USA

USA

Stany Zjednoczone od początku rebelii w Syrii zachowują bardzo wycofaną postawę, pozostawiając wspieranie opozycji państwom arabskim. Pretekstem do ewentualnej radykalnej zmiany podejścia Waszyngtonu ma być wykorzystanie w walkach broni chemicznej, co jak zapowiedział Barack Obama, jest "czerwoną linią". Prezydent jest jednak bardzo zachowawczy i nie chce popełnić błędu swojego poprzednika.

Informacje o możliwych związkach Tamerlana Carnajewa z terroryzmem dostała także CIA - informuje "Washington Post". Na jej wniosek nazwisko Czeczena trafiło do ogólnokrajowej bazy nazwisk podejrzanych. Ale FBI prawdopodobnie o tym nie wiedziało. W efekcie Tamerlan zniknął z "radaru" służb USA w kluczowym momencie, gdy wracał po półrocznym pobycie w Rosji.

Dwie bomby, które wybuchły 15 kwietnia w czasie maratonu w Bostonie, zostały zdetonowane zdalnie za pomocą urządzenia, umożliwiającego zdalne sterowanie zabawkowymi samochodami - poinformowali w środę amerykańscy śledczy.

Rosyjski dziennik "Izwiestija" twierdzi, że ma dokumenty, które udowadniają, że Tamerlan Carnajew - jeden z dwóch zamachowców z Bostonu - przebywał w Gruzji i był tam szkolony przez Gruzinów i Amerykanów. "Tamerlan Carnajew nigdy nie był w Gruzj" - zapewniło w środę Tbilisi.

W Dagestanie śledczy FBI rozpoczęli przesłuchania rodziców braci Carnajewów, podejrzanych o zamach w Bostonie. W USA krewni Carnajewów obwiniają znajomego rodziny, radykalnego islamistę, o indoktrynowanie starszego z braci, Tamerlana.

Chińscy przywódcy zapewnili, że cały czas starają się nakłonić Koreę Północną do porzucenia ambicji atomowych - oświadczył najwyższy rangą wojskowy amerykański. Gen. Martin Dempsey kończy właśnie wizytę w Państwie Środka.

Małżeństwo z Kalifornii musiało pospiesznie ewakuować się ze swojej posiadłości po tym, jak tuż obok ich domu osunęła się ziemia. Grunt usunął się spod ich tarasu i garażu, ale nic się nie zawaliło. Zupełnie nieświadomi osuwiska mieszkańcy o wszystkim dowiedzieli się od strażaków.

Silny nurt wezbranej rzeki Missisipi zerwał z cum ponad setkę barek. Przez kilka godzin jednostki dryfowały z prądem, stwarzając zagrożenie dla konstrukcji pobliskiego mostu.

Zamachy bombowe w Bostonie, o które podejrzani są zamieszkali w USA czeczeńscy imigranci, mogą skomplikować prace nad ustawą imigracyjną. Jej przeciwnicy już apelują, by wstrzymać albo odwlec reformę do czasu, gdy śledztwo wykaże wady systemu imigracyjnego.

Woda po dachy zaparkowanych samochodów, zalane budynki i podtopione drogi - to bilans sobotniej powodzi, która dotknęła stan Indiana. Poważnie ucierpiało hrabstwo Boone. Z powodziami walczą środkowe stany USA, ucierpiały także stany Ohio i Missisipi.

1500 mieszkańców miejscowości Marseille trzeba było ewakuować po tym, jak barki, które zerwały się z holu, naruszyły zaporę na rzece Illinois. Wypadek pogorszył sytuację w okolicy, która zmaga się ze skutkami ulew. W stanie rośnie poziom rzek, a niektóre okolice są już pod wodą.

Dżochar Carnajew został aresztowany przez policję w miasteczku Watertown po trwającej prawie dobę obławie w czasie której wcześniej został zastrzelony jego starszy brat - Tamerlan. Policja podejrzewa, że są oni odpowiedzialni za zamach w Bostonie podczas maratonu, kiedy zginęły trzy osoby, a 176 zostało rannych.