Chiny

Chiny

Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza ostrzegła w sobotę, w dniu swojego święta, że rosną zagrożenia na granicach Chin, w tym na spornych wodach na Morzu Południowochińskim i Morzu Wschodniochińskim.

Chińczycy, którzy otrzymali prawo do organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022, zapewniają, że śniegu nie zabraknie. Jeszcze przed ogłoszeniem decyzji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego zarzucano Pekinowi, że będzie zmagać się z deficytem naturalnego śniegu. Jednak w tym regionie zimy potrafią być białe, a temperatura spada poniżej zera.

Opiekunowie pandy wielkiej w tajpejskim zoo są przekonani, że ich podopieczna, udając ciążę, celowo ich oszukała. 11-letnia samica otrzymała dodatkowe porcje jedzenia i klimatyzowane pomieszczenie po tym, jak wystąpiły u niej objawy ciąży. Okazało się, że wcale nie jest przy nadziei.

Władze Chin odzyskały od urzędników i działaczy politycznych zagarnięty w formie łapówek państwowy majątek wartości 38,7 mld juanów (6,2 mld dolarów) - podał w środę oficjalny chiński dziennik "Renmin Ribao", powołując się na partyjną komisję antykorupcyjną.

Kwestie współpracy gospodarczej turecko-chińskiej, umacniającej się w ostatnich latach, możliwe kupno chińskich systemów antyrakietowych i sytuacja turkojęzycznej mniejszości ujgurskiej - to możliwe tematy środowej wizyty prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana w Chinach. Mimo sporu między Ankarą a Pekinem o kwestię ujgurską, wymiana gospodarcza między oboma krajami kwitnie.

O 14 proc. spadnie w ciągu trzech najbliższych tygodni wartość chińskiej giełdy - prognozuje Tom DeMark, analityk, który przewidział krach na szanghajskim parkiecie w 2013 roku. Jego zdaniem w Chinach może powtórzyć się scenariusz z lat 30. XX wieku, kiedy to doszło do Wielkiego Kryzysu.

Fabrykę podróbek iPhone'ów, która wyprodukowała ponad 41 tys. fałszywych smartfonów o wartości 19 mln USD, zlikwidowała policja w Pekinie. Dziewięć osób aresztowano - podała w poniedziałek agencja Reutera powołując się na chińskie siły bezpieczeństwa.

Chińska policja zatrzymała Linga Jihua, byłego najbliższego doradcę poprzedniego chińskiego prezydenta Hu Jintao. Oskarżono go o m.in. branie gigantycznych łapówek. Media już w poniedziałek podały, że Ling został usunięty z partii i z rządowych posad.

Głównodowodzący amerykańskiej Floty Pacyfiku admirał Scott Swift wziął udział w „rutynowym locie zwiadowczym” nad spornymi wodami Morza Południowochińskiego. Według informacji chińskich mediów miało to miejsce w trakcie manewrów chińskiej marynarki lub krótko po ich zakończeniu. Flota Chin ćwiczyła na tym akwenie operacje desantowe.

Chińska telewizja CCTV opublikowała nagranie, które ma przedstawiać członków działającego w Sinciangu ugrupowania separatystycznego. Widać na nim, jak małe dzieci szkolone są w posługiwaniu się bronią i silnie indoktrynowane, co ma uczynić z nich całkowicie posłuszne „maszyny do zabijania”.