, jest wzorcowym przykładem modnego w ostatnich latach II Rzeczpospolitej prądu architektonicznego nazywanego Styl 37. Podczas czyszczenia elewacji odkryto ślady po kulach z czasów II wojny światowej.

Ma falującą elewację i ślady po kulach. Przechodzi remont

Ma falującą elewację i ślady po kulach. Przechodzi remont

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy odnaleźli starszego mężczyznę, którego zaginięcie rodzina zgłosiła poprzedniego ranka. 69-latek przez całą dobę błąkał się po stolicy ubrany tylko w bieliznę.

Całą dobę błąkał się po stolicy. "Nic nie jadł i nie pił"

Całą dobę błąkał się po stolicy. "Nic nie jadł i nie pił"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Warszawa Stadion, gdzie zatrzymują się pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich, doszło do śmiertelnego wypadku. Były utrudnienia w ruchu.

Śmiertelny wypadek na stacji Warszawa Stadion

Śmiertelny wypadek na stacji Warszawa Stadion

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Jest zwrot akcji w sprawie rodzinnej awantury zakończonej śmiercią młodego mężczyzny w Iłży. 21-letni bliźniacy odpowiedzą przed sądem za udział w pobiciu starszego brata, a nie jak wcześniej podawała prokuratura za zabójstwo. Początkowo śledczy sądzili, że śmierć nastąpiła wskutek uduszenia, ale biegli wykluczyli morderstwo.

Po bójce trzech braci jeden z nich zmarł. Bliźniacy oskarżeni, ale nie o zabójstwo

Po bójce trzech braci jeden z nich zmarł. Bliźniacy oskarżeni, ale nie o zabójstwo

Źródło:
PAP

Nie przez 63, jak we wcześniejszych latach, a tylko przez trzy dni będzie płonął ogień na kopcu Powstania Warszawskiego. To skutek uboczny modernizacji, jaką przeszedł Park Akcji "Burza", ale także - jak twierdzą urzędnicy - skarg okolicznych mieszkańców.

Wygaszanie tradycji. "Spektakularna iluminacja" zamiast ogniska pamięci

Wygaszanie tradycji. "Spektakularna iluminacja" zamiast ogniska pamięci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nocne prace na kładce pieszo-rowerowej przez Wisłę nie pozwalają spać mieszkańcom Pragi Północ. Czy to właściwa pora na poprawianie słupków? Jak wyjaśniają drogowcy, roboty w dzień wymagałyby zamknięcia mostu. I przepraszają za uciążliwości.

Nocą poprawiają słupki na kładce. "Ludzie krzyczą z okien bloku, by dali spać"

Nocą poprawiają słupki na kładce. "Ludzie krzyczą z okien bloku, by dali spać"

Źródło:
tvnwarszawa.pl