Brazylia

Brazylia

Północno-wschodnią Brazylię nawiedziła największa susza od 30 lat. Władze wprowadziły stan wyjątkowy w 266 gminach. Brak wody zmusza ludzi do migracji w poszukiwaniu pracy. Jednocześnie w dorzeczu Amazonki nastąpiła katastrofalna powódź na niewyobrażalną skalę.

W Brazylii opancerzanie samochodów nie jest już domeną przedstawicieli władz i najbogatszych obywateli. Z obawy przed rosnącą ilością napadów, porwań i rabunków dokonywanych na ulicach, już nawet średniozamożni Brazylijczycy zaczęli kupować samochody odporne na ostrzał z broni ręcznej. Furorę robią zestawy, które można montować do zwykłych samochodów. Kosztują kilkanaście tysięcy dolarów.

Mężczyzna i dwie kobiety, aresztowani pod zarzutem zamordowania przynajmniej dwóch kobiet w Brazylii przyznali się do zabójstw oraz kanibalizmu. Wszyscy należeli do sekty i w czasie przesłuchania zeznali, że to "głosy" kazały im zabijać i jeść ofiary.

Brazylijski reporter i jego operator byli świadkami próby morderstwa, gdy na przedmieściach miasta Joao Pessoa kręcili materiał o przestępczości. Dziennikarze usłyszeli strzał i pobiegli w stronę jednego ze sklepów. Tam zobaczyli na ziemi rannego mężczyznę.

- Po pięciu miesiącach pokonałem raka - oświadczył rodakom 66-letni niezwykle popularny wśród Brazylijczyków były prezydent Luiz Inacio Lula da Silva. Lula zapowiedział, że powróci do polityki.

Z komiksu do prawdziwego życia - brazylijska policja zatrudniła Batmana. W rolę superbohatera wcielił się emerytowany funkcjonariusz. A wszystko po to, by pokazać dzieciom różnicę między dobrem i złem oraz wyjaśnić rolę policjantów - stróżów prawa.

W internecie rekordy popularności bije nagranie ratowania stada delfinów. Film został nakręcony przez niemieckiego turystę na plaży w Brazylii i umieszczony w sieci parę dni temu.

Pożar wybuchł w należącej do Brazylii stacji badawczej Comandante Ferraz na Wyspie Króla Jerzego u wybrzeży Antarktydy. Ewakuowano ponad 40 osób. W akcji ratunkowej zginęło dwóch brazylijskich żołnierzy, jeden został ranny.

W zachodnim stanie kraju, Acre w Amazonii, powódź pozbawiła dachu nad głową prawie 17 tys. osób. Na zdjęciach wykonanych z helikoptera widać zalane przez rzekę place i ulice, przygotowane do karnawałowej zabawy. Trwa walka z powodzią.

14-letni chłopiec zginął zastrzelony w Rio de Janeiro, zaledwie kilka ulic od sambodromu, na którym w najlepsze trwa słynny karnawał. W strzelaninie ranne zostały cztery inne osoby.

Karnawał w poszczególnych krajach wygląda inaczej. Jedno jest jednak takie samo: radość, feeria barw i zabawa, które jednoczą ludzi bez względu na wiek, wykształcenie i miejsce zamieszkania. Zobacz jak wygląda karnawał w Polsce i na świecie.

W Rio de Janeiro trwa karnawałowe szaleństwo. Pogoda będzie sprzyjać kolejnym dniom zabawy w rytmie samby. Uczestnicy i obserwatorzy barwnych pochodów odczują temperaturę na poziomie 37 st. C, ale roznegliżowane tancerki na pewno jeszcze ją "podkręcą".

Kilka tysięcy policjantów z najuboższego stanu Brazylii od 10 dni strajkuje. Jak na razie jedynym efektem ich protestu jest podwojenie się liczby morderstw w Bahii. Dlatego też prezydent kraju Dilma Rouseff ostro krytykuje strajk.

Kolorami krajów, z których na Światowe Dni Młodzieży przyjadą młodzi ludzie z całego świata do Rio de Janeiro, rozbłysł pomnik Chrystusa Odkupiciela. Iluminacja robi wrażenie, bo 38-metrowy monument znajduje sie na szczycie granitowej góry Corcovado.

Co najmniej dwie osoby zginęły, a 11 zostały uwięzionych w gruzach po tym, jak wieczorem runął wieżowiec w centrum Rio de Janeiro. 18-piętrowy budynek częściowo zawalił się po silnej eksplozji.

Coraz więcej miast w Brazylii ogłasza stan wyjątkowy z powodu powodzi. Mimo ogłoszonej ewakuacji w stanie Rio de Janeiro, wielu mieszkańców odmówiło opuszczenia swoich domów. Jest już 12 ofiar śmiertelnych.

Pięć dzielnic Rio de Janeiro znalazło się pod wodą, gdy wezbrana woda przerwała zaporę w pobliżu miasta. Południowa Brazylia zmaga się z lawinami błotnymi i powodziami po ulewnych deszczach. Zginęło co najmniej osiem osób, ponad 13 tysięcy zostało ewakuowanych.