blogi

blogi

Ciągle pada na Podkarpaciu. "Ile jeszcze?"

"Ile jeszcze szkód wyrządzą tegoroczne ulewy?" - pytają zdenerwowani mieszkańcy Podkarpacia, którzy zamieszczają w serwisie Kontaktu 24 zdjęcia pokazujące skutki wieczornych i porannych ulew.

"Do prognoz zachowam dystans"

Ponarzekać dobra rzecz – nie wszyscy, ale większość lubi. Za drogo, za tanio, za chłodno, za ciepło, nie tędy, ile można, dlaczego tak? Wyrzucić z siebie rozczarowania i będzie lepiej.

Litry, milimetry... Jak się mierzy deszcz?

Pisząc czy mówiąc o deszczu musimy określić jego miarę. I tu niejednokrotnie odbiorcy informacji mają problem, nie rozumiejąc o co chodzi z tymi milimetrami i litrami.

W lipcu zawsze najbardziej pada

W redakcji meteo powstała nowa nazwa miesiąca lipiec, a mianowicie "lipcopad". Rzeczywiście, cały czas jakieś deszczowe chmury przemieszczają się nad Polską, to z południa na północ, to z zachodu na wschód. I oddechu nie ma od deszczu, a każdy marzy już o stabilizacji pogody i niebie bezchmurnym ze słońcem, nie tak na chwilę, ale chociaż na tydzień.

Zubi zaprasza do zwiedzenia fińskiej fabryki

W najbliższym odcinku magazynu Dobre Klimaty zaproszę ponownie do Finlandii, do zwiedzania fabryki domów drewnianych. Tym razem odwiedzimy jedną z większych fabryk, dostarczających swoje produkty także na rynek europejski.

Bez słońca, bez humoru

Na południu kraju, wschodzie i w centrum wzrosło zachmurzenie. I zmianie uległy tym samym warunki biometeorologiczne. Zachmurzenie wpływa bowiem na usłonecznienie. Zarówno jedno, jak i drugie wpływa na stan psychiczny człowieka.

Dobroczynne UV na północy i w centrum

Ranek i południe w Polsce na przeważającym obszarze kraju słoneczne, oprócz południa i południowego-wschodu, gdzie przybywa chmur. W Warszawie nareszcie słonecznie i od razu poprawiły się warunki biometeorologiczne.

Ekologia: będziemy kroczyć tą drogą

Chciałem podziękować za pozytywne zdanie o magazynie Dobre Klimaty. Ja również zagłębiając się w tematy ekologii, odkrywam ile dobra jeszcze nie wykorzystanego znajduje się w przyrodzie. Będziemy kroczyć tą drogą.

Dziś będziemy senni i wrażliwi

Bałkany, Rosję, Wyspy Brytyjskie i Islandię obejmują wyże. Pozostałą część kontynentu europejskiego zalegają układy niżowe. Przeważająca część Polski znajduje się pod wpływem niżu znad południowej Skandynawii, tylko na południu kraju zaznacza się pogodny klin wysokiego ciśnienia.

"Armagedon to w Polsce norma"

Okazuje się, że silne wyładowania towarzyszące burzom, pioruny, porywisty wiatr, opady deszczu niekiedy opady gradu, trąby powietrzne, intensywne opady deszczu, wysoka temperatura nawet powyżej 30 stopni w miesiącach letnich to norma.

Komórki burzowe są mobilne. To dobrze

Burze od południa, znad Czech i Słowacji, wkroczyły do Polski. Będą stopniowo przemieszczać się na północ i obejmować swoim zasięgiem południe, wschód i centrum kraju. Komórki burzowe są mobilne, nie utrzymują się w miejscu, ale przemieszczają.

Lipiec i... "lipna pogoda"

Ponieważ często narzekamy na pogodę - a to z zimno, a to za ciepło, a to za sucho, a to za mokro - natura postanowiła każdemu dać szansę na ponarzekanie lub na zadowolenie.

Ogrzewa nas wyż znad Bieszczad

Nad Europą Północną i Zachodnią zalegają niże z centrami nad Szkocją i Morzem Białym. Pozostałą część kontynentu europejskiego obejmują układy wysokiego ciśnienia. Polska jest pod wpływem wyżu znad Bieszczad.

Jej wysokość chmura burzowa

Chmury burzowe w Polsce osiągają swoje maksymalne wysokości w lipcu i sierpniu. Potrafią rozwinąć się do nawet 15 km. Zdarza się rzadko, że przy napływie bardzo gorącego zwrotnikowego powietrza o cechach morskich, przy tzw. głębokiej konwekcji (silnych prądach wstępujących), chmury te osiągają nawet 16 km wysokości. W strefie równikowej Cb dochodzą do 17-18 km wysokości. W Polsce tak wysoko rozwinięte chmury burzowe się nie zdarzają.

Niż odejdzie, burze zostaną

W czwartek niż, kształtujący pogodę w Polsce, przemieści się nad południową Szwecję, a front chłodny z nim związany dojdzie do naszej wschodniej granicy.