Świat

Świat

Oficjalnie poprosiliśmy regulatora o ocenę szczepionki Oxford/AstraZeneca, aby ustalił, czy spełnia ona rygorystyczne normy bezpieczeństwa - powiedział brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. Tym samym rozpoczął się proces dopuszczania do użytku "szczepionki oksfordzkiej" na koronawirusa. Brytyjskie władze liczą na to, że pierwsze szczepienia odbędą się już w grudniu i pomogą w zahamowaniu pandemii COVID-19.

Podczas gdy u nas temperatura spada - bywa, że poniżej zera - i miejscami prószy śnieg, zaludniają się plaże Nowej Południowej Walii i Australii Południowej. W weekend na antypodach ma być upalnie, a temperatura może przekroczyć 40 stopni Celsjusza. We wtorek 1 grudnia w Australii rozpoczyna się oficjalne, kalendarzowe lato.

Dzięki szczepionce możliwe będzie uzyskanie stopniowej kontroli nad COVID-19 w 2021 roku - przewiduje dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do spraw sytuacji kryzysowych doktor Michael Ryan. Na jesień przyszłego roku typuje termin powrotu do "jakiejś formy normalnego życia" francuski epidemiolog Arnaud Fontanet. Także i on uzależnia to od szerokiej skali szczepień.

Nie wszyscy kierowcy w Rumunii byli przygotowani na uderzenie zimy. Pierwsze opady śniegu przyniosły pierwsze utrudnienia i wypadki na drogach, z czego niektóre wyglądały bardzo groźnie. Pomocy potrzebowała nawet sama pomoc drogowa.

Wszelkie perspektywy szybkiego wyjścia z pandemii, w tym dzięki pojawieniu się szczepionki, to tylko hipoteza na pocieszenie - oceniła włoska wirusolożka z laboratorium, które jako pierwsze w Europie wyizolowało koronawiursa SARS-CoV-2. Podkreśliła, że tak jak wszystkie pandemie były cykliczne, "stanie się tak też tym razem".