USA

USA

Wir polarny znowu zmierza na południe. Dlatego w ciągu kilku najbliższych dni na Środkowym Zachodzie i w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych należy spodziewać się niskich temperatur - informują meteorolodzy. Według prognoz, słupki rtęci spadną prawie do -30 st. C.

Wir polarny znowu psuje pogodę w Ameryce. Pod koniec miesiąca ten cyklon jeszcze bardziej się pogłębi. W efekcie fala chłodu przejdzie przez Środkowy Zachód i Wschód Stanów Zjednoczonych, a z kolei w Kalifornii nasili się zjawisko suszy.

Egzekucja Dennisa McGuire'a potwierdziła obawy jego adwokatów, że użyta do otrucia nowa mieszanka leków zada skazanemu ogromne cierpienie. Mężczyzna umierał w konwulsjach ponad kwadrans. Egzekucję wykonano, choć nawet eksperci władz stanu Ohio przyznawali wcześniej, że nie potrafią przewidzieć dokładnie skutków użycia nowej trucizny.

Podległa rządowi USA Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) zbiera codziennie blisko 200 mln wiadomości sms-owych z całego świata, uzyskując dzięki temu informacje o podróżach i kontaktach użytkowników telefonów - poinformował brytyjski dziennik "Guardian".

Amerykański Senat poparł w nocy z czwartku na piątek ustawę budżetową na rok 2014, przewidującą wydatki państwa na 1,1 bln dolarów. Wcześniej projekt zatwierdziła Izba Reprezentantów. Teraz czeka na podpis prezydenta Baracka Obamy.

Prezydent USA Barack Obama przeprowadził w czwartek rozmowę telefoniczną z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem, w czasie której poruszył temat zmian w tajnych programach dotyczących inwigilacji elektronicznej. Politycy mówili również o sytuacji na Bliskim Wschodzie.

W więzieniu w stanie Ohio (na środkowym zachodzie USA) wykonano w czwartek karę śmierci z użyciem niestosowanej nigdy wcześniej mieszanki trujących substancji. Według świadków skazany Dennis McGuire umierał ponad 15 minut, a zanim zmarł, głośno prychał i miał konwulsje.

Izba Reprezentantów przyjęła w środę ustawę o finansowaniu agencji rządowych do 30 września w wysokości 1,1 bln dolarów. To na skutek grudniowego porozumienia budżetowego.

Amerykanie zatrzymali tuż przed wyjazdem z kraju pochodzącego z Iranu inżyniera, który, według nich, próbował wysłać do dawnej ojczyzny tajne materiały dotyczące samolotów bojowych. Wcześniej przechwycono wysłaną przez niego paczkę z dokumentami dotyczącymi produkcji myśliwca F-35.

- By wziąć prysznic, muszę 40 minut przed pracą dojeżdżać do znajomych - opowiadał w poniedziałek w publicznym radiu jeden z mieszkańców amerykańskiej Wirginii Zachodniej. Już piąty dzień ok. 300 tys. mieszkańców tego stanu ma zakaz picia wody z kranu, a nawet używania jej do gotowania, mycia i prania z powodu wycieku chemicznego do pobliskiej rzeki.

Po raz pierwszy w historii ponad połowa członków Izby Reprezentantów i Senatu jest milionerami - donosi w raporcie zatytułowanym "Klub milionerów" organizacja Center for Responsive Politics, która przeanalizowała majątek amerykańskich parlamentarzystów.