Irak

Irak

Amerykanie będą jednak walczyć w Iraku? Apache już w akcji

Nie zaszły jeszcze okoliczności, które wskazywałyby na to, że konieczne będzie użycie w Iraku amerykańskich żołnierzy - nawet w bardzo ograniczonym stopniu - ale sytuacja ta może się zmienić. Amerykańskie śmigłowce Apache w Iraku już walczą.

Mimo nalotów dżihad ciągle w natarciu. Iracka prowincja prosi o pomoc

Samoloty państw Zachodu i sojuszniczych krajów arabskich już od niemal miesiąca bombardują fanatyków z Państwa Islamskiego i wspierają walczących z nimi Kurdów oraz Irakijczyków. Dżihadyści nie ustają jednak w ofensywie. Sytuacja w syryjskim Kobane staje się krytyczna. Oblegający to strategiczne kurdyjskie miasto fanatycy szturmują już centrum. W Iraku mają być natomiast bliscy opanowania całej wielkiej prowincji Anbar. Tamtejsze władze apelują o pomoc.

Dżihadyści porwali 25 tys. jazydek, "by je gwałcić i sprzedawać"

Dżihadyści z państwa Islamskiego, którzy zajęli ogromne tereny na północy i w centrum Iraku, porwali 25 tys. młodych jazydek. Część z nich wywieźli do Syrii, część przetrzymują w niewoli w Iraku. - Zostały porwane, by były gwałcone. Inne są sprzedawane za 150 dolarów - powiedziała Wian Dachil, jedyna reprezentantka jazydów w parlamencie w Bagdadzie, w wywiadzie dla Radia Wolna Europa.

Państwo Islamskie: zestrzeliliśmy wojskowy śmigłowiec

Bojownicy z Państwa Islamskiego twierdzą, że zestrzelili w północnym Iraku śmigłowiec należący do rządowej armii. Informację przekazał amerykański ośrodek monitorujący działalność islamistów w internecie SITE.

Wojna z Bliskiego Wschodu przeniosła się na niemieckie ulice

Trwająca na Bliskim Wschodzie niezwykle brutalna wojna pomiędzy Kurdami a fanatykami z Państwa Islamskiego przenosi się do Europy. Podczas starć między Kurdami a islamistami w Hamburgu i Celle co najmniej 23 osoby zostały ranne. Policja musiała użyć armatek wodnych.

Kanada będzie uczestniczyć w bombardowaniach dżihadystów w Iraku

Kanadyjski parlament wyraził we wtorek zgodę na udział sił powietrznych tego kraju w prowadzonych pod dowództwem USA bombardowaniach pozycji Państwa Islamskiego (IS) w Iraku. O zaangażowanie lotnictwa w operację wnioskowała konserwatywna partia premiera Stephena Harpera.

Uciekła z szeregów Państwa Islamskiego. "Byłam przerażona sama sobą"

- Najgorszą rzeczą był widok mężczyzny, któremu odcięto głowę na moich oczach - wspomina Syryjka, która dołączyła do dżihadystów z Państwa Islamskiego, ale w końcu uciekła przerażona ich okrucieństwem. Khadija opowiedziała dziennikarce CNN, jak to się stało, że z nauczycielki szkoły podstawowej stała się członkinią znanej z bezwzględności, złożonej jedynie z kobiet brygady Al-Khansa.

Belgowie zaatakowali dżihadystów

Myśliwiec F-16 należący do Belgijskich Sił Powietrznych przeprowadził w niedzielę pierwszy atak na pozycje bojowników z Państwa Islamskiego - podało w komunikacie ministerstwo obrony tego kraju. Tym samym Belgia fizycznie dołącza do koalicji państw prowadzących naloty na przyczółki dżihadystów.

Kolejni chętni do zrzucania bomb na fanatyków

Kanadyjskie myśliwce wezmą udział w atakach powietrznych na siły organizacji Państwo Islamskie (IS) w Iraku - poinformował premier Kanady Stephen Harper. Misja maszyn z liściem klonowym na skrzydłach ma potrwać maksymalnie pół roku.