Jakość powietrza w niektórych miastach wciąż jest zła. Smog powrócił m.in. do Krakowa, gdzie w sobotę będzie obowiązywała darmowa komunikacja dla kierowców.
W Polsce znów zaczyna królować wyżowa pogoda. Oznacza to niskie temperatury i brak wiatru, co znacząco wpływa na jakość powietrza. Wyż sprzyja rozwojowi smogu, przez co poziom pyłu zawieszonego w niektórych miastach jest wyższy niż w ostatnich dniach.
Smog, który zalegał ostatnio nad polskimi miastami został przewiany przez wiatr. Zima sprzyja rozwojowi smogu, ale to nie jedyna pora roku, kiedy to zjawisko powstaje. Fizyk atmosfery radzi, jak z nim walczyć.
W walce ze smogiem pomoże nam teraz głównie pogoda, dzięki której jakość powietrza w Polsce powoli zacznie się poprawiać. Niestety, na mapie nadal widzimy sporo czerwonych punktów, do wieczora sytuacja ta powinna się jednak poprawić. Zapoznaj się z aktualną sytuacją w polskich miastach.
Instalacje do oczyszczania powietrza, przetwarzanie smogu na cegły albo pigment, kupowanie czystego powietrza w puszkach. To tylko niektóre z wynalazków obecnych w Chinach, w kraju, w którym smog jest problemem narodowym.
Powietrze w wielu regionach kraju jest zanieczyszczone, czemu sprzyja bezwietrzna pogoda. Władze doradzają niewychodzenie z domów. Jednak ekolog Piotr Skubała wyjaśnia, że niewiele to pomoże, ponieważ smog przenika także do naszych domów. Potrzebne są m.in. konkretne regulacje dotyczące rodzajów paliwa, którymi można palić w piecach.
W Polsce powietrze jest bardzo zanieczyszczone. Nad miastami utrzymuje się smog, który jeszcze z nami pozostanie. Synoptyk TVN Meteo Wojciech Raczyński wyjaśnia, dlaczego.
Wyżowa pogoda utrzyma się jeszcze przez dwa dni - zapowiada Wojciech Raczyński, synoptyk tvnmeteo.pl. To oznacza, że smog może utrzymać się aż do wtorku.
"Nie da się oddychać, bóle głowy, smród. Słaby wiatr przy takim mrozie sprawia, że oddychamy tym, czym trujemy środowisko" - alarmuje Szymon z Warszawy i jak wielu Reporterów 24 obawia się smogu, który zawisł w niedzielę nad Warszawą i Krakowem.
Smog zmusił w niedzielę władze do odwołania setek połączeń na lotniskach w Pekinie i Tiencinie, a także do zamknięcia niektórych autostrad. Poważnie skomplikowało to ruch podróżnych w północnych Chinach zwiększony z powodu trwających obchodów Nowego Roku. Gęsty smog pojawił się również pod koniec roku w Hiszpanii, a na początku 2017 r. na Węgrzech.
- W czwartek wieczorem w Warszawie prognozowane jest wysokie stężenie zanieczyszczeń powietrza, ale nie ma ryzyka przekroczenia poziomów alarmowych - twierdził Tomasz Klech z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie. Ostatecznie poziom szkodliwych pyłów wieczorem w centrum stolicy był "umiarkowany" i wynosił 80 mikrogramów na metr sześcienny, prognozowano 200. Problem jedna nadal jest i dotyczy także innych regionów Polski. Skąd się bierze to nienaturalne zjawisko atmosferyczne?
W Tatrach wieje halny. W Zakopanem porywy wiatru sięgają 72 km/h. Ratownicy TOPR ogłosili drugi stopień zagrożenia lawinowego. Jednak halny ma swoje zalety - oczyszcza powietrze.
Naukowcy zbadali chiński smog i rozwikłali zagadkę mgły, która w 1952 roku przyczyniła się w Londynie do śmierci kilku tysięcy osób. Okazało się, że oba zjawiska mają wiele wspólnego.
Powietrze w Chinach znów jest bardzo zanieczyszczone. Nad Pekinem i okalającym go regionem - Hebei - unosi się gęsty smog. W związku z tym władze Chin wprowadziły pomarańczowy alert w miastach znajdujących się na północy kraju.
Z najnowszych badań brytyjskich naukowców wynika, że drobne cząsteczki, które zanieczyszczają powietrze, odkładają się w mózgu, a to może wywołać chorobę Alzheimera.
W Europie liczba alergików wzrosła, alarmują eksperci i wskazują, że społeczeństwo jest same sobie winne ponieważ coraz więcej osób jest uczulonych na... chemię. Chemię, jaką człowiek stworzył dla poprawy życia ludzi.
Nad Meksykiem wisi najgorszy smog od 10 lat. Władze miasta w walce z zanieczyszczeniem powietrza wprowadziły zakaz jazdy w określone dni tygodnia dla kolejnych dwóch milionów pojazdów.
Z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera rocznie 5 mln ludzi. Połowa z nich to mieszkańcy Indii i Chin, czyli krajów, które odnotowały wysoki wzrost gospodarczy – wynika z raportu opublikowanego przez Instytut Badań nad Konsekwencjami Zdrowotnymi w Bostonie.
Powrót prawie wiosennej pogody w dużej części Włoch oraz brak opadów i nietypowa o tej porze roku susza, spowodowały ogłoszenie nowego alarmu smogowego dla wielkich miast: Rzymu, Turynu, Mediolanu, Florencji i Wenecji.
Scott Kelly, astronauta NASA przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, często publikuje zdjęcia zachwycające internautów na całym świecie. Czasem zdarza się też tak, że nie tylko zapierają dech w piersiach, ale również alarmują. Tak właśnie jest w tym przypadku.