Świat

Świat

Liczba ofiar śmiertelnych huraganu Jota przekroczyła 40, część zginęła w osuwiskach ziemi spowodowanych przez ulewne opady deszczu. Spośród tych, którzy przeżyli, wielu zostało bez dachu nad głową. Od północnej Kolumbii po południowy Meksyk żywioł dewastował niemal wszystko, co spotykał na swojej drodze.

Do niektórych zachodnich regionów Rosji napłynęło wyjątkowo zimne powietrze. Pojawiły się marznące opady i silniejszy wiatr. Władze i służby bezpieczeństwa zaapelowali do mieszkańców miast takich jak Moskwa, by poruszając się na zewnątrz, zachowywali bezpieczeństwo.

- Jesteśmy świadkami pewnych zmian (...). W tym regionie tworzy się własny wariant koronawirusa z pewnymi mutacjami - powiedziała we wtorek szefowa rosyjskiego urzędu Rospotrebnadzor, koordynującego walkę z epidemią.

Firmy farmaceutyczne i ośrodki badawcze na całym świecie pracują nad szczepionką na COVID-19. W toku są testy z udziałem dziesiątek tysięcy uczestników. Jeden z producentów w poniedziałek ogłosił, iż jego eksperymentalny preparat okazał się skuteczny w ponad 90 procentach. Co wiemy na temat "wyścigu po szczepionkę" przeciwko koronawirusowi? W formie pytań i odpowiedzi informacje zebrała agencja Reutera.

Mieszkańcy państw spustoszonych niecałe dwa tygodnie temu przez Etę z niepokojem oczekują nadejścia kolejnego huraganu. Iota - obecnie huragan trzeciej kategorii - może jeszcze przybrać na sile, przynosząc "katastrofalny wiatr, zagrażające życiu fale sztormowe i ekstremalne opady deszczu".