Grecja

Grecja

Coraz większe napięcie przed dzisiejszym spotkaniem Eurogrupy ws. Grecji. Ateny żądają, żeby ministrowie finansów strefy euro potwierdzili na piśmie postęp w negocjacjach, ale ich zachodni partnerzy są na razie sceptyczni.

- Grecja będzie trzymać się swoich obietnic wobec wyborców, a nie ustępować we wszystkim w negocjacjach z wierzycielami - powiedział Gabriel Sakellaridis, rzecznik greckiego rządu. Grecki parlament przyjął dziś ustawę torującą drogę do przywrócenia do pracy 4 tys. pracowników sektora publicznego zwolnionych w ramach niedawnych cięć. To może się nie spodobać zachodnim kredytodawcom, którzy chcą wymóc na Atenach kolejne reformy, a nie cofanie tych już dokonanych.

Dziesiątka izraelskich myśliwców została przebazowana do Grecji, gdzie Izraelczycy trenowali pokonywanie posiadanych przez Greków rosyjskich systemów przeciwlotniczych S-300. Podobne mogą w przyszłości dostać Irańczycy. Izraelskie wojsko najwyraźniej trenuje możliwość przedarcia się przez taką obronę w drodze do irańskich instalacji jądrowych.

Z pierwszym dniem maja do Aten zawitało prawdziwe lato. Termometry w cieniu wskazywały 30 st. C. Oprócz upału mieszkańcom stolicy Grecji doskwierało prażące słońce. Według prognoz fala upału utrzyma się przez kilka kolejnych dni.

Od 3 do 5 mld euro zaliczki - tyle ma nadzieję otrzymać grecki premier Aleksis Cipras za umowę, którą jego rząd ma zawrzeć z Rosją. Kontrakt dotyczy współpracy energetycznej przy projekcie gazociągu Turecki Potok - pisze The Moscow Times. Dziennik dodaje, że Moskawa nie potwierdziła faktu przekazania jakichkolwiek funduszy.

- Wyjście Grecji ze strefy euro jest dla mnie nie do pomyślenia - powiedział prezydent Grecji Prokopis Pawlopoulos w wywiadzie dla niemieckiej gazety "Der Spiegel". Urzędujący od marca Pawlopoulos zapewnił także, że jego kraj ma zamiar spłacić całkowicie swoje długi. Jednocześnie chce poruszyć z prezydentem Niemiec temat reparacji wojennych dla Grecji.

Podczas burzliwej debaty parlamentarnej w nocy z piątku na sobotę minister spraw wewnętrznych Grecji Nikos Wucis oświadczył, że jeśli zajdzie taka potrzeba, rozpisane zostaną przedterminowe wybory parlamentarne, by Grecy wypowiedzieli się nt. polityki rządu.

Unijny komisarz ds. gospodarczych Pierre Moscovici zapewnił w czwartek, że mimo "bardzo słabego postępu" w negocjacjach z Atenami "nie są prowadzone przygotowania" do wyjścia Grecji ze strefy euro.

Grecki rząd prowadzi negocjacje z Rosją na temat zakupu nieokreślonej liczby rakiet do systemu przeciwlotniczego S-300 - podała agencja RIA Nowosti, powołując się na ministra obrony Grecji, Panosa Kammenosa. Rozmowy mają być pokłosiem ubiegłotygodniowej wizyty premiera Alexisa Tsiprasa na Kremlu.