Smog

Smog

Stare piece i brak filtrów spalin. Problemy smogowe Polski

Co roku, wraz z nadejściem chłodnych dni, z domowych kominów przedostają się do atmosfery ogromne ilości trujących związków. Kumulują się blisko ziemi i tworzą smog. Szacuje się, że z powodu zanieczyszczonego powietrza rocznie umiera ponad 40 tysięcy Polaków.

"Mamy do czynienia z całkowitą niewydolnością państwa polskiego"

Według analiz głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza, jeżeli chodzi o pyły i rakotwórczy benzoalfapiren, są domowe piece. W Małopolsce, na Mazowszu i w innych regionach obowiązuje uchwała antysmogowa. Oznacza to, że nie wolno w piecach palić śmieciami, a także wilgotnym drewnem i węglem niskiej jakości. Ale ludzie jej nie przestrzegają - twierdzi Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Smog zalega na Śląsku. W środę bezpłatne przejazdy dla kierowców

Nad wieloma regionami Polski zalega smog. Jakość powietrza znacznie przekracza dopuszczalne normy. W środę sytuacja może być bardzo podobna. Z tego powodu w województwie śląskim przejazdy pociągami Kolei Śląskich oraz komunikacją miejską w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii będą w środę bezpłatne dla kierowców, którzy wybiorą te środki transportu zamiast samochodów.

Jak wyniszcza nas smog

Naukowcy, lekarze, specjaliści z organizacji pozarządowych. Wszyscy są zgodni - smog zabija. Najmniejsze cząsteczki pyłów zawieszonych dostają się do krwioobiegu, po czym rozchodzą się po całym orgazmie. Z powodu zanieczyszczenia powietrza w Polsce umiera 50 tysięcy osób rocznie.

Jakość powietrza w Chinach coraz gorsza. "Ta zima będzie sprawdzianem"

Jak wynika z najnowszych statystyk Greenpeace, jakość powietrza na północy Chin, w tym w Pekinie, była w październiku i listopadzie gorsza niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Zgodnie z szacunkami naukowców z organizacji Berkeley Earth smog zabija rocznie ponad półtora miliona mieszkańców tego kraju.

"Smog realnie nas samych zabija"

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia siedem milionów ludzi rocznie umiera z powodu zanieczyszczenia powietrza. O przyczynach tego problemu oraz rosnącej świadomości Polaków mówili w programie "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 Rafał Sonik i Mirosław Proppé.

Jak zanieczyszczenia powietrza wpływają na alergika?

Jeszcze sto lat temu alergia była obserwowana niezwykle rzadko. Dziś uznawana jest za chorobę cywilizacyjną, a chorych, cierpiących na jej dokuczliwie objawy, jest coraz więcej. Badanie epidemiologiczne wskazują, że w Polsce problem alergii dotyka aż 40 procent populacji, z czego wielu alergików to osoby młode i dzieci. Co zatem przyczynia się do tak dużego wzrostu zachorowań?