Irak

Irak

Wycofanie wojsk amerykańskich z Iraku nie było błędem Baracka Obamy. USA nie są w pełni odpowiedzialne za pojawienie sie dżihadystów z Państwa Islamskiego, bo winę za to ponosi były już premier Nuri al-Maliki - twierdzi w swojej analizie sytuacji w Iraku dr Patrycja Sasnal z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Jej zdaniem Obama odniósł w Iraku sukces w ostatnich tygodniach, bo przekonał samych Irakijczyków do pozbycia się Malikiego, który doprowadził do podziałów w biednym społeczeństwie.

Nowy premier Iraku Hajder al-Abadi wezwał w piątek Irakijczyków wszystkich wyznań i grup etnicznych do pojednania i stworzenia wspólnego frontu w obliczu niebezpiecznej sytuacji, w jakiej znalazł się kraj.Abadi ostrzegł Irakijczyków, że mają przed sobą "trudną drogę". Na swym profilu na Facebooku nowy premier napisał, że nie będzie składał nierealistycznych obietnic; wezwał tylko Irakijczyków, by "pracowali wspólnie" w sytuacji, gdy krajowi zagraża wojna na tle religijnym.

Niemcy rozpoczęły akcję pomocy humanitarnej dla uchodźców z północnego Iraku. Z lotniska w Hohn w Szlezwiku-Holsztynie odleciało pięć samolotów Bundeswehry z żywnością i lekarstwami. Szef MSZ Frank-Walter Steinmeier pojedzie w weekend do Iraku.

Rząd brytyjski gotów jest dostarczać broń bezpośrednio Kurdom zaangażowanym w konflikt zbrojny z dżihadystami w północnym Iraku, jeśli się o to zwrócą – postanowiono na czwartkowym posiedzeniu sztabu kryzysowego Cobra.

Ewentualna amerykańska ewakuacja irackich jazydów otoczonych przez dżihadystów w masywie górskim Sindżar okazuje się mało prawdopodobna - oświadczył w środę Pentagon. Grupa zwiadowcza USA dokonała oceny sytuacji na miejscu.

Wielka Brytania wyśle wojskowe śmigłowce Chinook, by dostarczyć pomoc uchodźcom w Iraku - poinformował rzecznik premiera Davida Camerona. Londyn zgodził się również transportować dostarczane przez inne kraje zaopatrzenie wojskowe dla sił kurdyjskich. Do Iraku przybyło również kolejnych 130 amerykańskich doradców wojskowych.

Watykan zażądał we wtorek od przedstawicieli świata muzułmańskiego wyraźnego potępienia "bez żadnego wahania" barbarzyństw dżihadystów z Państwa Islamskiego, oceniając, że "żadne przyczyny, a już na pewno nie religia, ich nie usprawiedliwiają". Dzihadystyczne "państwo" potępił także najwyższy dostojnik muzułmański w Egipcie, wielki mufti tego kraju Szawki Ibrahim Abdel-Karim Allam. Nazwał je skorumpowaną ekstremistyczną organizacją, która szkodzi islamowi.

Administracja prezydenta USA Baracka Obamy zaczęła bezpośrednio dozbrajać Kurdów w Iraku, by mogli podjąć walkę z bojownikami Państwa Islamskiego - poinformował wysoki rangą przedstawiciel Białego Domu. Tymczasem rzecznik niemieckiego rządu stwierdził, że Berlin pozostaje wierny swojej zasadzie nie wysyłania broni w strefę prowadzenia konfliktów zzbrojnych i nie ma mowy o wyjątku również w tym przypadku.