Smog

Smog

44 procent respondentów w sondażu CBOS oceniło, że smog jest poważnym problemem w ich okolicy, w tym dla 19 procent - bardzo poważnym. Według 29 procent uczestników badania skala smogowego problemu jest niewielka. 24 procent ankietowanych w ogóle go nie dostrzega.

W niedzielę rano w większości kraju powietrze było dobrej i świetnej jakości. Niestety, na mapie pojawiły się miejsca, w których unosiły się zanieczyszczenia.

W czwartkowy poranek jakość powietrza miejscami pozostawiała wiele do życzenia. Miejscami powietrze było średnie, a nawet niezdrowe. W Warszawie o poranku było źle.

W piątek smog dokucza od rana przede wszystkim mieszkańcom południowej Polski. Zanieczyszczenia sprawiają, że miejscami jakość powietrza jest fatalna.

Rusza rządowy program "Stop Smog", która ma opierać się na termomodernizacji. Na pierwszy ogień rzucone będą 22 miasta, które znajdują się na niechlubnej liście 50 miast europejskich o najgorszej jakości powietrza.

Tego typu samoobsługowe urządzenia są rozlokowane po całej Polsce. Pyłomierze, bo o nich mowa, pokazują nam dobitnie, jak wygląda smog. Filtry, które po zaledwie dobie są czarne jak węgiel unaoczniają, jak bardzo zanieczyszczonym powietrzem oddychamy. We Wrocławiu jakość powietrza zaczął monitorować dron.

Potrzebujemy kompleksowej polityki antysmogowej - mówił na antenie TVN24 Marek Józefiak z Greenpeace. Podkreślił, że dużym problemem jest brak norm jakości węgla w Polsce, a co za tym idzie - palenie w piecach najtańszymi odpadami węglowymi.

Wyż przyniesie smog. Aby powstał smog, potrzebne są odpowiednie warunki atmosferyczne. Do Polski zbliża się mróz, który niestety doprowadzi do akumulacji zanieczyszczeń. Dlaczego tak się dzieje, tłumaczyła na antenie Tvn24 fizyk atmosfery dr Joanna Remiszewska-Michalak.