Wielka Brytania

Wielka Brytania

Gwałtowna pogoda powoduje kolejne szkody, a także utrudnienia na obszarach od kilku tygodni zmagających się z powodziami. Tym razem mieszkańcom Wielkiej Brytanii daje się we znaki bardzo silny wiatr.

Szkocki parlament zalegalizował we wtorek wieczorem małżeństwa tej samej płci. Jak poinformowała brytyjska stacja BBC, za ustawą o małżeństwach i partnerstwie cywilnym głosowało 105 deputowanych, przeciwko jedynie 18.

Oficjalne śledztwo potwierdziło, że Wielka Brytania doradzała Indiom przy planowaniu ataku na sikhijskich separatystów w Złotej Świątyni w Amritsarze w 1984 roku, ale nie miało to większego wpływu na bieg wydarzeń - oświadczył we wtorek minister spraw zagranicznych William Hague.

Wydatki na transfery klubów brytyjskiej Premier League wyniosły w sezonie 2013/2014 rekordowe 760 milionów funtów. Hitem zimowego okna transferowego było przejście Juana Mata z Chelsea Londyn do Manchesteru United za 37,1 mln funtów. Z kolei w letnim - zakup przez Arsenal Londyn Mesuta Oezila z Realu Madryt za 42 mln funtów.

Szef uwikłanej w skandal podsłuchowy brytyjskiej rządowej agencji wywiadu elektronicznego GCHQ Iain Lobban ustąpi z końcem bieżącego roku ze stanowiska - poinformował rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych.

Zalane ulice, podtopione domy i duże problemy komunikacyjne - to efekt obfitych opadów deszczu z jakimi od ponad tygodnia borykają się mieszkańcy Wielkiej Brytanii. Najgorsza sytuacja panuje na południu kraju. Niestety w najbliższych dniach prognozowane są dalsze opady. Zdjęcia i filmy z zalanego miasteczka Hambledon w hrabstwie Hampshire zamieścił w naszym serwisie Reporter 24 playzone7777.

Mimo, iż 2013 rok był dla gospodarki brytyjskiej najlepszym od 2007 i zanosi się na to, że osiągnęła ona najlepszy wynik w całej UE, nadal nie odrobiła strat po recesji wywołanej globalnym krachem na finansowych rynkach z 2008 roku.

Ulewy wywołały zagrożenie powodziowe w południowo-zachodniej Francji. Lokalnie prowadzone są ewakuacje mieszkańców, woda podtapia drogi i blokuje transport kolejowy. Nadmiar wody nęka tez Wielką Brytanię, gdzie obowiązuje ponad sto alarmów powodziowych.

Brytyjska policja i służby bezpieczeństwa są przekonane, że udaremniły przygotowany w Syrii terrorystyczny spisek mający na celu dokonanie ataku z użyciem broni palnej w Londynie – donosi sobotni "Times", nie podając bliższych szczegółów.