Świat

Świat

Tysiące mieszkańców Bangkoku usiłują na wszelkie sposoby wydostać się z zagrożonego powodzią miasta, podczas gdy inni próbują wznosić prowizoryczne wały wokół swoich domów. - Jeśli wszystkie trzy tamy nie wytrzymają, cały Bangkok znajdzie się pod wodą - mówi premier Yingluck Shinawatra.

W dotkniętych trzęsieniem ziemi miastach na wschodzie Turcji stopniowo odwołuje się akcje ratunkowe, a na pierwszy plan wysuwa się problem, jak zapewnić tymczasowe schronienie setkom tysięcy ofiar, wobec ujemnych temperatur w nocy i spodziewanych opadów śniegu.

Nad Morzem Śródziemnym skończyło się lato. Po letnich wyżach nastał czas aktywnych, deszczowych niżów. Będą one w tym rejonie utrzymywać się z przerwami do wiosny.

Turcja wciąż żyje nadzieją, że przysypanych przez zawalone budynki ludzi, wciąż jeszcze można ocalić. Ci, którzy przeżyli, ale stracili cały dobytek chronią się w przygotowanych dla nich obozach. Sytuacja staje się coraz trudniejsza. Poszkodowani skarżą się na chłód i złe warunki.

Spora część iglastych gałązek, wykorzystywanych do przystrajania grobów przed dniem Wszystkich Świętych, została nielegalnie wycięta w lesie - informują śląscy leśnicy, którzy tropią sprawców takich wykroczeń przed cmentarzami i wnioskują o ukaranie winnych.

18-letniego studenta wydobyto w środę spod gruzów kilkupiętrowego budynku mieszkalnego w mieście Ercis na wschodzie Turcji, gdzie w niedzielę doszło do silnego trzęsienia ziemi - podała turecka agencja Anatolia. Eyup Erdem został uratowany po 61 godzinach.

Portugalię oraz Hiszpanię po raz pierwszy w tym roku zaatakowała zima. Najdotkliwiej odczuli to mieszkańcy portugalskiego regionu Serra da Estrela oraz hiszpańskiej Galicji i Ankary.

Nawet 20 mln ton odpadków - pozostałości po marcowej fali tsunami w Japonii, kieruje się ku zachodniemu wybrzeżu USA i wyspom w tym regionie Pacyfiku. Do wysp Midway śmieci dotrą już tej zimy.

Na dno morza ma zostać wysłany robot, aby zebrać jak najwięcej informacji o zasoleniu i temperaturze wody po ostatnich wybuchach podwodnego wulkanu u wybrzeży kanaryjskiej wyspy El Hierro.

10-letniego chłopca wydobyto we wtorek spod gruzów w mieście Wan. Chłopiec był uwięziony przez ponad 54 godziny. Po trzęsieniu ziemi pozbawieni dachu nad głową mieszkańcy przygotowują się na spędzenie kolejnej nocy na zimnie.

Po raz pierwszy w historii wszystkie służby miejskie w Rzymie zostały postawione w stan alarmu z powodu zapowiadanych przez meteorologów na środę nawałnic. Pogoda we Włoszech wciąż utrudnia życie mieszkańcom. Po ulewach powstają osuwiska, blokujące ruch na autostradach.

Wstrząsy wtórne o sile 5,4 stopnia w skali Richtera zanotowano we wtorek we wschodniej prowincji Wan, gdzie trwa akcja ratunkowa po niedzielnym trzęsieniu ziemi. Na razie nie ma informacji o skutkach wtorkowego wstrząsu.

Trzy północne dystrykty stolicy Tajlandii we wtorek częściowo znalazły się pod wodą, w tym lotnisko Don Muang, drugie co do wielkości w kraju. Władze Bangkoku zaapelowały do mieszkańców najgęściej zaludnionych obszarów o przygotowanie się na nadejście fali powodziowej. Armia zaangażowana jest w ochronę pozostałych części stolicy przed wodą.

Dublin wciąż mierzy się ze skutkami ulewnie padającego deszczu, który w poniedziałek wywołał liczne uszkodzenia i podtopienia, a także spowodował śmierć dwóch osób. Władze wciąż szacują straty.

46 godzin pod trzęsieniu ziemi, z gruzów zawalonego domu wyciągnięto 14-dniowe niemowlę. Ratownicy wyjęli dziecko z rąk zakleszczonej pod zwałami betonu matki. Kobietę udało się wydobyć kilka godzin później. Wcześniej media donosiły o innych cudownie ocalonych. 9-letnia Sifa i 18-letni Mesut spędzili w ruinach ponad 30 godzin, zanim zostali wydobyci przez służby ratunkowe.

Silne poniedziałkowe opady deszczu spowodowały podtopienia w południowo-zachodniej Anglii, Walii i Irlandii Północnej. Niebezpieczny front idzie teraz na Szkocję.

Intensywne opady deszczu doprowadziły w poniedziałek do poważnych problemów komunikacyjnych w Dublinie. Wiele ulic jest zalanych, a kierowcy mają duże kłopoty z prowadzeniem aut. Zdjęcia i filmy zalanych ulic w stolicy Irlandii otrzymaliśmy na Kontakt 24.