Naukowcy, lekarze, specjaliści z organizacji pozarządowych. Wszyscy są zgodni - smog zabija. Najmniejsze cząsteczki pyłów zawieszonych dostają się do krwioobiegu, po czym rozchodzą się po całym orgazmie. Z powodu zanieczyszczenia powietrza w Polsce umiera 50 tysięcy osób rocznie.
Największe szkody dla zdrowia ludzkiego powodują pył zawieszony (PM), dwutlenek azotu (NO2) i ozon przypowierzchniowy (O3). Niszczycielskie są też rakotwórcze benzo(a)pireny.
Im mniejsze cząsteczki pyłów zawieszonych, tym głębiej mogą penetrować nasze organizmy. Prawdziwym zabójcą jest pył PM1, czyli taki, którego cząsteczki są mniejsze niż jeden mikrometr. Dla porównania - grubość ludzkiego włosa to około 60 mikrometrów.
Drobinki PM1 potrafią przedostać się do krwioobiegu i powodować spustoszenie w całym ciele człowieka. Problem jest tym większy, że w przypadku tych drobinek nie określono dopuszczalnych norm. Pył PM1 w pomiarach wlicza się do odczytów pyłu PM2,5.
Pierwszy poddaje się układ krążenia
Osoby oddychające zanieczyszczonym powietrzem są narażone przede wszystkim na choroby układu krążenia: niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, zakrzepicę.
W drugiej kolejności ze smogiem przegrywa układ oddechowy. Narażeni na długotrwałą ekspozycję na zanieczyszczenia powietrza chorują na raka płuc, astmę. Cierpią z powodu chronicznego kaszlu, kataru, notorycznie podrażnionego gardła.
Smog nie oszczędza też układu nerwowego. Może powodować zaburzenia koncentracji (a nawet obniżenia wskaźnika IQ).
Dzieci i osoby starsze - najliczniejsze ofiary smogu
Na szkodliwe skutki smogu narażone są zwłaszcza dzieci, których mechanizmy obronne nie zostały jeszcze dobrze wykształcone oraz osoby starsze, u których ze względu na wiek mechanizmy działają mniej sprawnie.
Ponad 5000 papierosów rocznie
W Polsce w czołówce miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrze przodują te położone w Małopolsce. Mieszkańcy Krakowa wdychają w ciągu roku tyle zanieczyszczeń, jakby wypalili 2543 papierosy. Jeszcze gorzej jest w Suchej Beskidzkiej, której mieszkańcy "wypalają" 5401 papierosów.
Gigantyczne wydatki na leczenie
Gdyby Polska do 2050 odeszła od gospodarki opartej na węglu, Narodowy Fundusz Zdrowia zaoszczędziłby nawet 123 miliardy złotych - wykazał raport naukowców z fundacji WWF Polska, którym przewodniczył jej prezes Mirosław Proppé. Właśnie tyle wydaje się na leczenie osób, które zapadły na choroby związane z oddychania powietrzem niskiej jakości.
Autor: ao/map / Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock