Skorupa jaj ptaków może być jak filtr przeciwsłoneczny. Przeprowadzono badania, które dowodzą, że pigmentacja i grubość zewnętrznej warstwy jajka zależne jest od środowiska w jakim znajduje się gniazdo.
Naukowcy przebadali 75 rodzajów ptasich jaj występujących w Wielkiej Brytanii. Przecięli je i za pomocą spektrometru (przyrządu do mierzenia ilości danego promieniowania) mierzyli ilość promieni UV, które przedostają się przez skorupę. Podczas badań zauważyli zależność między gniazdowaniem danych gatunków, a pigmentacją i grubością skorupy.
Kolorowe jaja
Ptasie jaja mogą być białe, niebieskie i z plamami. Niebieski kolor uwarunkowany jest obecnością biliwerdyny, a ciemne plamy pojawiają się przez protoporfirynę.
- Jaja ptaków, których gniazda narażone są na działanie słońca oraz te, które mają długi okres inkubacji mają więcej pigmentu i mają grubszą skorupę, aby mniej promieniowania przedostało się przez powłoki. Chroni to zarodki przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem UV - mówi dr Steven Portugal z Uniwersytetu w Londynie, cytowany przez serwis BBC. Grubsza skorupa i zwiększona liczba pigmentu powoduje też, że zarodki "dostają" więcej czasu na inkubację.
I na odwrót: gatunki, które gniazdują w norach czy dziuplach mają jaja koloru białego, co pozwala lepsze przepuszczanie promieni słonecznych w i tak zaciemnionym miejscu.
Złożona struktura
Jak podkreślają naukowcy, skorupa jaj ma wiele innych funkcji. Jej pigmentacja i plamki mogą również chronić przed drapieżnikami poprzez kamuflaż. Pomagają też zwalczać zarodkom infekcje.
- Skorupki jaj to złożone struktury, bardzo skomplikowane. Wielu ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy - mówi dr Portugal.
Autor: mab//kdj / Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock