Od niedzieli zachodnia i północna część Grecji nawiedzane są przez gwałtowne burze, którym towarzyszą wichury, ulewy, grad, a nawet trąby powietrzne. Najbardziej do tej pory ucierpiał region Attyka, gdzie zginęły dwie osoby.
Ulewne deszcze przyczyniły się do powodzi w południowych regionach Norwegii. Wielu mieszkańców musiało opuściło swoje domy. Straty spowodowane podtopieniami szacowane są na 100 mln koron norweskich.
Określenie "śmieciowe jedzenie" w przypadku żółwi morskich nabiera nowego, bo dosłownego znaczenia. Okazuje się, że ponad ponad połowa światowej populacji tych zwierząt spożywa wyrzucane przez nas odpadki.
W wielu regionach Chile ogłoszono stan klęski żywiołowej z powodu silnego trzęsienia ziemi. Według relacji Agnieszki Bartczak, Polki mieszkającej w stolicy, tak silnych wstrząsów nie było w kraju już od bardzo dawna. Trwa akcja ratunkowa.
Astronauta NASA Scott Kelly, przebywający na swojej rocznej misji w przestrzeni kosmicznej, w ciągu pierwszych 171 dni zgromadził niezwykłe zdjęcia, które urzekły tysiące osób.
Turyści niejednokrotnie wyczekują godzinami, aby zobaczyć, jak wieloryb pokazuje się ponad powierzchnią wody. Tym kajakarzom przydarzyło się jednak zbyt bliskie spotkanie z waleniem, które mogło skończyć się tragicznie.
Populacja ssaków morskich, ptaków, ryb oraz gadów zmniejszyła się o 49 procent od 1970 roku - wynika z raportu przedstawionego w środę przez Światowy Fundusz na rzecz Przyrody (WWF) i Londyńskie Towarzystwo Zoologiczne (ZSL).
To miała być zwykła przejażdżka samochodem. Francuskie małżeństwo nie spodziewało się jednak, że na swojej drodze napotka tornado. Przerażeni ludzie mieli nadzieję, że zanim do niego dojadą, żywioł zmieni kierunek.
W poniedziałek północne Włochy znalazły się pod wodą. Jedna osoba zginęła po tym, jak wylała rzeka Pad. W niektórych rejonach pojawiły się lawiny błotne.
Na granicy stanów Arizona i Utah w południowo-zachodnich USA wystąpiła powódź. Na jej skutek lawina błotna zmiotła dwa pojazdy. Zginęło osiem osób, a sześć nadal uważanych jest za zaginione.
Tegoroczna jesień i zima nie będą łaskawe dla Wyspiarzy. Mieszkańcy południowej Anglii właśnie liżą rany po wyjątkowo intensywnym poniedziałku z wiatrem dochodzącym w porywach do 100 km/h i tornadem. Meteorolodzy ich nie oszczędzają i zapowiadają dalsze pogodowe utrudnienia. Nie tylko Anglia, ale cała Wielka Brytania ma zmagać się w tym roku z najcięższą zimą od 50 lat.
Ric O'Barry, zwany delfinim adwokatem, nagrał film z tegorocznego połowu tych zwierząt w Japonii. Na filmie widać, jak przerażona samica delfina miota się, próbując uniknąć śmierci, a po chwili zdycha w męczarniach.
To zdjęcie mówi więcej na temat zmiany klimatu niż niejedna praca naukowa poważnej instytucji badawczej. Ze względu na globalne ocieplenie zaczyna brakować pożywienia dla niedźwiedzi polarnych - zwierzęta dosłownie zdychają z głodu.
W środkowej i północnej Kalifornii rozszalały się trzy potężne pożary: Valley Fire, Butte Fire i Rough Fire. Z żywiołem walczą zastępy strażaków. Jedna osoba nie żyje, ewakuowano tysiące mieszkańców. - Czuliśmy, jakby świat zmierzał ku końcowi - powiedział mieszkaniec Middletown.
W sobotę przez południową Francję przetoczyły się silne burze. Ulice Marsylii pokryła warstwa wody. Bez prądu zostało dwa tysiące osób. Niewykluczone, że w poniedziałek także pojawią się potężne nawałnice.
Ponad trzy tysiące strażaków walczy z pożarem w Kalifornii. Żywioł strawił już 26 hektarów lasów. Tysiące ludzi znajduje się w niebezpieczeństwie. W hrabstwach Amador i Calaveras wprowadzono stan wyjątkowy.
Minione lato w środkowej Europie zapisało się jako gorące i suche. Takie warunki pogodowe doprowadziły do tego, że rejon ten objęła największa od 12 lat susza. Miejscami plony spadły o blisko 30 procent.
Już po raz czwarty w tym roku przebudził się meksykański wulkan Colima. Wyrzucił w powietrze pióropusze dymu i popiołu. Okoliczne wioski zostały ewakuowane.
Przez Japonię przetacza się fala ulewnych deszczy. Na skutek opadów wiele rzek wystąpiło z brzegów, zalewając miasta i pola ryżowe. Uważa się, że jest to najgorsza od 60 lat powódź.
Naukowcy z Uniwersytetu w Johannesburgu odkryli nowy gatunek człowieka - Homo naledi. Szczątki odnaleziono głęboko w komorze jaskini w Republice Południowej Afryki. - Chcemy wiedzieć wszystko o tym gatunku - poinformował Lee Berger, główny prowadzący badania.
Ulewne deszcze, związane z burzą tropikalną Etau, przechodzą od środy nad wschodnią Japonią. Rzeki występują z brzegów, dochodzi do podtopień i osunięć ziemi. Władze poinformowały w czwartek o jednej osobie uznanej za zaginioną na północ od Tokio, a setki tysięcy należy ewakuować.
Ulewy w południowej Hiszpanii przyczyniły się do śmierci czterech osób. Ogromne ilości wody płyną w przepełnionych korytach rzek, a także po ulicach miast. Film mówi sam za siebie.
Ten obraz nie jest dziełem utalentowanego malarza. Nie zobaczymy go również w żadnej galerii sztuki. Autorem tego zdjęcia jest satelita Planck, należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej, który wychwytuje fale z wszechświata i przetwarza je w obraz w podczerwieni. W świecie optycznym nie możemy ich zobaczyć.
Konsekwencją fali brzydkiej pogody są nawałnice na wschodzie Sycylii. Liczne wiadomości i filmy z podtopionymi ulicami docierają od zaniepokojonych mieszkańców miast, na które od północy (z wtorku na środę) spadło już 100 l/mkw., a miejscami nawet 120 l/mkw.