USA

USA

Większość Amerykanów popiera dyplomatyczne wysiłki USA ws. Syrii, ale też większość jest sceptyczna i nie wierzy, że Syria odda broń chemiczną pod kontrolę międzynarodową. Aż 68 proc. przyznaje, że USA nie powinny ufać Rosji - wynika z sondażu Pew Reserach Center.

Jedno wyładowanie wystarczyło do rozpoczęcia poważnej akcji gaśniczej w hrabstwie Midland w Teksasie. Strażacy ponad dwie godziny walczyli tam z pożarem cysterny, w którą trafił piorun.

Oskarżony o zbrodnie wojenne prezydent Sudanu Omar el-Baszir złożył wniosek o wizę amerykańską, by w Nowym Jorku wziąć udział w rozpoczynającym się we wtorek Zgromadzeniu Ogólnym ONZ - poinformował Departament Stanu dodając, że "potępi" jego próbę wjazdu do USA.

CIA rozpoczęła już dostawy broni dla syryjskich rebeliantów - poinformował w nocy ze środy na czwartek dziennik "Washington Post" na swych stronach internetowych, powołując się amerykańskie źródła rządowe. Na łamach "New York Times" prezydent Rosji Władimir Putin po raz kolejny ostrzegł USA przed interwencją wojskową w Syrii.

Burze z ulewami zaatakowały w poniedziałek amerykańską "Dolinę Słońca", metropolię Phoenix i jej okolice. Miejscami spadło tam nawet 50 l deszczu na metr kwadratowy. Poza miastem gwałtowne strumienie wody spływające ze wzniesień porywały samochody.

Kalifornijska cieśnina Golden Gate zniknęła w kłębach gęstej mgły. Była ona tak gęsta, że niemal całkowicie skryła słynny most o tej samej nazwie. Przez pewien czas widać było tylko szczyty wież prowadzącej do San Francisco przeprawy.

Po wakacyjnej przerwie Kongres USA w poniedziałek wznowi obrady. Jak poinformowało prezydium Senatu, głosowanie nad prezydenckim wnioskiem o zgodę na interwencję w Syrii może odbyć się już w środę. Dzień wcześniej, Barack Obama spotka się z kongresmenami, aby przekonać ich do poparcia tego pomysłu.

Choć zimna wojna dawno minęła, wciąż daje się wyczuć element rywalizacji w rozwoju kosmicznych technologii między Rosją a USA. Rosjanie właśnie pochwalili się przewagą swojego powstającego nowego statku. To udogodnienie w postaci... toalety, której nie posiada projekt amerykańskiej konkurencji.

Czy ilość pieniędzy otrzymywanych od koncernów zbrojeniowych może mieć wpływ na nastawienie polityków wobec interwencji w Syrii? Takie pytanie postawił amerykański portal "Wired" i zbadał wpływy od lobbystów trafiające do senatorów, którzy w środę przegłosowali wstępną zgodę na akcję zbrojną.

Trzęsące się meble, naczynia wypadające z szafek, utrata gruntu pod nogami - to tylko niektóre efekty wstrząsów, które w każdej chwili mogą poczuć mieszkańcy aktywnych sejsmicznie rejonów. Jak niebezpieczny podczas trzęsienia ziemi może stać się nawet własny dom, mogli przekonać się ci, którzy skorzystali z pokazów w mobilnym symulatorze. To pomysł sejsmologów z amerykańskiej Indiany na oswajanie ludzi z potencjalnym zagrożeniem.

Obama odwołuje podróż do Kalifornii i gorączkowo liczy "szable" w Kongresie przed głosowaniami nad rezolucją pozwalającą uderzyć na Syrię. Bo porażka będzie jego osobistą klęską. Choć komisja Senatu zagłosowała za interwencją w Syrii, pozostają wątpliwości, czy także Izba Reprezentantów udzieli na nią zgody prezydentowi USA. Jeden z think tanków podliczył, że ok. 200 kongresmenów publicznie wyrażało swój sprzeciw lub silny sceptycyzm.