Irlandia

Irlandia

Burgerowa afera w Irlandii. W mięsie końskie DNA z Polski?

Testy mające ustalić, skąd pochodzi konina wykryta w burgerach z wołowiny, produkowanych w Republice Irlandii i eksportowanych do Wielkiej Brytanii wykazały, że jej prawdopodobnym źródłem jest składnik, obecny w surowcu importowanym z Polski - poinformowała telewizja RTE.

"Jedność Irlandii to dobry pomysł". Adams chce referendum

Rządy w Londynie i Dublinie powinny ustalić datę referendum, w którym mieszkańcy Irlandii Płn. wypowiedzą się ws. połączenia obu części wyspy - uważa przewodniczący partii Sinn Fein Gerry Adams, który zainaugurował kampanię na rzecz zjednoczenia.

Konina w sklepowych hamburgerach w Tesco

Końskie mięso znaleziono w burgerach sprzedawanych w sklepach w Wielkiej Brytanii i Irlandii. W części produktów wykryto też wieprzowinę. Według irlandzkiej organizacji bezpieczeństwa żywności, mięso nie powoduje zagrożenia dla zdrowia.

Bezrobocie najwyższe od prawie 20 lat. UE w ciemnych barwach

Spadek przychodów gospodarstw domowych, najwyższe od prawie 20 lat bezrobocie, rosnące zagrożenie ubóstwem - taki obraz konsekwencji kryzysu wyłania się z przedstawionego przez Komisję Europejską raportu na temat zatrudnienia i rozwoju społecznego w UE.

Unijna prezydencja dla kolejnego państwa pod kroplówką

Po Cyprze, który czeka na pomoc od międzynarodowych kredytodawców, półroczną prezydencję w Radzie UE obejmuje 1 stycznia Irlandia, którą w 2010 r. przed bankructwem uratowała pożyczka 85 mld euro. Główny priorytet Dublina to wzrost gospodarki i zatrudnienia.

Pęka antyaborcyjny bastion. Irlandia zliberalizuje przepisy

Irlandia, znana z niezwykle konserwatywnego prawa de facto całkowicie zakazującego aborcji, zliberalizuje przepisy. Rząd ogłosił, iż planuje wprowadzić zmiany, pozwalające przerwać ciążę w sytuacji, gdy zagraża ona życiu matki.

Balcerowicz: Europę uzdrowią gospodarki narodowe, a nie centralizacja

Aby zapobiec kryzysom w przyszłości, uwagę należy poświęcić uzdrowieniu polityki gospodarczej na szczeblu narodowym. Samo zarządzanie na poziomie eurostrefy, choć ważne, nie wystarczy - ocenia Leszek Balcerowicz w czwartkowym wydaniu "Financial Timesa", w którym opublikował swoją analizę.

Leje również w Irlandii. Nieprzejezdne drogi

Fatalny dzień mają za sobą irlandzcy kierowcy. To przede wszystkim oni odczuli skutki intensywnych opadów, jakie nawiedziły kraj w nocy z niedzieli na poniedziałek. Niebawem Irlandczycy będą mierzyć się z mrozem.

Zorza polarna zaczarowała irlandzkie niebo

Zapierające dech w piersiach zdjęcia zorzy polarnej widzianej z hrabstwa Donegal w Irlandii przesłał do naszej redakcji Reporter 24. To kolejne ujęcia tego zjawiska, które za sprawą wybuchów na Słońcu można było oglądać na północnym niebie.

Ksiądz z żoną i kobieta w sutannie?

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie irlandzkiego Stowarzyszenia Księży, zdecydowana większość katolików w Irlandii opowiada się za zniesieniem obowiązkowego celibatu księży i za udzielaniem święceń kapłańskich kobietom.

Polski drugim językiem. Polaków więcej niż Brytyjczyków

Polacy od dawna doskonale czują się w Irlandii. I przekłada się do na liczby. Potwierdzają to wyniki spisu powszechnego za rok 2011. Wynika z niego, że osób urodzonych w Polsce mieszka w Irlandii więcej niż Brytyjczyków, a język polski stał się drugim językiem - donosi Centralne Biuro Statystyczne.

Przyjmował pieniądze i kłamał

Był premier Irlandii Bertie Ahern otrzymał poufnie jako minister finansów 276 tys. dolarów i potem wielokrotnie kłamał na ten temat - głosi ogłoszony w czwartek werdykt, kończący dochodzenie w tej sprawie. Sędziowie nie uznali jednak Aherna za winnego korupcji.